Film koji preporučujete

Odgovori
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

"Three Billboards Outside Ebbing, Missouri" ili "Tri bilborda kod Ebinga, Misuri" od Martina Mekdone. Interesantna drama o trenutku kad države nema i ljudi preuzimaju stvar u svoje ruke. Normalno, ni to ne valja. I šta nam je činiti? Odlična Frensis Mekdormand. Jedan od nominovanih za oskara.

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

The Secret Scripture ili "Tajni zapis" od čuvenog Džima Šeridana. Snažna priča o verovanju u drugačiju istinu 40 godina. O verovanju da je ljubav jedina istina. Divna Vanesa Redgrejv.

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

"Teströl és lélekröl" ili "O telu i duši" Ildiko Edenji. Neobična priča koja je pitanje otuđenost u kapitalizmu donela na viši nivo. Ne samo da smo zaboravili da komuniciramo međusobno, zaboravili smo da osećamo, zaboravili smo na dodir. No, želja za tim da ne budeš sam je jača i ljudi pokušavaju kroz snove da umanje svoju usamljenost. Interesantna je igra sa igračkama kojom devojka rekonstruiše stvarne dijaloge.

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

"Žaba" bosanski film Elmira Jukića. Priča za razmišljanje. Priča o posleratnim traumama. Emir Emir Hadžihafizbegović je naprosto odigrao ulogu za sve Oskare.

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

"Requiem for the American Dream". Jednom rečju: Noam Čomski. Čovek objašnjava sve, sistem, društvo, ulogu čoveka u današnjici... OBAVEZNO POGLEDAJTE!

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

"Incendies" ili "Zgarišta" je francuski film Denisa Vilneva. Film je oličenje onoga na čemu je nekad dobra umetnost počivala, snažna priča dobro ispričana.

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

"Koga sledećeg napasti" ili "Where to Invade Next" Majkla Mura. Može sve i drugačije da bude.

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

"Ne vraćam se" ruski film Ilmara Raga i Dmitri Šelega sa odličnom Polinom Puškaruk i Vikom Lobačovom. Film o nesnalaženju devojke i devojčice u savremenom svetu, o nemogućnosti komunikacije, nedostatku empatije i ljubavi sa neuboičajenim krajem.

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

"Muškarci ne plaču“ Alena Drljevića. Ratne veterane sa prostora bivše Jugoslavije okupljaju u jedan napušten hotel u okviru akcije Centra za pomirenje. Psiho-dramu vodi slovenački psiholog. Kad sam odgledao film nije mi se svidelo to što mi je izgledalo kao da su se svi likovi zatekli u ratu silom prilika. Onda mi se nije svidela nesrazmera u iskazima u zločinima, pokušaj Srbina da se ubije na kraju i đenaza majke jednog od njih gde ni tamo nema oprosta. Bio mi je suviše očigledan stav režisera kad je na kraju ostavio autobus „Eurotransa“ sa klincima, videvši budućnost, očigledno, u EU. No, kad sam razmislio kako bi neki Francuz gledao ovaj film ne znajući nacionalnosti bivših vojnika, onda bi ovaj film bio pravo osveženje. I skontam da je više problem u meni, nego u filmu. Bravure glumačke ekipe i to: Emira Hadžikafizbegovića, Borisa Isakovića, Leona Lučeva, Ermina Brava, Sebastijana Kavaze, Iva Gregurovića...

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5511
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Film koji preporučujete

Post od Bibliotekar »

Ne, dragaj dušo moja - problem nipošto nije u Tebi. U pitanju je zapravo samo jedan stari psihološki trik koji se u zarad profita vazda socijalno kondicioniranoj filmskoj industriji rabi već dosta dugo, a koji se stručno zove Kulešovljev efekat.

Stoga nikada ni ne pomišljaj na to ta je problem disakceptance konkretnog filmskog narativa bazično uzrokovan Tobom i Tvojim uobličenim Jastvom. Problem je zapravo u ravni komercijalizacije društveno prihvatljive vrline, koja zarad postizanja dobiti nužno mora biti kontinuirano socijalno transformativna.

Zasigurno misliš da ja previše komplikujem, koristeći uza sve to još i potpuno nerazumljive reči. Ništa, dragaj dušo moja - prećićemo mi na očite i pojmljive primere. ;)

Pogledaj, lutko moja, fragment jednog nama vremešnima tako dobro znanog filmskog narativa:



Vidiš, Moderna Varijanta žanrovskog filmskog narativa od Tebe bi zahtevala akceptaciju ponešto izmenjene socijalne vizure u kojoj su pljačkaši akademski obrazovani Belci u srednjim godinama, a borkinja protiv kriminala veganska lezbijka azijskoga podrijetla. :ugeek:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

"Return to Montauk" ili "Povratak u Montak" Folkera Šlendorfa. Kad sam gledao film o priči šta je ipak najvažnije u životu, šta je sreća... kao da sam gledao testamentarni film Šlendorfa. Kao da nam je rekao: ljudi, radite šta hoćete u životu, zarađujte, budite slavni, imajte milion partnera, napravite čudo, ali nikad nećete biti zadovoljni ako nemate ljubav. Ako ste zbog svega bleštavog u životu zaboraviti na onoga koga volite. Hm... Osećao sam se kao da je to nastavak "Dore" ili šta bi bilo da se Marek nije vratio i oprostio, i da je Dora otišla.

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5511
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Film koji preporučujete

Post od Bibliotekar »

Ah, opet jedan novi izdanak steriliziranog semi-germanoidnog filmskog neoimpresionizma sa tradicionalno žalostivom narativnom sagom o trnju u srednjodobnim intelektualističkim srcima u smiraju, koja neumorno izbacuju ultra cizeliziranu prozu u dijaloškoj strukturi koja svojom uzvišenom dosadom istinski animira jedino osobe koje u njoj direktno participiraju pred filmskom kamerom... Zaista je šteta što u tzv. tradicionalnim umetnostima poput filmske nije moguće neposredno sučeljavanje svjetonazornih vizura. Bilo bi, naime, više no zanimljivo:



No ništa zato - tehnika će jamačno uznapredovati u vremenu pred nama. U međuvremenu se pak treba nadati da će i kod nas neko smoći snage da u Teatru prikaže jednu uistinu nesvakidašnju, no intelektualno izuzetno inspirativnu dramu:

Slika

Film bi mogao da usledi kasnije. 8-)
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

Ako bi bio po tvom ukusu i Tesla bi ustao iz groba. (Inače naslov dela više govori o tebi). =))
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5511
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Film koji preporučujete

Post od Bibliotekar »

Avaj, ne bi. Svevišnji je, kao osoba nadležna za vaskrs upokojenih, izrazito sebičan i posesivan. Istrajava u svom naumu i ne popušta čak ni kada je meni film izrazito po ukusu, budući da, primerice, prikazuje najgrandiozniju scenu istinske ljubavi u vaskolikoj istoriji Sedme umetnosti:



:ymhug:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

Nije tebi lako sa tobom.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5511
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Film koji preporučujete

Post od Bibliotekar »

Tja, uz dobre filmove sve se nekako lakše da podneti:



;)
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

Tja, ja bih već odavno pomahnitao uz tvoje dobre filmove.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5511
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Film koji preporučujete

Post od Bibliotekar »

Oh, Tebi ta opasnost ne preti. Opštepoznata je činjenica da Bergman & Bergmanovština predstavljaju Tvoje jedine istinske filmske ljubavi. Meni i pokojnom Bogdanu Tirnaniću pak projekcija Bergmana i Bergmanovštine bila je vazda samo dobar razlog za odlazak na počinak, što nam se pak sa brojnim drugim sineastima nikada nije događalo:



Oni su, naime, posedovali osnovno zanatsko umeće kako čoveka održati budnim tokom gledanja filmskog ostvarenja. A ujedno i kako ga izvesti van autoerotičke samosažaljevajuće lamentacije nad prohujalom personalnom srećom sumnjive kakvoće. 8-)
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

Zavisi šta hoćeš od filma. Mene je uvek privlačio film koji me posle natera da razmišljam. Ti si čovek koji voli ratne, vesterne, pucačine i ono drugo na čine.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5511
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Film koji preporučujete

Post od Bibliotekar »

O, naprotiv- ja zapravo volim filmove koji podstiču na istinsko razmišljanje, a ne na introspektivnu intelektualnu onaniju Prustovskog tipa, koja - špikovana večno promenljivim ali profitno uvek predvidljivim uzusima Kulešovljeve defokusacije - u pogledu intelektualnog posticaja faktički ostaje ispod nivoa prosečnog barbiturata, što je zapravo i njena istinska društvena svrha. U tom pogledu stara garda je bila jednostavno neuporedivo bolja:



O zanatskoj kavoći posla da se i ne govori: Stari Majstor iz prethodnog segmenta, samo od malobrojnih zapamćeni Volfgang Prajs, u ciglih 3:27 minuta žanrovskim determinantama izrazito izražajno limitiranoga filma personifikuje devet distinktivnih emotivnih stanja. Kod ovih tzv. „modernih glumaca” takav veristički raspon nisam primetio. Upravo zbog toga još uvek i preferiram Stare Majstore. Od njih se, ako ništa drugo, ima šta zanatski naučiti. Poput od takođe nepravedno zaboravljenog Neda Bitija u prethodno istavljenoj sceni. :ugeek:
Acriter et Fideliter!
Slika
Odgovori

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 18 gostiju