Knjiga koju preporučujete

Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Knjiga koju preporučujete

Post od branko »

"Smrt je neprovjerena glasina" od Kuste. Ko voli Kustu i njegove filmove (kao ja) užviaće u knjizi. Ko ga ne voli neće moći da porekne nekoliko divnih pasusa, neke pametne rečenice, duhovitost i uspešne i pametne metafore, što je dovoljno da pročitate knjigu u svakom slučaju. ;)
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Knjiga koju preporučujete

Post od Upravnik »

branko napisao:"Smrt je neprovjerena glasina" od Kuste. Ko ga ne voli neće moći da porekne nekoliko divnih pasusa, neke pametne rečenice, duhovitost i uspešne i pametne metafore...
Ja sam od tih koji ga ne vole, ali se slažem sa ostalim delom rečenice.
Kusturicu svrstavam u onu grupu umetnika gde je mi je i Đorđe Balašević, a to su oni koje ne cenim kao ljude, ali uvažavam, čak i volim, njihov stvaralački opus, a kod ove dvojice pogotovo onaj rani. ;)

Kad smo već na ovoj temi, preporučujem najnoviju knjigu Gorana Petrovića (Sitničarnica ''Kod srećne ruke'', Opsada crkve Svetog Spasa) ''Ispod tavanice koja se ljuspa'' Delo ovog pisca sam zavoleo posle čitanja ''Sitničarnice...'' ali nakon održane svoje književne večeri u Senti, potpuno me je oborio s nogu. 8-)
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Knjiga koju preporučujete

Post od branko »

Znam šta zameraš Đoletu, a šta ti je Kusta uradio?
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Knjiga koju preporučujete

Post od Upravnik »

Možda nekome nije, ali za mene je vrlo diskutabilan moral čoveka koji zarad samo njemu poznatih stvari (čitaj: korist) menja pripadnost jednom narodu i veri, ma koliko da je razočaran u njih. Naš narod kaže: ''Janjičar je uvek gori od Turčina''.
Sa ovom osnovnom primedbom i još nekoliko sitnih, ja sam o njemu stekao ovakvu sliku.
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: Knjiga koju preporučujete

Post od aleksey »

Lukašenko napisao:...menja pripadnost jednom narodu...
Mene je moja učiteljica, nekada davno, učila da se reč "musliman" piše sa malim slovom "m", jer se radi o verskoj pripadnosti, a da je reč "Musliman", u smislu pripadnosti navodno nekom narodu, izmišljotina čike koji je po profesiji bio bravar, i to radi "mira u kući".

Mislite o tome...
Lukašenko napisao:...i veri...
Što se promene vere tiče, sam Kusta je o tome, prilikom intervjua za OBN, rekao i sledeće:

"Moj otac je bio ateista i uvek se deklarisao kao Srbin. Dobro, možda smo mi bili muslimani 250 godina, ali smo bili pravoslavci pre toga i duboko u sebi uvek bili Srbi, vera to ne može promeniti. Mi smo postali muslimani samo da bi preživeli Turke." (vidi u originalu: http://www.youtube.com/watch?v=2xHdxVj5Kyk)

Ja zaista ne znam šta su (i da li su) nekada bile Kusturice, ali zato poznajem istoriju ovih prostora, te to što on govori i nije totalno bezveze. Isto tako, znam da ne postoji neka "formula" kako se određuje nacionalna pripadnost neke osobe, i da je, u svemu tome, veoma bitno, ono što sam čovek oseća.

Ako grešim (što je vrlo verovatno), molim da mi neko primeni tu "čarobnu formulu za određivanje nacionalne pripadnosti" na Jelenu i Ivana, te da me prosvetli malo.
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Knjiga koju preporučujete

Post od branko »

Slično je razmišljao i Selimović kad je proteran iz Bosne jer je rekao da potiče iz bratstva Vujovića. A i ne vidim korist koju je on mogao da ima ako se (u poslednje dve decenije) izjasni kao Srbin. Ne zaboravi da love ima kao blata i mogao je da svoju Mokru Goru nađe bilo gde na svetu.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Knjiga koju preporučujete

Post od Upravnik »

Dozvoljavam da svako ima svoje mišljenje o Kusturici kao što ja imam svoje i nemam nikakvih problema sa tim, ali ne verujem da ću mišljenje o njemu promeniti.
Uostalom, ako tvrdi da su mu preci bili Srbi pre nego su postali muslimani, čemu se onda prekrstio u pravoslavnoj crkvi i uzeo ime, ako se ne varam, Nemanja? A te priče da su bili muslimani zbog Turaka su priče za malu decu i potreba trenutka. U mojim očima bi bio časniji da je ostao ono što jeste i više bih ga cenio zbog toga.
Mokru goru je mogao da nađe bilo gde na svetu, to je tačno, ali za DŽ nije mogao. ;)
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: Knjiga koju preporučujete

Post od aleksey »

Moj dobri Neshoje napisao:...ali za DŽ nije mogao.
Za ovu izjavu ne bih smeo staviti ruku u vatru.

Naime, ima na ovom svetu jedna država (i ne samo jedna) koja oberučke prihvata i svojata takve, već formirane i dokazane umetnike, naučnike i sl. Dali bi oni i mnogo više od Mokre Gore za DŽ, samo kad bi ga mogli proglasiti "svojim".

Treba li da te podsećam da su Nikiti Mihalkovu već par puta slali "blanko" ček, da sam upiše svotu koju hoće, samo da bi došao u Holivud da tamo snimi film, kakav god hoće, ali u njihovoj produkciji. A tip ih pljuje i *ebe u svakoj prilici (i svakom filmu), i to mnogo žešće (i, naravno, mnogo pametnije) nego Brankica i ja zajedno.

Naravno da svako od nas može imati svoje mišljenje o bilo čijem postupku (pa tako i o Kustinoj "promeni vere"), ali je malo "nezgodno" bilo kome zamerati nešto iz oblasti nacionalne i verske pripadnosti i osećanja, jer se ipak radi o nečijoj intimi i (ličnim) emocijama.
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Knjiga koju preporučujete

Post od Upravnik »

Ja dotičnom ne zameram baš ništa, čak mu se i divim jer je uspeo u svim ovim vremenima opstati i svakom se carstvu privoleti. Ja sam samo govorio o moralu osobe ''čiji je tata rekao da je ''ovo'' (njegove reči) ali sam ja, i pored toga, rekao da sam ''ono'' jer je to tad bilo uputno da kažem, a i osećao sam da sam ''ono'', a kada više nisam želeo biti ''ono'' postao sam ''ovo''. Po potrebi. Komercijalizujem, pored svog stvaralačkog opusa, što je legitimno, čak i svoj identitet.
Mislim da bi tu bio kraj moje priče o Kusturici jer ne bi trebalo ovakvim postovima upropastiti ovu temu.

P.S. Izvinjavam se, ali je vrlo neukusno upoređivati Nikitu Mihalkova i Emira Kusturicu. ;)
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: Knjiga koju preporučujete

Post od aleksey »

 
P.P.S.

Poenta je bila u želji za "kupovinom gotovih proizvoda" umesto u njihovom "stvaranju", a ne u upoređivanju njih dvojice.

I niko me neće ubediti da ovu poentu nisi shvatio.

Komentar koji si (ipak) istavio, govori mnooogo o nečem drugom... :roll:
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
tanja
Postovi: 401
Pridružio se: 08 Dec 2010, 13:15
Lokacija: Senta

Re: Knjiga koju preporučujete

Post od tanja »

Rani Manika-"Dodir tla"

Nešto sasvim drugačije od "Mati pirinča", ovo je priča o "izgubljenim dušama koje krstare londonskim podzemljem", priča o emigrantima sa svih strana sveta koji se nisu snašli u Londonu iz raznih razloga...
The only difference between a good day and a bad day is your attitude.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Knjiga koju preporučujete

Post od branko »

Pročitah "Tavanicu" od Petrovića. Stvarno mi se sviđa kako piše, jedinstven stil, retke i prelepe reči, blaga ironija, originalni likovi sa svojim originalnim životnim pričama. Kao da sam gledao neki stari češki film ili seriju "Više od igre". Preporuka! :D
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Knjiga koju preporučujete

Post od Palma »

Upravo završih s čitanjem knjige IGRA ANĐELA - Karlos Ruiz Safon, koja je svojevrsni nastavak "SENKA VETRA", jedne od najčitanijih knjiga španske književnosti svih vremena. Autor nas vraća u Groblje zaboravljenih knjiga, uvlačeći nas u veliku avanturu punu intriga, romanse i tragedije, kroz lavirint tajni i obmana, gde se čari knjige, strasti i prijateljstva prepliću u veličanstvenoj pripovesti.

Obe knjige imaju u sebi sve što volim u književnosti - misteriju, istraživanje, ljubav prema knjigama, pripovedanje iz proslošti, intrigantnost, strast, osvetu, misteriju, ljubav ...
Preporučujem vam obe knjige ako ih već niste pročitali.
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Knjiga koju preporučujete

Post od Palma »

Milenijum trilogija

Kad je pre pet godina Stig Lašon, ugledni švedski novinar, odneo prvi tom serijala Milenijum na pregled kod izdavača, verovatno nije ni sanjao da će njegov roman pokrenuti fenomen poznat u Evropi kao milenijumanija.
Popularnost trilogije učinila je Stiga Lašona najčitanijim evropskim piscem u 2008. i 2009. godini! Knjige iz trilogije Milenijum prodate su u preko 26 miliona primeraka u više od 40 zemalja.

Trilogiju Milenijum sačinjavaju knjige:
Muškarci koji mrze žene
Devojčica koja se igrala vatrom
Kula od karata

Slika

Priznaću da kada sam prvi put pročitala opis ovih knjiga nisam ni slutila koliko ću biti očarana. Zaista nisam mogla da ih ispustim iz ruku do samog kraja. Mračna podjednako koliko i uzbudljiva priča o sumornom životu jedne osobe koja se bori za jedan cilj: pravo da živi svoj život kako želi, začinjena misterijama prošlosti vodi od jednog do drugog zapleta, uvlači u neizvesnost. Začarao me je krug spletki, afera, strasti, mržnje… Zastrašujuće precizno predstavljena slika najgorih ljudskih osobina koja isuviše podseća na stvarnost. Svet je surov i nepravedan. To znamo odavno.
Ova trilogija je svedok tome.
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: Knjiga koju preporučujete

Post od aleksey »

Samo malena dopuna Palminog posta o Millenium-u.

Po ovim romanima su 2009. godine u Švedskoj snimljeni i filmovi, i to:

- The Girl with the Dragon Tattoo (u originalu: Män som hatar kvinnor)
- The Girl Who Played with Fire (Flickan som lekte med elden) i
- The Girl Who Kicked the Hornet's Nest (Luftslottet som sprängdes)

koji spadaju u sam vrh savremenih neholivudskih trilera. Glavnu ulogu u njima tumači mlada Noomi Rapace (rođ. 1979. god.), koju su ovi filmovi izbacili u sam vrh evropskih mladih nada.

Iako film nikada ne može zameniti knjigu, NAKON ŠTO PROČITATE KNJIGE, obavezno pogledajte i njihove ekranizacije, a naročito prvi deo, koji je pokupio "buljuk" nagrada, na mnogim, tematski sasvim različitim, svetskim festivalima (među ostalima i BAFTA nagradu za najbolji film neengleskog govornog područja 2011 god.). Nećete zažaliti.
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Knjiga koju preporučujete

Post od branko »

"Gospođica" od Iva Andrića. Čitam je opet i opet uživam. Čitao sam je prvi put pre ratova, osamdesetih godina. Bože kako sam malo razumeo od toga napisanog u toj knjizi. Kad je budem čitao za 20 godina opet, verovatno ću se čuditi kako sam malo razumevao od knjige danas.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Knjiga koju preporučujete

Post od branko »

"Jesen patrijarha" od Gabrijela Garsije Markesa. Knjigu zovu i spomenikom španskog jezika i čini se da u prevodu Milana Komnenića nije ništa izgubila. Takav vatromet reči, takav spoj nespojivog, da ostaneš bez teksta. S druge strane je ova knjiga oda vlasti, svakoj, a pogotovo onoj autokratskoj i njenom padu, gde se meša fikcija i blato stvarnosti i gde Markes, šta god da izmašta (a tu je nepravizeđen) i koji god mit da stvori, kad bolje razmisliš nije odmakao dalje od jave. Sve to i jeste realnost, realnost gde ćemo se i mi u mnogo čemu prepoznati, naročito u padu, i u ulozi velikih sila, pre svega Amerike (i njena "neutaživa pohlepa za svevlašćem") u državnoj politici jedne male zemlje. Preporuka.

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Knjiga koju preporučujete

Post od branko »

"Tetka Julija i piskaralo" od Marija Vargasa Ljose je još jedno delo koje bih toplo preporučio. Ljosa jednostavno piše, a tako se višeslojno čita. Na veoma duhovit i originalan način je uspeo da ljubavnu priču glavnog lika Marita isprepleće sa radio dramama nervno labilnog umetnika Pedra Kamača. Veoma maštovito.

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Knjiga koju preporučujete

Post od branko »

Poodavno dobih od Duleta knjigu "Građanin pokorni" od Anta Tomića i sad je tek pročitah. Ovaj duhoviti intelektualac (u najboljem smislu te reči) me podseća na neke, meni mile Dalmatince, na Miljenka Smoja i Igora Mandića. Uživao sam čitajući pričice koja je svaka britka društvena satira. Nedostaje tako nešto i kod nas. Radi ilustracije kako piše Tomić navešću vam da se ministru zdravlja u prvoj rečenici obraća sa: Ćitate li Vi posmrtnice? Ili da piše da zamišlja priču koja bi uskoro u Hrvatskoj mogla da bude svakodnevnica, a priča jeste da za jednim nedeljnim ručkom u katolički posvećenoj familiji, stariji sin objavljuje da će se oženiti sa jednim dečkom iz Knina. Tajac. Otac preneražen pita čiji je, a kad sin odgovori da je naš - Hrvat, otac reče: Ajd, dobro, samo da nije Srbin. Sve je u tom stilu samo su teme različite.

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Knjiga koju preporučujete

Post od branko »

Slika

"Godina prođe, dan nikad" od Žarka Lauševića. Mnogo se priča o ovoj knjizi i meni se čini s pravom. Ovo nije samo potresna, ironična i samoironična priča, poštena samoanaliza, puna suštinskih pitanja koja se postavljaju obično kad je kasno, ova njegova priča je i priča o svima nama. Ovo su istine o vremenu u kom je živeo i mi zajedno s njim, i otkrivši ono životinjsko u sebi, uvek se pitajući ko je, uvek se pitajući kad će Valjevo, a želeći da se pita da li se ubiti ili umiti ili bar kako iskoračiti iz ovog života, on otkriva i nas kao društvo, kao državu, kao nacion. Oduševljavala me njegova "unutrašnja zapitanost", stil pisanja - toplo - hladno, duhovitost, samokritičnost, njegovo tačno opisano beznađe ("Đe god da odem, odnijeću i sebe.") i iskreno se nadam da će ova knjiga dati Žarku i unutrašnje pročišćenje, katarzu i da će moći da dalje živi kao čovek i umetnik koji je oprostio sebi što je čovek.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Odgovori

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju