Tito i Draža spavali jedan do drugog?

Odgovori
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Tito i Draža spavali jedan do drugog?

Post od branko »

Tito i Draža spavali jedan do drugog?

Jovanka Broz je otpravniku poslova američke ambasade u Beogradu 2009. godine rekla da je tokom Drugog svetskog rata organizovala dva sastanka između Tita i Draže Mihailovića, od koji je jedan bio u njenom selu kod Knina, navodi se u američkim diplomatskim depešama koje je objavio sajt "Vikiliks" a prenosi "Blic". "Oni su pričali i spavali jedan pored drugog na prostirkama od slame“, rekla je Jovanka prema navodima beogradskog lista.

Sledećeg jutra, ipak, Titov ceo krug saradnika bio je skoro potpuno izbrisan kada je dignut u vazduh most kojim su prolazili.

Jovanka je rekla da je bilo jasno da su Draža Mihailović i četnici želeli da iskoriste pregovore da uklone Tita i da posle toga više nije bilo pregovora, prenosi "Blic" navode "Vikiliksa".

Udovica jugoslovenskog maršala je u sat i po vremena dugom razgovoru sa američkim diplomatom kritikovala Ruse i istakla da ih Tito nikada nije voleo, te da Slovenci nikada nisu bili posvećeni jugoslovenskoj ideji.

Takođe je kritikovala i one koji su zaslužni za njen kućni pritvor pre 32 godine i time negirali da je ona Titov naslednik, navodi "Blic".

Sastanak u američkoj ambasadi organizovan je na ideju ministra Rasima Ljajića, jedinog čoveka koji je, po mišljenju Jovanke Broz, sposoban da vodi Srbiju.

To je bio prvi sastanak Titove udovice sa jednim stranim diplomatom još od 1977. godine, kada je stavljena u kućni pritvor, podseća beogradski list.

Jovanka je posle decenija izolacije ponovo došla u žižu javnosti, kada je ponovo dobila ličnu kartu i pasoš, prvi put posle 1977. godine. Titova udovica je istakla tokom razgovora da je zaveru da bude u pritvoru 1977. skovao slovenački komunista Stane Dolanc, član Predsedništva. Dolanc i tadašnji general Nikola Ljubičić plašili su se da bi ona mogla da iskoristi Titov uspeh za svoje pozicioniranje.

Ona je dodala i da je tada bio trend da žene uspevaju zahvaljujući muževima i da je njena popularnost zbog Tita bila logična, ali da ona sama nikada nije manevrisala na taj način.

Tito je, kako kaže, tada bio suviše slab da bi sam preokrenuo stvar, i dodaje da je sa njim tokom njegovog boravka u Ljubljani na lečenju razgovarala samo tokom prve godine pritvora, piše "Blic".
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Tito i Draža spavali jedan do drugog?

Post od Bibliotekar »

E, vala je i Jovanka pobenavila pod stare dane... Znali smo do sada da su se Tito i Draža lično sreli i „šumadijski čaj” 27. X 1941. pili u Brajićima na Ravnoj Gori. Spavali, doduše, jedno uz drugoga ni tada nisu. O tome se u svojstvu svedoka nisu sporili niti Mitar Bakić i Sreten Žujović sa partizanske, niti pak Dragiša Vasić i potpukovnik Dragoslav Pavlović sa četničke strane. No ama baš niko nikada nije niti reči prozborio, niti ma koji dokaz ponudio da su bilo Draža bilo Tito ikada u Jokinim Pećanima, kotar Udbina, zadnja pošta Lika Ponosita, bilo zajedno bilo zasebice tokom hudih četrdesetih obitavali. :?

Stoga da lepo i uljudno, a fakticitetno orijentisano, te suvoparno istoriografski sećanjima bremenitu našu Kazivačicu Vremešnu zapitamo: imate li Vi, partizanski majore Joko, nekih objektivnih dokaza za navedenu Vam tvrdnju? :roll:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Tito i Draža spavali jedan do drugog?

Post od branko »

Reče da su posle toga zbrisali ceo krug Titovih saradnika, možda su to bili svedoci. :ymdevil:
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Tito i Draža spavali jedan do drugog?

Post od Bibliotekar »

A, tako dakle... Zbrisali, veliš, ceo krug saradnika i dve pešadijske, te jednu inženjerijsku četu Pratećeg bataljona VŠ NOV i POJ, ukupno 180 ljudi? A preživeli i svi oni koji se od Tita u VŠ razdvajali nisu - Aleksandar Ranković, Ivan Milutinović, Sreten Žujović, Milovan Đilas, Savo Orović, pop Vlada Zečević i Rade Hamović pride? Čudo božije... :roll:

No čisto sam osupnut time kako se to četnici nikada ne pohvališe da su most pod partizanima u okolini Pećana u vazduh digli? Ta takva bi stvar zasigurno bila istaknuta u petotomnoj monografiji „General Draža Mihajlović i opšta istorija četničkog pokreta” Miloslava Samardžića. Tamo su i daleko sitniji „uspesi” vo nebesa vozdignuti. Evo, ja je noćas prelistah celu i ni slovca ne videh o takovoj operaciji. A kamoli o Dražinom slamnatom noćivanju sa Brozom. :?

Biće da se to Joki ružno snilo. :)
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Tito i Draža spavali jedan do drugog?

Post od branko »

Listao si celu noć, a?

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Tito i Draža spavali jedan do drugog?

Post od Bibliotekar »

Naravno da sam listao, dragaj dušo moja. To mi je, kano zaslužnome Knjiškome moljcu-Stahanovcu u opisu posla. A nakon listanja (koje je okončano oko 02.30 H i koje se sadržinski totalno razlikovalo od tog s tvoje strane istavljenog vizuelnog anonsa), krenuli smo da se malo istoriografski razonodimo modernim, ali u odnosu na Jokine bajkovite iskaze neuporedivo validnijim i fundiranijim elektronskim varijetetima Alternativne Istorije.

Evo ti male natuknice o konkretnom obličju nokturalne mi intelektualne razonode, onako kako se ona vizuelno javlja na monitoru milog mi stolnoga računala:



Ako želiš, pružiću i tebi priliku za elektronski posredovani intelektualni užitak. CD se lako prenosi i ne predstavlja veliki teret. ;)
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Tito i Draža spavali jedan do drugog?

Post od branko »

Eeeeeee, poslednja igrica koju sam ja igrao bio je Panzer General, tamo negde krajem prošlog veka. :((
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: Tito i Draža spavali jedan do drugog?

Post od aleksey »

 
Ako me sećanje ne vara, čini mi se da je i Koča (ili to beše Đilas) u svojim memoarima govorio o istom ovom događaju koji spominje i Jovanka...
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Tito i Draža spavali jedan do drugog?

Post od Bibliotekar »

Konstantin Popović nikada nije napisao memoare - dnevničke beleške i fragmenti njegovih reminiscencija su objavljeni u knjizi „Razgovori sa Kočom” Aleksandra Nenadovića. U njima se pak takav fragment ne pominje.

Što se druga Đida tiče, on memoare jeste objavio, ali nigde ne navodi susret Draže i Tita u Jokinom rodnome seocetu. Stoga ako Vi imate neke konkretne izvore i informacije, dajte nam ih amo na videlo, g. Aleksey. Počnimo sa samim datumom susreta. Kada se tačno taj čudesni događaj zbio? Joka je, naime, o samom vremenskom okviru događaja prilično mučaljiva. Posle unakrsno možemo proveriti kod Vlade Dedijera, Vojmira Kljakovića i Dobrosava Jevđevića (koji je najkonkretniji u pogledu operativnog rasporeda četničkih jedinica) faktičku dislokaciju kako partizanskih tako i četničkih jedinica i štabova. ;)
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: Tito i Draža spavali jedan do drugog?

Post od aleksey »

 
U pravu si. Malo sam progooglao, pa shvatih da sam pobrkao imena.

Nisu to bili ni Koča, ni Đilas, već upravo Dedijer.
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Tito i Draža spavali jedan do drugog?

Post od Bibliotekar »

E, lepo. Recite nam onda, g. Aleksey, na kojoj to stranici kojega mu dela Vlado Dedijer narečeno zbitije navodi i kada se to taj znameniti događaj zbio? :)
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: Tito i Draža spavali jedan do drugog?

Post od aleksey »

 
Nije mi knjiga pri ruci, pogledaću ovih dana kod mama Zore, pa ću ti javiti.

Inače, i engleski pukovnik Edvard Hauard Lokerbi, u svom delu "Through the mountains with Tito's Partisans", pominje da je bio još jedan susret Tito-Draža, osim onoga što mi znamo da je bio 1941 godine, te da je Stari bio jako razočaran ishodom istog.

Doduše, on ne navodi tačan naziv mesta gde se susret odigrao, ali tvrdi da je tu informaciju dobio upravo od čika Tiiiite. Možda je to susret o kojem Jovanka priča?
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Tito i Draža spavali jedan do drugog?

Post od Bibliotekar »

Komotno Vi pogledajte, dragi moj g. Aleksey - ta nije nam o glavu. Polako, imamo vremena, a ni forum se neće nigde izgubiti. Backup je, kako nas uverava Veliki Manitu, urađen. :)

Inače čini mi se da ste malo pobrkali naslov Vašeg izvornika - moji meta-pretraživači kažu da čak ni katalog Kongresne biblioteke u Vašingtonu ne poznaje knjigu sa takvim nazivom. Stoga moram da Vas priupitam jeste li sasvim sigurni da je podatak preuzet iz odnosne knjige?

Referalna meta-datoteka ukazuje na dva moguća alternativna izvornika: knjigu „Beacons in the night : with the OSS and Tito’s partisans in wartime Yugoslavia”, Frenklina Lindzija i „Twelve Months With Tito’s Partisans”, majora Vilijama D. Džonsa. No čak i u tom slučaju u odnosnim delima nema nikakve naznake ni o vremenskom okviru niti o mestu dodatnoga susreta.

Jedina druga mogućnost je srazmerno malo poznati susret Tito - Draža u Struganiku, održan 19. IX 1941. u vili vojvode Živojina Mišića (videti u J. Marjanović: „Prilozi istoriji sukoba narodnooslobodilačkog pokreta i četnika Draže Mihajlovića u Srbiji 1941” - Istorija XX veka - Zbornik radova I. - „Kultura” :Beograd. - 1959, str. 194.).

Jedini je problem što ni taj događaj nema apsolutno nikakve veze ni sa Jovankom niti sa njenim rodnim Pećanima. ;)
Acriter et Fideliter!
Slika
Odgovori

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju