Masoni

Odgovori
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Masoni

Post od branko »

MASONI

Zašto je masonerija začeta u zidarstvu (po čemu joj je i ime ostalo) a ne u pomorstvu? Evo odgovora:
- "Prilično uska veza između crkve i klesarskog zanata imala je svoj uzrok u tome sto su crkve bile poručioci monumentalnih građevina, pa je i ona pogodovala organizovanju klesara u bratstvo, koje je, pored ostalih, imalo i religiozna obilježja."
- "Polet evropskog hrišćanskog svijeta svoj najsjajniji izraz ima u brojnim građevinama rasutim širom Evrope. Građenje u periodu X do XIV vijeka ima prvorazredni ekonomski značaj..."
Dakle, prioritetno je građenje u čijoj je službi transport, uključujući i pomorstvo. Graditelji (zidari, klesari, preduzimači) nazivani su masonima što dolazi od "masiva" (stijene, litice), ital. "masso", slično je i u francuskom, engleskom i još nekim jezicima. U ranijem građevinarstvu razlikovali su se glavni i sporedni graditelji. Glavni su bili arhitekti, umjetnici-skulptori i konstruktori glavnih nosivih elemenata, stubova, svodova i elemenata koji su umjetnički oblikovani. To su mogli biti samo talentovani i dobro obučeni majstori, građevinska elita ili "slobodni zidari" (free masons). Otud za masone sinonim "slobodni zidari". U nižu klasu spadali su grubi ili obični zidari (raugh masons) za čiji posao nije bio potreban naročiti talenat.
Od reći "free masons" dolazi i termin framasanerija. lako je izraz engleskog porijekla ima tumačenja da dolazi od francuske masonerije, pa se ponegdje nailazi i na izraze franc-masons ili frank-masoni.
Ni u framasoneriji nisu svi vrhunski majstori (masteri) već postoje tri osnovna stepena: učenik, pomoćnik i majstor. Dakle, kao u školi, pa otud sinonimi i za masoneriju i za Mornaricu: scola ili schola. Ne bi se moglo reći da je u Mornarici bilo osnovno stepenovanje "slično" kao u masoneriji, jer je bilo doslovno jednako. Čak i iza 1859. g., kada je osnovano "Plemenito tijelo Bokeljske mornarice", po novom Statutu[1] "glavni i najodgovorniji funkcioner Bratovštine bio je gastald, koji je biran na godinu dana na praznik Spasova."
Nije svugdje po masonskim ložama, pa ni u Mornarici, stalno ostalo osnovno stepenovanje. U nekim ložama postoji i dostojanstvo "Velikog majstora", ili još veće: "Velikog majstora orijenta". Neke lože imaju do 33 stepena. Sve su to počasni činovi koji nemaju veze sa stručnošću u strukovnoj asocijaciji. Zato se i ne nazivaju stručnjacima, specijalistima, rukovodiocima, već časnicima. Tako je i u Mornarici. U stručnom smislu, veliki majstor pomorstva je admiral, ali kad je u pitanju masonerija, "admiral" može biti i onaj ko se nikada ni je ukrcao na brod. Važno je da je on moćnik u političkom, naučnom i naročito, finansijskom smislu.
U masonskim organizacijama se mogu razlikovati čisto masonske lože u kojima svi organizovani masoni znaju što su, bez međusobnih tajni, i asocijacija pod uticajem masona ili organizacije masonskog karaktera u kojima su samo vodeći ljudi (majstori) masoni, a veći dio članstva ne zna, niti sluti, da pripada masonskom pokretu
U specifičnim političkim okolnostima mogu i počasni časnici biti upleteni u masonsku mrežu a da nisu svjesni svog djelovanja za masoneriju. To je najčešći slučaj kod onih, po spoljnim oznakama, humanitarnih organizacija u koje se uključuju poznati ljekari i bogataši, vjerujući da svojim autoritetom, stručnim ili finansijskim pomaganjem služe samo humanitarnim ciljevima
Uprkos tajnosti i zatvorenosti, jedan od ciljeva masonerije je stvaranje punktova (ćelija, loža, ispostava, filijala, podružnica), gdje god bi se mogle naći pogodne ličnostina koje se centralna loža može osloniti, pri čemu su naročito interesantni glavni gradovi, industrijski, lučki ili bankarski centri itd. Kod Mornarice nalazimo sličnosti s masonerijom u tome stoje njen cilj, iako nosi naziv "Bokeljska" da osniva podružnice u svim većim gradovima (lukama) našeg Primorja, pa i van Primorja, ako su u pitanju glavni gradovi, čak i oni koji nemaju ni plovnih rijeka.
Tipično za masonske organizacije je da se brzo prilagođavaju promjeni situacije, ne mijenjajući globalne već samo parcijalne ciljeve kako bi se mogle uklopiti u legalne forme djelovanja. "Iako od epohe do epohe u pojavnim oblicima djelovanja slobodnog zidarstva ima različitosti, njena konstanta je u načinu formuliranja pragmatičnog djelovanja i ostvarivanja generalnih ciljeva. Konstanta u slobodnom zidarstvu je i svojevrsni masonski totalitarizam - nijedna pora složene društvene strukture bitna za donošenje odluka ne može i ne smije biti nepokrivena bratom masonom; nijedan mason ne smije prekršiti zakon ćutanja i čuvanja tajnosti članstva, njegovog raspoznavanja, njihovih želja i odluka.".
Tajnost je najvažniji princip masonerije, podrazumijevajući pri tom baš masone a ne one koji djeluju nesvjesno za njih i od kojih masoni najviše kriju svoje pravo lice. Masoneriji jedino princip tajnosti obezbjeduje produženje opstanka pored svih društvenih promjena, a od sposobnosti čuvanja tajne, odnosno od sposobnosti obmanjivanja, zavisi i uključivanje pojedinca u masonsku organizaciju, i penjanje na više masonske stepene. Masonska organizacija je hijerarhijski zasnovana i piramidalnog je tipa."Što se mason više penje po ljestvicama hijerarhije, raste i mogućnost njegovog realnog uticaja na donošenje odluka."
Masonska organizacija je masonskog karaktera ako postupa na masonski način, makar se kao "masonska" i ne deklarisala. Masonska ponašanja je znatno lakše uočiti nego otkriti tajnu masonsku organizaciju. Masonima ponekad formalna organizacija nije ni potrebna. "Nasuprot masi, na vrhu hijerarhijske piramide nalazi se elitni sloj koji egzistira bez obzira na suštinu društvenog poretka. Elitu čine relativno malobrojne kompaktne i homogene grupe koje do maksimuma koriste izvore i sredstva koja kontrolišu... Akumulacija privatne, grupnosvojinske moći nužna je pretpostavka konstituisanja elite... Afirmacija potreba i interesa elite ujedno znači i negaciju interesa i potreba masa. U elitu bogatstva i vlasti, po pravilu, ne ulazi se na osnovu zasluga, sposobnosti, odgovornog obavljanja poslova i poštenja, već na osnovu kriterijuma snage kapitala ili zajedničkog interesa sa kapitalom. Elita svim sredstvima lomi masu i njenu želju za izmjenom postojeće društvene stratifikacije."
A ako do izmjene ipak dođe, po svom načelu masoni se infiltriraju među nosioce novog poretka i jedan drugome pomažu da zauzmu ključne pozicije potiskujući one koji su do promjene doveli. Naročito je indikativno ponašanje masona u ratovima. Uvijek ih ima među pripadnicima svih zaraćenih strana, ali nikad u manjim pokretima ili u zaraćenoj strani koja nema nikakva izglede za pobjedu. Kad jedna strana pobijedi, masoni koji se nađu među pobjednicima nastoje da izvuku svoju bratiju koja se nađe medu pobijeđenima. Neki od masona iz kruga pobijeđenih, brzo se nađu u vrhovima pobjednika, odnosno na ranijim ili još višim položajima. Karakterističan primjer zadržavanja visokog vojnog i političkog položaja kroz nekoliko prevrata i međusobno suprotstavljenih režima je primjer Sebastijana Albertija, admirala zaliva i zapovjednika Mornarice. Sposobnost prilagođavanja raznim prilikama, izmijenila je i tradiciju samo muških članova, pa se javljaju, ponekad samo dekorativno ili kamuflažno, i žene u masonskim organizacijama. Između dva Svjetska rata u Zagrebu su postojale dvije masonske lože, "Humanitas" i "Pitagoras" čiji su članovi bile i žene. Tada se gubi pojam "bratovštine" jer su tu i "sestre".
Radi upoređivanja, veoma su važni i ovi podaci:
- "Masonerija je prolazila kroz različite razvojne etape, uslovljene potrebom prilagođavanja i usavršavanja sopstvene organizacije novim društvenim uslovima. U tim unutrašnjim strujanjima često se i pitanje ulaska žena u savez javljalo kao jedno od najzanimljivijih."
- "Izvjesne razlike u načinu organizovanja manifestovale su se kroz konstituisanje nekoliko međusobno različitih sistema masonerije, u čijoj osnovi je, opet, prvobitni engleski model. U međunarodnim relacijama masonerija je relativno čvrsto povezana i organizovana, s postojanjem razumljivih nacionalnih odlika koje su rezultat društveno-ekonomskog, političkog i kulturnog miljea u kome se razvijaju. Iznijansiranost masonerije u internacionalnim razmjerama ne mijenja bitno suštinu.."
- "Pravilo je bez izuzetka daje aktuelni masonski svjetski centar tamo, u onoj državi koja je u tim okolnostima dominirajuća među kapitalističkim zemljama po snazi akumulacije kapitala i sposobnosti njegovog bržeg oplođavanja"
- "Iako masonerija nije klasična politička partija, ona ima jasnu političku platformu, buržoaske, elitističke orijentacije i njeni članovi teže ostvarivan ju globalnog cilja svoje, masonske organizacije."
- "Skoro da bi se moglo reći da nema ni jednog ekskluzivnog udruženja, kakvih danas u kapitalističkim državama ima na hiljade i desetine hiljada, koje na određen način nije pod vrlo jakim uticajem slobodnih zidara (preko formulisanja programa i ciljeva, do vodećih članova koji su istovremeno, ili bolje rečeno prethodno, slobodni zidari).
- "Za masoneriju se slobodno može reći daje svojevrsno kadrovski zasnovana klasna organizacija s jasnom političko-ekonomskom platformom i dvostrukim licem Janusa- lice okrenuto širim slojevima je karitativno, humanitarno, liberalno, moralno, čovjekoljubivo, a lice koje je zakriveno zavjesama masonskih loža je farisejsko. često animalno, individualno, sebično, nagonsko, 'lucifersko', 'neljudsko'."
- "Masoni djelotvornost svoga angažovanja zasnivaju na takvom raspoređivanju svojih članova u društvu koje će im obezbijediti pozicije opredjeljujućeg uticaja, a u tom sklopu izražena je i njihova težnja da ovladaju institucijama i organizacijama i suprotstavljene im klase, dime otupljuju njenu eventualnu oštricu i palijativno-kompromisnim mjerama čuvaju tekovine kontrolisanog procesa društvenog razvoja."
Ovo što smo napred naveli biće dovoljno da se uoči sličnost između generalno posmatranog masonskog ustrojstva i specifične organizacije kojoj kamuflaža ne spriječava raspoznavanje masonske suštine.
S obzirom na to da je masonerija nastala u njedrima katoličke crkve, i da su bratovštine redovno imale za pokrovitelja nekog sveca, nije ni čudo što je, naročito do njenog preobražaja u spekulativnu organizaciju, među masonima biio i sveštenika, a kad je došlo do suprotstavljanja masonskog pokreta crkvenom pokretu, pape su anatemisale masone: prvo 1738. g. papa Klement XII, pa 1751, g. papa Benedikt. Uprkos tome, još dugo će medu masonima biti ne samo sveštenika nego i biskupa.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Odgovori

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju