Vesti

Odgovori
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Vesti

Post od Palma »

Hrvatska predstava šokirala Užičane

Oko 60 gledalaca napustilo je predstavu. Slika hrvatske premijerke Jadranke Kosor, okačena na polni organ jednog od glumaca

Slika

Hrvatska predstava “Kiklop”, koprodukcijski projekat Mini Teatra iz Ljubljane, Scene Gorica i Teatra ITD iz Zagreba, u kojem učestvuje i politički provokativni riječki rok bend „Let3”, izazvala je kontroverzne reakcije publike treće festivalske večeri u Užicu.

Oko 60 gledalaca napustilo je predstavu šokirano viđenjem jedine sačuvane Euripidove satirske drame od pre dve i po hiljade godina "Kiklop" u režiji Ivice Buljana.

“Mi radimo pankerske predstave koje se neće svideti svima, ali volimo da ih udare u stomak, kako bi se pokrenuli na neku reakciju, koju ne možemo planirati ali želimo. Zato, podržavamo odlazak ljudi iz kazališta i mislim da se treba vratiti vreme, kada su gledaoci gađali glumce jajima i paradajizom, jer to čini kazalište boljim”, kaže hrvatski glumac Frano Mašković.

Producent predstave i direktor Mini teatra iz Ljubljane Robert Valt objašnjava da je predstava“Kiklop” nastala posle prošlogodišnje političke smene upravnice pozorišta u Velikoj Gorici kod Zagreba, Senke Bulić, koja stvorila to pozorište i četri godine ga jako uspešno vodila.

“Izabrali smo tekst 'Kiklop' jer smo hteli reći kako se mi osećamo u kvazi demokratskom društvu bez kulture. Otuda i politički momenti u predstavi, kao što je slika hrvatske premijerke Jadranke Kosor, okačena na polni organ jednog od glumaca na sceni. Trenutak satire nasuprot tragediji”, kaže Valt.

Glumac i član riječkog benda “Let3” Zoran Prodanović Prlja koji glumi Kiklopa u predstavi ističe da je namera cele ekipe bila da predstava izazove veliku reakciju u hrvatskoj javnosti, jer su nezavisnoj sceni u Hrvatskoj skresani budzeti kako bi prestala da postoji.

“Borba za publiku podrazumeva približavanje gledaocu kako god znaš, pa makar to bila i provokacija i takozvani prljavi štosevi“, kaže Prlja koji ističe da je prvi put u Užicu i da nije došao na festival ne bi znao koliko je užički kraj, posebno Zlatibor, lep.

Publika 16. Jugoslovenskog pozorišnog festivala ocenila je hrvatsku predstavu sa do sada najlošijom ocenom od 3,66.

Slika
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Vesti

Post od Palma »

Beogradski dizajner pobedio u Hrvatskoj

Jovan Tarbuk, grafički dizajner iz Beograda, dobitnik je nagrade za najbolji pozorišni plakat na 2. Bijenalu kazališnog plakata u Varaždinu.

Nagrađeni plakat za predstavu „Bizarno“ Željka Hubača, Tarbuk je uradio za Narodno pozorište iz Zenice.

Tarbuk godinama osvaja priznanja na domaćim festivalima, kao sto su Izložba pozorišnog plakata u okviru Sterijinog pozorja u Novom Sadu i Izložba pozorišnog plakata u okviru festivala „Joakim Vujić“ u Kragujevcu.

Slika
Nagrađeni plakat Jovana Tarbuka

Bio je jedan od finalista međunarodnog takmičenja „Hiibrand“ za najbolji logo u 2010. godini održanog u Kini, na kojem je bilo više od 4.000 radova.

Trenutno radi u Narodnom pozorištu u Beogradu. Jovan priprema i svoju prvu samostalnu izložbu u Beogradu.
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
Dreamer
Postovi: 414
Pridružio se: 12 Dec 2010, 22:17
Lokacija: između jave i sna

Re: Vesti

Post od Dreamer »

MANIFESTACIJA "NOĆ POZORIŠTA" U 28 GRADOVA U SRBIJI

BEOGRAD - Manifestacija "Noć pozorišta" prvi put se održava danas u Srbiji u 28 gradova, na 150 lokacija, a celokupan prihod od ulaznica namenjen je za obnovu Kraljevačkog pozorišta, saopštio je organizator "Noć pozorišta"

Manifestacija će se održati u Beogradu, Subotici, Somboru, Kikindi, Bečeju, Novom Sadu, Bačkoj Palanci, Inđiji, Sremskoj Mitrovici, Rumi, Pančevu, Smederevu, Zaječaru, Lazarevcu, Valjevu, Šapcu, Vranju, Čačku, Jagodini, Leskovcu, Užicu, Nišu, Novom Pazaru, Zrenjaninu, Vršcu, Kragujevcu i Kruševcu.

Ulaznice se prodaju po simboličnoj ceni od 300 dinara.

Nacionalna, profesionalna i amaterska pozorišta, pozorišta nacionalnih manjina, alternativna pozorišna scena, kulturni centri, uključili su se u projekat "Noć pozorišta", deo evropskog projekta "European theatre night", koji podstiče pozorišno stvaralaštvo širom Evrope i približava kulturne vrednosti širokoj javnosti.

Ove godine manifestacija će se održati na nacionalnom nivou u Slovačkoj, Sloveniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Češkoj i Hrvatskoj, gde je pokrenuta pre tri godine. (Tanjug)
‎''Ko nije plovio,ko nije brodio,ko se od orkanskih talasa skrivao,
taj kao da se upola rodio i kao da je upola živeo.''-Mika Antić
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

Kako nema Sente da učestvuje u obnovi pozorišta u Kraljevu? Biće da čekamo zemljotres u Hodmezevašarhelju. L-)
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Dreamer
Postovi: 414
Pridružio se: 12 Dec 2010, 22:17
Lokacija: između jave i sna

Re: Vesti

Post od Dreamer »

Ma...gde je Kraljevo????To je suviše južno.... :roll:
‎''Ko nije plovio,ko nije brodio,ko se od orkanskih talasa skrivao,
taj kao da se upola rodio i kao da je upola živeo.''-Mika Antić
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: Vesti

Post od aleksey »

Biće da čekamo zemljotres u Hodmezevašarhelju.
Čekamo, čekamo... :ymdevil:
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Vesti

Post od Upravnik »

Представе без публике

БЕЧЕЈ: Иако је у медијима помпезно најављена, манифестација „Ноћ позоришта“ у Бечеју, условно речено, није оправдала очекивања организатора. Уложен је значајан труд домаћина Градског позоришта Бечеј, ер је требало угостити три ансамбла из три различита позоришта и омогућити им оптималне услове за наступ на сцени „Златан Дорић“, али је изостао кључни сегмент да све имало очекивани епилог: публика. Продат је мизерно мали број улазница, по цени од 300 динара. Тиме су се Бечејци двоструко обрукали. Прво као позоришна публика, а онда и као људи који немају превише слуха за хуманитарне акције. Јер, сав приход од улазница манифестације „Ноћ позоришта“ био је намењен обнови Народног позоришта у Краљеву, које је страдало у земљотресу.

Имајући у виду да су у оквиру програма виђене три представе различитог жанра намењене дечијем, омладинском и одраслом узрасту, то је разлог више чуђењу што је сала била сабласно празна. Зна ли се да је Бечеј више од пола века домаћин Мајским играма, смотри сценског стваралаштва деце, то значи да су Бечејци од раног детињства имали привилегију да се упознају с дешавањима у позоришту, па откуда чуди таква незаинтересованост за „игру на даскама“.

Не може се као разлог узети висина цене улазнице, пошто су за 300 динара могле да се виде три представе. А могла је то да буде и породична улазница. С једном улазницом најмлађи члан породице је могао да одгледа дечију представу „Школа за кловнове“ кикиндског Позориштанца „Лане“, нешто старији адаптирано дело Франца Кафке „Процес“ у извођењу Омладинске сцене „Зоран Драшковић“ Драмског студиа Атеље младих у Панчеву, а одрасли представу „Професионалац“ Душана Ковачевића, коју је данашњем времену прилагодила Позоришна група ПААД из Новог Бечеја.

Било како било, још једна манифестација из области културе се десила у Бечеју, а Бечејци су, из само њима знаних разлога, остали незаинтересовани.

В. Јанков

http://www.dnevnik.rs/vojvodina/predstave-bez-publike
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

Predstava Mletački trgovac u JDP otkazana zbog prokišnjavanja krova

Predstava "Mletački trgovac" koja je večeras trebalo da bude izvedena u Jugoslovenskom dramskom pozorištu u Beogradu, otkazana je jer je zbog topljenja snega voda sa krova doprla do instalacija.
Kako je saopšteno iz tog pozorišta, voda je doprla na instalacije Velike scene "Ljuba Tadić" sa krova pozorišta.
Predstava koja je trebalo da bude izvedena na toj sceni u 20 sati otkazana je, jer bi njeno igranje bilo rizično.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

Biljana Srbljanović uhvaćena sa kokainom, preti joj 3 godine robije!

Beogradska policija podnela krivičnu prijavu protiv poznate spisateljice zbog krivičnog dela neovlašćenog držanja opojnih droga

Dramsku spisateljicu Biljanu Srbljanović policija je uhvatila dok je kupovala kokain od poznatog beogradskog dilera M. Stanojčića, poznatog kao Šone!

Protiv nje MUP je podneo krivičnu prijavu, a zbog sumnje da je izvršila krivično delo neovlašćenog držanja opojnih droga, pa joj preti kazna zatvora i do tri godine, piše “Alo”

Srbljanovićeva je, prema policijskom zapisniku, dva puta kupila kokain, i to, kako je objasnila, svaki put koristeći poseban broj telefona koji je isključivo koristila za kupovinu droge. Prvi put je kupila “beli prah” 1. decembra 2011. godine u blizini jedne zgrade na Dorćolu u kojoj stanuje kada je u Beogradu.

Četiri dana ranije na isti način Srbljanovićeva pazarila od istog dilera. Prilikom saslušanja u policiji, ona je potvrdila da je u dva navrata kupila kokain, nešto manje od dva grama i to je detaljno opisala.

„Prvog decembra 2011. negde oko 18 časova sam poslala poruku Šonetu u kojoj sam ga pitala da li je u gradu, a on me je odmah pozvao, pa smo se dogovorili da me on nazove kada bude došao blizu moje zgrade. Nakon dvadesetak minuta Šone mi je poslao poruku: ‚Ovde sam‘ ili ‚Tu sam‘, nakon čega sam ja sišla iz svog stana, tačnije ispred svog ulaza, gde sam videla Šoneta, koji je stajao između kontejnera i mog ulaza. Pošto sam mu prišla, malo smo popričali, nakon čega me je Šone pitao „koliko“, na šta sam mu rekla „jedan“, pa mi je on iz svoje ruke dao jedan PVC paketić sa kokainom, a ja njemu ponovo 60 evra. Taj paketić sam stavila u svoj desni džep pantalona. Nakon toga Šone je otišao u pravcu svog vozila, a ja sam krenula u obližnji frizerski salon. Ubrzo zatim prišli su mi policijski službenici, koji su kod mene u desnom džepu pronašli jedan PVC paketić sa kokainom“, stoji u izjavi Biljane Srbljanović.

Ona je rekla i da je prvi put od njega kupila kokain 25. novembra iste godine i da joj je Šoneta preporučio poznanik. Tom prilikom ga je detaljno opisala policiji i dala im podatke o njegovim kontakt telefonima. Međutim, iako je u policiji priznala da je kupila drogu, kod istražnog sudije 7. februara branila se ćutanjem.

Inače, ovaj diler je uhapšen tek 16. januara ove godine, i to tako što ga je sa „nesumnjivom sigurnošću“ prepoznala trećeokrivljena u ovom postupku, izvesna Aleksandra T., koja je od njega takođe kupovala drogu, saznaje „Alo!“. Za krivično delo za koje se Biljana Srbljanović tereti zaprećena je novčana ili kazna zatvora do tri godine. Dramski pisac Biljana Srbljanović bila je kandidat LDP-a za gradonačelnika Beograda, a udata je za bivšeg francuskog ambasadora u Beogradu Gabrijela Kelera, sada ambasadora u Azerbejdžanu.

Juče je na tviteru Biljana Srbljanović branila Anđelinu Džoli od hrvatske spisateljice Vedrane Rudan, koja je holivudsku divu u svom tekstu nazvala “anoreksičnom bivšom narkomankom”. Srbljanovićeva je usput konstatovala i da Anđelina “nije snimila film o silovanju, to ne bi izbrisalo silovanja iz naše(srpske) ratne prošlosti”
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

Neki komentari prethodne vesti:

Nenad Čanak:
Političar Nenad Čanak je na Tviteru podelio i SMS koji je dobio: „Pa kad ide kod uličnih dilera umesto da ode do Stranke, pa lepo uzme na veliko, preko Sindikata...“

Isidora Bjelica:
- Ajde reci pravo, koji će joj k... muž ako sama ide po mleko, hleb, kokain...

Ivan Ivanović:
- Mučenica, svaki put kad kine, izgubi 60 evra.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

"Radovan III" se igra i na nemačkom

Komedija Dušana Kovačevića "Radovan III" biće premijerno u Beču izvedena 14. marta veče u pozorištu "3Raum Anatomieteater".

Ova kultna komedija Dušana Kovačevića će premijerno biti izvedena u glavnom gradu Austrije u režiji Nine Gabrijel. U ekipi glumaca se nalaze Markus Til, Angela Šnajder, Goran David, Mari Kristine Fridrih, Korina Pum, Georg Dragoš.

Predstava će se prikazivati do 18. marta u bečkom pozorištu, a austrijska režiserka Nina Gabriejl objašnjava da već sedam godina pokušava da realizuje ovu komediju, što joj je konačno i pošlo za rukom. "Ova pozorišna groteska je genijalno delo dramaturga poreklom sa Balkana i moj motiv da realizujem ovu predstavu po svaku cenu ne leži ni u politici niti vrednovanju, već samo i isključivo u želji da učestvujem u ovom jedinstvenom humoru, balkanskom humoru, koji svojom životnom tragikom smislenom i iracionalnom otkačenošću opisuje životnu istinu", objasnila je režiserka.

"Humor nikada ne razdvaja, već povezuje ljude, kao i umetnost sama po sebi", poručila je ona dodavši "da nam je Dušan Kovačević podario grandiozno delo, koje je postalo kult u Srbiji".

Nina Gabriel je istakla da je veoma srećna što je Milo Dor preveo ovo delo na nemački jezik i na taj način ga učinio pristupačnim nemačkom govornom području učinivši ga tako i delom svetske kulture.

Govoreći o razumevanju humora i same komedije ona je rekla da se ostavlja prostor za interpretaciju. "Ne mogu da tvrdim da poznajem srpki duh, već mogu samo da pokušam da ga osetim, približim mu se i naučim da ga razumem. Ja ga interpretiram umetnički i to je moja sloboda kao umetnika današnjice. Isto tako i jedan dirigent pokušava da "prevede" dela Rahmanjinova i interpretira ih i ne mora po svaku cenu da bude Rus. Na taj način se upoznajemo kroz umetnost", istakla je ona.

Austrijska režiserka je naglasila da jedno umetničko delo kao takvo pripada celom čovečanstvu i da stvara kulturnu vezu među ljudima, tamo gde poltika obično čini suprotno.

"Kao režiser želim potpuno da se distanciram od svakog obilka politike i naglašavam da sam kao umetnik potpuno udaljena od toga da vrednujem i prosuđujem. To je stvar autora. Meni su jedino važni likovi i njihova razmišljanja kao i to gde ih ona vode", rekla je ona dodavši da su balkanske figure prepune života i strasti. "Želim da se moja predstava posmatra samo kao pokušaj da doživim nešto. To sam uradila iz ljubavi i divljenja i ne bih želela da se poredi sa originalom. Moja predstava je sama za sebe i predstavlja put jednog dela koje se nalazi na svetskom proputovanju", ocenila je ona.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

Svetozaru Cvetkoviću nagrada Miloš Žutić


BEOGRAD, 15. marta 2012. (Beta) - Glumac Svetozar Cvetković dobitnik je nagrade "Miloš Žutić" za 2011. godinu, a to priznanje biće mu uručeno u aprilu, saopštilo je u četvrtak Udruženja dramskih umetnika Srbije.

Nagradu "Miloš Žutić" Cvetković je dobio za tumačenje lika Ričarda Rihtera u predstavi Jugoslovenskog dramskog pozorišta "Elijahova stolica" Igora Štiksa, u režiji Borisa Liješevića.

Cvetković je 17. dobitnik nagrade koja mu je dodeljena za najbolje glumačko ostvarenje izvedeno u profesionalnim pozorištima od 30. juna 2010. do istog datuma naredne godine, navodi se u saopštenju.

U konkurenciji za nagradu bilo je 19 glumaca i 23 glumačkih ostvarenja, a u žiriju koji je odlučivao o dodeli priznanja bile su glumice Branka Petrić i Dušanka Stojanović Glid, dramaturg Maša Stokić i reditelji Gorčin Stojanović i Slavenko Saletović.

Cvetkoviću će nagrada biti uručena na sceni "Bojan Stupica" Jugoslovenskog dramskog pozorišta, a tačan datum biće naknadno saopšten.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

Nenad Ćirić: Zašto sam otišao iz predstave „Zoran Đinđić“

V. STRUGAR

Glumac otkriva kako je pravljena predstava Olivera Frljića. Ne može niko da pljuje po zastavi i nameće nam kolektivnu odgovornost

PREDSTAVA „Zoran Đinđić“, koja je kao autorski projekat Olivera Frljića premijerno izvedena pre nekoliko dana u Ateljeu 212, ne prestaje da „talasa“ javnost. Redakciji našeg lista u ponedeljak je stiglo pismo Nenada Ćirića, jednog od glumaca koji nisu ostali do kraja u projektu, sa obrazloženjem zbog čega je sve bio protiv ove predstave. U pismu se, između ostalog, kaže:
„Ovu predstavu će gledati i reagovati i pobednici i poraženi, i prijatelji i neprijatelji Zorana Đinđića. I vernici i nevernici... Neki sa uverenjem, neki sa predrasudama. I Oliver Frljić će možda biti na premijeri. Da li će se glumci pokloniti ili ne nakon predstave, to zavisi od ishoda istražnog postupka. Onda će Oliver da ode. Ostaće glumci...“
Na tri stranice teksta iscrpno su navedeni razlozi zbog kojih je Ćirić sve „protiv“. Ali pismo je datirano na 26. mart, pa ostaje dilema zašto tek sada s njim upoznaje javnost i da li ga je u međuvremenu uputio na nečiju adresu u samoj kući. Tim pre, što je Ćirić već izjavio da mu se reditelj zahvalio na saradnji pošto se nije pojavio na jednoj probi (iz opravdanog razloga - lekarske kontrole) i tako, u stvari, preduhitrio samog glumca da dan kasnije odustane od predstave. Odgovor na ove nedoumice je, na neki način, „ateljeovski“:
- Pismo sam čitao u nekoliko navrata, gde drugde nego u bifeu. Čuli su ga, između ostalih, Gorica Popović, Branka Šelić, Katarina Žutić... Frljić je snimao sve svoje probe, predstava je nastajala iz diskusija učesnika. Reditelj je došao bez gotovog teksta. Posle prve probe odustali su Dubravka Mijatović i Marinko Madžgalj, nakon tri dana Anita Mančić. Glumci koji su ostali suprotstavljali su se reditelju, imali su primedbe, ali je atmosfera bila takva da sve što se kaže može da se iskoristi za predstavu i postane deo projekta. I sam reditelj je u jednom trenutku napustio rad na predstavi, da bi se vratio posle nekoliko dana. Zamenio je dvoje glumaca s Milošem Timotijevićem i Tamarom Krcunović, a posle boravka s ansamblom JDP u Kolumbiji uključio je Feđu Stojanovića u podelu - otkriva detalje Ćirić.
Glumac dalje objašnjava da je prisustvovao na ukupno četiri probe i da je svaku od njih završavao rečima upućenim reditelju da nije dovoljno motivisan za rad:
- Inače, od upravnika Kokana Mladenovića dobili smo zeleno svetlo i sva prava da iz umetničkih ili političkih razloga izađemo iz predstave u prve dve nedelje priprema.
A na naše pitanje da li bi u odluci da odustane od projekta ostao dosledan do kraja i da mu reditelj nije poslao SMS u kojem se „zahvalio“ na saradnji, Ćirić kaže:
- Da! Jednostavno, nisam se slagao s načinom i tretmanom teme koju je zadao i kako ju je oformio, s njegovom političkom idejom u vezi sa komadom.
Ne može niko da pljuje po srpskoj zastavi, niti da govori „vi ste krivi“...

IZBACIVANjE POSLE premijere na kojoj je sa scene „prozvano“ i njegovo ime, Ćirić je dodao (datum 20. maj) u tekst pisma sledeće: „Nezaštićen, prokažen prozivanjem mog imena i prezimena građanina. Ne dozvoljavam ‘frljanje’ mojim imenom, pogotovo što u kontekstu kada se moje ime izgovara, nisu saopšteni pravi razlozi mog izbacivanja iz predstave. Kolege to znaju. Ali to je već čin pristajanja i (ili) nepristajanja.“


ČAČKANjE PO PROŠLOSTI
„PROTIV sam da Frljić čačka po prošlosti, jer sam koristeći njegove metode istražnog postupka, zaključio da je upravo on nametnuo ili se izborio da na ovoj sceni ‘postavi’ svoj autorski projekat... Protiv sam da se mom narodu i mojoj zemlji nametne kolektivna odgovornost, kako Frljić kaže „kukavičluk“, tačnije „negiranje kolektivne odgovornosti je kukavičluk“, a „kukavičluk je zaborav kolektivne odgovornosti“. Ne prihvatam nikakvu vrstu kolektivne odgovornosti“ - navodi se u pismu.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Vesti

Post od Upravnik »

A sada ono večito pitanje (dilema):

Čikam nekog beogradskog pozorišnog reditelja (možda baš Kokana Mladenovića) da ode (prvo treba da bude pozvan) u Zagreb i napravi istu ovakvu pozorišnu predstavu ali o Franji Tuđmanu, gde će glumci pljuvati po hrvatskoj zastavi.

Znaš kad bi se to desilo...?
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

Glumci Ateljea 212: Nećemo raditi nove projekte

Glumci Ateljea 212 koji traže smenu direktora Kokana Mladenovića, dogovorili su se da će raditi do kraja sezone, ali neće sarađivati sa direktorom na novim projektima

BEOGRAD - Glumci Ateljea 212 koji traže smenu direktora Kokana Mladenovića obrazložili su danas svoj zahtev u 12 tačaka, koji je većinom glasova prihvatio Upravni odbor tog teatra i koji je upućen Skupštini grada kao osnivaču Ateljea.

Potpisnici zahteva - 25 od 33 člana ansambla (četiri su bila uzdržana i četiri protiv) radiće normalno do kraja sezone, ali neće sarađivati sa direktorom na novim projektima, a nadaju se da će tokom letnje pauze biti nađeno rešenje.

Uz kritike na račun direktora zbog samovolje, bahatosti i estradizacije, oni su na konferenciji za novinare ukazali da se Mladenović čim je došao, pre tri godine, postavio kao da je direktor fabrike pred stečajem.


"Mi nismo fabrika, već kuća umetnosti i kulture, niti je bilo ikakvog duga u vreme kada je stigao novi upravnik", rekla je glumica i članica UO Gorica Popović koja je pročitala sve tačke obrazloženja, u prisustvu većine članova umetničkog ansambla.

U obrazloženju se navodi da je "budžetska inspekcija ustanovila dug pozorišta od oko 18 miliona dinara i naložila povraćaj tih sredstava u budžet do 15. juna", a da je dug za struju osam miliona dinara.

Glumci pitaju osnivača "da li je Mladenović prototip uspešnog menadžera 'novog doba' i da li medijsko napumpavanje priče o zaradi ostvarenoj na blagajni može da kamuflira stvarne finansijske probleme kuće".

Navodi se i da je Mladenović "Upravnom odboru govorio da će režirati 'Kosu' besplatno, a onda bez odluke UO dodelio sebi tantijeme, potpisujući ugovor sam sa sobom, te tako ostvaruje zaradu mimo ličnog dohotka".

Glumci tvrde da je direktor ispoljio nipodaštavanje prema njima ukidajući im pravo na umetničke i etičke kriterijume, pokušavajući da ih svede na puke izvršioce naređenja, da je ignorisao glumce Ateljea, dovodeći glumce sa starne.

Poslednje sezone rađene su dve predstave bez ijednog zaposlenog glumca, a u četiri premijere na velikoj sceni igra samo pet glumaca iz ansambla, dok direktor za tako nastale troškove (za honorare spoljnih saradnika) optužuje ansambl, što je zamena teza, navodi se, između ostalog, u obrazloženju.

Veliki broj glumaca je i lično izneo zamerke opisujući pojedinačne slučajeve, u povremeno emotivnoj a povremeno burnoj atmosferi.

Anita Mančić je odbacila optužbe Mladenovića, koji je juče izjavio da su glumci vraćanjem uloga naneli štetu od pet miliona dinara.

Ona je navela da Atelje ima 250 autorskih ugovora, a samo su 28 puta vraćene uloge, što pokazuje da je on svojevoljno dovodio spoljne saradnike.

Branimir Brstina je podsetio da je u ovu kuću došao u vreme Mire Trailović i da je to bila umetnička porodica u kojoj je prepoznao snagu i radost svakog člana.

"Mladenović doživljava ovu kuću kao da je samo on Atelje 212. On ne želi ovu porodicu, ni sa kim se ne dogovara već pravi novi Atelje, po svom kroju", izjavio je Brstina.

Dara Džokić je odbacila optužbe da je skrivila raskid ugovora sa jednim sponzorom, Tihomir Stanić je napomenuo da se oseća kao kad bi od nekoga sposobnog da napravi "ferari" tražili da proizvodi "jugo", dok je Gordan Kičić odlučno negirao glasine da iza svega stoje politički interesi.

Povodom pisma većeg dela tehnike i administracije u kojem se indirektno brani direktor, navođenjem uspeha Ateljea u protekle tri godine, glumci ističu da su ti uspesi u ogromom delu njihova zasluga.

Isidora Minić je objasnila da glumci nisu tražili od ostalih zaposlenih da potpišu zahtev za smenu upravnika, jer su smatrali da je to problem umetničkog ansambla, dodavši da su neki iz tehnike "jureni"' da potpišu podršku.

Konferenciji je prisustvovala predsednica Udruženja dramskih umetnika Srbije Ljiljana Đurić i na kraju izjavila da Udruženje podržava glumce Ateljea 212.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

Tri nagrade na Infantu

NOVI SAD - Učesnici 39. Internacionalnog festivala alternativnog i novog teatra (Infant), koji je na programu od 25. juna do 3. jula, biće u prilici da konkurišu za tri festivalske nagrade, saopšteno je na današnjoj konferenciji za novinare na kojoj je predstavljen sastav stručnog žirija.
Biće dodeljene nagrade u kategorijama: Nagrada za delo na graničnom području između pozorišta i ostalih umetnosti ili stvaralaštva u najširem smislu, Nagrada za najoriginalnije istraživanje jednog od segmenata pozorišnog jezika i Nagrada za najuspešniji eksperiment ili predstavu u celini.
O dobitnicima nagrada će odlučivati žiri u sastavu reditelj i pisac Milan Belegišanin, dramska spisateljica i dramaturg Milica Konstantinović i reditelj, koreograf i pedagog Miloš Sofrenović.
"Trudili smo se da u žiriju ove godine budu ljudi iz različitih oblasti teatra i sa različitim iskustvima, kako bi uspešno bili sagledani svi elementi alternativnog i novog teatra, kako literarni tako i elementi izvođenja", rekao je izvršni producent festival Simon Grabovac.
Kada je reč o ulaznicama, prodaja počinje od ponedeljka 25. juna na biletarnici Kulturnog centra Novog Sada gde se ulaznice svakog dana trajanja festivala mogu kupiti od 11 do 13 sati.
Prodaja će biti organizovana i na lokacijama na kojima budu izvođene predstave i to sat vremena pre početka predstave.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Vesti

Post od Upravnik »

Ja tebi vojvodo - ti meni serdare. ;)
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

Policija: Požar podmetnut, pozorište kolateralna šteta

Vranjsko pozorište "Bora Stanković" koje je danas izgorelo u požaru je kolateralna šteta. Požar je podmetnut u diskoteci "Paladijum" koja deli jedan zid sa pozorištem. Policija proverava grupu osumnjičenih.

Postoje osnovane sumnje da je požar u kome je potpuno izgorelo vranjsko pozorište "Bora Stanković" podmetnut i intenzivno se traga za nepoznatim izvršiocima, izjavio je danas portparol Policijske uprave u Vranju Dragan Stamenković.

Stamenković je agenciji Beta rekao da "ima tragova koji ukazuju na sumnju da je požar u diskoteci 'Paladijum', koja je pre 20 dana otvorena na mestu na kome se ranije nalazila diskoteka 'Alkantra', izazvan zapaljivom tečnošću, najverovatnije benzinom, a da je pozorište koga od diskoteke deli jedan zid kolateralna šteta".

"Policija proverava grupu osumnjičenih za podmetanje požara u diskoteci. Iako se pozorište koje je najviše stradalo u tom požaru, kao i diskoteka nalazi preko puta Policijske uprave, nemamo video nadzor ispred uprave, počinioci su zasad nepoznati, ali iz grupe koja se vezuje za diskoteku, a ne za pozorište", kazao je Stamenković.

Komandant Vatrogasne brigade u Vranju Vedran Taškovcih izjavio je Beti da je u jutrošnjem požaru gotovo potpuno izgorelo pozorište"Bora Stanković" uprkos tome što su vatrogasci odmah stigli na lice mesta. U požaru nije bilo povredjenih.

On je objasnio da je požar u 3.40 izbio u diskoteci "Paladijum" i odatle se proširio u četiri pravca, na krovnu konstrukciju pozorišta, ali i u pravcu kafane i restorana "Vranjski merak" i obližnjeg skladišta uglja.

Pozorište "Bora Stanković" koje je potpuno izgorelo nalazi se u strogom centru grada, preko puta zgrade Policijske uprave Vranje i Pčinjskog upravnog okruga.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

Atelje 212: Koktel usred predstave?

Kraj pozorišne sezone u Ateljeu 212 obeležio je još jedan skandal. Nakon jubilarnog 100. izvođenja predstave "Kosa" priređen je koktel u foajeu pozorišta koji je potpuno omeo izvođenje predstave "Čekaonica" uprkos apelima da zbog buke i muzike ne postoje optimalni uslovi za izvođenje predstave, piše dnevni list Blic.

Naime, predstava "Kosa" u režiji Kokana Mladenovića, aktuelnog upravnika pozorišta, sinoć je izvedena jubilarni 100. put, nakon čega je upriličen koktel za brojne zvanice među kojima je bio i Mladenović.

Međutim, vreme održavanja koktela podudaralo se sa izvođenjem predstave "Čekaonica" na sceni Petar Kralj. Zbog glasne buke i muzike, glumci nisu mogli normalno da izvedu predstavu, a publika da je prati, te je reagovao inspicijent koji je više puta apelovao na goste na koktelu da se utišaju.

Kada apeli nisu dali rezultata, Gorica Popović predstavnik ansambla i član Upravnog odbora Ateljea 212, ušla je na koktel, popela se na binu i preko mikrofona rekla Mladenoviću da treba da se stidi zbog sramotnog nepoštovanja prema glumcima i samom Ateljeu.

Mladenović je ignorisao Popovićevu, zabava je nastavljena, a publika koja je bila na predstavi "Čekaonica" rezignirano je po završetku napustila pozorište.

Ovo je poslednji u nizu skandala koji se u poslednje vreme dešavaju u ovoj ustanovi kulture, a počeli su kada je veći deo glumačkog ansambla tražio smenu upravnika Kokana Mladenovića.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

Paprene pozorišne daske

Za balet Mi„leva Ajnštajn”, kompozitor Marjan Nećak, pored honorara od 12.700 evra koštao je SNP još 38.308 dinara za putovanje i 61.000 dinara za hotel. – Aleksandar Milosavljević: Ukupni troškovi jesu veliki, ali ja nisam kriv što je neko pravio zgradu od nekoliko desetina hiljada kvadrata

Novi Sad – Dete glumac u premijeri SNP-a „Rodoljupci”, koja je na sceni „Pera Dobrinović” izvedena 15. juna prošle godine, dobilo je bruto honorar od 100.451 dinar (oko 1.000 evra). Istovremeno dvoje gostujućih, odraslih, glumaca plaćeno je po 65.738 dinara, što je, opet, za 10.000 više nego prosečna zarada u najstarijem srpskom teatru za celokupni jednomesečni rad.

Naš list je juče pisao da je samo za angažman u ovom, po troškovniku skromnijem komadu od „svega” pet miliona dinara (oko 50.000 evra), rediteljka Sonja Vukićević plaćena 1.327.900 dinara (oko 13.000 evra). Većina ostalih premijere u Drami, Baletu ili Operi SNP-a koštala je dvostruko, a u nekim slučajevima i trostruko više, a takođe su rasli i honorari saradnika angažovanih van novosadske teatarske kuće.

Za koreografiju i režiju u baletu „Krcko Oraščić”, koji je premijerno izveden 23. decembra prošle godine, Eldaru Alijevu tako je pripalo je 2.441.314 dinara, a sam komad koštao je oko 13 miliona dinara. Samo milion i po dinara manje stajala je premijera „Seoba” za koju je rediteljka i dramaturg Vida Ognjenović nagrađena sa 1.529.611 dinara.

Prema zvaničnim podacima, SNP je tokom prošle godine potrošio više od 718 miliona dinara, ili oko sedam miliona evra. Sredstva su u najvećoj meri došla iz kase osnivača AP Vojvodine, a da li se sa njima moglo racionalnije gazdovati pitanje je koje postavljaju sindikati ove kuće „Nezavisnost” i ASNS. Oni traže sveobuhvatnu kontrolu poslovanja, ali i smenu upravnika Aleksandra Milosavljevića.

– Još 15. avgusta uputili smo takav zahtev novom potpredsedniku Vlade AP Vojvodine i pokrajinskom sekretaru za kulturu i javno informisanje Slaviši Grujiću. Podsetili smo ga na obaveze koje je upravnik preuzeo pred prethodnim sekretarom Miloradom Đurićem i pokrajinskim premijerom Bojanom Pajtićem prilikom stupanja na dužnost i tražili sastanak na kojem bi mu detaljno predočili naše stavove. Odgovor još nismo dobili – kaže predsednik „Nezavisnosti” Momčilo Nenadović.

Pored autorskih honorara, putnih troškova i smeštaja – u baletu „Mileva Ajnštajn”, kompozitor Marjan Nećak, pored honorara od 12.700 evra koštao je SNP još 38.308 dinara za putovanje i 61.000 dinara za hotel. Koreograf Staša Zurovac dobio je 9.100 evra za honorar, 23.200 dinara za putne troškove i 875 evra za smaštaj, majstor svetla Deni Šesnić 2.720 evra za honorar, 25.000 dinara za putne troškove i 50.000 dinara za smeštaj u hotelu.

Sindikati u SNP-u traže da se provere i ugovori o izdavanju prostora u zakup. Tvrde da je ekskluzivni prostor na prvom spratu od 500 kvadrata, koji se renovira o trošku SNP-a, izdat za svega 500 evra mesečno. Nesavesno poslovanje vide i u izdavanju na pet godine bez klasične nadoknade 205 kvadrata kafe-kluba u prizemlju, gde se zakupac obavezao da će za uzvrat plaćati dva odsto od ukupnih troškova SNP-a, za potrošenu struju i komunalije, a zaposlenima davati svoje proizvode i usluge po 30 odsto nižim cenama od tržišnih.

Upravnik Milosavljević je u izjavi za naš list odbacio optužbe sindikalaca za nesavesno poslovanje i „astronomske honorare”, koji su prema njegovim rečima na donjoj granici cenovnika koji važi na našim prostorima.

– Ukupni troškovi SNP-a jesu veliki, ali ja nisam kriv što je neko pravio zgradu od nekoliko desetina hiljada kvadrata, u kojoj je zaposleno više ljudi nego što treba. Sve se to mora održavati – ističe Aleksandar Milosavljević.

Pokrajinski sekretar za kulturu i javno informisanje Slaviša Grujić nije se oglašavao povodom zahteva sindikata, ali je u međuvremenu razgovarao sa upravnikom SNP-a Aleksandrom Milosavljevićem. U saopštenju sa tog sastanka se navodi da Vlada Vojvodine, kao osnivač pozorišta, „pruža podršku planu i programu naše najstarije pozorišne institucije, koja je prošle godine obeležila 150 godina od osnivanja”.

– Naša briga neće biti protokolarna već suštinska. Zato ćemo tokom narednih nekoliko nedelja posetiti ovu instituciju, kada ćemo razgovarati i o predstojećem repertoaru, a samim tim i o mogućnostima za gostovanja naših predstava kako kod nas, tako i izvan naših granica – istakao je Grujić, koji je najavio i da će narednih dana biti obavljen redovan upravni nadzor i da će nakon izveštaja biti dogovorene dalje mere.
Miroljub Mijušković
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Odgovori

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gosta