Mediji o našem malom mistu

Odgovori
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Mediji o našem malom mistu

Post od branko »

Humani Senćani u slobodno vreme pomažu drugima i za to ne očekuju materijalnu naknadu, znaju da rade "pravu stvar"

SENTA - Međunarodni dan volontera, 5. decembar, obeležava se u svetu kao podsećanje na 1970 – tu godinu kada je stvoren Program Ujedinjenih nacija zaove “ljude dobre volje”. Oni u svoje slobodno vreme pomažu drugima i za to ne očekuju materijalnu naknadu, znaju da rade “pravu stvar”. To im daje i ličnu satisfakciju. Volontiranje je najlepši i najbolji način da budemo humani i pokažemo odgovornost za zajednicu, posebno u ovom vremenu kada se ceo svet bori sa pandemijom virusa korona.

Dvoje Senćana, Kristina Fenjsaroši, pojoprivredni inženjer i Miroslav Avdalović, profesor informatike, prijavili su se da pomognu sugrađanima, odmah po proglašenju vanrednog stanja u našoj zemlji zbog pandemije virusa korona.

“Kada ste volonter, imate jednu korist, a to jeste zadovoljstvo da pomažete drugima. Bitno je da radite ono što volite, da pomognete. Jako mi je bilo drago da vidim iskrene osmehe na licima ljudi koje ni ne poznajem. Samim tim što sam pomogla i ja sam bila mnogo srećna što sam mogla da pomognem drugima", kazala je Kristina Fenjsaroši, volonterka, Senta.

Miroslav se vratio u Sentu iz Novog Sada kako bi pomogao majci i baki u vanrednim okolnostima, ali i svojim starijim sugrađanima.

“Moja poruka je da se prijave, da pomognu starijima , da ne budu sebični, da ne razmišljaju samo o sebi nego i o drugima U ovom svetu, sada u ovom trenutku, mislim da je bitno da razmišljamo i o drugima, a ne samo o sebi", poručio je mladim Senćanima Miroslav Avdalović, volonter, Senta.

Pored Kristine i Miroslava, Opštini Senta prijavilo se još gotovo stotinu ljudi sa željom da rade kao volonteri.

“Od uvođenja vanrednog stanja u našoj zemlji, Kontakt centar pozvalo je 2000 građana, od njih, 200 je tražilo i dobilo podršku u vidu nabavke hrane i lekova koji su dostavljani na njihovu kućnu adresu. Opštinski Štab aktivirao je ponovo ovaj vid pomoći", kaže član Štaba za vanredne situacije Opštine Senta, Igor Stojkov.

“Građani koji se nalaze u izolaciji mogu svakog radnog dana od 9 do 13 časova da se obrate Kontakt centru i da postavljaju pitanja kako Kriznom štabu, tako i ostalim nadležnim ustanovama. Oni se svakodnevno obraćaju nama i mi se, kao Krizni štab trudimo da im izađemo u susret i pomognemo, kako bi što lakše prebrodili ovu situaciju", izjavio je Stojkov.

Stojkov je takođe apelovao na građane da se pridržavaju svih mera koje je doneo republički Krizni štab, s obzirom na to da je situacija iz dana u dan sve teža. Brojevi SOS telefona u Kontakt centru u Senti su: 024655452 i 0648725320.

Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.

Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41

Post od Bibliotekar »

Drago nam je što ste iznova sa nama i nadasve što ste dobro, gđice Fenjsaroši. Vaš osećaj potpuno nam je poznat - i sami smo ga imali onomad kada Vas tražismo po Londonu. I na naše veliko zadovoljstvo - pronađosmo. :)

Slika
Acriter et Fideliter!
Slika

Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Post od branko »

Опстанак болнице у Сенти важан за Потисје

Извор: Dnevnik.rs

СЕНТА: У јавној расправи поводом предложених решења за реформу здравственог система Србије, на планове реорганизације здравствених установа примедбама су реаговали локална самоуправа Сенте, Општа болница Сента и удружења грађана.

Посебно због чињенице да се најављене промене односе и на Општу болницу у Сенти, која је окосница здравства у региону Потисја и гравитира јој око 100.000 становника.

У Сенти се слажу да је важан циљ реформе здравственог система која се сада планира, да здравствена нега буде доступна што већем броју људи и што ефикасније функционисање здравствених установа. Међутим, указују да би предложена решења здравствени систем у Потисју довела у незавидан положај.

Сенћани су незадовољни, јер према расположивим информацијама и како су протумачили, наговештава се да ће Општа болница у овом граду бити другачије категоризована, те да би била погођена неким видом смањења компетенција.

У плану је формирање Здравственог центра северног Баната са седиштем у Кикинди, што подразумева да би се сенћанска болница утопила у будући Здравствени центар у Кикинди на нивоу Севернобанатског округа, док би како се наговештава у тај центар касније дошле и здравствене установе у Ади, Чоки, Кањижи и Новом Кнежевцу.

Члан Општинског већа Сенте Атила Јухас каже да је за ово било већ покушаја 90-их и 2000-их година, додавши да су поводом предложене реорганизације локална самоуправа, општинске цивилне организације, као и здравствена установа реаговале током спроведене јавне расправе.

- Предузели смо потребне кораке и обратили се надлежнима, да ову замисао ни у ком облику не могу да подрже. Веома је битно да смо реаговали на време, на одговарајучи начин и сада је потребно погледати основе, како можемо заиста да подржимо ову установу. Реч је о важној установи не само за Сенту, него за регион и заједницу војвођанских Мађара. Сви смо јединствени у ставу да Општа болница у Сенти треба да остане овако како је функционисала, чак и да се развија и да и надаље ради - изјавио је Атила Јухас.

М. Митровић
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.

Odgovori