Ада, Кањижа и Сента хоће заједничког омбудсмана
СЕНТА: Ада, Кањижа и Сента могле би ускоро да добију, ако не свака свог, а оно бар једног заједничког локалног омбудсмана. То је поред осталог, закључак са недавног скупа у Сенти, који је окупио представнике локалних самоуправа, покрајинског заштитника грађана и председника Удружења локалних омбудсмана Србије Миладина Нешића.
Боравак у Сенти покрајински заштитник грађана – омбудсман проф. др Зоран Павловић, који је био иницијатор скупа, започео је посетом Општој болници Сента, а окончао га је разговором са представницима локалне самоуправе и цивилног друштва. Циљ састанка био је да се стекне увид у стање људских права и допринесе њиховом унапређењу. Један од начина да се стандарди унапреде је едукација запослених у локалној самоуправи о људским правима. Покрајински омбудсман исказао је и спремност да ту едукацију организује.
Предлог о оснивању заједничког омбудсмана је оцењен као добар и интересантан, али је истакнуто и да оснивање институције омбудсмана у локалним срединама није само ствар добре воље, него је то и питање које задире у проблем расположивих ресурса, финансијских, просторних и других. Закон предвиђа постојање омбудсмана у општинама. За сада од 45 општина у Војводини, само осам има омбудсмана.
Жене управљају, не владају
У Сенти је веома развијено цивилно друштво, али је та чињеница, мало коме позната изван Сенте. Мало се зна и да се сви запослени у општинској управи у комуникацији са грађанима служе са оба језика у службеној употреби. Интересантни су и подаци који се односе на родну структуру запослених у управи у којој већину чине жене (47 према 22). Све начелнице одељења су жене. Позитиван утисак, међутим, квари податак да међу члановима локалне владе - Општинског већа нема жена. Болница у Сенти је једина двојезична болница у Војводини.
Током боравка у Сенти, покрајински омбудсман, његови заменици и сарадници разговарали су са председником општине Рудолфом Цегледијем, начелницом општинске управе Едит Шарњаи Рожа, представницом општинског Савета за родну равноправност Маријом Пастор, директорицом центра за социјални рад Љубицом Николић Верикиос, директором болнице Михаљем Вашашом, директорицом Завода за културу војвођанских Мађара Мартином Голди и представницима удружења грађана Терезом Пејин (Пријатељи деце) и Арпадом Ђереом (Удружење слепих и слабовидих).
У разговору је дотакнут низ тема: мањак запослених и осипање кадрова у болници и управи, насиље у породици, социјална изолација деце са сметњама у развоју, као и проблеми у вези са личним пратиоцем, затим помоћ породицама са великим бројем деце, студентске и ђачке стипендије, родна равноправност и финансирање грађанских удружења.
Б. Опрановић
branko je napisao:
Ko li nam se smeši?
Pomoćnici predsednika opštine 2.0
Da li ste znali, poštovani senćanski građanine, da Vi, odnosno Senta, imate i „ministra inostranih poslova”? Dakle, ukoliko to do sada eventualno niste znali, možemo da Vam saopštimo da on postoji.
U svetske poslove upućena osoba još i može sebi da predstavi to da država, savezi država ili međunarodne organizacije imaju svoga ministra spoljnjih poslova, ali to da jedna opština, a pogotovo jedna ovako mala i siromašna opština poput Sente, ima „ministra inostranih poslova” već teško da je zamislivo. Pa ipak!
Istina, njegova je titula drugačija, ali sadržinski njegov je zadatak tačno takav kao i onaj u ministra inostranih poslova. Suština je, naime, sledeća: predsednik opštine Senta Rudolf Cegledi ima tri pomoćnika. Jedan od njih je Jožef Boban, stanovnik Gornjeg Brega, kojem je predsednik opštine poverio da se bavi „međunarodnom i regionalnom saradnjom”. Baš kao i istinski ministar inostranih poslova i on dobija odgovarajuću platu. U bruto iznosu 95.000 dinara, u neto iznosu 68.000 dinara. Ali neka mu je alal ta svota, jer se on sigurno za nju teško naradio. Koliko uistinu teško, to se, doduše, ne može znati - premda sam ja to pokušao da otkrijem. Postavio sam, naime, zvanično pitanje gospodinu predsedniku opštine kakve je tačno „napore” učinio Jožef Boban zarad razvića inostranih kontakata Sente. Međutim, iz odgovora Rudolfa Cegledija se ispostavilo da on nema podatke niti saznanja o tome čime se Jožef Boban bavio i kakve je rezultate postigao u gotovo dve protekle godine. Umeo je, međutim, da odgovori da je za te „nadljudske napore” u izgradnji međunarodnih kontakata u proteklom 21 mesecu od vremena njegovog imenovanja Jožef Boban podigao gotovo 2 miliona dinara bruto plate isplaćene od novca poreskih obveznika.
Istina je, doduše, da na koncu nismo uspeli da saznamo šta zapravo poštovani gospodin „ministar inostranih poslova” radi, ali nešto smo ipak saznali. Poimenično to da Jožef Boban ima „adekvatnu” školsku spremu za popunjavanje „delikatne funkcije”, budući da je u Kanjiži završio srednju poljoprivrednu školu, te tako sa samopouzdanjem može da obavlja funkciju ministra inostranih poslova Sente - ta on je poljoprivredni tehničar! Ili je možda odlučujući aspekt ipak predstavljala partijska pripadnost (SVM)?
Naravno, razumemo mi i tajnovitost u vezi delovanja Jožefa Bobana. Svako, naime, zna da se diplomatske aktivnosti visokog ranga odvijaju u tajnosti, iz pozadine. Zašto bismo stoga i trebali da očekujemo da ova izgradnja internacionalnih kontakata na visokom nivou u slučaju Sente bude javna?
Stoga mi gospodinu Jožefu Bobanu želimo mnogo daljih uspeha u izgradnji tajnih i manje tajnih međunarodnih i regionalnih kontakata!
Boris Zec
Izvor: „Szabad Magyar Szó”, 26. IV 2018.
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju