Stroboskop

Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Stroboskop

Post od Upravnik »

Morao sam ovu temu otvoriti s obzirom da sam javno prozvan da stroboskop koji se koristi u našoj predstavi ''Ožalošćena porodica'' ne radi, tj. da je radio samo na premijeri, a na narednim gostovanjima nije radio.
Radi pojašnjenja situacije, moram reći da dotični stroboskop ima dva modula rada. Jedan kada se njime upravlja preko studijske miksete, a drugi kada se isti direktno ''ušteka'' u struju, a na njegovoj poleđini se nalaze dugmići koji to regulišu. Ne treba biti neki elektronski genije pa to dokučiti. Znači, stroboskop je potpuno ispravan i radi ''ful'' kapacitetom.
Toliko za ubuduće da se ne bi opet desilo da se stroboskopi pozajmljuju iz obližnjih kafića.

:D :D :D
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: Stroboskop

Post od aleksey »

 
...s obzirom da sam javno prozvan...
Gde?
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5505
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Stroboskop

Post od Bibliotekar »

Alle Schweine sind rosa, mein Liebchen blüht wie Mimosa... :lol:

Vaša logika je superiorna, Herr Aleksey. Wir Gratulieren! :)

Apropo: onaj ko nađe dugmiće na poleđini Vrla Zatomljeno-svetlucavoga & Općenito Neuporabivoga Rasvjetnoga H*ovna, dobija od mene na poklon nezaboravnu noć u Džakarti! :!:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Stroboskop

Post od Upravnik »

aleksey napisao: 
...s obzirom da sam javno prozvan...
Gde?
Naravno ne u Politici. :D
Apropo: onaj ko nađe dugmiće na poleđini Vrla Zatomljeno-svetlucavoga & Općenito Neuporabivoga Rasvjetnoga H*ovna, dobija od mene na poklon nezaboravnu noć u Džakarti! :!:
Ah, samo malo bolje treba pogledati.
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5505
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Stroboskop

Post od Bibliotekar »

Nađeš li ma i dugmić jedan, poklon na Te čeka vredan! Ne nađeš li pak dugmiće - Stroboskop od Tebe bit će! :!:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Stroboskop

Post od branko »

Juče Gordana probala. Stroboskop radi, treba spustiti "dugmiće" na poleđini stroba.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Stroboskop

Post od Upravnik »

branko napisao:Juče Gordana probala. Stroboskop radi, treba spustiti "dugmiće" na poleđini stroba.
Hihihihihihihih...

Vidim ja da bi neki trebali da idu kod Gordane na obuku. :D
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
tanja
Postovi: 401
Pridružio se: 08 Dec 2010, 13:15
Lokacija: Senta

Re: Stroboskop

Post od tanja »

E ovako: Prvo, Nešo na odličnom mestu si otvorio ovu temu - ZABAVA- jer ja sam se baš leeeepo zabavila trčanjem I nošenjem stroboskopa vamo-tamo.....gore-dole...I bila u stresu i u B.Topoli a posebno u Kruščiću jer nismo imali strob! =)) =)) =)) Nismo imali!!!!! :(( :(( :((
Aleksa, na tvoje pitanje gde je Neša prozvan, odgovor je: U Bačkoj Topoli u pozorištu, prvi put. Potom u Kruščiću,i ko zna gde sve...nisam sve uspela da propratim ;;)
Bucko, sestri Gordani duguješ nezaboravnu noć u Džakarti!!! [-(
The only difference between a good day and a bad day is your attitude.
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: Stroboskop

Post od aleksey »

 
Šta ste se toliko navrzli na našeg Bubilija? Nije ni njemu lako.

Otkad je dobio novog partnera u tehnici više ne vidi ni dugmiće, DVD plejeri naprasno pregorevaju, tehnički počinje da zaostaje za svojom sekom....

Eh, ta "nestašna mladost"...
:ymdevil:

Goco, "tehničaru" naš, će mi šilješ razglednicu iz Džakarte?
;)
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5505
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Stroboskop

Post od Bibliotekar »

Tehnički ja sam još uvek, Herr Aleksey, na visini, osobito kad plejer počne u blizini mi da dimi! A što se pak „dugmića” na poleđini Vajna H*ovna tiče, ti na dugmad uopšte ne liče!
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Stroboskop

Post od branko »

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5505
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Stroboskop

Post od Bibliotekar »

Slika
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Stroboskop

Post od branko »

On nije Betmen, on nije Supermen, ni Superhik, on nije Spajdermen, ON JE STROBOMEN!

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5505
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Stroboskop

Post od Bibliotekar »

Slika
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Stroboskop

Post od branko »

Seća li se neko doktorske disertacije o napajanju stroboskopa koju je veleuvaženi Strobomen u više navrata izlagao? =)) =)) =))
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
tanja
Postovi: 401
Pridružio se: 08 Dec 2010, 13:15
Lokacija: Senta

Re: Stroboskop

Post od tanja »

A zna li neko šta je to "fliper" ? :-s
The only difference between a good day and a bad day is your attitude.
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: Stroboskop

Post od aleksey »

 
Fliper!?!?!

Pa to je Strobomen toliko puta detaljno i precizno objašnjavao, da mislim da je i onaj šank u Klubu naučio.
;)
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5505
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Stroboskop

Post od Bibliotekar »

Evo ga, sestrice:

Slika

Kontroler (popularno nazvan „fliperom”) za stroboskop

To je taj tzv. fliper, a zapravo kontroler za stroboskopski projektor, kojim se regulišu snaga bljeskanja i njena frekvencija. Poenta cele stvari je u tome što snažna ksenonska lampa (1,5 – 3 kW) da bi ostvarila ma kakav stroboskopski efekat treba da pulsira određenom frekvencijom. Frekvencija pulsiranja reguliše se posredstvom potenciometra, kojim se pak upravlja bilo analognim signalom jednosmerne struje napona od 0 do 10 V, ili pak digitalnim (DMX 512) signalom, koji reguliše i snagu i frekvenciju bljeskanja lampe.

Ulaz za regulatorni signal nalazi se na zadnjoj strani samog stroboskopa, a čine ga dve troiglene priključnice ( tzv. „muška” i „ženska”):

Slika

Troiglene upravljačke priključnice na zadnjoj strani stroboskopa

U našem (i ma kojem drugom relativno savremenom) pozorištu operacionalizacija stroboskopa stoga ne predstavlja nikakav problem: priključnice za osnovni radni napon (220 V) na kojem funkcioniše sama lampa (i njen rashladni ventilator) postoje u dovoljnom broju (ne trebaju nam nikakvi produžni kablovi!), a postoji i već postavljena mreža upravljačkih DMX kablova, posredstvom kojih se stroboskop spaja sa pozorišnim kontrolerom (upravljačkim panelom istog rukuje majstor svetla na upravljačkom pultu rasvete pozorišta):

Slika

Spojni DMX regulatorni kabl

Funkcionisanje našeg vajnog stroboskopa (ovaj naš se čak i u tom idealnom slučaju pre aktiviranja mora zagrevati!) u relativno moderno opremljenom pozorištu stoga ne predstavlja naročiti problem – priključne mreže već postoje – potrebno je samo spojiti stroboskop na iste.

No za naša dosadašnja gostovanja u tehnički ne baš najsavremenije opremljenijim teatrima mi nismo dobili:

- spoljni kontroler za stroboskop (kojim bi se regulisala i snaga i frekvencija svetlosnog pulsiranja stroboskopa) čije se negdašnje upotrebe prilikom izvođenja „Korešpondencije” seća čak i naš ex-Upravnik;

- produžni troigleni DMX kabel (kojim bi se naš vajni stroboskop priključio na eventualno postojeću pozorišnu upravljačku mrežu);

- informaciju o mogućnosti premošćenja potenciometra kojima bi se omogućila ograničena upotreba stroboskopa (u tom slučaju nema ni regulacije snage niti pak frekvencije bljeskanja!).

No Ti ništa ne brini – kada mi odemo u Džakartu posetićemo i jedinog preostalog proizvođača i distributera nedigitalizovanih stroboskopa na planeti, a koji će nam za bagatelu od pišljivih 69 dolara ustupiti uređaj koji uz puki osnovni napon od 220 V - bez kontrolera i DMX kablova! - pruža čak 75 varijanti različitih stroboskopskih efekata:

Slika

Nisam ja za nagradnu destinaciju, naime, slučajno odabrao Džakartu, sestrice. Kad već idemo makar da spojimo lepo sa korisnim!

I ne brini – svi za uspeh našeg putešestvija preko potrebni konsultativni telefonski razgovori biće obavljeni najmanje dve nedelje pre našeg odlaska. ;)
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Stroboskop

Post od branko »

A trebalo je samo pritisnuti... Ccccc!
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5505
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Stroboskop

Post od Bibliotekar »

Pa kad si znao, zašto nisi pritisnuo to što treba?
Acriter et Fideliter!
Slika
Odgovori

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gosta