Otišao je pravi Bond... Džejms BondJuče, 23. maja 2017, u Švajcarskoj je u 89. godini, nakon kratkotrajne bitke sa karcinomom, preminuo slavni britanski glumac, ser Rodžer Mur.
Preminuo je glumac koji je u nezaboravne glavne uloge akcionog superheroja u „Svecu”, „Ubeđivačima” i sedam nastavaka serijalua o poduhvatima tajnog agenta Njenog veličanstva Džejmsa Bonda uneo rafinirani humor, uglađenost i učtivost.
Iako je smatrao sebe tek četvrtim po redu glumcem koji je koliko-toliko valjano tumačio nezaboravni lik Jana Fleminga, Rodžer Mur je po mnogima svojom elokventnom manirističkom distinkcijom kreirao esencijalnu osobenost Flemingovog Džejmsa Bonda. „Šon je igrao Bonda kao ubicu, a ja sam igrao Bonda kao ljubavnika.” Nonšalantnost i šarm bili su integralni delovi svih njegovih filmskih interpretacija. No isto tako i njegova daleko izraženija ranjivost, koja je u njegovoj interpretaciji Bonda bila vidljiva. Baš kao i njegove poodmakle godine u liku: Mur je, naime, imao 45 godina kada je po prvi put zaigrao u liku Bonda, dok je Šon Koneri svoj debi u ovoj roli ostvario u njegovoj 32. godini. To je uvek doprinosilo suptilnom osećaju gledalaca da je Murova ranjivost na filmskom platnu nekako stvarna. Pa bilo da je izložen ogromnim G-naprezanjima u simulatoru u „Operaciji svemir” (1979), ili prilikom deaktiviranja bombe u dresu klovna u filmu „Oktopusi” (1983). Uostalo, pentranje po Ajfelovoj kuli i mostu Golden Gejt teško da je preporučljivo za čoveka u 56 godini života.

Suptilni manirizam u gesturi takođe je predstavljao neponovljivu karakteristiku njegove glume. Obrve su, po njegovom ličnom tvrđenju, predstavljale nadomestak za objektivni manjak njegovog glumačkog talenta. Zbog toga je, prema vlastitom kazivanju, svu svoju ekpresivnost zasnovao na tri položaja svojih obrva: na obrvama izvijenim prema gore, na obrvama izvijenim prema dole, i obrvama izvijenim u isti čas i prema gore i prema dole. „Bile su upotrebljene, moram to reći, veoma dobro” - dodao je on.
Rođen u Londonu 14. oktobra 1927. od majke domaćice i oca policajca odogvornog za izradu situacionih crteža sa mesta zločina i nesreća, Rodžer Muir je svoju naklonost ka umetnosti otkrio veoma rano. Napustio je školu sa 15 godina kako bi se zaposlio kao animator u izradi crtanih filmova, no ostao je bez posla nakon samo godinu dana. Kraljevsku akademiju dramskih umetnosti, ali je zbog nedostatka novca napustio posle tri semestra. Pokušavajući da nekako zaradi za život, 1945. se prijavio kao statista. Njegova prva epizodna uloga bila je rola rimskog legionara u filmu „Cezar i Kleopatra” sa Vivijen Li i Klodom Rejnsom. Svoju istinsku šansu dobio je slučajno 1958. kada je bio angažovan za televizijsku seriju „Ajvanho” koja je kreirana prema literarnom predlošku ser Valtera Skota.
Usledile su još dve televizijske uloge većeg obima, uključujući i dva vestern-serijala („The Alaskans” i „Maverick”), pre no što je Mur konačno postao istinska zvezda, igrajući borca protiv kriminala i plejboja Sajmona Templara u popularnoj kriminalističkoj TV seriji „Svetac”, koja je kontinuirano snimana od 1962. do 1969. godine. Mur, koji je ujedno i režirao 9 epizoda, uneo je u svoju rolu do tada neviđenu količinu šarma i nonšalantnosti – uključujući njegovo legendarno direktno gledanjeu kameru, pri kojem je nedostajalo samo nestašno namigivanje publici.
Tajnog agenta 007 prvi put je zaigrao u filmu „Živi i pusti druge da umru”, 1973. godine. Džejmsa Bonda igrao je i filmovima: „Čovek sa zlatnim pištoljem” (The Man With The Golden Gun) iz 1974, „Špijun koji me je voleo” (The Spy Who Loved Me) iz 1977, „Operacija Svemir” (Moonraker) iz 1979, „Samo za tvoje oči” (For Your Eyes Only) 1981. i „Oktopusi” (Octopussy) 1985. godine, ostavši upisan u anale filma kao glumac sa najviše uloga u filmovima serijala o Džejmsu Bondu.
Uvek besprekorno odeven, uglađenih manira u ophođenju i prijatnog glasa, Rodžer Mur bio je zajedno sa Dejvidom Nivenom, Majklom Kejnom i Robertom Vonom poslednji iz plejade filmskih džentlmena-heroja koji su danas potpuno nestali sa velikih i malih ekrana.
Rodžer Mur ostao je upamćen i po svom humanitarnom radu, zbog koga je 1991. godine proglašen za ambasadora dobre volje Ujedinjenih nacija. Zbog iskazanog dugogodišnjeg humanitarnog delatništva pri UNICEF-u kraljica Elizabeta II odlikovala ga je 1999. godine Orednom britanske imperije, a titulu viteza Britanske imperije dobio je 2003. godine. Republika Francuska dodelila mu je 2008. godine Orden viteza reda umetnosti i književnosti.
Farewell, good Sir! And thank you for the memories.