Komunikacija u virtualnom prostoru

Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Komunikacija u virtualnom prostoru

Post od Palma »

Sajber priča

Svet je, definitivno, postao globalno selo. Dovoljno je samo dotaći elektronskog miša i krenuti u beskonačne mogućnosti.
Recimo, svakim danom je sve više sajtova za upoznavanje ljudi. Hiljade njih neprestano debatuju po raznim forumima i čet-sobama o najrazličitijim temama. Sate i sate ljudi provode pred monitorom verujući da nisu sami. Ne samo da se stvaraju nova prijateljstva, već i nove ljubavi. Pri tom, većina i ne razmišlja da taj nestvarni život ima i drugu stranu, jer nikada ne možemo biti potpuno sigurni kako, zaista, izgleda taj neko drugi. Razmenjuju se meilovi, poruke sa srcima, prosipajući usput bliskost i intimu nekome koga i ne poznajemo. Možda je to samo čista čežnja za onim nepovratnim vremenima romantike i udvaranja koja nam, sasvim je jasno, koliko god potiskivali, ipak nedostaju.

Nije li, pak, onlajn romansa puko zavaravanje? Kafu sa prijateljima nikako ne može da zameni prazna soba i ''razgovor'' u vidu tipkanja po tastauri. Nema te tehnologije koja može da zameni pogled, dodir ili živu reč. Reč je najveći afrodizijak. Ljubav, zaista, na usta ulazi. Tu i izlazi. Reč opija, ali ona i ubija. Nema tih dobrih ženskih nogu koje mogu da nadvladaju verbalno moćne kvalitete. Pametno rečit muškarac uvek je imao prođu kod mene, pa makar bio i najružniji čovek na svetu.
S druge strane, bezbroj puta desi se da nam sagovornici u nekom društvu baš i nisu odgovarali, ali smo se, iz nekog razloga, prilagođavali, glumili i usiljeno smeškali. Ovde je dovoljan samo jedan klik i u sekundi nekog ''izbrišete''. Sami odlučujete: kroz postepeno upoznavanje, kroz stil pisanja, način izražavanja, po temama o kojima razglabate - da li vam neko odgovara ili ne. Žene koje proizvode više oksitocina lako se zaljubljuju i na ovaj način. Onda nam ti uskomešani osećaji daju nadu da je sudbina, ipak, umešala svoje prste i navela na osobu koja nam je suđena.

Hoću reći, bez obzira na neizvesnost oko nečijeg izgleda, nije mnogo teško, kroz razmenu mišljenja putem poruka, provaliti da li nam neko odgovara ili ne. Bilo da je reč o prijateljstvu ili sitnoj romansi. Iskusnoj ženi, poput mene, to mahom polazi za rukom (mada bi za nogom to kudikamo bilo lakše). Ali, kao neko kome je neposredni kontakt nezamenljiv, trudim se da novopečena sajber poznanstva realizujem u stvarnosti. I, mogu vam reći, nisam se prevarila. Nekoliko izuzetno zanimljivih ljudi, sa kojima sam kasnije i uživo imala o čemu da prozborim, upoznala sam na ovaj način. Sad, sa intimnim vezama je malo drugačije. Jer, ako niste iz istog mesta a nekoga upoznate putem interneta, onda se sretnete licem u lice, zbližite i shvatite da odgovarate jedno drugom, pitanje je koliko takvi odnosi mogu da potraju. Naravno, pod uslovom da ne jurite ''dah za jedan dan''. Dakle, da li je održiva ljubav na daljinu? Hm, zavisi od poslednjeg utiska, rekli bi neki. Lično, ne verujem u onu da je ''daleko od očiju, daleko i od srca''. Valjda zato što sam od onih suludih emotivnih budala koje umeju da vole za ceo život. Isto kao što nikada nisam prihvatila ni to da ''vreme leči sve''. Ne leči! Samo, u međuvremenu, naučite da živite bez nečega, ili nekoga, i ta patnja i bol postanu deo vas.

Zato je sa virtuelnim prijateljstvima lakše. Dovoljne su samo reči, čak i napisane, pa da se lepo družite. Trenutno imam (ne)prijatelja Albanca. Zapravo, Šiptara, jer on kaže da ni ovo nije uvreda. I dalje nisam shvatila razliku između ta dva pojma iako je pokušao da mi pojasni. Valjda zato što sam plavuša. Vrlo lepo komuniciramo, mada se možda nikada nećemo sresti. Jer smo odrasli, rasterećeni i, valjda, pametni ljudi koji znaju da se čovek ne može apriori mrzeti zbog predrasuda. Što neki drugi nisu hteli (ili smeli) da znaju.
Ali da znate, nikada mu neću oprostiti što su bili alavi da Kosovo pretvore u svoju državu. U to ime, svojski lobiram da im ponovo ''uvalim'' ove ''naše''! (Lepa Jela)
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Odgovori

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju