Praktični saveti ...

Odgovori
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Praktični saveti ...

Post od Palma »

Praktični saveti za prevazilaženje raskida ili gubitka voljene osobe

U ovom tekstu iznosimo neke praktične savete kako da što bezbolnije prevaziđete raskid ili gubitak voljene osobe. Pre nego što pročitate ovaj tekst, radi sveobuhvatnijeg razumevanja savetujemo vam da prvo pročitate sledeće tekstove ovom sajtu: “O povređenosti“, „Ljubav i tugovanje“ i „Da li je nužno da budete depresivni nakog raskida“. Evo nekih praktičnih saveta:

1. Izrazite i prihvatite neprijatna osećanja (tuge, usamljenosti, praznine i sl.) – umesto da ih negirate (čime ih zapravo povećavate i održavate), slobodno ih prihvatite i izrazite. Plačite, razgovarajte sa osobama od poverenja i na taj način izrazite umesto da bežite, pijete, trpite, zatvarate se u sebe, pušite ili se prejedate. Izražavanje tuge eliminisaće napetost koju osećate.

2. Družite se, radite sve što radite uobičajeno ali bez prisile ili preterivanja – radite i družite se koliko vam prija u tom momentu, nemojte bežati u rad ili povišeno raspoloženje jer na taj način samo produžavate tugovanje i prevazilaženje gubitka. Nemojte se povlačiti iz socijalnog života, budite u kontaktu sa ljudima.

3. Pronađite aktivnosti koje će okupirati vaše misli i vašu pažnju – to može biti bilo neka misaona aktivnost (učenje, čitanje knjiga, surfovanje na Internetu i sl.) ili neka fizička aktivnost (sport, teretana, joga i sl.). Nije bitno koju ćete aktivnost odabrati bitno je da to bude nešto u čemu Vi uživate i nešto što Vas zanima. Time što ćete biti aktivni skrenućete privremeno misli na neke interesantne i prijatne sadržaje i podsetićete sebe da može da uživate i kada ste sami.

4. Omislite vaše vreme tako da vaš svaki dan bude pounjen sadržajem – ne ostavljajte sebi praznog prostora za dosadu i slobodno vreme bez sadržaja, jer upravo u takvim okolnostima ljudi su skloni da se prepuste negativnim, pesimističkim razmišljanjima, nepotrebnom samoposmatranju, kritičnom samoanaliziranju i osećanju usamljenosti. Popunite vaše vreme, što bolje možete. Osmislite šta je to što sve možete raditi tokom dana, uključujući obaveze, svakodnevne poslove ali i zabavu i druženje, napravite jednu iscrpnu listu ovih aktivnosti i napravite raspored obaveza. Nastojte da one aktivnosti koje ste obavljali zajedno sa bivšim/bivšom sada obavljate sami ili sa nekim drugim ili naprosto pronađete neke nove aktivnosti koje će vam pružati podjednako zadovoljstvo. Kada se probudite ujutru poželjno je da znate šta ćete sve raditi danas sve dok ne odete na spavanje. Ne ostavljate prostor za crne misli i analiziranje prošlosti.

5. Uvedite neke novine u vaš život – učinite nešto novo za sebe, nešto što do sada niste radili, makar to bile i sitnice. To može biti neka sitna promena (na primer: promenite frizuru, kupite nešto što ste želeli od odeće, napravite novi razmeštaj u stanu i sl.), ili neka nova aktivnost (upišite neki kurs, tragajte za novim interesovanjima, upoznajte neku novu osobu, pronađite neko novo mesto za izlazak u gradu, promenite društvo i sl.). Uvođenje ovakvih novina učini će da se osećate svežije i nezavisnije i ojačaće vaš stav da možete sasvim kvalitetno da provodite vreme i kada niste u vezi.

6. Ako ste skloni da idealizujete bivšeg partnera/partnerku podsetite se šta vam je sve smetalo u vezi i zbog čega ste i odlučili da iz te veze izađete – da bi ste prestali da nerealistično opažate svog bivšeg/bivšu podsestite se svega što je bilo loše, šta vam je smetalo, šta ste trpeli, šta je to što niste mogli nikako da prihvatite kod svog bivšeg/bivše, šta vas je sve iritiralo. Jednostavno pojasnite sebi zašto je dobro što više niste u toj vezi. Na taj način ćete umanjiti nedostatak vašeg bivšeg/bivše a ujedno ćete poboljšati vaše samopouzdanje i pojačati osećaj slobode (jer više ne morate da trpite nešto što vam ne odgovara i što vam je pravilo probleme u vezi).

7. Odaberite da se više oslanjate na sebe i da sebe ohrabrujete kada je to potrebno – ubedite sebe da to što ste sada sami ne znači da ćete biti sami do kraja života, da to kako se sada osećate je prolazno i da tome u skorijoj budućnosti nećete pridavati skoro nikakav značaj, ubedite sebe da vi možete mnogo toga da učinite za sebe da bi ste se dobro osećali i da vam za to nisu neophodni drugi ljudi. Kako ćete se Vi osećati najviše zavisi od vas samih, bez obzira sa kim ste i gde ste. Vaše raspoloženje najviše zavisi od toga šta radite i kako razmišljajte o sebi i drugima.

8. Odbijte da se samoobezvređujte i kritikujete – ako ste ostavljeni ili prevareni to ne znači da sa vama nešto nije uredu. Možda ste nešto ili nekog loše procenili, neadekvatno se ponašali ali to svakako ne znači da ste Vi neadekvatna ili manje vredna osoba. Ako niste dovoljno vredni za nekoga to ne znači da niste vredni uopšte. Ne postoiji neka generalna i univerzalna vrednost koja nam govori ko je vredan a ko ne. Za jednu osobu ste vredni dok za drugu možete biti sasvim bezvredni i neatraktivni, pa šta to govori o vama i vašoj ličnoj vrednosti? Ništa. Govori samo o prefrencijama drugih ljudi. Kao što vi ne bi ste želeli da budete u vezi sa svakom osobom koju ste upoznali u životu isto tako ni drugi to ne žele.

9. Energično odbijte da se osećate besno i povređeno, umesto toga možete biti razočarani i nezadovoljni – koliko god da je vaš bivši/bivša se loše poneo prema vama, izigrao/la vaše poverenje, nije vam neophodno da budete besni i da se osećate povređeni, jer vam to svakako ne koristi. Mnogo kostruktivnije viđenje stvari jeste da prosto prihvatite da su vaša očekivanja izneverena, da to nije ono što ste želeli i zaslužili pa ste zbog toga razočarani, krivo vam je i nezadovoljni ste. Možemo očekivati svašta (naročito kada smo zaslepljeni zaljubljenošću i ne želimo da uvidimo neke strane osobe sa kojom smo) ali to ne znači da tako i mora biti. Možemo pogrešiti u proceni, to je sasvim ljudski jer su ljudi bića veoma sklona greškama. Ako smo nešto želeli i očekivali od osobe koju smo odabrali a to nismo dobili, sasvim je uredu da budemo razočarani. Razočaranje predstavlja uvod u gubitak želje i vezanosti za tu osobu.

10. Ako ste upravo raskinuli nemojte forsirati sebe da odmah započinjete nove veze ili neobavezno viđenje sa drugim osobama – s obzirom da niste kompjuter, ne možete se restartovati na dugme. To što se osećate loše posle raskida sasvim je normalna i prirodna stvar. Potrebno vam je malo vremena i strpljenja da to prevaziđete, prihvatite i obradite kao i da se naviknete na malo izmenjen način savkodnevnog življenja. S toga nema razloga da žurite, ne forsirajte sebe jer će vam se to kasnije vratiti kao bumerang. Dok god se oporavljate od raskida, nećete biti u stanju da se ponovo vežete za nekog, kao ni da procenite ko je za vas odgovarajući/a a ko nije jer ste još uvek sveži i pod uticajem negativnih emocija vezanih za raskid. Potrebno vam je neko vreme da ponovo uspostavite unutrašnju ravnotežu kako bi ste ponovo mogli da uživate i da sebe podelite sa drugom osobom.

Vladimir Mišić, dipl. psiholog
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Praktični saveti ...

Post od Palma »

Smirite glad, nervozu i bol u par sekundi

Da li ste znali da ljudi mogu da prepoznaju hiljade aroma te da je naše čulo mirisa hiljadu puta preciznije od ukusa? Miris može da umanji stres, popraviti mentalnu i fizičku sposobnost te olakša bol.
U nosu imamo milione receptora mirisa. Informacije iz nosa direktno se šalju u stanice njušnog režnja mozga (olfaktorni centar) koje primaju i analiziraju mirisne impulse. Ovaj deo mozga upravlja nizom sećanja i emocija - uključujući i one povezane s ishranom, seksualnom privlačnošću, strahom, prijatnošču...

Slika

Umiruje glad
Pomirišite: Zelenu jabuku ili neki drugi vama dragi miris
Miris koji volite može da potisnei glad. Ovaj trik vam može pomoći dok ste na deti, umesto da grickate, pomirišite.

Smiruje
Pomirišite: Naranču ili lavandu
Istraživanja pokazuju da mirisanje naranče i lavande daleko više smiruje nego drugi mirisi. Ljudi zbog njih postaju pozitivniji i smireniji.

Pomaže pri učenju
Pomirišite: Ruzmarin
I klasični pisci povezuju ruzmarin s pamćenjem. Pokazalo je to i jedno britansko istraživanje. Nakon udisanja ulja ruzmarina studenti su bolje rešili test pamćenja i imali su bolju koncentraciju nego oni iz kontrolne grupe koja nije mirisala ruzmarin.

Umiruje bol
Pomirišite: Lavandu i pepermint
Ljudi koji su morali na operaciju želuca i udisali lavandu kasnije su tražili manje morfijuma i lekova protiv bolova. I pepermint pomaže. Boli li vas glava udahnite ga.

Umiruje menstrualne grčeve
Pomirišite: Eterična ulja
Studija iz Koreje pokazala je da žene koje su prošle masažu eteričnim uljima dvostruko manje osećaju bol zbog menstrualnih grčeva. U bazu od bademovog ulja ubacite dve kapi ulja lavande, 1 kap ulja žalfije, 1 kap ružinog ulja. Nedelju dana pre menstruacije svakodnevno ovom tekućinom masirajte stomak.

Pomlađuje
Pomirišite: Grejfurt
Sveži miris citrusa pomlađuje duh. Osim toga i drugi vam ljudi deluju mlađe i svežije. 


Potscaj za vežbe tela
Pomirišite: Ljuta metvica, pepermint
Miris metvice sportiste potsiče da igraju žustrije i osećaju veću snagu i motivaciju. Ovu tajnu koriste i proizvođači sportske opreme.

Dublji san
Pomirišite: Lavandu
Postoji razlog zbog kojeg ljudi pune jastuke lavandom. Istraživanja pokazuju da lavanda podstiče dublji san. Pomaže čak i ljudima koji pate od blage nesanice.
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Praktični saveti ...

Post od Palma »

Ovo je pismo koje je jedan deda napisao svojoj unuci. Deda je Marcello Bernardi italijanski pedijatar i psiholog, devojčica je njegova unuka Katarina.


Draga Katarina,

predložili su mi da ti napišem pismo i ja sam prihvatio, jer ovo što imam reći tebi odnosi se i na sve tvoje vršnjake, ustvari sve vas koji ćete 2000. godine imati oko 20 godina. Kad budeš čitala ovo što ti sada pišem, mene više verovatno neće biti. Zato, ovo pismo ima i vrednost testamenta, jer mislim da drugi neću pisati, budući da ti ne mogu ostaviti ništa osim – sećanja. Ne želim te savetovati niti upozoravati, niti bodriti, niti učiniti bilo šta što je slično tome. Mnoge savete, dobre ili loše, već si imala prilike čuti i mnoge ćeš tek čuti, pa sumnjam da bi ti i moj doprinos u tom pogledu nešto pomogao. Zato ću se i zadovoljiti da ti ovde izrazim svoje misli, osjećaje i uverenja.

Ponavljam, naime, da je sećanje jedino bogatstvo koje ti mogu ostaviti. Sećanje na jednu osobu koju si, verujem, volela i to nezavisno od njene vrednosti, što smatram još važnijim. Ko zna šta ćes ti raditi kroz 20 godina. Ko zna kakva ćes biti. Ko zna da li ćes i tada, kao danas, biti inteligentna, nežna, hrabra, ponosna, iskrena, inventivna, puna smisla za šalu. Nadam se da hoćeš, ali je sigurno da će svet učiniti sve da ti pomogne da izgubiš te lepe osobine. Protiv tebe udružiće se mnoge sile, a naročito jedna – strah.

Strah od izolacije i zameranja društvu, strah od siromaštva, strah od neuspeha, od obaveze i odgovornosti, od borbe, od samoće, strah od ljudi, strah od smrti. Ćini mi se da je strah najteža bolest koja ugrožava čovečanstvo i, očito, sredstvo koje osigurava uspeh svakoj uceni; osnovni instrument pomoću kojega se svako može prisiliti da se prilagodi odredjenoj situaciji, ma kakvo da je zlo u pitanju. Strah je najbolji put na kojem se svako može prisiliti da se odrekne vlastite autonomije, nezavisnosti i, na kraju, slobode. Sad se ničega ne plašiš i to za mene predstavlja veliko zadovoljstvo. U tebi još ne zapažam znake onih strahova koje samo odrasli umeju usaditi u glave dece.

Volim te promatrati kako sama stičeš iskustva, kako se krećes po mračnoj sobi, kako proučavaš insekte i životinjice u prirodi, kako pokušavaš pomilovati psa lutalicu ili mirno prilaziš nepoznatim ljudima. U ovom svetu, ti i tvoji vršnjaci predstavljate pravu utehu i, naravno, nadam se da će to večno trajati, da ćeš uvek ostati takva, plemenita i borbena, sigurna i jaka, ponosna i ljupka. Ako u tome uspeš, imaćes, po mome mišljenju, sve uslove da izabereš pravi put. Mogu ti reći, bar što se mene tiče, da sam sve ne baš srećne odluke u životu uvek donosio pritisnut strahom i nesigurnošću.

Jednom prilikom, pošto si mi ručicom pokazala četvrtinu meseca, objasnila si da je slomljen. Zatim si me uveravala da si ti to učinila i pokazala si mi kako si učinila: uhvatila si ga obema rukama i snažno tresnula o zemlju. Imala si tada 18 meseci. Ustvari, tvojoj mašti i mašti tvojih vršnjaka nema granica. Uvereni ste u svoju nesalomljivost, svemoć. Verujete da možete izmeniti svet.

Preterujete. Ali, odrasli preteruju u drugom smislu. Oni su "praktični", "realni", "konkretni". Vide ćes: govoriće ti da je svet oduvek bio takav i da će takav uvek biti. Govoriće ti da je oduvek bilo bogatih i siromašnih, da je oduvek bilo bede, odatle i gladi, privilegija, ropstva, rata. Govoriće ti da je svako ko je nešto pokušao izmeniti išao ravno u propast. Sasvim su lišeni mašte. Čak i nade.

Ako nešto već nije ostvareno, rečiće ti da je to nemoguće ostvariti. Da je čovek sazdan tako, da je društvo takvo, da je svet takav. I rečiće ti da je mirenje sa stanjem jedina razumna stvar. I prilagođavanje, isto tako. Ako i kroz 20 godina budeš posedovala kreativnost i samopouzdanje kojima raspolažeš danas, i ako im odgovoriš da se, uz volju, sve može menjati, naročito položaj ljudi; ako im odgovoriš da se svet može zasnivati na osećajnim odnosima umesto na novcu; ako im odgovoriš da treba razmišljati o svetu koji se sastoji od ljudi, a ne od gazda i sluga; ako im tako odgovoriš, rečiće ti da je sve to samo jedna utopija.

U tvojoj kući 2000. godine biće još uvek, bar se nadam, stvari koje su pripadale tvojim dedovima, njihovim roditeljima, njihovim dedovima i roditeljima njihovih dedova. Biće tu knjiga, slika, nameštaja, predmeta svake vrste, crteža, rukopisa, fotografija, svega što je pripadalo generacijama koje su prethodile tebi. Stvarčica bez vrednosti, ako hoćeš, ali svedočanstava duge povesti čiji si i ti deo bila i pre nego što si se rodila.

Tradicija. Po meni, ne treba to sve baciti. I tradicija ima svoje značenje, mada ne ono koje joj se najčešće daje. Pre svega, smatra se da je tradicija pravilo koje treba uvek i svuda slediti, kao skup običaja i navika koje treba netaknute sačuvati i u sadašnjosti i u budućnosti. Ja, opet, smatram da vrednost tradicije nije u tome, već u nečemu sasvim drugom; tradicija, kao i sve što se odnosi na prošlost, treba isključivo služiti kao polazna tačka da se učini i više i bolje, znači drugačje. Iranski filozof Džubran rekao je: "Život se nastavlja, ne zaustavlja se na juče." Mi se, međutim, očajnicki hvatamo za juče, i onda tradicija postaje teret koji nam ne dopušta da napredujemo, zatvor iz kojega ne možemo izaći. Čak to i ne želimo, jer budućnost, nepoznato, novo, drugačije, izazivaju – strah. Eto, ta se reč opet vraća. Rečiće ti da je strah osećaj koji obuzima svakoga. Da, tačno je. Ali, strah svakoga ne uništava. Tebe neće, na primer, i ne samo zbog tvog dečijeg neznanja, već zato što si sva okrenuta stvarima i ljudima koje voliš, osvajanju i progresu, svetu. Ukratko, ti si izvan i iznad si svoje ličnosti. Oni koji, i kada odrastu, ostanu takvi, mnogo su jači od bilo kakvog straha.

Ovo su, kao što sam ti u početku rekao, moje misli i osećaji koji me obuzimaju dok se igram s tobom. Ovo pismo, koje ti ostavljam, samo je delić moga života. Učini od njega, naravno, samo ono što ti sama budeš želela.

Tvoj deda.
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Praktični saveti ...

Post od Palma »

Kako ostvariti velike ciljeve?

Golub koji na ksilofonu svira američku himnu-zvuči neverovatno ali je istinito.
Kako?

Jedan američki psiholog se dosetio da kompoziciju podeli na manje delove, učio je goluba da prvo kljucne prvu notu i nagrađivao ga za svaki uspešan pokušaj. Zatim je prešao na drugu, a nagrada je sledila kada bi obe note bile tačno “odsvirane”…. i tako do kraja kompozicije. Ova metoda se stručno zove metoda aproksimacije, ili približavanja cilju.

Ljudi se često uplaše velikih i dalekih ciljeva, deluju im preteško i nedostižno, nagrada u vidu ostvarenja cilja i zadovoljstva deluje predaleko i apstraktno. Zato raščlanjivanje cilja na mnogo manjih, lako ostvarivih koraka pomaže da se istraje, kao i da se zadovoljstvo i osećaj uspešnosti doživljavaju svakodnevno.

Ako je nekom ko nije u dobroj kondiciji cilj da svakodnevno džogira pola sata, to deluje preteško. Ali, ako se počne sa na primer tri puta nedeljno po 5 minuta trčanja i 10 minuta brzog hodanja, to je već cilj koji deluje mnogo lakše a ipak vodi ka dostizanju onog krajnjeg.

Motivaciju takođe povećava zapisivanje i vođenje evidencije o ostvarenim podciljevima. Smajli, cvetić ili kvačica pored ostvarenog podcilja povećava osećaj zadovoljstva i uspešnosti.

Kada sledeći put poželite nešto a zatim kažete “Ja to ne mogu.”, setite se goluba koji svira himnu… ako može on…
Neki ciljevi zaista jesu nedostižni, ali je mnogo veći broj dostižnih od kojih ljudi odustanu jer se uplaše i demotivišu.
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Praktični saveti ...

Post od Palma »

Kako utičemo na druge ljude?

Hteli mi to da priznamo ili ne, drugi ljudi utiču na nas, i mi utičemo na njih. Taj uticaj se ogleda u raznim aspektima komunikacije…rečima koje koristimo, načinom na koji izgovaramo reči….pažnjom koju poklanjamo ili ne poklanjamo…
Mnoga istraživanja u oblasti međuljudskih odnosa pokazuju da čak i kada ne govorimo, čak i kada svesno ne razmišljamo o drugima, naši stavovi utiču na to kako će se oni osećati u našem društvu.
Takođe se pokazalo da se, kada svesno obraćamo pažnju na to što nam se dopada kod drugih, oni osećaju prijatnije u našem društvu.
Probajte, makar samo danas, da ljude oko sebe (porodicu, prijatelje, rođake, kolege, slučajne prolaznike….) posmatrate sa “zadatkom” da otkrijete bilo šta, makar neku sitnicu (lepu šnalu za kosu,kravatu, minđuše, osmeh,način na koji stoji, gleda, govori….), što vam se dopada kod njih.
Možda nikada nećete saznati kako je to uticalo na njih, ali sigurno ćete se i vi sami osećati prijatnije i ispunjenije.
PS: učinite to i sa osobom koju ugledate kada pogledate u ogledalo, prijaće joj:)
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Praktični saveti ...

Post od Palma »

Zona komfora: šta je vaš izbor-akvarijum ili okean?

Ako zlatnu ribicu koja dugo živi u malom akvarijumu stavite u mnogo veći akvarijum, ona će nastaviti da se kreće u opsegu na koji je navikla…bez obzira na to što sada može da pliva dalje, ona to ne čini…
Iako ne živimo u akvarijumima, i mi ljudi se često ponašamo slično. Svi mi se tokom odrastanja i sazrevanja susrećemo sa raznoraznim ograničenjima i preprekama. Mnogo više nam govore šta ne možemo i ne smemo nego šta možemo i smemo.
Postoji nešto što se zove zona komfora… to je sve ono na šta smo navikli, naša svakodnevica, ono u čemu se osećamo udobno.To su naša ponašanja, način razmišljanja, način komuniciranja, osećanja, raspoloženja….Poznatost umiruje ali i sputava.
Osećaj nelagode prati svako iskakanje iz zone komfora… ali ako znate da je to prirodno, i istrpite tu nelagodnost, dolazite do spoznaje da možete mnogo više nego što ste mislili.
Svakodnevni iskoraci iz zone komfora, ma koliko mali bili, vode ka razvoju vaših potencijala i obogaćenju vašeg života.
Zamislite šta želite…. budite svesni na koji način sputavate sebe… smislite mali korak van zone komfora…i učinite to…
Vremenom se osećaj nelagode smanjuje i postaje zamenjen prijatnim osećajem uzbuđenja i svežine.
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Praktični saveti ...

Post od Palma »

Naučite kako da se prisetite i osvežite pamćenje

Slika

Zbog previše obaveza zaboravljamo najosnovnije stvari: gde smo stavili ključeve ili jesmo li isključili uređaje, pokazalo je istraživanje o zaboravljanju koje je na 2000 ljudi sprovela agencija za potrošače Avery.

Ako ne možemo da se setimo da li smo isključili peglu ili šporet, to je zato što to obavljamo automatski, kao što hodamo ili vozimo bicikl. Stručnjaci savetuju da, pošto ste isključili peglu, naglas izgovorite: “Isključio sam peglu”. Razloga za zabrinutost nema jer većina ljudi zaboravlja zbog navika, automatizovanosti, a ne zbog bolesti.

Određena količina hormona stresa potrebna je kako bi um ostao oštar i racionalan. Stres je prirodni mehanizam koji povećava budnost i snagu, ali samo kratkotrajno upozoravaju stručnjaci. Prevelika količina stresa dokazano smanjuje mogućnost produktivnog razmišljanja i pamćenja, a slušanje muzike ili meditacija pomažu u održavanju hormona na prihvatljivom nivou.

"Sve aktivnosti uz koje se vaš mozak odmara pomažu pamćenju", ističe psiholog dr. Mek Daniel. Biolog dr. Medina kaže da je žestoka svađa jedan od čestih uzroka zaboravljanja. O njoj ćete verovatno razmišljati na povratku s posla i zaboraviti da odete u banku, upozorava dr. Medina.

Samo jedan sat spavanja manje na dan dugoročno utiče na pamćenje i zdravlje, dokazala je Meri A. Karskadon, stručnjak za spavanje. Upravo tokom sna mozak organizuje informacije. ***Kako da bolje upoznate sebe

Podstaknite um i setićete se
Zaboravljate li često ime osobe koju ste upoznali, tiho ga ponovite sebi u bradu tri puta, kažu stručnjaci. A ako vas često muči gde ste ostavili ključeve nakon što ste zaključali vrata od stana, velika je mogućnost da vam je mozak “zauzet” nečim drugim. Izgovorite li naglas gde ste ih stavili, nećete zaboraviti.

Reci "seti se" umesto "ne zaboravi"
Ako često zaboravljate e-mail adrese, PIN-ove ili lozinke, imajte na umu da mozak nije “dizajniran” da pamti takve podatke, kažu stručnjaci. Takve informacije kratko ostaju u mozgu jer su mu dosadne. Automatizovanost i zamišljenost okidači su za zaboravnost, a najbolji saveznik mozga je grupisanje.

"Ako se ne potrudite da zapamtite PIN-ove ili lozinke, mozak to sam neće učiniti", napominje stručnjak za pamćenje Zaldi S. Tan. “Dosadnoj” informaciji treba dodati nešto bitno što će vas podstaći da se setite. Ako vam je prijatelju rođendan 10. januara, zapamtite da je to deset dana posle Nove godine. Zaboravite li zašto ste ušli u sobu, vizualizujte šta vam treba pre nego što krenete. Setite li se ujutro da morate da kupite mleko kad se budete vraćali kući, pola minute zamišljajte kako ga pijete ili ga dodajete u kafu. I pritom sebi ponavljajte “seti se” - pozitivna poštapalica deluje bolje od “ne zaboravi”.

Na vrh mi je jezika, ali ne mogu da se setim...
Što smo stariji, sve češće zaboravljamo reči ili imena starih prijatelja, ističe dr. Edžerli. Dodaje kako zbog toga ne treba da se brinemo jer se to događa svima. Ali obavljanje previše stvari odjedanput neprijatelj je pamćenja. Zato odmorite mozak i obavljajte jedno po jedno. ***Nekoliko jednostavnih stvari koje pametni ljudi uvek zaboravljaju

Neka ključevi i novčanik uvek imaju svoje mesto
Zaboravljate li gde ste ostavili ključeve, novčanik ili kartu za autobus, znajte da je uzrok tome što ste zaokupljeni nečim drugim. Obratite pažnju na trenutke kad ostavljate ključeve ili novčanik, a najbolje ih je uvek stavljati na isto mesto, savjetuje Elizabet Edžerli, stručnjak za Alchajmerovu bolest.

Top 10 zaboravljenih

* Uzvratiti propušten poziv
* Odgovoriti na e-mail
* Imena ljudi
* Čestitati rođendan
* Napuniti mobilni
* Zaliti cveće
* Pokupiti isprintane papire
* Snimiti tv-serije
* Uzeti ključ od stana
* Godišnjice braka ili veze

Uz redovno vežbanje i mozak će raditi mnogo bolje
Ne postoji viagra za pamćenje, kaže doktor psihologije Mark MekDaniel, ali male promene u stilu života mogu vam pomoći u pamćenju i ukupnom zdravlju organizma. Savetuje da se pokrenete jer ćete redovnom aktivnošću upola smanjiti mogućnost demencije. ***Tri načina kako da se izborite sa zlobnicima

Svaki mozak “trenira” se drugačije pa izaberite metodu koja vama odgovara
Istraživanja pokazuju da samo rešavanje ukrštenih reči ne pomaže. Svaki mozak je različit i treba ga “izazvati” na njemu prikladan način. Na primer, ako svirate klavir, pokušajte da zapamtite ceo Bahov koncert, a druženje s prijateljima pretvorite u debatu o knjizi koju ste svi pročitali, savetuje biolog dr. Medina.

Bobice, brokoli, sok od narandže, lan i spanać su dobri za pamćenje
Što je dobro za telo, dobro je i za mozak. Dakle, pravilna ishrana je ključna. Istraživanja pokazuju da je zdravlje tela i mozga povezano s omega-3 kiselinama, koje se nalaze u lososu, soji i semenkama lana, te u antioksidansima, kojih ima u bobicama, spanaću i brokoliju. Pamćenje ćete povećati i sokom od narandže ali i zelenim povrćem, piše 24 sata.
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Praktični saveti ...

Post od Palma »

Deset sitnica koje će vam promeniti život

Najveća greška koju svi pravimo kada pokušavamo da “promenimo život iz korena” jeste upravo to – menjanje iz korena. Bilo da je u pitanju dijeta, promena posla ili nešto treće, suština je ista. Velike promene nam narušavaju ravnotežu, mnogi ih se plaše, a ono najgore od svega je što nikada ne idu glatko. Zato nam se čini da je sve to prevelik zalogaj za nas, da nećemo uspeti da istrajemo, i zato stvar propadne već na početku.

Slika

Velike stvari se postižu korak po korak, tako da i ne osetimo da se nešto bitno menja. Navike (posebno one dobre) se vrlo sporo stiču, a veoma brzo gube. Zato se naoružajte motivacijom, upornošću i strpljenjem, i više ništa neće delovati nemoguće.

Evo deset ideja kako da malim promenama navika unesete velike pozitivne promene u svoju svakodnevnicu:

1. Navijte budilnik pola sata ranije
Svima nama kojima je 24 sata premalo da postignemo sve što bismo želeli, pola sata može veoma da znači. Nebitno je da li ćete tih pola sata iskoristiti za jutarnju gimnastiku, lagano ispijanje kafe ili nešto drugo – svakako ćete imati utisak da dan duže traje.

2. Idite u kratku šetnju pre večere
Svi dobro znamo koliko je fizička aktivnost važna. No, umesto da posle dugogodišnjeg lenstvovanja odjednom krenete sa zahtevnim programom treniranja – počnite sa dvadesetominutnom šetnjom svaki dan. Vaše telo će se lakše prilagoditi blagoj promeni aktivnosti, pa su samim tim manje šanse da ćete odustati na samom početku. Rezultati neće izostati, a vremenom ćete biti spremni i za one zahtevne treninge.

3. Držite flašu vode na radnom stolu
Ovo je jedna od onih stvari koje već i vrapci na grani znaju – obavezan dnevni unos vode je dva litra ili osam čaša. Međutim, ko još broji koliko je čaša vode popio u toku dana? Svakako nam to nije najvažnija briga na pameti, ali ne treba se ni oglušivati o ovo pravilo. Onog trenutka kad osetimo žeđ, naš organizam je već dehidrirao, i ne funkcioniše kako treba. Zato, da se ne biste zamarali brojanjem popijenih čaša vode, jednostavno držite pri ruci flašu ili bokal sa vodom. Problem rešen!

4. Sakrijte daljinski upravljač (i držite knjigu pored kauča)
Skrivanje stvari od sebe samih zvuči pomalo blesavo, ali ako funkcioniše, zašto da ne? Kada smo premoreni, najčešće bez razmišljanja posežemo za daljinskim, jer je gledanje televizije najjednostavniji način opuštanja. Ako saberete sate i sate sedenja pred televizorom, sigurno će vam biti žao što niste to vreme pametnije iskoristili – za čitanje one knjige koju već dugo želite da pročitate, na primer.

5. Ponesite (zdrav) ručak na posao
Na ovaj način ćete uštedeti novac, jesti zdravije i nećete provesti pola pauze za ručak čekajući u redu u pekari ili piceriji. Pored toga, bićete sigurni da se u vašem jelu nalaze željeni sastojci, a priprema vam neće uzeti puno vremena.

6. Preskočite uobičajene posete “McDonald’s”-u
Povremeno svraćanje u “McDonald’s” ili lokalnu poslastičarnicu može sasvim neprimetno da pređe u naviku. Možda ste počeli sa odlaskom na kolač jednom nedeljno, ali vremenom to postaje uobičajena radnja, pa u jednom trenutku shvatite da bez razmišljanja (i želje za poslasticom) praktikujete takvo čašćavanje svaki dan. Osim što je ovo loša navika kada je ishrana u pitanju, loša je navika i po vaš novčanik. Gledano po danima, izdvajanje nije veliko, ali na mesečnom nivou izdaci se akumuliraju, pa računica može pokazati da ste za potrošeni novac mogli kupiti nove cipele. Pa, šta vam je draže?

7. Umesto običnih, postavite štedljive sijalice
Mnogi bi želeli da učine nešto dobro za okruženje i planetu, ali ne znaju kako, ili misle da je njihovo zalaganje beznačajno. Jedan od najjednostavnijih načina da date doprinos jeste da umesto običnih, postavite štedljive sijalice. Osim što štede energiju, uštedeće vam i novac, dakle – win-win strategija.

8. Sastavite spisak namirnica
Ako u kupovinu namirnica krenete bez spiska (i još gore, ako ste uz to i gladni), izgubićete se među svim onim šarenim rafovima, i podleći zovu slatkiša i brze hrane. Zato je bolja ideja da sastavite spisak namirnica i da ga se držite, nego da tri dana u nedelji ručate čips.

9. Uhvatite se u koštac sa obavezama koje odlažete
Gotovo niko nije imun na ovo – svi povremeno praktikujemo odlaganje zahtevnih ili neprijatnih obaveza do krajnjeg roka, bilo da je u pitanju rešavanje nekog velikog problema na poslu, neprijatan telefonski poziv ili nešto treće. Probajte da primenite obrnutu strategiju – prvo obavite obavezu koja vam najteže pada. Posle toga, (radni) dan će teći glatko.

10. Recite “hvala”
Ovo je navika koja se nekada čini nebitna, ali može veoma da doprinese boljim odnosima sa ljudima i pozitivnijoj atmosferi. Pomislite samo koliko vama znači kada neko ceni vaš trud, i shvatićete snagu jednostavne reči – hvala.
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Praktični saveti ...

Post od branko »

Odeća priča kakvi smo i ko smo

Kako odeća koju nosimo, dezeni i boje koje biramo utiču na našu, ali i na psihu ljudi oko nas...

POZNATA JE činjenica da nas sve u našem ponašanju, od gestova, načina na koji jedemo, ponašamo se, razgovaramo, preko toga kakve prijatelje i partnere biramo, razotkriva pažljivom posmatraču.

Psiholozi tvrde da se naša unutrašnjost vrlo jasno oslikava na našoj spoljašnosti i da je onima koji te znake umeju da "pročitaju" vrlo lako da dobiju kompletan psihološki profil neke osobe.
Odeća, takođe, šalje mnoštvo poruka, njome pokazujemo raspoloženje, poreklo, status, odnos prema novcu, navike, stil... i utiče na to kakav utisak ostavljamo i kreira način na koji nas drugi vide i doživljavaju.
Mnogo poruka koje utiču na reakcije i ponašanja dobijamo nesvesno, pa se može zaključiti da je odeća moćno oružje. Izuzetno utiče na psihu onoga ko je nosi, ali i na psihu onih sa kojima je u kontaktu. Ovaj "fenomen", pokazuju istraživanja, izraženiji je kod žena, pa njima odeća bukvalno može da transformiše ličnost. Koliko ste samo puta čuli od prijateljice ili sami izgovorili rečenicu: "večeras ću obući ONU haljinu" ili "to je kombinacija za posebne prilike".
Naime, neke žene se u određenoj garderobi osećaju mnogo moćnije, zavodljivije, poželjnije, sigurnije u sebe, pa kada obuku tu svoju omiljenu, "čudotvornu" garderobu, potpuno drugačije zrače, što se prenosi i na percepciju posmatrača. Kako se same bolje osećaju u sopstvenoj koži, tako ih i drugi takvima vide.
Muškarci, sa druge strane, tvrde stručnjaci, u garderobi ređe pronalaze sigurnost, ali vrlo često imaju "srećne majice", u kojima su, na primer, pobeđivali u nekim takmičenjima, polagali važne ispite, osvajali nagrade... Istraživanja su pokazala da im godinama kasnije u nekim prelomnim, važnim životnim trenucima, te iste majice pružaju dodatni osećaj sigurnosti i snage. I zato nikada ne bacajte stare, iznošene majice svojih momaka, muževa, sinova, jer im mogu pružiti veliku psihološku pomoć u nezgodnim trenucima.
Psiholozi tvrde da najbolji utisak ostavljaju ljudi koji kombinuju kontraste. To u praksi znači da će žena u crnoj haljini sa srebrnim kaišem, ili u beloj haljini i crvenim potpeticama, ili muškarac u tamnom odelu sa belom košuljom, najupečatljivije delovati na okolinu. Njih će čuti i primetiti najviše ljudi, bez obzira na vrstu međuljudskih odnosa.

Ko nosi štrafte, karo, tufne, cvetne dezene...
Psiholozi kažu da dezeni, takođe, razotkrivaju. Karirano nose avanturisti, tvrde stručnjaci, pa nije čudno što se odeća ovakvih dezena često koristi u ekstremnim sportovima. Uspravne pruge vole perfekcionisti, a oni koji sebi dozvoljavaju štrafte smelijih boja u sebi imaju neki nesklad. Najčešće je u pitanju nesklad između želja i mogućnosti, a neki psiholozi tvrde da je mnogo garderobe na pruge ponekad i "poziv u pomoć", odnosno da neki ljudi njima nesvesno žele da skrenu pažnju na sebe.
Tufne vole romantici, nežne duše željne ljubavi, tvrde istraživači. Romantične haljine na tufnice uvek će biti izbor žene kojoj su ljubav i porodica u životu prioritet, dok će žena okrenuta karijeri češće birati jednobojnu garderobu.
Cvetni dezeni otrkivaju sanjalicu, nekoga sa jakom maštom i kreativnošću, koji neće žrtvovati svoju slobodu ni po koju cenu.
"Tehničari", odnosno oni kod kojih su pravila zacrtana, granice jasno povučene i kod kojih sve mora da ima određeni red, biraće dezen sa oštrim geometrijskim linijama.
Sitne životinjice ili nepravilne oblike biraju infatilci, osobe koje ne žele da odrastu. Oni su neodgovorni i nemarni, ali dobrooćudni i bez namere da nekog povrede.
Takođe, istraživanja pokazuju i da ljude koji nose neprikladnu i neodgovarajući odeću okolina doživljava negativno, bez obzira na njihove realne kvalitete. Neprikladna odeća podrazumeva, na primer, drečave boje na starijoj osobi, kratke suknje i usku garderobu na punijim ljudima, ili "stil devojčice" na zreloj ženi. Ove poslednje, na primer, tvrde psiholozi, imaju strah od starenja, ne prihvataju svoje telo ili imaju problem sa seksualnošću.
Retro modele nose nostalgični ljudi koji su "zaglavljeni" u sopstvenim uspomenama, oni vrlo često žive u prošlosti a nisu naročito omiljeni u okolini. Sa druge strane, oni koji po svaku cenu imaju “must have” komade i poslednje modele sa piste, često pate od nesigurnosti ili kompleksa niže vrednosti, pa pored zavisti najčešće izazivaju i loše utiske.
Ako sva vaša garderoba liči, odnosno ako imate pet majica ili pantalona istog kroja, možda je vreme da preuzmete odgovornost za svoj život, a ne da sve prepuštate slučaju. Prestanite da se odupirete promenama, dozvolite da vaši striktni stavovi i životni principi malo "popuste", može vas iznenaditi bogatstvo i kolorit života. Ovakve osobe ljudi često ne doživljavaju pozitivno.
Sa druge strane, otmena, kvalitetna, ali svedena odeća koja prati oblik vašeg tela odaje utisak prefinjenosti i stila i pomaže da vas ljudi mnogo pažljivije slušaju, tvrde psiholozi. Interesovaće ih šta imate da kažete, jer će vas doživeti kao nekoga ko zna šta radi.
Takođe, ljudi koji se stide svog tela najčešće imaju dva ili tri broja veću garderobu, jer je tako najlakše sakriti ga od tuđih pogleda. To su osobe koje će na plaži najčešće biti "sakrivene" iza velikih šešira i naočara.
Sa druge strane, preuska, izazovna odeća, prenaglašena seksualnost vrlo često ukazuje na neki problem sa ličnošću, potisnute strahove ili frustracije. To se odnosi čak i na vrlo zgodne žene sa savršenim proporcijama, koje previše izazovnom garderobom nesvesno poručuju da im treba pomoć, tvrde stručnjaci.
Robovanje modnim trendovima, nametnuti standardi lepote, slike devojaka i žena sa "idealnim" oblinama, koje kao da sa stranica magazina i časopisa poručuju "ti nikada nećeš biti dovoljno dobra", utiču na to kako se žene oblače, ali je lični stil uvek odraz psihe, tvrde američki psiholozi.
Zato kada vidite nekoga prvi put pažljivo pogledajte šta ima na sebi, jer su naše misli, osećanja i želje "isprintani" u dezenima i bojama koje nosimo.


JEDNOBOJNE KOMBINACIJE
Istraživanja pokazuju da ljudi najčešće kupuju jednobojnu odeću, jer se ona najlakše kombinuje i može da se nosi u svakoj prilici. Bojama se, takođe, šalju nesvesne poruke, pa pogledajte u svoj orman, a onda pronađite boju koja dominira i saznajte kako vas ocenjuju stručnjaci:
* Ako vam je dominantna boja u ormanu CRNA, to ukazuje da ste inteligentni, pronicljivi i vredni. Okolina vas uglavnom vidi kao takve, ali imajte na umu i da tom bojom stvarate distancu, jer istraživanja pokazuju da se ljudi teže upuštaju u razgovor sa osobama potpuno obučenim u crno, odnosno nesvesno misle da su nedostupniji od drugih.
* Ako je BELA dominantna boja u vašoj garderobi vi ste optimista, jednostavna, staložena i uredna osoba koja teži perfekciji, ali ste ponekad naivni. Ljudi vas vide kao razumnu, mudru i praktičnu osobu, koja poseduje izuzetnu moć samokontrole. Psiholozi tvrde da belu boju doživljavamo kao "emocionalno mirnu", pa se može dogoditi da ljudi zanemare vaša osećanja i da vas dožive kao hladnu i izolovanu osobu.
* CRVENA garderoba poručuje "pogledaj me". Definitivno skreće pažnju i o vama će se pričati, ali sa "bojom ljubavi" morate biti obazrivi. Neko će vas doživeti kao strastvenu i energičnu osobu, ali previše crvene može da vam pokvari važne razgovore ili susrete.
* PLAVA će ostaviti utisak autoriteta, osobe koja drži sve konce u rukama, ali je bolje da je izbegnete prilikom prvih susreta sa nekim, tvrde stručnjaci, posebno svetlije nijanse. Neboplava boja, posebno u kombinaciji sa belom, može da ostavi loš utisak i mišljenje da niste posebno kreativni i zanimljivi.
* ZELENA boja poručuje da ste timski igrač, pa je nije loše nositi prvih dana u novoj firmi. Ljudi u zelenom izazivaju
utisak konzervativne, stabilne osobe, ali nisu u stanju dugo da zadrže pažnju sagovornika. Takođe, zelena je dobra za svađe! Istraživanja pokazuju da deluje umirujuće, neupadljivo, pa može da "smeška" i "teške" reči.
* LjUBIČASTA poručuje da ste individualista, osoba jaka i stabilna u svojim ubeđenjima. Istraživanja pokazuju da su ljudi u garderobi ove boje zavodljiviji suprotnom polu! Ne nosite je jedino ukoliko želite da delujete smireno i rezervisano, jer će vas okolina potpuno drugačije doživeti.
* ŽUTA odeća će vas izdvojiti, ali i "proglasiti" ekscentrikom. Ipak, ova boja popravlja raspoloženje i onome ko je nosi, ali i ljudima u okolini, a jedno istraživanje je pokazalo da nam se ljudi u žutom uvek čine pristupačnijim i milijim nego što jesu.
Žutu treba da izbegavate ako treba da razgovarate o ozbiljnim temama, savetuju stručnjaci.


PORUKE I PRINTOVI
Ako volite majice sa printovima, imajte na umu da poruke i slike koje nosite imaju izuzetan efekat i na vašu, ali i na psihu ljudi oko vas, tvrde američki stručnjaci.
Naime, jedno istraživanje pokazalo je da printovi na majicama, bluzama i haljinama prilično utiču na raspoloženje, komunikaciju i generalno odnose sa drugim ljudima.
Tako, istraživači tvrde da je najbolje nositi konkretne poruke, odnosno garderobu sa ispisanim slovima i smislenim porukama, posebno onim duhovitim. Kao primer naveli su majicu na kojoj su mlada i mladoženja ispod kojih je natpis "game over" ("igra je završena") i tvrde da je to jednostavan i simpatičan način da nekome, ali i sebi ulepšate dan.
Naučnici tvrde da ljudi uvek čitaju ono što piše na majicama njihovih sagovornika, pa duhoviti natpisi mogu mnogo da utiču na prvi utisak i način na koji će vas ljudi doživeti.
Još jedan interesantan podatak je da "najlošiji" učinak imaju apstraktni, nedefenisani printovi, posebno oni jakih boja, jer šalju poruku da ste "zbrkana" osoba. Takođe, likovi ljudi ili životinja pozitivno utiču na ljude koje srećemo, posebno ako su lica nasmejana, a životinje na printovima izgledaju pitomo. Sa druge strane, agresivni dezeni i majice sa pretećim i neprijatnim porukama izazivaju nervozu i otežavaju komunikaciju.
Istražvači poručuju da ne treba nositi upadljive printove na poslovnim sastancima, jer je tada najbolji izbor jednostavna, svedena i koloristički mirna garderoba.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Praktični saveti ...

Post od Bibliotekar »

Slika
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Praktični saveti ...

Post od Palma »

36 načina da budete neodoljivo privlačni

Mi želimo da se dopadamo ljudima. Čak i kada kažemo da nam nije stalo šta ljudi misle o nama, ipak nam je stalo. Želimo da budemo voljeni, poštovani i posmatrani u pozitivnom svetlu. Kada spoznamo da nas neko ne voli ili odbacuje, naše emocije prolaze kroz sva raspoloženja, od besa do dubokog bola i tuge. Nemoguće je da se svima dopadate, čak i kada biste na neki način izveli to, izgubili biste svoju ličnost u tom procesu.

Slika

Ljubav prema sebi, samopouzdanje i autentičnost su ključni elementi atraktivnosti. Ovo su koraci koje treba da preduzmete kako biste bili prirodno atraktivna osoba, a ne samo neko ko se trudi da impresionira.

1) RAZVIJTE SVOJ SISTEM VREDNOSTI
Definišite svoju filozofiju, realnost, vrednosti i interese umesto da po automatizmu prihvatite ono što vam društvo i okolina serviraju.

2) ZABORAVITE DOKAZIVANJE
Ne dozvolite da vas vodi mišljenje drugih ili želja za priznavanjem. Neka vas vodi ono što je vama bitno.

3) VERUJTE INSTIKTIMA
Upoznajte sebe i otkrijte u čemu uživate, šta vas uzbuđuje.

4) PRIHVATITE DRUGE ONAKVE KAKVI JESU
Usresredite se na prednosti kod ljudi, ne na njihove mane. Naučite da se "nosite" sa teškim ljudima, a da vas to ne poremeti.

5) SLUŠAJTE LJUDE
I pokušajte da ih razumete.

6) REŠITE NEKE STVARI
Vratite svoj integritet ukoliko ste ga izgubili. Oprostite i tražite oproštaj.

7) USVOJITE ZDRAV NAČIN ŽIVOTA
Vežbajte svakodnevno. Jedite zdravu hranu koja zadovoljava vaše telo, a ne emocije. Pridržavate se ovoga da biste cenili sebe, a ne impresionirali druge.

8) PODSTIČITE STVARI DA SE DOGODE
Nemojte čekati na njih. Budite kreator, inicijator, saradnik.

9) POKAŽITE LJUDIMA DA VAM JE STALO
Nemojte samo govoriti o tome. Pokažite im na način koji je njima bitno, ne vama.

10) TRAŽITE NAJBOLJE U LJUDIMA
Posmatrajte ih u svetlu ne samo šta su, već šta bi mogli da postanu.

11) PODMIRITE SVOJE POTREBE
Definišite svoje osnovne potrebe i preduzmite korake da one budu ispunjene.

12) GOVORITE KONSTRUKTIVNO
Koristite svoje reči da ohrabrite, motivišete i uzdignete druge.

13 )SMEJTE SE LAKO
Imajte lakoću u sebi. Ne shvatajte život suviše ozbiljno i nađite način da stvarate zabavu i uživanje.

14) PRESTANITE SA OGOVARANJEM
Nemojte govoriti o drugima sa kritikovanjem. Nemojte otkrivati informacije o drugima zarad osećaja moći ili zbog čiste intrige.

15) PRAVITE ZAHTEVE, NE ŽALBE
Ako želite nekog ili nešto, zatražite direktno. Nemojte da se žalite ako to niste dobili – a da niste tražili.

16) UPRAVLJAJTE SITUACIJAMA
Naučite da se nosite sa negativnostima.

17) IMAJTE ARGUMENTE
I uvek se smešite dok ih iznosite.

18) PONUDITE POMOĆ TEK KAD VAM JE NEKO ZATRAŽI
Nemojte pretpostavljati da drugi žele da ih "popravite" ili da znate najbolje za njih. Budite na raspolaganju za pomoć tek kada vas neko zamoli.

19) BUDITE BRIŽNI, ALI I OBJEKTIVNI
Stavite drugima do znanja da brinete kada su u problemima, ali nemojte dozvoliti da budete uhvaćeni u tuđe probleme.

20) GLEDAJTE SRCEM, NE OČIMA
Gledajte u ljude, a ne u njihovu spoljašnost.

21) NE GOVORITE "DA" KAD MISLITE "NE"
Govorite "da" samo kada želite i verujete u to "da".

22) NEKA OSTALI ZNAJU DA STE ZAHVALNI
Recite i pokažite im da se osećate blagosloveno zato što su u vašim životima.

23) NEMOJTE IGRATI NA KARTU KRIVICE
Ne pokušavajte da manipulišete ili povredite nekoga tako što ćete pokušati da se osete loše zbog svojih izbora ili odluka.

24) DAJTE VIŠE NEGO ŠTO SE OČEKUJE
Naravno, to ne znači da treba da se preforsirate, ali svakako dajte više od onoga što ste obećali.

25) RAZVIJAJTE SVOJU VEZU
Ne trudite se da kontrolišete i nemojte biti zavisni od druge osobe.

26) BUDITE VELIKI ČOVEK
Ne uzimajte "kredite" kod ljudi, umanjujete tuđu vrednost ili živite od pohvala.

27) IMAJTE DOVOLJNO SAMOPOUZDANJA DA BUDETE SKROMNI
Budite u stanju da se smejete sebi. Priznajte svoje greške i neuspehe i ne dozvolite da vas oni definišu.

28) BUDITE OTVORENI ZA UČENJE
Nemojte se razmetati inteligencijom ili znanjem. Budite svesni da uvek ima nešto novo da se nauči.

29) BUDITE ANGAŽOVANI
Pokažite interesovanje za druge. Pored "ja" postoje i "ti", "mi", "vi"...

30) POKLANJAJTE LJUDIMA ONO ŠTO IM JE VAŽNO
Ne poklanjajte da biste impresionirali.

31) IZAZIVAJTE SEBE STALNO
Ne pristajte na prosek. Nemojte živeti od prošlosti i nekadašnjih postignuća.

32) OSLOBODITE SE STRESA
Dozvoljen je samo adrenalin koji vas pokreće.

33) ZAVOLITE SADAŠNJI TRENUTAK
Ništa nije vrednije od sadašnjeg trenutka. Zastanite upravo sada i shvatite koliko ste srećni.

34) NEMOJTE SE BORITI KADA NEMA SVRHE
Nemojte se boriti protiv ljudi i situacija koje je nemoguće konotrolisati. Kanališite energiju na konstruktivne stvari.

35) RAZVIJAJTE SE
Krenite putem ličnog razvoja i budite spremni za nove prilike.

36) PRIHVATITE DA SE NEĆETE DOPADATI SVIMA
Uporedo sa vašim razvojem i napretkom postaćete atraktivniji i privlačniji, ali manje ljudi će biti interesantno vama.

P.S. Volim i ja vas! ::x
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Praktični saveti ...

Post od branko »

Pojačajte pamćenje za samo 30 sekundi

Koliko vam se puta dogodilo da ne možete da se setite gde ste ostavili ključeve ili dokumenta ili ste zaboravili nečije ime i prezime? Ako vam se ovakve stvari često događaju, isporbajte ovaj najjednostavniji trik koji zaista deluje.

Najnovije istraživanje objavljeno u knjizi koja se bavi kriminalnom psihologijom potvrdilo je kako u samo 30 sekundi možete da pojačate memoriju i da se prisetite najsitnijih detalja koje svakodnevno zaboravljate.

U istraživanju su učestvovale osobe između 20 i 60 godina, a zadatak im je bio da pogledaju kratak film i da se zatim prisete što više detalja iz filma. I dok je jedna polovina ispitanika prezentovala odgovor otvorenih očiju, drugi su zatvorili oči i posle 30 sekundi odgovorili na isto pitanje.

Ovi koji su odgovarali posle 30 sekundi odmaranja očiju uspeli su da nabroje gotovo 30 odsto više detalja iz filma i to nekoliko puta za redom, uključujući i zvučne efekte i konverzacije. Stručnjaci govore kako je objašnjenje zapravo vrlo jednostavno.

Naime, kada zatvorite oči isključujete mozak od spoljašnjih uticaja koji vas ometaju u razmišljanju. Na taj način mozak postaje fokusiran isključivo na zadatak koji mu je postavljen.

Sledeći puta kada zaboravite gde ste odložili ključeve, spremili dokumente ili ime poslovnog saradnika, zastanite na trenutak, zatvorite oči i detaljno ‘prekopajte’ mozak.
Žmuri, Popoviću! Žmuri!
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Praktični saveti ...

Post od Bibliotekar »

Kad te poželjeo onda te i viđeo!

Slika
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Praktični saveti ...

Post od branko »

Znači, nećemo se gledat' neko vrijeme. =))
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Praktični saveti ...

Post od Bibliotekar »

Što oko ne vidi, srce ne zaželi. 8-)
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Praktični saveti ...

Post od branko »

Bojim se da ne znaš o čemu pričam. Reći će ti tvoj drug Upravnik.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Praktični saveti ...

Post od Bibliotekar »

Ko što ne razumije onog nek se mahne. :ugeek:
Acriter et Fideliter!
Slika
Odgovori

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju