Dobro i zlo

Odgovori
Timke
Postovi: 159
Pridružio se: 02 Jun 2011, 07:36

Re: Dobro i zlo

Post od Timke »

Poštovani i dragi Biblio Apriori zastupati samo jednu stranu oportunih orijentacija i delovanja i predznaka, u bilo kakvom sporu, može samo da bude jalova i nesuvisla tlapnja, naklapanje. Ja zapravo ne zastupam i ne zagovaram ni jednu ni drugu stranku. Ja samo iznosim svoje gledanje i viđenje same stvari. Kao posmatrač i nemi svedok. A i ne očekujem da neko potvrdno kaže ma i jednu reč odobravanja meni u prilog. Neka svako sam sebi bude i sužanj i sudija. Sami postupci reagovanja govore sami po sebi ko je ko i šta je šta. Insistirati na egzekutiranju pogotovu zarobljenika, koji je pao u ruke neprijatelja i očekuje milost nije za priču. Ako pogledamo malo izdalje, od ranije, vidimo da su se stvorile mogućnosti, predispozicije za samu demonstraciju i dobra, ali biće sa više izgleda da se dogodi i zlo. Što i nije neočekivano. Nalazimo se u fazi emanacije, razgradnje kosmosa i poimanja o njemu. Dekadentne sile su uvek spremne i na oprezu. Đavo nikad ne spava, nego se muva po ćoškovima i oko njih. Upućivanje pitanja i nastojanje da ja na njega odgovorim ima jasnu postavku. Na pravi odgovor : Da li je bilo kakva likvidacija pa i bilo koga ili čega, treba očekivati izravno od egzekutora - dželata, koji je rezigniran i isprovociran, iritiran i samim postojanjem potencijalne žrtve učinio to što je učinio. Po njegovom shvatanju, vrlo je verovatno da je žrtva bila ta koja je najviše kriva što je on morao da ogreši dušu. A pak, sama žrtva nema kome da se izjada i kaže da je bila žrtva i da je ona oličenje dobra. Teško je u tome svemu biti arbitar. Pogotovu što se i danas kod nas javljaju fratri. Kao fra Razum. Pa hoće da definitivno revidiraju i razreše istorijski spor o Jasenovcu. Činjenica, istina je samo jedna - za svagda : Žrtva je - ŽRTVA, a dželat je to što jeste! Pa ko ima dušu, ili je nema - neka izvoli.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5505
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Dobro i zlo

Post od Bibliotekar »

Čini se da Vi zapravo ne znate šta apriorizam zapravo znači, dragi moj g. Timke. On predstavlja formalno-logičku konkluziju da matematičke istine kao ultimni formalizovani iskazi o nekom fenomenu jesu ustanovljene posredstvom a priori procesa. Definitivni izraz svake matematičke konkluzije je bazično aprioran, jer sve tzv. neaksiomatske propozicije u matematici moraju biti ustanovljene posredstvom dokaza, a jednom dati dokaz predstavlja pak a priori spoznanju o finalnoj konkluziji. Upravo je to esencija matematičkog saznanja kao vrhunske formalizovane spoznaje. ;)

Bez apriorizma, naime, svaka bi opurtuna varijabla i tvrdnja bili savršeno validni – ona po kojoj Kosmički div Đura precesiju Merkurovog perihela gura, ili ona koju je propovedala tokom šezdesetih godina grupa Vegetaria Universa, a po kojoj je vasiona sastavljena isključivo od povrća, ili pak ona izvesnog Ričarda Kevendiša po kojoj smo mi delovi lokalnog svemira Nebadona, koji je sa svoje strane deo supersvemira Orvontona, iz čije je prestonice Uverse došao komitet koji je izdiktirao spoznaju g. Kevendišu lično, da bi on svetom proširio istinu da sedam supersvemira okružuje centralni svemir Havona, koji sadrži nepokretno ostrvo Raja, gde Bog počiva u geografskom centru beskonačnosti. Čak i ona Alfreda Lousona, osnivača „Losonomije”, prema kojoj atomske čestice predstavljaju mala stvorenja, žive oblike koji jedu i ekskrementiraju (da, dobro ste pročitali, nije greška!) baš kao i ljudi i planete. Atomisti pak opažaju otpadne materije koje izbacuju elektroni i smatraju da je to energija i tako greše, a i Zemlja je isto tako šuplja sa usnim i analnim otvorom na polovima, pri čemu se kroz „usni otvor” (Severni pol) usisavaju izduvni gasovi sa Sunca i meteori, dok se kroz otvor na Južnom polu izbacuju otpaci.

Pobornici ove teorije u našem demokratski ustrojenom svetu imaju čak i svoju web-stranicu, gde diljem sveta propagiraju Istinsku Spoznaju – fontanu inteligencije:

http://home.pacifier.com/~dkossy/lawsonomy.html

Onu oportunu orijentaciju o Šupljoj Zemlji g. Maršala B. Gardnera, koja polarnu svetlost objašnjava time što neko unutrašnje Zemljino sunce sija iz utrobe zemlje pa obasjava oblake kroz otvore na polovima, možete da vidite ovde:

http://www.2012.com.au/hollow.html

Najsloženija u obilju takvih oportunih orijentacija je ona koja čini kosmološki model izvesne gđe. Alise Bejli, koji Vam toplo preporučujem, budući da Vi, kako sami kažete, „ne zastupate i ne zagovarate ni jednu ni drugu stranku”. Time će Vam zasigurno i biti osobito prijemčiva ta oportuna orijentacija po kojoj „Čovečji duh je samo iskra univerzalnog uma. To je sistem energije koji pod određenim okolnostima proizvodi određeni oblik i/ili niz događaja. Pored energetskog, on još ima dva aspekta – svest (subjektivnost) i svoje objektivno postojanje. Ovi aspekti mogu se nazvati energijom volje, ljubavi-mudrostii aktivne inteligencije, ili o njima možemo razmišljati kao o pozitivnoj, uravnoteženoj i negativnoj energiji. U većim razmerama, u našem sunčevom sistemu, ova tri aspekta deluju na sledeći način: aspekt volje je osnova kretanja ili pomeranja kroz prostor. Aspekt ljubavi je osnova cikličnog spiralnog kretanja i zakona privlačenja i odbijanja – to važi i za ćelije našeg tela: zakon privlačenja omogućava da telo zadrži svoj oblik, a odbijanje da svaka ćelija zadrži svoju individualnost. Narušavanje bilo kog od ova dva zakona dovodi do bolesti. Najzad, aspekt inteligencije je osnova kružnog kretanja i sfernog oblika svega postojećeg.

Nadam se da ćete uspeti da proniknete u Otajstvo Oportunog Univerzuma gđe Bejli. Ako Vam ne uspe iz prvog puta, pomozite veš-mašini da opere rublje. Možda će pomoći. Ja koji nisam uspeo oportuno da proniknem u isto u međuvremenu idem da cmoknem bojler, u nadi da će energija moje volje time nekako izazvati emanaciju mudrosti kod frižidera, bez kojeg na + 38 ne mogu, pošto volim objektivni napredak,a pre nego što se razgradi Kosmos. :roll:
Na pravi odgovor : Da li je bilo kakva likvidacija pa i bilo koga ili čega (dobra ili loša, prim P.P.), treba očekivati izravno od egzekutora - dželata, koji je rezigniran i isprovociran, iritiran i samim postojanjem potencijalne žrtve učinio to što je učinio.
Ne treba to očekivati od egzekutora, dragi moj g. Timke. Egzekutor je svoj odgovor već dao samim svojim postupkom. Osnovno pitanje jeste da li je njegov dati odgovor ispravan ili pogrešan, a zarad dobijanja odgovora na njega potrebno je pak prethodno iznaći odgovor na pitanje koja vrednost treba da predstavlja apriornu etičku vrednost, pošto bi relativizacija etičke vrednosti uslovila nemogućnost dobijanja validnog odgovora.
Po njegovom shvatanju, vrlo je verovatno da je žrtva bila ta koja je najviše kriva što je on morao da ogreši dušu.
Izvinite, a šta Vas to uverava da je dželat uopšte imao shvatanje da je ogrešio dušu? Prethodno predstavljeni egzekutor, južnovijetnamski general Ngujen Nguk Lon, na primer, uopšte nije smatrao da je ogrešio dušu – svoj čin je usled postojanja etičkog relativizma smatrao savršeno ispravnim.
Teško je u tome svemu biti arbitar.
Ako ste čitali Imanuela Kanta uopšte nije. On je upravo zarad uspostavljanja mogućnosti arbitriranja uveo pojam Kategoričkog imperativa. :)
Pogotovu što se i danas kod nas javljaju fratri. Kao fra Razum. Pa hoće da definitivno revidiraju i razreše istorijski spor o Jasenovcu.
Dokazima nepotkrepljene baljezgarije fra Stjepana Razuma su unapred osuđene na propast, jer će upravo apriorni zahtevi naučne istoriografije spram prezentovanja dokaznog materijala u potpunosti obezvrediti njegove zaludne napore. ispunjava me osobitim ponosom činjenica da će upravo Bibliotekari u tom poslu odvajanja nenaučnog kvazi-istoriografskog kukolja od naučnoga žita imati svoju časnu ulogu. Neki od njih su, naime, neponeseni liberalno-kapitalističkom pomamom, sačuvali apsolutno sve one materijalnim dokazima krcate publikacije koje faktografski anuliraju nebulozne tvrdnje Fra Stjepana Razuma.

Slika

Ustaše odsecaju glavu testerom Branku Jungiću iz sela Grabovac u blizini Bosanske Gradiške - Bosna, 1942.
Činjenica, istina je samo jedna - za svagda : Žrtva je - ŽRTVA, a dželat je to što jeste.
Savršeno tačno. Jedini je problem u tome što prethodno moramo da razlučimo ko je žrtva a ko je dželat, što bez apsolutističke etike nije moguće, budući da u slučaju etičkog relativizma svaki dželat može samoga sebe da smatra žrtvom. Upravo zato o tom problemu ovoliko i govorimo.
Acriter et Fideliter!
Slika
Timke
Postovi: 159
Pridružio se: 02 Jun 2011, 07:36

Re: Dobro i zlo

Post od Timke »

- Eh, dragi moj Biblio, kapacitetu nad kapacitetima, da me samo neko vidi, kojim slučajem, kako sedim okružen pomagalima, svim raspoloživim, meni dostupnim rečnicima, pa prevodim, ko zna šta bi pomislio?! Bio bih ja jako srećan i ponosan da još neko prati temu, tako grozomornu, koja ni samom dželatu ne da mira i ne daje mu da mirno, snom pravednika - spava. Pomislio bi neko, da ja lažem ako kažem da i svaki delić materije i bića, životinja, biljaka i ljudi ima osećaj za ovu našu temu i zna šta je dobro a šta loše. Savlađujemo samo otpor, a govorimo da je to pravi život i da se tako mora! Tragovi, ožiljci, za nama samo ostaju. Savest ili svest - kakvo pitanje? A nas kao da nikad nije ni bilo. Samo je jedna dilema uvek prisutna : SVOJATANJE, moje i tvoje, ego. Bliža je košulja nego kaput. Jedino ako komplikujemo stvari pa ih ne nosimo kako valja, kako je normalno, ili naopako, prvo kaput pa košulju. Ja znam i za Kanta i kante i kanistere i kantautore. Ali se držim obale. Pa bih i dalje insistirao na krucijalnoj svojoj postavci O PROSTORU I VREMENU, ključu koja sva vrata otključava. U gusto ispletenoj mreži, isprepletanošću između Nečega i Ničega mi se kao muve ili ribe - rado hvatamo.
- Nisam kriva, ako, ili što tamo nisam bila. Iliti kriva sam što sam živa. Ili nisam kriva što nisam živa. Što rekla koka.
- Nikako mi ne seda što su ekskrementi samo muškog roda kada dobro znamo da svi i sve, sa jedne strane konzumiraju a sa druge, suprotne, ekskrementiraju. Kako volite da kažete. Otvoreni sistemi. Ima ih koji i na istoj strani rade i jedno i drugo. Pa gde ju tu ta ravnopravnost polova? Moglo bi se o svemu svašta da govori. Samo da nam neko ne prebaci da jalovimo pse. Ili da smo dokoni. Ili pak da ne talasamo.
- Praviti od jednog naroda, koji govori jednim jezikom - četiri pet narodnosti? Koji sa svojim dijalektima ipak dobro razmevaju jedni druge. I nazivajući ih drugim nazivima - stvara podelu. Omrazu i zlobu. Zar to nije greh i zločin? Pa kad vlastodršci i velikodostojnici to čine, šta ostaje običnom plebsu - nego da se hvataju za guše i krive jedni druge za svoju zlehudu sudbinu. Nikako mi nije jasno da od verskih naziva izvode složenice - narodnosti. Vera je jedno a narodnost nešto sasvim drugo. Zar ne? Ili sam to samo ja toliko pametan? Omanuo. Najlakše je ubaciti kost među pse. I za to kriviti njih same.
- Zašto Sedma sila ne pokrene pitanje cena i plata i penzija? Možda misle da je i ovako dobro? Gde se denuo i gde završava taj silni kajmak koji neko ubire praveći se notornim idiotom i to ne samo sada - nego odvajkada! Sejati seme razdora a očekivati nekakvu slogu, može samo u vihorima i požarima rata. Sejući vetar možemo samo da žanjemo oluju. Sejati zlo a očekivati da ubiremo dobar rod? Izgleda da smo svi obrali bostan. I to zelen. Zato i više ne kupujem lubenice jer su to bastardi, hibridi onog nekdašnjeg bostana ukrštenog sa bundevama i ludajama. Žalosna nam majka ako ovako nastave da nas usrećuju. Zašto ne bi svima bilo dobro i svima svanulo?
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5505
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Dobro i zlo

Post od Bibliotekar »

Ni brige, dragi moj g. Timke. Uistinu mnogo se postigne pokušavanjem što se lenima pričinjava teško.
Ja znam i za Kanta i kante i kanistere i kantautore. Ali se držim obale.
Tako i treba. Ko žali kanister gubi kantautora Kanta, a šteta i ludome oči otvori.
- Nisam kriva, ako, ili što tamo nisam bila. Iliti kriva sam što sam živa. Ili nisam kriva što nisam živa. Što rekla koka.
Ludo je kukati na nesreću kada jaja nemaš. Što reče petao.
- Nikako mi ne seda što su ekskrementi samo muškog roda kada dobro znamo da svi i sve, sa jedne strane konzumiraju a sa druge, suprotne, ekskrementiraju. Kako volite da kažete. Otvoreni sistemi. Ima ih koji i na istoj strani rade i jedno i drugo. Pa gde ju tu ta ravnopravnost polova?
U svojevini – u zaboravljenome sinonimu onoga što ispadne od čeljadi pri jutrokleku, koji je zapravo zatvoreni Poenkareov rekurentni sistem.

No osnovno pitanje je kako da prevaziđemo problem postojanja etičkog relativizma. Imate li Vi neku konkretnu ideju o tome, dragi moj g. Timke? Ako imate - izložite je, a ja ću posle da Vam pojasnim Kanta. ;)
Acriter et Fideliter!
Slika
Timke
Postovi: 159
Pridružio se: 02 Jun 2011, 07:36

Re: Dobro i zlo

Post od Timke »

- Dragi Biblio, Pokušavam, ali nikako mi ne uspeva da prokužim u čemu je stvar. Ja bih prvo počistio u kući, pa pred kućom pa oko kuće pa niz ulicu. Kada bi svi to uradili grad ili selo bili bi čisti i etički sređeni do prve prilike. Radi se, mislim, o teoriji skupova. Pa kroz lični primer uz rigorozne i striktne mere, drakonske, dušanove, ili leke dukađinija dovesti u red raspuštenu bandu. Doslovno se držati sporazuma i date reči. Inače važi pravilo : Što mačka koti - miše lovi! I jači - tlači. Sila Boga ne moli a Bog silu ne voli. Bog nije sila nego dogovoren i uslovljen i ustaljen red. Ako ni to ne pomogne. Hajdemo se za sve i svašta kladiti u po neku paru. Pa nek srećan pobedi, ako je u pravu.
- Parmenida mi je bliži nego Kant. A i ostali, Leuekip, Epikur, Zenon iz Eleje, Melisos sa Samosa, Demokrit i neki monisti i to zato što su dalji od ovih bližih koji su zastranili. Pa nismo stigli tamo gde smo trebali da budemo sada.
- Inače meni se čini da sam ja Don Kihote od La Manče, u drugom izdanju. Jurišam na Vetrenjače, Divove, stado ovaca, vojsku i spašavam uzaludno lepu Dulčineju od Toboza. Ali izgleda - slaba vajda. Snaga izdaje. Teško nogama pod ludom glavom. Lep pozdrav Timke
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5505
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Dobro i zlo

Post od Bibliotekar »

Razumem u potpunosti Vašu freustriranost i saosećam sa njom, dragi moj g. Timke, budući da sam i sam nebrojenu puta bio doveden u nedoumicu prividno savršenom logičkom utemeljenošću argumenata brojnih filozofa i filozofskih pravaca, koja je bila gotovo odmah osporena dijametralno suprotnim stavovima drugih filozofa i filozofskih pravaca. Uprkos utrošku enormne količine vremena, nikada nisam bio u stanju da iznađem definitivne odgovore na brojna filozofska pitanja koja su me morila usled konstantne diskrepancije totalno protivurečnih stavova i objašnjenja. Zato sam i počeo umesto kod filozofa odgovore na ta pitanja da tražim kod matematičara. Stvari su se namah drastično popravile. Zaprepašćujuće je u kojoj meri filozofi ne znaju matematiku. O fizici da se i ne govori. ;)
Ja bih prvo počistio u kući, pa pred kućom pa oko kuće pa niz ulicu. Kada bi svi to uradili grad ili selo bili bi čisti i etički sređeni do prve prilike.
Avaj, ne bi. Problem je, naime, u tome što bi zarad realizacije tog plemenitog poduhvata ponajpre morali da imate svest o potrebi čišćenja i samoj sadržini čišćenja. Ukoliko koncept čistoće ne bi bio isti u Vas i u Vašeg suseda, razlike u apriornom stavu spram čistoće i čistog dovele bi do objektivne nemogućnosti čišćenja cele naseobine, a Vaše kretanje u uličnom čišćenju niz ulicu moglo bi da dovede do fizičkog sukoba sa nekim od sugrađana koji ima različito poimanje čiste ulice. Uočavate u čemu je problem, zar ne? Bez postojanja unifikovane koncepcije i standarda komunalne čistoće ista ne bi bila praktično ostvariva.
Bog nije sila nego dogovoren i uslovljen i ustaljen red.
Koliko sam ja doktrinarno obavešten (posredstvom Sv. Avgustina) Bog je Istina koja pomaže Ljubavi, budući da bez poznavanja Istine ne možete znati šta je Ljubav. No pravi problem nastaje prilikom logičke analize doktrinarnog atributa apsolutnosti Boga koji je esencijalan po egzistenciju Božijeg Poretka.

Apsolutnost Boga inkorporira potpunu nepromenljivost božjeg bića kao esencijalni kvalitet, budući da je ono savršeno. No tu dolazi do problema vremenske uslovljenosti Božje promisli. Šta je, naime, Bog radio pre nego što je počeo da stvara svet? Ako je svet plod uma Božijeg koji se sukcesivno ispoljava u vremenu, tada imamo problem primogeniturne egzistencije sveta pre njegovog realnog ispoljavanja, odnosno vremensku uslovljenost Boga kao kreatora. Ako samo ispoljavanje sveta pak nije bilo uslovljeno niti Bogom niti nečim drugim, onda bi isto bilo nezavisno od Boga, a to bi opet negiralo njegovu apsolutnost. Ako je pak bilo uslovljeno njim samim onda bi Bog bio promenljiv, pa prema tome i neapsolutan. ;)
Parmenida mi je bliži nego Kant. A i ostali, Leuekip, Epikur, Zenon iz Eleje, Melisos sa Samosa, Demokrit i neki monisti i to zato što su dalji od ovih bližih koji su zastranili. Pa nismo stigli tamo gde smo trebali da budemo sada.
Statičari Vas oduševljavaju? Zanimljivo. Znate li da je to grupa koja je iznela neke od najeklatantnije pogrešnih naučnih hipoteza u istoriji filozofske misli? Parmenid je, na primer, tvrdio da je svaka promena iluzija. Verovatno bi pojeo svoj hiton da je mogao da vidi Penzijas-Vilsonov dokaz o mikrotalasnom pozadinskom kosmičkom zračenju koje dokazuje da Kosmos nije isti i da nije bio isti, te da u njemu postoji realna promena stanja. Melisos je smatrao da je svaka prirodna nauka koja tvrdi da postoji kretanje filozofski neutemeljena. Njega bi prikaz precesije Fukoovog klatna pod uticajem kretanja Zemlje u pariskom Panteonu verovatno nagnao da si u očaju pocepa himation. Zenon je bio vešt govornik, koji je tvrdnje umesto dokazima potkrepljivao aporijama, koje su umesto matematičkog dokaza nudile retoričke dosetke, poput one o brzonogome Ahilu koji nikada sporohodnu kornjaču neće stići ako ona imalo bude ispred njega pri startu trke. Ispao bi mu iz ruke kiliks sa vinom da je video razlomak koga danas vidi svako dete u 4 razredu osnovne škole, a koje njegovu aporiju čini prizemnom skaskom. Demokrit je bio atomista, no ne znam šta bi radio siromah kada bi se upoznao sa CERN-ovskim kvarkovima. Kada naime, dođete do kvarka tamo više nemate posla sa idejom čestice, sa modelom koji je Demokrit izmislio, jer na tom nivou čestice nestaju, postaju talas koji ide preko celog univerzuma... :roll:
Inače meni se čini da sam ja Don Kihote od La Manče, u drugom izdanju. Jurišam na Vetrenjače, Divove, stado ovaca, vojsku i spašavam uzaludno lepu Dulčineju od Toboza. Ali izgleda - slaba vajda.
promenite paradigmu, dragi moj g. Timke. Ugledajte se na Snupija i pticu Vudstok. Svet će namah biti lepši, onako više i logičnije ustrojen u duhu Kantovskog kategoričkog imperativa. Po kojem treba postupati tako da maksima Vaše volje može istovremeno da važi kao princip opšteg zakonodavstva.

Pozdravljam i ja Vas. :)
Acriter et Fideliter!
Slika
Timke
Postovi: 159
Pridružio se: 02 Jun 2011, 07:36

Re: Dobro i zlo

Post od Timke »

- Posle ovako bibliofilske i biblijske konstatacije teško je doći sebi. A šta bih ja mogao i da kažem posle ovakve stručne analize i sugestivne inicijacije? Najbolje, najlakše i najjeftinije bi bilo pomiriti se sa sudbinom. Mogao bih nešto dodati ili malo i oduzeti - ne bi puno promenilo smisao i značenje. U suštini slažem se sa postavkama samo da mi nije ono malo ali.
- Fizika, filiozofija, matematika. Nadogradnja na ovu našu sumornu svakodnevicu. Fizičari su prisvojili oblast koja nije njihova. Filozofi pričaju o česticama, a matematičari dođu kao šlag na tortu. Najbolje je da se kao u trci kamila jahači bar jednom uzajamno promenu. Kao za probu, da vide kako bi i to stajalo. Ne bi li bilo bar malo bolje. Matematika bi mogla da se drži i malo po strani ili da arbitrira, u krajnjem slučaju. Ona je i onako iz paralelnog sveta. U kome je sve upisano i savršeno idealno. Kod nas ona važi za sluškinju Nauke. I rastežu je kao žvaku.
- Uslovno ja zagovaram da se od svakog učesnika zahteva da prema mogućnosti u nastojanju, iskaže bar dobra volja da društvena naseobina bude čistija ako ne i idealno čista. Izgrednici i devijanti društva moraju da budu sankcionisani ili odstranjeni iz tog društva u svoje rezervate, svoj svet. Pa neka uživaju u svojim nastranostima do mile volje. I uživaju u svom smradu do besvesti. Tako isto sve važi i za ostale pojave u društvu. Neosporno je da se svi prostituišemo i prodajemo, ali zarad nekog višeg smisla treba učiniti i svesno prineti žrtvu. Od svakog prema mogućnostima i svakom prema zasluzi. Još nismo dostigli komunističke postavke i poglede na življenje. To sve važi i za ovu našu temu o DOBRU i ZLU!
- Za Boga nemam šta pametnije reći nego da je njegovo postojanje i promisao neophodna ovom svetu. A da li ga ima i da li ga nema je pitanje na koje on može najbolje da odgovori. Zbog našeg ustrojstva i odnosa, neophodnost tog pojma ili pojave je od životnog značaja. Kako u telesnom a još ponajviše u duhovnom pogledu. A samo pitanje Istine i Ljubavi je shvatanje željenog stanja. Istina bez njenog poštivanja je kao pišanje uz vetar. A ljubav bez uzajamnog i adekvatnog uzvraćanja je kao samozadovoljavanje naše sujete. Ako me neko neće - pa neka me i neće!. Niti se šta dobija niti gubi. Istina bez svog apsolutnog, jedinstvenog, krajnjeg i nije Istina. Teško je dopreti do nje pa ni nazreti pravu Istinu jer se ona dobro krije od naših očiju i svesti. Ona nije toliko profana koliko smo mi otrcani i ofucani. A tako bismo hteli u Visoko društvo, među bogove. Samo da nismo ovako nisko pali. Željni dobrog života odbacujemo svako dobro i svojatamo za svoje vlasništvo svako dobro zlo. Zlo, kao da je to ono što je baš dobro. Da zadovoljimo svoje nasušne, telesne potrebe mi žrtvujemo naše bogomdano duhovno stanje. Jer mi smo dva sveta skalupljeni u jednu ljušturu. Kad samo pomislim da nije one jedine Pravde sve ovo ne bi ničeg i ništa valjalo! Pozdrav od prijatelja
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5505
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Dobro i zlo

Post od Bibliotekar »

Budući da čak i za vreme godišnjeg mi odmora nisam u stanju da u potpunosti po svome nahođenju gospodarim svojim vremenom, koristim priliku da tek sada, sa malim zakašnjenjem, odgovorim na pređašnje Vam poruke, dragi moj g. Timke. Elem, krenimo redom:
Fizičari su prisvojili oblast koja nije njihova. Filozofi pričaju o česticama, a matematičari dođu kao šlag na tortu.
Izvinite, ali kome bi to onda analiza fizičkog sveta zaista trebala da pripadne, ako već ne fizičarima? Filozofi o česticama evidentno ne znaju ni da beknu (pitajte npr. Juliju Kristevu kako joj se muon uklapa u kritiku esencijalizovanih struktura, baš bih voleo da joj čujem odgovor).
Uslovno ja zagovaram da se od svakog učesnika zahteva da prema mogućnosti u nastojanju, iskaže bar dobra volja da društvena naseobina bude čistija ako ne i idealno čista.
To je uistinu krasno nastojanje, ali iskazivanje dobre volje i nadalje ne sprečava mogućnost izbijanja sukoba u slučaju nepostojanja utvrđenih standarda komunalne čistoće, dragi moj g. Timke. Vaš sused npr. može da smatra da je uklanjanje mrtve mačke sa trotoara posredstvom odlaganja njenoga trupla u živu ogradu pred Vašom kućom savršeno prihvatljivo, dok za Vas pak takvo rešenje može biti savršeno neprihvatljivo kao solucija jednog problema u oblasti komunalne čistoće. :)
Neosporno je da se svi prostituišemo i prodajemo
Nemojmo generalizovati, dragi moj g. Timke! Još uvek ima podosta onih koji to ne čine. :!:
Za Boga nemam šta pametnije reći nego da je njegovo postojanje i promisao neophodna ovom svetu.
A zbog čega? Kant je dokazao da je apsolutni etički normativitet savršeno moguće izvesti iz totalno nebožanskog izvora. Na osnovu čega smatrate da će nestankom Boga iz našeg sveta svi ljudi postati lažljivci, sebičnjaci, silovatelji, ubice, kradljivci, itd? Nije valjda da ste još uvek pod uticajem onog preobraćenog iracionaliste i ovisnika od igara na sreću Dostojevskog, koji nam je takve vajne recepture u svojoj literaturi nadrobio? Znate, njegovi su pogledi u svojoj suštini prilično cinični, budući da se u krajnjoj instanci iskazuju u stavu da je Bog potreban kako bismo se suzdržali od kriminalnog ponašanja.

Problem je jedino u tome što ta teorija ne može da objasni zašto strah od Boga sam po sebi nije u stanju da spreči kriminalne radnje i zločin. Pogledajte na primer vesti o tome šta se desilo kada je policija u jednoj od najreligioznijih zemalja na svetu, Brazilu, počela da štrajkuje:

http://www.bbc.co.uk/news/world-latin-america-16899708

Stopa ubistava se npr. namah udvostručila! Divno je uvideti da Dostojevski prilikom promovisanja postulata o potrebi postojanja Boga zapravo misli na policiju. :roll:
A da li ga ima i da li ga nema je pitanje na koje on može najbolje da odgovori.


Problem je u tome što on gotovo konstantno ćuti. A u onim retkim slučajevima kada se, prema ozvaničenim kazivanjima, još i oglašavao davao je primere za čist etički voluntarizam, koji je potpuno nespojiv sa etikom kao normativnim sistemom! Krenite od Knjige postanja i priče o Noju. Pouka priče je u suštini užasna – Bog je s neodobravanjem gledao na ljude, pa ih je sve osim jedne porodice podavio, a sa njima i decu koja ništa nisu zgrešila, te ujedno i sve životinje, premda su iste bile takođe potpuno nevine u celoj stvari!

Još gori prime je etička poruka u priči o uništenju Sodome i Gomore. Bog odabira da poštedi Avramovog nećaka Lota, ekvivalenta Noja, i porodicu mu, jer su oni bili pravedni. Dva anđela muškog pola dolaze u Sodomu kako bi upozorili Lota da napusti grad pre nego se paklena vatra obruši na grešnike. Lot ugošćava anđele. Dolaze muškarci iz Sodome i zahtevaju da im Lot preda anđele kako bi nad njima izvršili sodomiju (a i šta bi drugo, ta oni su iz Sodome!). Lot odbija zahtev i kaže seksualno uspaljenoj rulji: „Evo imam dvije kćeri, koje još ne poznaše čovjeka; njih ću vam izvesti, pa činite s njima što vam je volja; samo ne dirajte u one ljude, jer su zato ušli pod moj krov.” Veoma etičan odnos prema sopstvenim kćerima, zar ne, g. Timke? Nudi uspaljenim maloumnicima svoje nevine kćeri! O, etične li uzoritosti... :roll:

Nastavak pripovesti je još užasniji. Anđeli su se izborili sa uspaljenicima i sami (ta imaju čudesne moći!) oslepivši ih. Domaćinstvo Lotovo se spasilo, osim njegove supruge, koju je Bog pretvorio u stub soli jer je pogrešila – premda ne baš tako strašno – pogledala je preko ramena na vatromet nad Sodomom. No dobro - ona je kolateralna šteta. Dešava se. Elem, spaseni članovi domaćinstva, Lot i dve mu kćeri, žive u pećini. Ne bave se matematikom, već kao seksualno neiskusne žude za muškim društvom i odlučuju da napiju oca i polno opšte sa njim! Bog, iako svemoguć i apsolutno etičan, ne reaguje na amoralne želje uspaljenica. Prvo dolazi starija kćer, koju Lot, onako pijan, ne prepoznajući je, ali bivajući i dalje kopulativno funkcionalan - oplođuje. Sledeće noći sestre se dogovaraju da je red i na mlađu! Bog ne reaguje ni tada, te je tako zatrudnela i mlađa... :oops:

Ako je ova totalno neetična skupina amoralnih kreatura u ljudskome obličju bila najmoralnija u Sodomi, možemo se s pravom zapitati: zašto Bog nije izrekao sankciju u vidu sumporovitoga ognja i u ovom slučaju? Logičan odgovor glasi: zbog toga što Bog ima relativistički etički standard! A to nas dovodi opet nazad do problema apsolutnosti Boga. Kako, za ime sveta, jedan varijabilni entitet može pretendovati na savršenstvo? :twisted:

Ostajte mi u zdravlju! ;)
Acriter et Fideliter!
Slika
Timke
Postovi: 159
Pridružio se: 02 Jun 2011, 07:36

Re: Dobro i zlo

Post od Timke »

- Dragi Bibli, Da mi je neko pričao, pre no što smo nastali, postali i ostali i bili došavši, da je sve ovako kako je - ne bih mu poverovao ni jednu reč. Ne bih mu poverovao da je sve ovako nesavršeno i u nekom večitom razvoju i kultivisanom napretku. Ali šta se tu može. Božiji mir je i tu na delu. A čini mi se da bi mi to bolje umeli i napravili. A opet, idući dalje mislim da to Bog progovara i sve to čini kroz nas. Kroz naše aktivnosti. Mnogi se pitaju - Gde je Bog? Da li je na nebu? Pa mi se nešto čini da se Bog krije i da se ovaplotio u nama. Sa velikom verovatnoćom da opstane i dalje vlada ovim svetom. To je mnogo lukavije, suptilnije i inteligentnije rešenje. Nikad se niko ne bi setio pa da i to može da bude! Mi mu dođemo kao neka kolaterala ili dežurni krivci. Tavrljamo po mraku i lupamo glavom o nekakve izmišljene nam prepreke koje nas čeliče i kultivišu do neslućenih nam granica. Gde će nam samo kraj da bude ako ovako nastavimo da se uzdižemo u visine? Eto baš sada, posle hiljadu godina, rehabilituju veštice. Sve je ovo sumanuta igra. Pod pojmom Boga i ja sam zamišljao da su to policajci. Jer svaka šuša se ne boji Boga nego - batine! Obično kažu - Sad ćeš da vidiš svog Boga! A i ti policajci su vrlo odmereni u svom nastojanju. Doziraju svoju aktivnost i intervencije strogo adekvatno. Ne žele da pretaruju pa da ostanu bez svojih poslovnih partnera i saradnika. Pa da ostanu bez posla. Ako istrebe delikvente postaviće neko nadobudan pitanje : Šta to oni uopšte rade? Nepotrebno opterećuju budžet! Tako je nekako i sa ostalim izmišljenim radnim mestima. Izmišljaju razloge opravdanja za svoj neophodan opsanak. Jer bez njih se jednostavno - ne bi moglo! Jako je puno vidova i veza i rešenja koja bi i na bolji način ustrojila odnose u društvu. U Prirodi možda - ne! Za sada je tako. A i u buduće. Jer ovo je samo jedna neprestana igra. I ništa više!
- Uočavam, na dalje, da Vi vrlo profinjeno i pedantno eskivirate na moja provokativna i škakljiva pitanja. I ja to isto nastojim - ali mi ne uspeva svaki put. Ja sam navikao i uobičavam, već nesvesno, po navici, da govorim u prenesenom značenju. Sve je izvitopereno. Pa što to ne bi i ja bio? Simpatije su moje prema svemu što je dobro u ljudima i oko nas. Ali, avaj, ne jede se sve što leti! Nekad od previše dobroga - trnu zubi. Podrazumeva se, ko ih još ima. Baš je lepo biti dobar i biti u dobru. Ali bez zla ne bi bilo ni dobra. Kako kaže vladika Njegoš. Smešane se najlakše piju! Kada je svima dobro i meni je dobro. A kad je loše ne mogu da zamislim da je samo meni dobro. I sreća je u svemu tome da imamo prijatelje i sagovornike. Pa nam je nakako lakše na duši. Razume se, opet, ko je ima! Pozdrav Timke
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5505
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Dobro i zlo

Post od Bibliotekar »

Dragi moj g. Timke - niko ne bi mogao da Vam kaže bilo šta pre Vašega nastanka, pa tako ni Vi ne bi bili u prilici da mu poverujete ili ne poverujete. Egzistencija prethodi esenciji. ;)
A čini mi se da bi mi to bolje umeli i napravili.
Dobro vam se čini! U istinski dobro ustrojenom svetu Bog ne baca kockice pri odlučivanju. :)
Eto baš sada, posle hiljadu godina, rehabilituju veštice.
Stvarno? A gde to? I jesu li dotične osobe zaista bile veštice ili neke nepravedno optužene nesrećnice? :roll:
- Uočavam, na dalje, da Vi vrlo profinjeno i pedantno eskivirate na moja provokativna i škakljiva pitanja.
Nikada, dragi moj g. Timke! Ja sam jedino prilično kratkovid, pa mi se možda potkrao previd. Dajte Vi lepo napišite Vaše pitanje direktno i posebno ga naznačite podvlačenjem. Ako je vezano za ovu temu, ja ću Vam garantovano na svako pitanje odgovoriti.
Baš je lepo biti dobar i biti u dobru. Ali bez zla ne bi bilo ni dobra. Kako kaže vladika Njegoš.
Cenjeni Vladika je pogrešio pri primeni propozicione logike. Bez zla ostalo bi samo dobro, budući da odsustvo dobra predstavlja zlo. ;)

Pozdravljam i ja Vas.
Acriter et Fideliter!
Slika
Timke
Postovi: 159
Pridružio se: 02 Jun 2011, 07:36

Re: Dobro i zlo

Post od Timke »

- I šta sad? Šta mi drugo preostaje nego da se izjasnim na čijoj sam strani. Da se ofiram. A ko živ to radi? Svi se drže nekakve svoje premise. Ne pada mi ni na pamet da od svog dobronamernog korespodenta i prijatelja napravim, svojom zaslugom, prznicu i oponenta. Nemamo ništa ni od notornih činjenica a ni od apsurda. Zemlja će i dalje da egzistira, da se kreće i okreće. I sa nama ovakvima kakvi smo. Kao i bez nas. Odnosno sa našim ostatcima. Koje smo prethodno posudili od nje. Tako da sa tom konstatacijom već dajem odgovor na predispoziciju naše esencije. Sama egzistencija i nije tako i toliko potrebna, odlučna i bitna, ona je neminovna i pre no što je već bila - prošavša. Ono od pre, ostaće i biće i posle svega - kao nešto konkretno, trajno, večno. Kažu da je to neki zakon koji trošiš ali ga nemož' nikako da potrošiš!
- Pa da ne dužim sa uvodom, želim da kažem nešto konkretno. Događa se upravo pred mojim prozorom s one strane ulice. Zaustaviše se dvojica policajaca u svojim kolima bez obeležja i službene identifikacije. Možda u svojim ličnim, privatnim. Inkognito. Kao da su uhode na specijalnom zadatku. Prave iznenađenje i diktiraju strogoću. Propisno su obučeni, saobraćajci, prave rutinsku kontrolu. Love u mutnom disidente i delikvente. Povadili svoje fascikle, teftere i rekete, značke, lopatice za pingpong. "Razapeli mrežu". Raskoračili se. Pa šta ulove. Uzimaju "meru". Ako naiđe njihov dost ili habab okreću glavu i nastavljaju da zure nekud u daljinu, na drugu stranu. Ili propisno pozdravljaju. Patroldžije, uvek u paru, ali i na potrebnom rastojanju, ko što je red. Kao i svi što rade prvo zaštite svoje interese pa onda zajedničke, društvene, državne. I stalno neko priča o mitu i korupciji i stalno neko viče na sav glas : "Dršte lopova!" Upravo odoše. Ulov je bio kakav je bio, a oni odoše da tek tol'ko promenu lokaciju ili na jedno pićence. Pretpostavljam šta bi, a i to bi moglo da bude, na osnovu indicija i dosadašnjeg iskustva. U svom razmišljanju odlazim na svoje krucijalne postavke. Pitanje prostorno-vremenskih dimenzija. I to je ono konkretno pitanje na koje ja nisam dobio odgovor. Možda je bila brzina ili važnost nekih drugih indicija. Neke notorne činjenice, argumenti izbijaju oči. Do boli. Biti na dva mesta u jednom vremenu je fantazija ili jedan vid kloniranja. Meni se dogodilo, nećete verovati, da ja svoje zemljake teleportiram, olako, samo rekavši rečenicu : "Ovo je moj zemljak", i njega u trenu nestane! Istinita, čista magija. Eklatantan primer je naš glumac (D.N.) na snimanju filma "Sveti Georgije ubiva aždahu". A tako je divno videti svog rođenog u tuđini gde sam. Bilo je još bezbroj nevažnih primera. Vidimi, zaključujem, da je ta prostorno-vremenska disfunkcijia bitna u životu, a niko se živi ne obazire na nju, pa da je potanko objasni. Krećući se, pomisliće neko, da doživljavamo i crpimo od života što god više možemo. Slaba vajda. Juče sam prodao svoju "vremensku mašinu". Auto star 38 godina. Pretpostavljam da će nadživeti i mene i novog vlasnika, jer sam ja kola čuvao i pazio. I dalje je u voznom stanju. A ja pomalo kočim uzbrdo. Udaljavajući se mi sebe umanjujemo kao i ono ili nekog, što ostavljamo. To svi uočavaju ali ne percipiraju i ne zaključuju kao ja. I to me boli. Biljke su to uočile i primenile već pre, kažu, sto i pedeset miliona godina. Kao i po neki crnogorac. Popne se na šljivu i skoči sa nje kad naiđe potrebna lokacja, odredište kud je naumio. A to i astronauti rade. Zemlja se i dalje okreće i kreće, zar ne? Puno je nedoumica. Svi pričaju o tehnici i matematici a u pitanju je tehnologija i alhemija. Pronašli su, evo javljaju, planetu od šećera, na četrsto svetlosnih godina od nas. Uzimaju opet u račun nekakvo STVARNO rastojanje. I opet niko ne konstatuje kao ja - koliko smo to mi mali!? Nego kažu : Mi smo apsolutni a rastojanje koje nije realno, a pri tome i postoji, je jako veliko! Kao malo ništa i veliko ništa! Kao malo nešto i veliko nešto! Kakva genijalnost i intelektualnost?! Kakva umna savršenost! A tako bi se sladili. Kolača bi bilo do mile volje. Pa bi brzo zaboravili na Zlo i bilo bi nam jako Dobro! Samo da nas tiba ne zaboli! I opet pozdrav Timke
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5505
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Dobro i zlo

Post od Bibliotekar »

Elem, danas završismo neodložne poslove dana nešto ranije, pa smo u prilici da poranimo na našu večernju čašicu etičkog promišljanja! :)
I šta sad? Šta mi drugo preostaje nego da se izjasnim na čijoj sam strani.
Vi uopšte ne morate da se izjašnjavate, dragi moj g. Timke, budući da naučni dokazi, u krajnjoj instanci, uopšte ne potrebuju ma kakva lična izjašnjavanja. U tome je i razlika između nauke i demokratije. ;)
Nemamo ništa ni od notornih činjenica a ni od apsurda.
Ta kako ne bismo imali, dragi moj g. Timke! Upravo zahvaljujući utvrđivanju činjenica imamo veš-mašinu, bojler i frižider. O interplanetarnim sondama, foto-električnim konvertorima, nuklearnim reaktorima i magnetohidrodinamičkim generatorima da se i ne govori. A i to je tek početak. 8-)
Pitanje prostorno-vremenskih dimenzija. I to je ono konkretno pitanje na koje ja nisam dobio odgovor
.

Ima ih jedanaest, dragi moj g. Timke. Ali kakve to veze one imaju sa etikom? :roll:
Meni se dogodilo, nećete verovati, da ja svoje zemljake teleportiram, olako, samo rekavši rečenicu : "Ovo je moj zemljak", i njega u trenu nestane!
Nemam komentar. @-)
Juče sam prodao svoju "vremensku mašinu". Auto star 38 godina. Pretpostavljam da će nadživeti i mene i novog vlasnika, jer sam ja kola čuvao i pazio. I dalje je u voznom stanju.
Van svake sumnje, dragi moj g. Timke! Pre svestranog uvođenja profitno orijentisanog principa planiranog zastarevanja proizvoda, automobili su bili neuporedivo trajniji i kvalitetniji. Eto, g. Alen Svift je svoj Rols-Rojs Pikadili P1 Roudster vozio svakoga dana tokom 77 godina, počev od 1928, kada ga je dobio na poklon od svog oca prilikom diplomiranja na univerzitetu, pa do 2005, kada je preminuo u 102. godini života. Testamentom je svoga u savršenom voznom stanju opstojećega Rolsa poklonio muzeju u američkom gradu Springfildu, zajedno sa donacijom od milion dolara za proširenje muzejskog prostora.

Slika

77 godina primerne uzajamne vernosti – Alen Svift i Rols Rojs Pikadili P1 Roudster

To je uistinu divan primer koliko se zaista može uštedeti ako se ne kupuju novi automobili na svakih par godina. Uostalom, voleo bih da vidim koji bi to od sadašnjih automobila prešao 270.000 km bez generalnog remonta, isključivo zahvaljujući redovnom održavanju. I pri tom nastavio da i nakon isteka 80 godina i nadalje bešumno klizi ulicama bez nepotrebnog uznemiravanja građanstva.

Ja upravo zbog toga i vozim trenutno svakoga dana bicikl koji je proizveden 1949. Između ostalog, predstavlja svojevrsno oličenje ideala etike - apsolutni racionalni normativitet.

Sve najbolje!
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Dobro i zlo

Post od branko »

Baš je lepo videti nekoga da se ovako razume kao vas dvojica...
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Timke
Postovi: 159
Pridružio se: 02 Jun 2011, 07:36

Re: Dobro i zlo

Post od Timke »

- Eto, pak ja, nestrpljiv da nešto novo doznam i sebe oplemenim, izjutra pre kafice pročitam šta mi to prijatelj piše. I dobro je imati prijatelja ali pravog. Ne nekog zakerala i zajedljivog. Ili zlopamtila. Koji se zbog sitnice ili nekakve opaske ili primedbe ljuti. Iza svega vidljivog postoji i svet nevidljivog. Kao uslov, zbog-radi ravnoteže, poneka i ponegde antiteža. Pa i kao antiteza, ako baš hoćete. Žao mi je da Vas zamaram sa nekakvim svojim pogledima na život. Nije ni ljudski ni etično druge zamarati sa tim. Ali, opet ono ali. Puno je raskoraka i orijentacije odmah u startu. Pa da odmah rasčistimo notorne očigledne činjenice. Koje bar mene jako žuljaju. Sve ovo o čemu razmišljamo i pričamo samo su elementi nekakve građe. A zloupotrebaljavaju se nemilice.
- Tačka, koja je doslovno apstrakcija. Njene definicije koje nju kao takvu mogu da prikažu. Oktanti, kvadranti, radijanti... Horizonti viđenja i opet onog antipodnog kauzalnog zakona o suprotnosti koji uslovljava mogućnost realnog sveta i postojanja. Par-nepar. Jin-jang. Muško-žensko. Dobro i zlo. Linija je samo izvedena teorema, prethodne aksiome o tački. Postoje samo površine i naše planimetrijsko poimanje svega. Možda je to promaklo u brzini. O prostoru i vremenu su te spomenute dimenzije samo namet na vilajet. U školi za građevinske tehničare odmah u početku, došao sam u koliziju sa tvrdnjama skolastike i savremene nauke, statke, da je u ravnoteži pritisak na podlogu jednak zbiru sile akcije i reakcije, koje se navodno potiru, ali ćinjenica je da stvaraju taj dvostruki pritisak. Očigledno zar ne?. Ali za to ja dobijem jedinicu jer se moje viđenje i zaključivanje ne slaže sa oficijelnom Naukom. Koja bolje vidi i zna od mene. Sledećeg časa, ne lezi vraže kao za inat. Pade izučavanje Ojlerovog obrazca vitkosti. Te treba uzeti dvostruku vrednost sile. A ja ne bi bio ja, niti toliko lenj pa da ne ustanem, pa da ne kažem : Jel to onaj slučaj zbog čega ili koga sam dobio lošu ocenu? Moja tvrdnja je znači bila ispravna. I tako je počelo Sve zlo i naopako! Pa onda iz Puteva dobijem lošu ocenu što sam ustvrdio da leva krivina ne vodi u levo nego u desno a desna zapravo u levo. I to demonstrativno, na tabli dokažem svima da sam u pravu. Pa iz Betona, svi đaci gledaju slike u knjizi autora koji nam je to demonstrativno prikazivao. A jedini ja ustvrdim da tvrđenje nastavnika nije tačno. Sitnozrni agregat ne može da bude krupnozrni i obratno. Pri tome se i autor nađe u čudu pa kaže : Pazi, vidi molim te, štamparska greška! A tek iz Matematike, jedini ja na pismenom rešim navodno nerešiv zadatak. I nastavnik anulira i precrta moj pismeni, pa mi jednostavno kaže - pogrešio si u predznaku i gotovo. A to mi bi kao uzdarje što sam mu ja ranije dokazao pred svima da je naveći broj cifra 1 (jedan). Jedinica bilo kog zamišljenog ili izmišljenog broja! A ja opet i opet upao oligarhiji u nemilost. Tako je to bilo sa mojim školovanjem. Bilo je tu i političkih i istorijskih mojih pogleda na stavove, ali ću da Vas poštedim od istih.
- Pre ove sablazni, DOBRA i ZLA, ako je uopšte nešto tako i bilo, nije moglo da postoji ni ono ništa. Tako da se nameće zaključak da sve što postoji - postojalo je od vajkada. I znači li to da nikad nije ni nastalo? A da li zaista postoji - to je ono pravo pitanje! Na kome se lome koplja dokonih mudraca i znatiželjnika. Da li je to nekakav sublimat ili naša nekakva realistična varka? Ima evolucionista i kreacionista. A ja bih dodao - i iluzionista koji sve to obilato koriste. Dovitljivci su izmislili Tvorca, te sebi, na taj način prekratili muke očajanja. Kao što je Veliki Aleksandar uradio. Presekli jednostavno. To rade i svi drugi. Etapno, ako zatreba. Sada jeste a sutra već nije! Prema potrebi i nikako ne priznavati da su grešili i bili na pogrešnom putu. Upasti jednom u živo blato ili pesak znači da si zauvek u njemu! Iz čaure naše imaginacije i našeg verovanja u njega mi se nikad ne možemo da išaurimo, izležimo! Te zbog svega toga - Ni većeg dobra a ni manjeg zla.
- Dopunio bih na Brankovu primedbu - primedbom, opaskom. Sveto trojstvo je poželjnije od samo jedne dvostrane poluge. Bar da nam neko arbitrira i dobronamerno, bar donekle ukaže na to, ako nešto nije u redu.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5505
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Dobro i zlo

Post od Bibliotekar »

Krenusmo mi u ovom tematskom nizu sa razmatranjima o etici, a obuhvatismo polako ceo Univerzum... :roll:
Tačka, koja je doslovno apstrakcija.... Linija je samo izvedena teorema, prethodne aksiome o tački. Postoje samo površine i naše planimetrijsko poimanje svega.
Opet se mi vraćamo na prethodno već jednom raščišćeno pitanje onoga što jeste (primer sa krilatim konjem Pegazom, o kojem smo govorili još na prvoj stranici ovog tematskog niza!). Pokušajmo sa jednim novim primerom. Vi ste, kako sami kažete, pohađali građevinsku školu dragi moj g. Timke. Učili ste o tome šta je poluga. Znate da je to kruto telo koje ima jednu nepokretnu tačku O na koje dejstvuju dve sile: aktivna sila AP i otpor BQ. Pokušajte da uravnotežite polugu bez tačke oslonca O. Videćete da je nemoguće. To je dokaz da tačka zapravo postoji u savršeno realnom svetu koji nas okružuje. ;)
Tako da se nameće zaključak da sve što postoji - postojalo je od vajkada.
Nije. Gvožđe npr. koje struji u Vašim venama u obliku hemoglobina koji prenosi kiseonik, uopšte nije postojalo prilikom stvaranja univerzuma. Nastalo je zvezdanom nukleosintezom iz vodonika i helijuma kao primarnih elemenata u masivnim zvezdama i supernovama, pri temperaturi od cca 2,5 miliona Kelvina tek milijardu godina nakon nastanka Kosmosa. Naš Kosmos je inače nastao pre 13,7 milijardi godina.
I znači li to da nikad nije ni nastalo?
Ne znači. Nastalo je i postoji u 4-dimenzionalnom prostor-vremenu.
A da li zaista postoji - to je ono pravo pitanje!
Naravno da postoji. Ubacite rublje na pranje u veš-mašinu i smesta ćete se uveriti u to. :)
Iz čaure naše imaginacije i našeg verovanja u njega mi se nikad ne možemo da išaurimo, izležimo!
Imaginacija i verovanje nisu jedno te isto, dragi moj g. Timke. A imamo i matematiku koja nam omogućava da izađemo iz sopstvene čaure i zavirimo u one u kojima nikada nismo bili. ;)
Sveto trojstvo je poželjnije od samo jedne dvostrane poluge.
Uopšte nije. Naročito ako se bavite logikom. Bog kao apsolut, naime, ne sme da zavisi od drugoga. Po dogmi o Trojstvu ispada da zavisi sam od sebe! Ako zavisi od samog sebe onda je samim sobom uslovljen, pa je sam u sebi negacija savršenosti. Ako je nezavisan od sebe onda je viši od sebe, što je protivrečno, jer je po dogmi on najviši. Ako Bog o sebi otkriva nešto pomoću Duha onda je sinteza dva individualiteta. Taj drugi individualitet njega spoznaje, prema tome u pitanju spoznaje mu je ravan. Duh u Bogu ili Duh u Duhu ne bi se ni po čemu razlikovali jedan od drugog. Ono što zna jedan to zna i drugi, jer ovaj drugi sve istražuje (Korinćanima Prva – 2, 10). Prema tome Bog nije jedini koji samoga sebe zna! Postojanje dva znanja su pak negacija njegove apsolutnosti. :)

Apropo, dragi moj g. Timke: ako tako volite dogme, jeste li ikada razmišljali o tome šta bi zapravo trebalo da se dogodi u Paklu? Znate, to je jedini deo Dogme koji bi se mogao logički povezati sa pitanjima Etike. :twisted:
Baš je lepo videti nekoga da se ovako razume kao vas dvojica...
A evo nama i našeg lokalnog Crnogorca-Astronauta. Video je pogodnu lokaciju koja je naišla, pa je doskočio sa šljive... :lol:

U međuvremenu, poštovana gospodo, kao i uvek – sve najbolje!
Acriter et Fideliter!
Slika
Timke
Postovi: 159
Pridružio se: 02 Jun 2011, 07:36

Re: Dobro i zlo

Post od Timke »

- Dragi moji, možda je sve ovo dobro, a možda i nije? Ko bi ga znao? Tek da nam vreme prođe a i da ostali, posmatrači, vide da još nešto postoji i da se iza brda valja. A tako bih voleo da se sastanemo pa da neposredno razmenimo misli. Ovako smo kao direktor marsovskog vozila. Kasnimo sa odgovorima, čak, kao da smo i dalji nego K...
- Nemojte me kriviti, želim da budem toliko slobodan pa da ustvrdim da postoji ta zamišljena tačka. Ona je proizvoljna i zavisi od sprega sila. Sile koje su suprotnog dejstva pa same sebi, kada se nađu, naprave i izmisle tačku. To ni sam Arhimed nije znao. A to dobro i iscrpno zna da objasni i pojasni novosađanin g. Veljko Milković. Na svom sajtu o dvostranoj oscilirajućoj poluzi. Radi se ukratko o genijalnom pronalasku i inovaciji.
O postanku i nastanku još bi se moglo puno da govori a i nadovezuje se na onaj spreg sila od malo pre. A dotični, gore spomenuti Jedinstveni i Slavni Arhimed je imao to na raspolaganju i dohvatu ruke, samo da je pogledao, i tačku i saznanje da Zemlja ima Masu i inerciju ali ne i težinu! Pa je mogao da izmisli proizvoljnu tačku i pomeri Zemlju! E ta proizvoljna i izmišljena tačka, za koju kažete da je stvarna je ono što je krucijalno, ključno u svemu tome. Stvarna je a isto tako i nestvarna, proizvoljna a pri tome još i vrlo večna. I ona je ono što je bitno, ono što definiše Božanstvo, Tvorca. One dve sile su samo jedna, koja uz pomoć opet onog, geometrijskog paradoksa promeni predznak pa postane sušta suprotnost. I zavara našu pažnju. A onaj moj statičar, zaboravio sam da napomenem, stalno je igrao džepni bilijar. Uvek mu je jedna ruka bila u džepu od pantalona.
- Vidim, sasvim da ste visokoobrazovan i školovan čovek. Imate tekovine nauke u malom prstu. Ja sam više neobrazovan, našao se u nedođiji i lovim u mutnom, čas u realnom čas nerealnom svetu imaginacije.
- Za prostorno-vremenske dimenzije mogu da napravim izvesne ustupke i potvrdim da su u pitanju 6 dimenzija. U najgorem slučaju. A više ne, bar što se mene lično tiče. I to kao smerovi one tri dimenzije! Kuda god krenemo mi povlačimo svoj prostor i vreme kroz apsolutno sveukupno stanje koje nas okružuje. Jedan je moj prijatelj stalno govorio da mu je bilo nekako da od nje odmaketi samo dva prsta - nikad ga nebi stigla. I nije uspeo, otišla je sa njim, Bog da mu dušu prosti. Tu se krije neka dublja i tajna veza sa materijom. Neka gospoda izvinu. Od mene toliko. A ja se ne ljutim ako oni imaju puno više dimenzija. Kosmos je, ovaj naš, veliki baš toliko koliki je. Kažu 13,7 svetlosnih. A veći je dva puta. Opet onaj geometrijski paradoks priskače u pomoć, kada nokti potrebaju...
Mi osećamo materiju jer smo od nje sazdani. Šta reći za ogled superbrzog metka, zrna, projektila, koji prolazi kroz čeličnu ploču a ne ostavlja trag niti rupu na njoj? Gledamo a ne verujemo svojim očima. Ne stignu atomi ni da se razdvoje. Pa nema potrebe ni da se skupljaju. Verujemo a mnogo je toga zamišljenog, izmišljenog, imaginarnog. O Matematišu ne bih uopšte govorio jer ona je rastegljiv pojam. Svako ima svoj račun i svoju računicu. Pa kad je mogao slavni Ojler da dokaže da Bog postoji slabo se oslanjam na nju. Ja Znam, nije da samo verujem, ona postoji i to ona koja je glavna, ona prava. Ona je majka svega, posebno teorije. I jezika. A oni je potežu i otsecaju koliko im je volja. Koliko za svakodnevnu upotrebu. Elementarne stvari se za sada događaju oko nas.
- Iz naše kože zaista nikud nam nije, bar za sada. I tu se krije ona veza između matergije i prostorno-vremenske ujdurme. Nestajemo mi kao ličnost, individua, i predajemo svoju prostorijicu na dalje upravljanje apsolutnim i večnim silama. Silama i dobra i zla!
- Neko mi je jednom napomenuo da svako razmišljanje u automatizmu - vodi kretenizmu! A mi smo još daleko od automatizma. Nismo ni u atomizmu! I uvek nam nešto važno, vrlo jako izmiče, pa i ovaj put. A toliko bih imao da kažem. Nestignem da pratim svoje misli i reči koje se pretaču u zbrku slova i glasova. Bučno je prilično u našim glavama. Samo onome je tako ko tu buku može da oslušne. POZDRAV od Timketa
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5505
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Dobro i zlo

Post od Bibliotekar »

Sama suština Internetom posredovanog teleprisustva upravo se i ogleda u odsustvu potrebe za neposrednim susretom zarad razmene misli, dragi moj g. Timke. Razmenjivači misli su zahvaljujući prostorno-vremenskoj odeljenosti u prilici da se u potpunosti koncentrišu na sam misaoni proces i valjano uobličavanje misli, što je neuporedivo bolje od neposrednog susreta u kojem obilje sekundarnih fizičkih fenomena suštinsku komunikaciju samo ometa. ;)
Ona je proizvoljna i zavisi od sprega sila. Sile koje su suprotnog dejstva pa same sebi, kada se nađu, naprave i izmisle tačku.


Uopšte nije proizvoljna, a ni sile se ne nalaze međusobno. Da bi poluga bila u ravnoteži potrebno je da:

- dve sile budu u istoj ravni koja sadrži tačku O;
- da su momenti sila u odnosu na O suprotnih smerova;
- da su sile obrnuto proporcionalne kracima poluge.

Lepo je inače što ste ovde uvideli da tačka uopšte nije apstrakcija. Napredujemo. :)
E ta proizvoljna i izmišljena tačka, za koju kažete da je stvarna je ono što je krucijalno, ključno u svemu tome. Stvarna je a isto tako i nestvarna, proizvoljna a pri tome još i vrlo večna. I ona je ono što je bitno, ono što definiše Božanstvo, Tvorca.
Tu pak, avaj, opet nazadujemo. Tačka ravnoteže nije ni proizvoljna, ni večna, niti izmišljena, već je stvarna i podložna promeni u zavisnosti od intenziteta sile. A što je najlepše, ne može da definiše ni Tvorca koji po definiciji mora da bude jedan i apsolutan, a mi pak imamo tri vrste poluga:

- polugu prve vrste (O se nalazi između AP i BQ – primer: makaze);
- polugu druge vrste (BQ se nalazi između O i AP – primer: klešta za lomljenje oraha);
- polugu treće vrste (AP se nalazi između O i BQ – primer: pinceta)
Za prostorno-vremenske dimenzije mogu da napravim izvesne ustupke i potvrdim da su u pitanju 6 dimenzija. U najgorem slučaju. A više ne, bar što se mene lično tiče.
Avaj – Vaši lični ustupci nisu dovoljni za Fiziku, štovani g. Timke. U šestodimenzionalnom prostor-vremenu, naime, mogao bi da postoji samo jedan lepton! Iz tog razloga prostor mora imati najmanje 10 dimenzija kako bi prilagodio sva polja koja danas poznajemo, a tu je još i ono prokleto Vreme. Bez jedanaest dimenzija, dakle, jednostavno ne ide. ;)
Šta reći za ogled superbrzog metka, zrna, projektila, koji prolazi kroz čeličnu ploču a ne ostavlja trag niti rupu na njoj?
Takav metak ne postoji.
Pa kad je mogao slavni Ojler da dokaže da Bog postoji slabo se oslanjam na nju.
Grešite, dragi moj g. Timke: slavni Ojler se zapravo nikada nije ponašao kao magarac, a istini za volju tako se nije ponašao ni Didro. Tu po Didroa posprdnu storiju o Ojlerovom dokazivanju Boga zapravo je izmislio engleski matematičar De Morgan:

http://www.fen.bilkent.edu.tr/~franz/M300/bell2.pdf

Da je želeo, Didro je, naime, lako mogao da na navodni Ojlerov dokaz (a+b^n)/n = x napiše jednostavno a+b^n ≠ nx i da uza to nonšalantno doda pred Katarinom i pošmigljivim joj dvorjanima da Ojlerova jednačina zapravo pokazuje da postoje Leteća Špageti-Čudovišta. Štitio bi ga diplomatski imunitet. :twisted:
Nestajemo mi kao ličnost, individua, i predajemo svoju prostorijicu na dalje upravljanje apsolutnim i večnim silama. Silama i dobra i zla!
Te sile zapravo ne postoje. Postoji, avaj, samo ljudska glupost utemeljena u neznanju koja proizvodi Zlo.
Bučno je prilično u našim glavama.
Kod mene lično je, uveravam Vas, vrlo tiho. Nego, ne odogovoriste Vi meni na moje pitanje o tome šta bi zapravo trebalo da se desi u Paklu. Nije valjda da izbegavate odgovor na moja pitanja, dragi moj g. Timke? :roll:

Kao i uvek - sve najbolje!
Acriter et Fideliter!
Slika
Timke
Postovi: 159
Pridružio se: 02 Jun 2011, 07:36

Re: Dobro i zlo

Post od Timke »

- Izuzetni g. Biblio, nema svako sreće u životu da bi naišao na tu i takvu mogućnost pa da upozna osobu takvih kvaliteta i razboritosti kao što ste Vi. Mnoge mi stvari nisu strane. Hoću reći poznate su mi. Imam toliko i toliko prijatelja za koje nikako nisam siguran da bi za mene stavili ruku u vatru. A ja bih za Vas i to učinio. A osećam da bi Vi za mene učinili i to jer je i Vama od ove malograđanštine puna kapa. Kažu da je u agoniji slavni Gete rekao : O sveta prostoto! A ja bih se usudio da dodam - O beskrajna gluposti! Verujte da bi ja za Vas učinio mnogo, samo da istrajemo u našem virtuelnom duelu. Za rad našeg ličnog i sebičnog ubeđenja i uverenja da smo dobri i pravi ekvilibristi i na pravom i dobrom putu. Znalci svojih stavova. Nije ovo obično naklapanje, kako bi neko na prvi pogled rekao. Nego ozbiljna naučna analiza. Na visokom nivou. Možda bi neko pomislio da smo i lakrdijaši? Ostavimo im to na volju. Nek misle ako su toliko sposobni da razaznaju šta je dobro a šta zlo!
- Možda Vam ne priliči da samnom raspravljate o nekim ustaljenim principima i definicijama. Ali ja i nemam neke predispozicije, arogancije i odbojnosti. Sve stavljam na hrpu i to nazivam INDICIJOM, pa onda polako DEDUKCIJOM odvajam žito od kukolja. I ne žurim pri tom. Ima dana. Vratiće se mnogi na izvorišta koja još nisu presahnula.
- Postoji ono što je krucijalno, jako važno. U brzini i nastojanju da se domognu nebeskih visina i visećih vrtova, Semiramidinih, učinili su to da su i dete, bebu, bacili sa prljavom vodom.
- Ne atakujem, niti kome otimam primat ili autorsko pravo. Radi se samo o zdravoj logici i iskrenoj nameri da se pri tome bude sto posto objektivan. I želim da konstatujem da postoji samo jedna sila koja je u svom potencijalu (razlici napona između energetskog stanja i vakuma, otsustvu ičega) lutajući u haotičnom kretanju dospela u tu situaciju da bude sama sebi i udvojena, pobočna, laterarna ili pak i suprotna, bez obzira da li je u ravni ili nije. Neke stvari su same po sebi smešne ako su izdvojene iz celine, iz sistema. Pa i dobro i zlo se nekad potiru, nekad mimoilaze. A nekad se uortače pa pređu svojevoljno na drugu stranu. Samo se promeni predznak i ništa više.
- Ima na internetu ono o super brzom hicu, metku. Frapantne stvari se događaju oko nas ako dobro ne otvorimo oči. Neposrednost i blizina, brzinom anuliraju tu na prvi pogled imaginaciju koji mnogi vole još i da omalovažavaju. Pri tome je i vreme takođe smanjeno na svakodnevnu, razumnu, uobičajenu meru. Između uzroka i posledice mala je razlika, ili je i nema, ako isključimo iz računa izmišljene, nestvarne, prostorno-vremenske uticaje. Pozdrav Timke
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Dobro i zlo

Post od branko »

Znate li vi g. Timke onu priču o doktoru Džekilu i mister Hajdu? ;)
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5505
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Dobro i zlo

Post od Bibliotekar »

Ja zanimljivog li tematskoga niza... :)
I želim da konstatujem da postoji samo jedna sila koja je u svom potencijalu (razlici napona između energetskog stanja i vakuma, otsustvu ičega) lutajući u haotičnom kretanju dospela u tu situaciju da bude sama sebi i udvojena, pobočna, laterarna ili pak i suprotna, bez obzira da li je u ravni ili nije.


Ta šta kažete? A koje to naponsko energetsko stanje ima gravitacija? Znate, g. Timke, Nauka bi Vam bila jako zahvalna ako bi uspeli da joj predočite npr. formulu povezivanja elektromagnetnog i gravitacionog potencijala. ;)
Pa i dobro i zlo se nekad potiru, nekad mimoilaze. A nekad se uortače pa pređu svojevoljno na drugu stranu. Samo se promeni predznak i ništa više.
Niti se potiru, niti se mimoilaze, a o uortačivanju nema ni govora. Objasnite nam na sledećem primeru ortakluk Dobra i Zla:

Slika

Glađu umorena deca u ustaškom logoru Jasenovac

Ako Vam bude zatrebalo još neporecivih faktografskih primera - samo recite. Ima ih na tone. Sasvim dovoljno za valjanu logičku analizu prethodno pomenutog etičkog problema.
- Ima na internetu ono o super brzom hicu, metku.


A gde to? Budite tako dobri pa nam dajte link da i sami to vidimo.

Apropo: Vidim da i dalje uporno ne odgovarate na moje pitanje o tome šta bi trebalo da se dogodi u Paklu, štovani g. Timke. Možda Vam je ta problematika strana? Dobro, da pokušamo na dugi način. Pokušajte da odgovorite na sledeće pitanje: Zbog čega su Bogu potrebni živi? :twisted:
Znate li vi g. Timke onu priču o doktoru Džekilu i mister Hajdu?
Pravo pitanje je, međutim, znate li za onu pripovest o Abotu i Kostelu koji sreću Frankenštajna sa Šljive. U doskoku. :lol:

Pozdravljam i ja Vas. ;)
Acriter et Fideliter!
Slika
Odgovori

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost