Dobro i zlo

Odgovori
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Dobro i zlo

Post od Palma »

Za sve je krivac

Kada je titan Prometej, prijatelj i zaštitnik čovečanstva, naučio ljude da koriste vatru, služe se spravama, obrađuju polja, grade kuće, leče bolesne, a zatim da čitaju, pišu i računaju, ljudima je svanula zora srećnog života.

Postali su razumniji, ali i toliko moćni da su prestali da se boje svojih bogova. Naravno, to se nije svidelo Zevsu, najvišem bogu. Pošto ipak nije mogao da uništi čovečanstvo, kako je to najpre nameravao, Zevs je umesto toga odlučio da na ljude pošalje zlo i da im bar na taj način zagorča život. Zato je naredio bogu Hefestu da od zemlje i vode napravi predivnu devojku, a kada je Hefest to i učinio, udahnuo joj je život i zamolio sve bogove da je bogato daruju. Bogovi su bili široke ruke, pa su joj pored dobrih darova dali i takve kojih su sami hteli da se reše.

Vrhovni bog Zevs dao je devojci ime Pandora i zapovedio bogu Hermesu da je sa svim tim darovima, zatvorenim u čvrstoj škrinji, odvede na svet Prometejevom bratu Epimeteju. Zevsova namera se na kraju ipak ostvarila. Naime, Epimetej se zaljubio u Pandoru, uprkos Prometejevim opomenama, i njome se i oženio.

Pandorina sudbonosna kutija nije bila dugo pod ključem. O tome kako je došlo do njenog otvaranja postoje dve verzije. Prema jednoj, Pandoru je na to nagovorio Epimetej, a prema drugoj, ona je sama podigla poklopac i u taj čas su iz kutije izletele sve nevolje, sva zla, bolesti, muke i stradanja i razletele se po čitavom svetu. Pandora je brzo zatvorila poklopac, ali u kutiji je ostalo još samo ono što su beda i patnja potisnuli na samo dno - nada.
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Timke
Postovi: 159
Pridružio se: 02 Jun 2011, 07:36

Re: Dobro i zlo

Post od Timke »

Dragi Moji, dragi ste mi, ne samo što ste moji, nego što ste neposredni i jer se oseća, ne može se sakriti, nota iskrenosti. Ja svo vreme pokušavam da proniknem u svu složenost prirode i isprovociram, nastojim da opušteno, ne uštogljeno, ne izveštačeno, uspostavimo dijalog. U pravu je neko od Vas kada kaže da se slične prirode privlače. A opet su u pravu i oni koji tvrde suprotno, da se suprotne prirode privlače. Ko bi ga znao u tome da se snađe i shvati šta je šta? Lutam kroz život kao i svi što radimo. Neko manje a neko više priznaje da je naš život nečije, tuđe htenje, a samo što je zaista naše, to je ono naše samožrtvovanje. Ja i jesam knjižničar. Ja sam opsednut knjigom. Ali i ne pretendujem da nekome otimam primat. Bibliofili nikad nisu jedno drugom oponenti. Pretpostavljam da sam imao tu sreću da Vas upoznam i osetim blagonaklonost Vašeg rezona i suptilnost rezonancije pa Vam se sa pravom obraćam kao prijatelj. Malo je danas imati prilike i mogućnosti pa spoznati prave prijatelje. Reklo bi se da je to prava sreća! Lakše je pronaći iglu u plastu sena. Pronaći u izveštačenim krugovima i pomodnim hirovima i uticajima prave vrednosti je nemoguće, jer izgleda da je skoro i nema. Sve je obično nekakav bofl, blind, erzac i izveštačenost, nastranost. Originalno, pa makar ograničeno! Sve je nekako smišljeno da bude na kratke staze i kratkog daha. Nešto na brzinu. Grabiti što više od nekakvog života kojeg već sutra neće da bude. Potrošačko društvo.
O dobru je lako reći nešto dobro. O dobroj ženi možeš svašta pričati, i dobro i loše. A o zloj i lošoj ženi možeš ili moraš da govoriš samo dobro! Inače beri kožu na šiljak! Dobro i zlo zamišljam kao metu na streljani, strelištu . Samo je strogi centar idealno dobro. Okolo je samo manje ili veće zlo. (Zato i treba lagati sa što neposrednijom blizinom istine. Uspešnije je.)
Pričao sam više puta i to otvoreno, svakom da je za mene oblik Torusa, Toroida, moj uzor i šablon koji rešava sve probleme. Uvrnuto je ali je dobar univerzalan ključ za sve moje i tuđe nerešive probleme koji nas muče. Šperakl, kalauz koji otvara sve brave. Složen, ali i istovremeno i prost i savršen oblik. Jedino ne može da otvori bravu koja je pokvarena. Ni Pandora se ne bi snašla u takvom obliku! A mi to možemo! Jer mi znamo da tako zamrsimo, zapetljamo stvari da kad nam je bolje onda je uvek gore po nas. Pa su nam vrednosti iste i za dobro i za zlo. I mi imamo braću kao Prometej. I nama je uvek zlo kada preteramo sa dobrim. Pa kad nekome učinimo dobro, uzvrati nam taj neko - velikim zlom. Umesto da nam zahvali, kao što je red, on se kao naljuti. Jeftinije prođe. Parola - Snađi se! A i što da bude prosto kad može da bude komplikovano. A i što da bude dobro kad može da bude zlo! Isto mu dođe i isto mu se vata. Naučili smo da nam bude tako!
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Dobro i zlo

Post od Palma »

Ono što je božansko u čoveku jeste da čini dobra dela

Priča se kako je neki čovek bio lažno optužen i izveden pred Sud zbog dela koje nije počinio. Da bi ga Sud oslobodio, neko je morao da posvedoči da on nije učinio ništa loše, odnosno, da je nevin.

Nesrećni čovek je otišao kod trojice svojih najboljih prijatelja i molio ih da narednog dana podju s njim kod sudije i tako ga izbave od nepravedne osude. Sledećeg dana, prvi prijatelj mu se javio i izvinio što ne može da dodje, drugi ga je dopratio do vrata sudnice, gde se predomislio i vratio nazad. Treći prijatelj, na koga je najmanje računao, ušao je u sudnicu i posvedočio da ovaj čovek nije kriv i tako ga spasao od osude.

Isto se dešava sa svakim od nas. Tri prijatelja koja u životu imamo i koji bi mogli da svedoče o nama, o tome kakvi smo mi uistinu, jesu: naš posed, naši rodjaci i sva dobra dela koja smo učinili.
Kada čovek umre, sve što je u životu postigao i stekao, ma koliko to bilo veliko, ostaje ovde na zemlji i ničim mu ne može pomoći. Rodjaci ga isprate do groba, ali oni ostaju ovde, u ovome svetu. Jedino dobra dela, onaj treći prijatelj, odlaze s čovekom na onaj svet.
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Dobro i zlo

Post od Palma »

Deca gurnula zapaljene petarde psu u usta

Ljudska okrutnost prema životinjama je nažalost svaki dan sve gora, a svirepost je još jednom dokazana krajem prošle godine u sarajevskom naselju Ilidža, kada je ljudska ruka nanela strašne povrede nemačkom ovčaru, čije ime je bilo Vučko. Neimenovana deca gurnula su u usta životinje pet jakih zapaljenih petardi i lepljivom trakom mu sprečila otvaranje usta. Psu su petarde raznele njušku i izazvale mu jezive bolove. Uprkos činjenici da je pas preživeo napad, veterinari su odlučili da ga uspavaju.

Slika

Slika

Slika

Slika

P.S. Otkud toliko zla u deci? :shock:
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Dobro i zlo

Post od branko »

Уопште узевши већина људи је склона да чини неправду, ако је у прилици да то може да чини.

Аристотел
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Timke
Postovi: 159
Pridružio se: 02 Jun 2011, 07:36

Re: Dobro i zlo

Post od Timke »

Dobro i istinito rečeno. Ako ikako može - učiniće ti nažao. Lakše nego dobro. Zato se treba osigurati i ograditi pre no što se nešto može, ali ne mora da dogodi. Zato i nema prijatelja koji bi bili prijatelji. Pravi prijatelji. Idemo putem logike. Košulja je bliža no kaput. Šta su sve ljudi skloni da urade? Potresna je slika ovog psa. Zaista, pas istome to nikad ne bi uradio! Šta li će reći, ili kako će sve to uticati na podsvest počinioca? Sam sebi stvara nepotrebne muke. A ja sam ojađen i ogorčen, ozlojeđen. Kada gledam i vidim da se neko udari po prstu ili ga na neki način nešto zaboli a mene onda nešto žigne, u, i preko stomaka i u grudima. Zato nisam izabrao neka zanimanja u životu, a koja su skopčana sa nedaćama i nesrećama. Nije da ih se plašim, naprotiv, idem malo dalje, pa krivim i one što su u senci. Što se na prvi pogled i ne vide. Pričati o duvanu, te da se ne puši jer je štetno, a proizvode ga besomučno isti. O petardama koje uveseljavaju nasilnike, dok se ne late pravog oružja. Pa proizvođače koji idu za lakom zaradom i truju narod "zdravom hranom". Pa drogu, pa lekove, pa društveni i duhovni život. Pa o raznim dekadentnim tipovima. Sve izgrednike bezdušnike treba markirati i žigosati. Za njihovo dobro. Mlado se drvo lakše savija no staro! A ko može da garantuje da taj isti počinioc neće nekom drugom ili i samom sebi gurnuti petardu tamo gde joj nije mesto. Grozim se takvog društva. Zmiju treba po glavi a ne po repu! Bolje je sprečiti no lečiti! Svaki izgrednik ima svoje ime i okruženje koje ga je iznedrilo!
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Dobro i zlo

Post od Palma »

Lakše je nagovoriti ljude na zlo i mržnju nego na dobro i ljubav. Zlo je privlačno i bliže je ljudskoj prirodi. Za dobro i ljubav treba izrasti, treba se pomučiti. Zlo nosimo u sebi kao izvornu strast, a može postati pogubno ako se predstavi kao jedino dobro. (Selimović)
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5511
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Dobro i zlo

Post od Bibliotekar »

Brutalnost prema životinji je surovost prema čovečanstvu – jedina razlika je u žrtvi.

Alfons de Lamartin


Slika

Naučna istraživanja sprovedena od strane FBI-ja su pokazala da je najveći broj serijskih ubica i silovatelja tokom detinjstva ispoljavao okrutnost prema životinjama, mučeći ih i ubijajući. Svesni akt mučenja životinje radi zabave ukazuje na tešku psihopatološku strukturu ličnosti, čiji induktivitet može varirati u pogledu primarnih okidača, ali nedvosmisleno ukazuje na postojanje tzv. Makdonaldove trijade (Trijada sociopatije).

Štaviše, naučna studija Džeremija Rajta i Kristofera Henslija iz 2003. je ustanovila da su osobe koje su u detinjstvu bile angažovane u aktima surovosti prema životinjama koristile iste metode ubijanja na svojim ljudskim žrtvama:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12613433

Upravo zbog toga se za ovakvo delo po savremenom svetskom zakonodavstvu izriče zatvorska kazna u trajanju od 5 godina + novčana kazna od 15.000 dolara.

Po nekim ranije važećim zakonicima, npr. po zakoniku Virdžinije iz 1612. godine, za ovakvo delo se izricala smrtna kazna vešanjem. Lično mislim da je bila primerenija. :evil:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Dobro i zlo

Post od Palma »

Pitali su jednom jednog poglavicu negde u Africi šta je dobro a šta zlo. I on im je ovako odgovorio: "Dobro je kad mi napadnemo i opljačkamo susedno pleme. Zlo je kad oni napadnu i opljačkaju naše pleme."

Kako vam se ovo čini? Nije li dovoljan dokaz koliko je sam odnos dobro-zlo relativan?
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5511
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Dobro i zlo

Post od Bibliotekar »

Nije. Relativitet parcijalne subjektivne utilitarnosti Zla učinjen od strane logički needukovanog poglavice ne implicira odsustvo postojanja samog Zla. Zlo ne postaje himerično već ostaje realno. :twisted:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Dobro i zlo

Post od Upravnik »

Subjektivan = Lični, unutrašnji, koji polazi od sebe
Relativitet = Odnosnost, uslovljenost, srazmernost
Parcijalno = Delimično
Needukovan = Nevaspitan, neodgajen, neobrazovan
Utilitarno = Korisno, prikladno, upotrebljivo
Himeričan = Neostvarljiv, nestvaran, neizvodljiv
Implicirati = Uplesti, umešati, uvući
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Dobro i zlo

Post od branko »

=)) =)) =))
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Dobro i zlo

Post od Palma »

Dragi Upravniče, baš ti hvala! :-*
Za diskusuje sa Biblijem, ipak nam je ponekad, potreban potreban prevodilac! :mrgreen:
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: Dobro i zlo

Post od aleksey »

 
Ču, ponekad.

Meni je, Boga mi, potreban ne samo prevodilac, nego još i par ekciklopedija. :ymdevil:
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Timke
Postovi: 159
Pridružio se: 02 Jun 2011, 07:36

Re: Dobro i zlo

Post od Timke »

I tako, možda, kako izgleda, jednog lepog dana, otkrićemo koncepciju i princip sa kojim je Stvoritelj stvorio ovo sve oko nas, pa, pa usput i nas. U pitanju je dualizam. Borba suprotnosti. Neravnoteža ravnoteže. A to kratko traje. Za naše poimanje i shvatanje traje - "večno". I u tom grmu leži zec! Iskrsava još jedan činilac. Što neki naši rekli - čimbenik. Krije se naša veličina, odnosno, naša malenkost. "Prividi". Korelacije. Natezanja oko pitanja šta je starije kokoš ili jaje? Otud nastaju te razne relacije i irelevantnosti. Teorije relativnosti i apsolutističke indoktrinacije. Odrastanjem mi menjamo i naše komparativno shvatanje. Menja se i plus i minus, i par i ne par, i jin i jang, i ljubav i mržnja, i moje i tvoje, i bliže i dalje, i pamet i glupost, i dobro i zlo. Sve same suprotnosti. A u klin a u ploču. Ponekad se sve to preliva jedno u drugo, preplitanjem i talasanjem, pa ga je onda zaista teško ili nemoguće definisati ili fiksirati. A naš Ego radi li radi, neumorno. Nemožeš ga uhvatiti ni za glavu ni za rep. Znao je Gospod šta radi, kako dobro da zakukulji i zamumulji. Tu svoju "Svetu Tajnu". A možda izgleda da to i nije neka velika tajna?! Možda je samo mi to takvom pravimo? Pa otud i moje startno, na prvi pogled apsurdno pitanje : Da li postoji NIŠTA? I zašto niko ne želi da misli svojom glavom? Ave!
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5511
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Dobro i zlo

Post od Bibliotekar »

Uistinu su Vam hvale vredni leksikografski napori, štovani g. Upravniče, no objektivno su manjkavi, jerbo očito niste rabili „Filozofski rječnik” (urednik Vladimir Filipović, Matica Hrvatska - Zagreb, 1965.). Da jeste ne bi Vam se potkrale objektivne greške koje su evidentne svakom u materiju posvećenome subjektu.

Dopustite mi stoga da korigujem i upotpunim Vaš cenjeni napor sledećim leksikografskim stavkama:

Implicirati (u algebarskoj logici) = izvršiti preplitanje dvaju sudova u kojem istinitost jednog suda uslovljava istinitost drugog suda

Realan = onaj koji odista postoji, koji postoji nezavisno od mišljenja

Relativitet = stanje, svojstvo onoga što je relativno, a ne odnosnost, uslovljenost, srazmernost (primer: Relativni odnos stabilnih izotopa)

:D
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Dobro i zlo

Post od Palma »

Aha, sad znamo da za razumevanje tebe, dragi moj Bibli, treba da koristimo i "Filozofki rječnik!" :ymapplause:
Poslednja izmena od Palma u 10 Jan 2012, 17:57, izmenjeno 1 put ukupno.
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5511
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Dobro i zlo

Post od Bibliotekar »

I jošte mnogo toga drugog, poštovana gospođo. Puki rečnici nisu dovoljni. Uostalom, Vi ste i bez dodatnog leksičkog pojašnjenja znali da je neimenovani poglavica utilitarno-deontološki pogrešio. :)
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Dobro i zlo

Post od branko »

Nećeš ti njega nikada razumeti, jer on želi da se ne razume. Kako bi inače bio "nedodirljivi".
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5511
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Dobro i zlo

Post od Bibliotekar »

Budimo realni - tražimo nemoguće! :lol:
Acriter et Fideliter!
Slika
Odgovori

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju