Politika i sport

Odgovori
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Politika i sport

Post od branko »

“Vučić kupio vođe navijača i koristi ih kao svoje falange”

Duško Vujošević je rekao da je predsednik Srbije i Srpske napredne stranke Aleksandar Vučić "kupio" vođe i određene grupe navijača Crvene zvezde i Partizana, "prema kojima se odnosi i koristi ih kao svoje falange".

Govoreći za NIN o vezama Vučića sa navijačima, kazao je da je on sa njima sarađivao još u vremenu dok je bio generalni sekretar Srpske radikalne stranke.

“Zna se ko su tamo (u Zvezdi prim.aut) bili navijači, ko vođe, a on je radio sa tim navijačima, čak i Partizanovim, po zadatku radikala. Prepoznao je njihovu snagu u novim vremenima i njihov značaj i na perfidan način to usavrio do kraja, postavio svoje vođe i od navijača napravio svoje falange”, kazao je Vujošević u intervjuu za nedeljnik NIN.

Vujošević je naveo da je Vučić, u periodu kada je bio prvi potpredsednik Vlade Srbije, prilikom posete Partizanu otišao u kancelariju navijača, a ne u sedište Sportskog društva ili prostorije fudbalskog ili košarkaškog kluba.

“Bio sam predsednik JSD Partizan i trener KK Partizan kada je on i kao prvi potpredsednik Vlade faktički imao najveću moć. Došao je da poseti Partizan, ali nije došao ni u sedište sportskog društva, ni u kancelarije fudbalskog kluba, košarkaškog kluba, nego kod navijača Partizana, u njihovu kancelariju. Branko Ružić je ispred Sportskog društva Partizan preko Ivice Dačića zakazivao sastanak delegacije JSD Partizan sa Vučićem, da vidimo šta može da se učini da se popravi odnos sponzora prema Partizanu. Nema u sportu toliko novca od reklama, nego se sve svodi na to da firme koje posluju dobro, na mig političara na vlasti, deo novca uplate sportskim klubovima. U svakom slučaju, iako je zakazan taj sastanak, dvojica vođa navijača, mislim da su to bili Kimi i Džoni, koji su se desetak dana ranije sastali sa Vučićem, dolaze i traže sastanak sa mnom Danilovićem, Šilobadom. Rekli su nam da su od Vučića tražili, pošto su bili u ratu sa fudbalskim klubom, na čijem je čelu bio tada Dragan Đurić, da obezbedi da KK Partizan može da funkcioniše i da su oni obezbedili taj sastanak”, rekao je Vujošević.

On je potom naveo kako su izgledali razgovori.

“Vučić je zakazao isti sastanak, u isto vreme i preko Ružića i preko vođa navijača. Pre nego što je Vučić došao na sastanak, jer je kasnio pola sata, Ivica Dačić mi kaže: “Dule, bre, mi smo svi ovde prijatelji, vidiš kakva je situacija nategnuta, ovaj misli da te ja palim da daješ takve izjave”. Ja mu odgovorim: “Pošto ništa ne pomažeš, neka tako i misli”. Pola sata kasnije dolazi Vučić, Ivivca govori da probamo da se tenzije prevaziđu, da smo svi mi prijatelji… “Nismo mi prijatelji, mene svaki dan napadaju bez razloga, da vidim u čemu je problem i šta po zakonu može da se promeni”, kaže Vučić. Rekoh: “Pre no što počnemo, da vas pitam jednu stvar”. On kaže: “Da?” Pitam ga ko je zakazao ovaj sastanak? Bane Ružić ili vođe navijača? A pre ovog sastanka oni su, tako osokoljeni, posle jedne utakmice, nezadovoljni igrom fudbalera Partizana, sišli na teren i skinuli kapitensku traku sa ruke Šćepovića. Reagovao je histerično”.

Vujošević je naveo da su pojedinci među navijačima huligani, a da se zbog ostalih igra, ali je podsetio da veze vlasti sa vođama navijača postoje još od vremena Slobodana Miloševića i slučaja kada je Željko Ražnatović Arkan postao vođa navijača Crvene zvezde.

“Ta praksa je nastavljena i posle pada Miloševića. Ljudi iz SPS su navijali za Partizan i pomagali, bilo je jasno da je uvek morala da se ima veza sa ljudima na vlasti da bi sportska društva opstajala jer kod nas nikada nije izgrađen sistem finansiranja vrhusnkog sporta. Zato finansiranje zavisi od konekcija sa vlašću i ćefa ljudi koji su na vlasti”.

On je dodao i da se sada to najviše vidi.

“Vučić je bio veliki navijač Zvezde, ali nije on bio taj koji je za neko veliko sećanje. Zna se ko su tamo bili navijači, ko vođe, a on je radio sa tim navijačima, čak i Partizanovim, po zadatku radikala”.

Vujošević je istakao da je problem sa Partizanom krenuo sa ubistvom Brisa Tatona.

“Do tada je tih 12 momaka koliko-toliko kontrolisalo tribinu, a zauzvrat su imali određene pogodnosti i materijalne interese, otvarali su menjačnice, imali privilegije, odlagane su im kazne zatvora, ali u osnovi su bili navijači Partizana. Kada su se oni razbežali da ne bi bili uhapšeni, nastao je interegnum i u prazan prostor se ubacila navijačka grupa ‘Janjičari’ Čak je jedan od sada visokih funkcionera Žandarmerije pozvan da bude telohranitelj tadašnjem vođi navijača – Džoniju. Predsednik FK Partizan Dragan Đurić, koji je loše stajao sa Džonijem, poručio mu je da preuzme kontrolu na jugu. I on je to uradio”.

Vujošević apostrofira da se radi o Nenadu Vučkoviću, sadašnjem zameniku komandanta Žandarmerije.

“On (Vučković) je Novaku Nediću, koji je za generalnog sekretara Vlade Srbije postavljen 2014, kad je Vučić postao premijer, napravio konekciju sa navijačkom grupom Janjičari, čiji su pripadnici iskoristili ‘interregnum’ i osvojili jug”, dodaje Vujošević.

Vujošević je kazao da je pripadnicima te grupe tako obećano odlaganje zatvora, omogućeno im je da obavljaju sumnjive poslove, obećana im je zaštita a za protivuslogu na stadionima su obezbedjivali navijanja bez uvredljivih reči “Vučiću, pederu”.

“Kada su iskontrolisali navijače, sledeći cilj je bio osvajanje FK Partizan. Pomešali su se sa navijačima, hteli su smenu uprave. Mile Jovićić i Bane Ružić nisu bili za ulazak naprednjaka u Fudbalski klub, ali s obzirom na to da je za Skupštinu bilo dovoljno da imate člansku kartu duže od šest meseci, jednoj grupi su napravljene antidatirane članske karte. Kada sam sa Ružićem i Jovičićem dolazio na Skupštinu, prišli su mi ti momci, Janjičari, sa kojima sam privatno imao dobar odnos, iako ne podržavam to što oni rade, a neki od njih su to platili i životom. Pitam ih, ljudi, je li moguće, a oni meni da su čuli da mi je Ružić dao 300.000 evra. Ja se nasmejem, svestan da pokušavaju da kažu da pričama ne treba verovati, pa ni pričama o njima. I kažem im – više bih voleo da ste opljačkali banku! U stvari, jedno su pričali meni o njima, a drugo njima o meni. I tako su ušli u Partizan”.

Vujošević je govorio o o navijačima Zvezde.

“Znam da jedna grupa ima velike materijalne interese, da firma Ultra kop, čije je sedište na Marakani, dobija velike građevinske poslove, pa onda po potrebi angažuju podizvođače. Ova vlast je kupila vođe i grupe navijača i Zvezde i Partizana, prema kojima se odnosi i koristi ih kao svoje falange. Ne znam da li su i oni bili pod fantomkama u noći kada je rušena Savamala, ali je sasvim moguće da su tamo bili i neki od njih”, istakao je Vujošević.

https://nova.rs/ostalo/vucic-kupio-vode ... e-falange/
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Odgovori

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gosta