(Ne)budi se istok i zapad?

Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: (Ne)budi se istok i zapad?

Post od branko »

To su samo reklame, kao i ove sada.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5505
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: (Ne)budi se istok i zapad?

Post od Bibliotekar »

Ne, reklame definitivno nisu, budući da dotični plakati iz nekih davnih vremena uopšte ne diseminiraju informaciju o ma kakvom proizvodu ili usluzi koji se nude potencijalnim kupcima. Dotični edukativni plakati jedino ukazuju na opštedruštvene i lične koristi koje nastaju od određenog racionalnog oblika ponašanja ljudi u društvu – u ovom slučaju na one koje nastaju u slučaju štednje, koja je u međuvremenu, primenom naopake logike, od društveno korisne individualne vrline postala nepoželjno, antisocijalno i čak ekscesno ponašanje. :roll:

No na svu sreću postoje i drugi pokazatelji suštine racionalnog, humanističkog bankarstva. Potiču iz neupitnih akademskih izvora, a dopunjeni su sa par pukih memetičkih ilustrativa. Pogledaj ih i sve će Ti namah biti jasno. ;)

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Apropo: štedite li možda, Druže? Znate, i drug Staljin i deda Baja Patak vazda su nam mudro poručivali da je ušteđevina zalog istinski srećnije i sigurnije budućnosti.

To je, naravno, bilo pre no što su na vlast došli diplomirani onanisti koji nam neprekidno poručuju da je najbolje imati ono što zapravo nemate, tj. biti u dugovima. Stoga se ne treba čuditi što je rezultat poslednjih četvrt veka slaganja turbo-kapitalističkih društvenih domina povijesno Duplo Golo. Prazan džep Građanina i prazan Trezor Države.

Slika
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: (Ne)budi se istok i zapad?

Post od branko »

Ne štedim, druže. Nemam šta.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5505
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: (Ne)budi se istok i zapad?

Post od Bibliotekar »

Imate, Druže. Itekako. Vi, naime, intenzivno pušite. I time nanosite Uštrb kako samome sebi tako i Narodnoj privredi pride. :oops:

Slika

Slika

U pamet se, Druže, stoga uzmite i okanite se tog štetnog i neproduktivnog spaljivanja izvorišta srećnije budućnosti Vaše. Videćete i sami kako se srećno & berićetno jošte štedeti može! :ugeek:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: (Ne)budi se istok i zapad?

Post od branko »

Bože, spasi me!
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5505
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: (Ne)budi se istok i zapad?

Post od Bibliotekar »

Slika

Slika
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: (Ne)budi se istok i zapad?

Post od branko »

Oooo, Tore! Sprži ga!
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5505
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: (Ne)budi se istok i zapad?

Post od Bibliotekar »

Slika

Slika

Slika

Slika
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: (Ne)budi se istok i zapad?

Post od branko »

Takvi, obično, pred kraj života postanu veliki vernici.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5505
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: (Ne)budi se istok i zapad?

Post od Bibliotekar »

U mom slučaju to je bespredmetno, Druže. Kao što Vam je poznato, ja sam besmrtan. :ugeek:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: (Ne)budi se istok i zapad?

Post od branko »

Baš ću da pitam advokate da li kod ubistva čoveka, koji tvrdi da je besmrtan i otvoreno provocira glede toga, ima olakšavajućih okolnosti.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5505
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: (Ne)budi se istok i zapad?

Post od Bibliotekar »

Pitaj ih ujedno i za eventualne juridičke konsekvence po Besmrtnika u slučaju njegovog postupanja u nužnoj odbrani. :)
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: (Ne)budi se istok i zapad?

Post od branko »

=)) =)) =)) Ti i nužna odbrana? =)) =)) =))
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5505
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: (Ne)budi se istok i zapad?

Post od Bibliotekar »

Slika

Slika
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5505
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: (Ne)budi se istok i zapad?

Post od Bibliotekar »

Slika
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: (Ne)budi se istok i zapad?

Post od branko »

NA BOLOVANJE? NI MRTVI! Jedva stoje na nogama, ali na posao idu, jer se BOJE

Zaposleni u Srbiji će pre otići na posao i ako jedva stoje na nogama, nego što će otvoriti bolovanje, a za to ističu dva ključna razloga – bolovanje znači manju platu, kao i strah da će im poslodavac zameriti.

Ovo je pokazala anketa koju je "Blic" sproveo na svom sajtu, ali i iskustva iz ordinacija lekara opšte prakse.

Prema našoj anketi, u kojoj je učestvovalo oko 5.000, njih 72 odsto reklo je da na bolovanje ide baš retko, a na pitanje kada idu, čak 81 odsto anketiranih je odgovorilo: "samo ako baš ne mogu da ustanem iz kreveta, u principu izbegavam".

Da im bolovanje nikako ne odgovara jer im je tako manja plata kaže 43 odsto anketiranih, a da će im poslodavac zameriti strahuje 22 odsto. Nešto više od jedne trećine (35 odsto) kaže da ne voli da odsustvuje sa posla.

Rezultate ankete potvrđuje i dr Neveka Dimitrijević, lekar opšte prakse u Domu zdravlja Voždovac u Beogradu.

- Naši ljudi nerado uzimaju bolovanje i nerado slušaju preporuke lekara da treba da odleže. Čak sam u praksi imala slučajeve da su pacijenti na hemoterapiji posle zračenja išli na posao – kaže doktorka.

Pritisak na zaposlene, ali i na lekare

Slika

Prema njenim rečima, zaposleni pričaju da ih poslodavci često pritiskaju, da ih zovu dok su na bolovanju i pitaju kada će da se vrate.

Doktorka Dimitrijević ističe i da u poslednjih godinu dana, poslodavci sve češće pritiskaju i same lekare i direktore zdravstvenih ustanova.

- Traže nam da za radnika, kome smo već otvorili bolovanje, potpišemo izjavu kojom još jednom potvrđujemo da radnik iz zaista opravdanih razloga ne može da dođe na posao – kaže doktorka.

Pitanje je, međutim, da li takav radnik donosi više štete nego koristi, jer, kao što kaže doktorka, zaposleni sa, recimo, virusom može da zarazi veliki deo kolektiva.

Poslodvaci: Ne zameramo, ali ima puno zloupotreba

Iz Unije poslodavaca Srbije poručuju da ni poslodavci nisu srećni kada mu zaposleni dođe bolestan na posao, a posebno ne kad zarazi i ostale pa dođe do smanjenja produktivnosti.

- Ipak, zaposleni izbegavaju da idu na bolovanje zbog girpa ili stomačnih virusa jer im se tako umanjuje zarada – kaže za "Blic" Aleksandra Kovačević iz Unije poslodavaca Srbije.

Ona još ističe i da nijedan poslodavac neće zameriti ako radnik ne dođe na posao zato što je zaista bolestan, ali se problem javlja sa onima koji zloupotrebljavaju bolovanje.

Kompanije se žale

- Veliki broj kompanija koje su nam se žalile na zloupotrebu bolovanja, navele su da se to najčešće dešava u toku sezonskih radova u poljoprivredi. Na fiktivna bolovanja se odlazi radi produženog vikenda, bolesti dece, problema u porodici ili na poslu, radi produžetka otkaznog roka... Ukoliko zaposleni primaju minimalnu zaradu, čak i ako su na bolovanju, njima zarada neće biti umanjena pa se često bave još nekim poslom na crno dok su na tom fiktivnom bolovanju – objašnjava ona i dodaje da ako je dijagnoza depresija ili bolovi u kičmi obično se savetuje šetnja i u tom slučaju je jako teško dokazati da je bolovanje zloupotrebljeno.

Ne ispaštaju oni koji su stvarno bolesni

Kovačevićeva još dodaje da se u svakoj firmi zna ko zloupotrebljava bolovanje tako da se sumnja ne reflektuje na druge.

Prema njenim rečima, dešava se da se odmah po završetku jednog bolovanja otvara sledeće sa novom dijagnozom, drugog specijaliste, pa na radnika ne možete da računate duže nego što ste mislili.

Ipak, dodaje, mogućnosti za malverzacije su se smanjile u odnosu na period od pre deset godina jer je unapređen zdravstveni informacioni sistem.

Nema razlike privatno - državno

Doktorka Nevenka Dimitrijević kaže da u praksi nije primetila razliku između zaposlenih u državnom i privatnom sektoru, jer se i jednima i drugima umanjuje plata zabog bolovanja, pa tako svi izbegavaju.

Čak navodi da u nekim slučajevima bolje prolaze zaposleni kod privatnika, gde poslodavac pusti radnika da ne dođe par dana, dok ne ozdravi, i pri tom mu ni ne traži dozanke niti mu umanji platu. S druge strane, u državnom sektoru, kaže, zakon se striktno primenjuje i nema ovakih "povlastica".

Šta kažu čitaoci "Blica"

Ja nemam pravo ni na godišnji, a bolovanje mi se plaća 0 dinara.
Pravi šef kad vidi radnika da je bolestan, kaže mu da ide kući i da se ne vraća dok ne ozdravi! Zašto? Pa zato što mu može zaraziti pola firme, a i njegov doprinos na radu ne može nikad biti kao kada je zdrav. Problem je što je danas malo pravih šefova!
A ako odeš bolestan na posao pa se neko slabijeg zdravlja zbog tebe razboli?
Radio sam 33 godine u zatvoru. Za svo to vreme 3 meseca bolovanja. Sad sam u penziji... dijabetes, pritisak, nervi uništeni... Ko razume shvatiće.
Ljudi stvarno bolesni ne smeju da idu na bolovanje jer im poslodavci prete otkazima i ucenjuju ih premeštajem na teža radna mesta.
Na bolovanje idem samo kada ne mogu da stojim, a to je obično neka visoka temperatura i jaka migrena sa povraćanjem. Radim u državnoj firmi i mogu vam reći da sve više i češće ljudi bolesni dolaze na posao.
Ne idem na bolovanje jer mi onda odbijaju od plate što sam se razboleo.
U državnim firmama niko ne ide na bolovanje iz hira već zato što mora. Prvi i jadini razlog je finansijske prirode.
Nemam rešenje za stalno. Na bolovanje nikada nisam otišla. Imam pet godina radnog staža.
Ja već radim 20 godina, sad imam 39 godina, dva puta sam bila na bolovanje zato što sam morala u bolnicu i to samo po sedam dana.
Ja radim u Kliničkom. Za 10 godina koliko radim, bila sam samo jednom na bolovanju. Tada sam i bila u bolnici. Idem sa prehladom na posao. Ne mogu da dozvolim da mi se odbije za bolovanje toliki novac.
Za 14 godina radnog odnosa nisam uzeo ni dan bolovanja! Hvala Bogu, nisam nikad bio ni ozbiljno bolestan!
Radim u državnoj firmi 15 godina i idem na bolovanje baš kad moram. Niko mi ne zamera... Zbog mog nedolaska, neko drugi bi morao i za mene da radi, manjak radnika, i onda to nije rešenje. Uglavnom jedan dan, čisto da se dobro odmorim, a taj dan se skida od godišnjeg odmora.
U državnim firmama zdravi idu na bolovanje. Znam čoveka 3 meseca se vukao po bolovanju bez kazne. A mi u privatnom sektoru radimo bolesni... Iz privatne firme možeš da odeš na bolovanje, ali te posle čeka radna knjižica na stolu.
16 godina rada u državnoj firmi, bez dana bolovanja
Ulazim u prodavnicu tehnike i dočekuje me bolestan prodavac, sav naduven od kijavice jedva stoji: "Dobar dan". "Doviđenja".
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: (Ne)budi se istok i zapad?

Post od branko »

Treći dan protesta "protiv diktature"

U više gradova Srbije i danas su, treći dan zaredom, protestvovali studenti i drugi nezadovoljni građani pobedom Aleksandra Vučića na predsedničkim izborima. Novi protesti zakazani su za sutra u 18 časova.

Beograd: Tri i po sata šetnje, bez stranačkih obeležja
Uprkos jakoj kiši, koja je samo na momente prestajala da pada, stotine uglavnom mladih okupilo se nešto posle 18 časova ispred Skupštine Srbije treći dan zaredom. Naoružani kišobranima, bubnjevima, zastavama, transparentima, po kojom limenkom piva okupljeni su uzvikivali dobro poznato "Vučiću, pederu" i "Vučiću, lopove".

- Ne kaže se džaba kiša je najveći ubica revolucija - objašnjava jedan veteran kolegi zbog čega se masa slabije okupila nego prethodne večeri. Nešto pre 19 sati nekoliko stotina se pretvorilo u nekoliko hiljada. Šajkače uz čirokane, mladi uz stare poskakivali su u ritmu tam- tama.

Nekima je već proradio instinkt za biznis - pištaljke se prodaju u kartonskim kutijama.

Na Trgu Nikola Pašića, preko puta Pionirskog parka, saobraćaj je bio zatvoren, a saobraćajna policija na raskrsnici sa Bulevarom kralja Aleksandra preusmeravala je vozila.

Šetnja je krenula ka Terazijama gde je masa uzvikivala "Av, av, av" ispred redakcije Informera, a nekoliko metara dalje ispred sedišta DS-a glasno pozivala "izlazite napolje."

Organizatori protesta nisu bili vidljivi, iako se masa kretala organizovanije nego prethodna dva puta. Takođe, prisutnost policije bila je još manja nego u prethodna dva dana. Komunikacija sa stanarima okolnih zgrada koji su bacali papirice, palili i gasili svetla, podsetila je na studentske proteste devedesetih.

- Hoćemo uživo - klicali su gromoglasno ispred zgrade RTS-a. Baklje su izostale, ali ne i "pi*ke prodane" i "hoćemo ostavke". Samo jedan prozor na vrhu zgrade državne televizije bio je osvetljen.

Niz Kneza Miloša protest se u kilometarskoj koloni spustio do zgrade Vlade gde se masovno "popadalo" u nesvest. Kolona demonstranata stigla je oko 20.20 časova do zgrade Vlade Srbije, uzvikujući "Izdaja, izdaja!". Nekoliko baklji zasvetlelo je u masi, nakon čega su demonstranti počeli da skandiraju "Dole diktatura!"

Protest se nije tu završio, nastavljeno je ka Slaviji, gde je napravljen krug oko buduće muzičke fontane i dalje Ulicom kralja Milana ka Predsedništvu. Usput je stizala podrška sa svih strana, iz automobila u susednim ulicama do glumaca iz JDP koji su na kratko istrčali da pozdrave "šetače". Demonstranti su vikali: "Vučiću, onesvesti se".

Kao i prethodna dva puta, i ovaj protest protekao je bez stranačkih obeležja, a ovog puta i bez Drugog kruga, Vuka Jeremića. Transparenti "Nećemo da budemo jeftina radna snaga" i "Nećemo da stežemo kaiš" dominirali su u masi.



Požarevac: Šetnjom protiv „diktature“
Požarevljani, koji su se organizovali putem društvenih mreža, održali su svoj drugi protest „Stop diktaturi“. Razlika od prethodnog je u tome što se drugi protest održao sat kasnije, sa početkom u 19 časova, zbog toga, kako kažu organizatori, što su to zahtevali mnogi građani koje žele da učestvoju u njemu, a prvi put nisu mogli zbog poslovne zauezotosti.

Okupljanje je bilo na starom mestu ispod bilborda sa Vučićevim prerdizbornim plakatom. Nakom okupljanja protestanti su formirali kolonu i krenuli u protesnu šetnju.

Načelu kolone bili su mladi sa transparentima, a početak šetnje započeo je gromoglasnom bukom iz svih “raspoloživih oružja“. I ovog puta uzvikivane su uobičajne parole. Učesnika u šetnji bilo je kao i dan ranije, njih par stotina. Šetnja se kretala uobičajnom trasom i završila, bez incidenata, na polaznom mestu. Potrestanti su poručili da se okupljaju i sutra na istom mestu u isto vrema, kako bi nastavili svoje proteste.

Niški studenti se usaglasili sa zahtevima svojih kolega
Učesnici "Protesta protiv diktature" u Nišu, isprovociranom "neregularnim" predsedničkim izborima na kojima je Aleksandar Vučić apsolutno favorizovan, pridružili su se zahtevima oko kojih su se prethodno složili studenti koji protestuju u Beogradu i Novom Sadu.

Studentkinja Aleksandra Nedeljković pitala je više od dve hiljade okupljenih, uglavnom studenata i mladih, da li prihvataju pet zahteva koje su usaglasile njihove kolege, uz uslov da se, ukoliko zahtevi na budu ispunjeni, traže vanredni parlamentarni izbori, a oni su ih "aklamacijom" usvojili. Burnim aplauzom pozdravljeni su zahtev za razrešenje predsednice Skupštine Maje Gojković, smenu članova RIK-a, REM-a i glodura i urednika informativnog programa RTS-a, kao i za reviziju biračkog spiska.

Nakon toga, demonstranti su iz centra grada krenuli u šetnju, koja je do zaključenja ovog izdanja još uvek trajala. Incidenata nije bilo, a prisustvo policije bilo je neprimetno. Na skupu nije bilo stranačkih obeležja, kao ni partijskih funkcionera, osim grupice bivših funkcionera SNS-a, koji su "došli kao građani koji imaju decu".

Demonstranti su skandirali "Vučiću, p....u", "Av av" , "Vučiću, lopove, pokrao si izbore" i "Izlazite napolje". Nosili su parole "Hoću predsednika, neću diktatora", "Dole diktator", "Nećemo Vučića", "Klintone, Šrederu, Vučiću p....u", "Nećemo Vučića", "Sistem te laže" i "Nismo ničiji, svoji smo". Protest u Nišu počeo je u ponedeljak uveče, kada se okupilo nekoliko stotina građana, uglavnom mladih. Okupljeni su kazali novinarima da je okupljanje spontano, i organizovano putem društvenih mreža, te da iza njih ne stoji nijedna politička stranka ili predsednički kandidat.

Zrenjanin je naš
Zrenjaninska mladež ali i sve generacije koje su podržale proteste okupili su se u sredu ponovo na Trgu dr Zorana Đinđića, u znak protesta protiv vlasti. Sa crvenim transparentom „Zrenjanin je naš jedino revolucijom“ grupa od oko dve stotine građana pištaljkama, sirenama i razglasima bučno je negodovala uzvikujući „Vučiću diktatoru“, „Av,av“ i „Zrenjanin je naš“. Vreme im je išlo na ruku, nije bilo kiše. Protestni marš započeo je zvižducima i negodovanjem ispred prostorija SNS, nastavio se glavnom gradskom ulicom, da bi stigao do zgrade Komiteta i sedišta SPS, gde su ponovo bučno radile pištaljke. Među mladima, srednjoškolcima i studentima, puno je sredovečnih građana a skup dosledno podržava i grupa penzionera. Među okupljenima je penzionerka Smiljka Nećakov, koja svoju pištaljku čuva još iz devedesetih godina.

-Imam troje dece sa diplomama a samo jedno radi, imam šestoro unučadi a dvoje sa fakultetom su bez posla. Ja sam zbog njih ovde, nije mi teško da dolazim, samo su mi deca na pameti. Ovu pištaljku sam sačuvala kao uspomenu na one davne proteste a eto sada je ponovo zatrebala -. objašnjava Smiljka Nećakov.

U prvim redovima, takođe sa pištaljkom, je i učiteljica u penziji Simeuna Hotomski, kojoj su obe ćerke u inostranstvu.

-Moja deca su u inostranstvu, ja sam došla zbog mladih ovde jer oni nemaju nikakvu perspektivu. Naša stvarnost je prepuna neistina i to mora da prestane – kaže Simeuna Hotomski.

Novi skup i protest zakazan je za četvrtak, u 18 časova na Trgu dr Zorana Đinđića, na platou kod Vojvođanske banke.

Kruševac: Za sendvič se nisam prodao već sam protestu podršku dao
Stotinak građana Kruševca nezadovoljnih rezultatima predsedničkih izbora u Srbiji okupili su se i danas ispred Gradske kuće, a potom su krenuli u protestnu šetnju do Trga mladih.

Nezadovoljni uglavnom mladi Kruševljani i Kruševljanke, prošetali su kroz centar grada noseći transparente sa natpisima ""*Drugi krug", "Za sendvič se nisam prodao već sam protestu podršku dao", "Vidi šta su mi uradili od zemlje mama"...

Učesnici protesta okupili su se preko društvenih mreža na kojima se pojavio "poziv na protest protiv diktature" gde je navedeno da će protest biti održan u 18 časova. Mirnu šetnju kroz centar grada učesnici protesta završili su na mestu odakle su i krenuli, ispred Gradske kuće u Kruševcu.

Novi Sad: Pozivi građanima da se pridruže protestima
Studenti su se okupili kod prekrečenog murala na Trgu republike kod Riblje pijace, jer je počelo sa postavljanjem prodajnih tezgi na Trgu slobode povodom predstojećih uskršnjih praznika, a gde su prethodne dve večeri studenti protestovali.

Pred mnogo više mladih ljudi nego u prethodna dva dana, ali i pred građanima koji su se odazvali pozivu koji je Studentski pokret NS uputio samo nekoliko sati pre početka, jedan od organizatora je izrekao brojne zahteve koje su novosadski studenti formulisali tokom jučerašnjeg dana.

"Insistiramo na slobodnim i fer izborima, a ne da se desi da dva sata pre zatvaranja biračkih mesta jedan od kandidata počne da prima čestitke", naglasio je on pred više hiljada okupljenih i upozorio prisutne da imaju dojavu da će neko hteti da iscenira incidente kada budu ispred zgrade RTV Vojvodine: "Nemojte da nasedamo na to, mi želimo mirne proteste, ako treba, branićemo RTV jer je to naš javni servis. Ako se nešto desi, svi mi koji mirno protestujemo treba da legnemo na ulicu".

Nakon toga, više hiljada ljudi je krenulo u šetnju kroz Dunavsku ulicu, Kejom pa Bulevarom Mihajla Pupina... Kolonu su predvodili demonstranti koji su nosili veliki transparent na kojem piše "Protiv sistema". Uzvikivali su "Pokrali ste izbore", "Vučiću, lopove", "Slobodna Srbija"...

Inače, novosadski studenti su saznali da je gradska vlast najavila postavljanje prodajnih tezgi na Trgu slobode u Novom Sadu povodom predstojećih uskršnjih praznika, te je preko društvenih mreža studente i javnost obavestila da će "Protest protiv diktature i sistema" u 18 sati početi na Trgu republike, kod nedavno prekrečenog murala.

Kragujevčani pištaljkama i transparentima ponovo protestvovali
– Više stotina Kragujevčana, drugo veče zaredom, okupilo se na centralnom gradskom trgu „kod Krsta“, gde su, opremljeni pištaljkama i transaperntima, ponovo protestovali „protiv diktature“ i izbornih rezultata, odnosno neregularnih uslova na minulim predsedničkim izborima. Demonstranti protestuju i protiv medijskog mraka u Kragujevcu i Srbiji i nezavidne političke I ekonomske situacije u zemlji.

Nakon okupljanja “kod Krsta”, Kragujevčani su oganizovali protestnu šetnju ulicama u centra u grada.

Užice: Učenik je nadmašio učitelja
Stotinak Užičana, među njima najviše mladih, okupili su se u večeras na gradskom trgu, iskazujući nezadovoljstvo rezultatima predsedničkih izbora. Bilo je i starijih, koji su od kuća doneli pištaljke koje su koristili pre dvadeset i više godina, svedočeći da „nisu verovali da će ih, istim povom, ponovo koristiti“.

Prošetali su glavnom gradskom ulicom, uz povike „Av, av,av...“, „Lopovi“..., duvajući u pištaljke i noseći transparetne sa parolama: „Jahaste dedu i oca! Mi nismo sledeći“, „Diktatorski režim vlada, mi nismo deo tvoga stada“, „Učenik je nadmašio učitelja #Slobova škola“.

Na trenutak su se zaustavili ispred Gradskog kulturnog centra i pevali stihove pesme „Diktatore“, benda Dža ili Bu kome je nedavno otkazan nastup u toj ustanovi. Ispred sedišta Gradskog odbora naprednjaka, takođe su se zaustavili i uzvikivali „Ua SNS“.

Protest je trajao oko jedan sat, protekao je mirno, a novo okupljanje je najavljeno za sutra u 18 časova na gradskom trgu.

Drugo veče protesta u Valjevu
Oko stotinak Valjevaca i večeras se okupilo na Gradskom trgu odakle su protestvujući protiv sistema koji kako kažu sve jeste izuzev demokratije nastavili šetnju gradskim ulicama.

Stotinak Valjevaca sa pištaljkama uz povike „Izlazite napolje“ i večeras su se okupili na Gradskom trgu. Kao motive izlaska na ulicu jedan od demonstranata Miloš Stančić navodi: „ Smatramo da je dužnost i pravo svakog gradjanina da izaberu ko će da ih vodi. Najmanji problem su rezulatati izbora , problem je što nam je dosta straha, medijske manipulacije , partijskog zapošljavanja i odlaska mladih iz zemlje. Prvi koraci su najteži , ovo je signal svim lojudima da omladina nije neradna i pijana, ali sse ne bojimo. Ja ovaj grad volim i neću da zbog Vučića i Vulina i ostalih poslušnika moram iz zemlje i ovog grada. Ja hoću da ovde podižem porodicu , da ovde živimod svog rada i da ovde dobijem posao , a da nisam član nijedne partije“.

Mladi demonstrant kaže da je nezaposlen , a za Danas tvrdi da se organizuju isključivo koristeći društvene mreže . „ Slobodno recite da ne stoji Soroš iza nas niti ijedna strana služba , ali ne stoji ni Jankovič ni Obradović . Ovde smo svi glasali različito , ali ovde stojimo samo ispred mladosti i našeg života“, poručio je Stančić što je naišlo na odobravanje okupljenih protestanata.

Protest se sa Gradskog trga uz povike gradjanima da im se slobodno pridruže nastavio gradskim ulicama , a pojedini gradjani su se i priključili šetnji.

„Šta sam doživela, nekad sam imala pištaljku devedesetih ,a sad sam od unuka uzela. Oslobodiće se ljudi straha , oni su me vratili u te godine , pa mi nismo ništa naučili“, dobacila je starija gospodja novinaru Danasa.

Protesti u Šapcu
Na gradskom trgu u Šapcu okupilo se oko trideset studenata u protestu protiv diktature. Od večeras najavljuju i protesne šetnje i pozivanje studenata na šabačkim visokim školama kao i pounoletne srednjoškolce. Isidora Kovačević, student Filozofskog fakuteta, ističe da su osnovni zahtevi studenta odnosno mladih: da se uredi birački spisak, a to je osnovni uslov da ne bude krađe na izborima; da se smene članovi RIK koji su dozvolili silne zloupotrebe kandidata vladajućih stranaka; smenu Maje Gojković jer je zabranila rad Narodne skupštine kao najvažnije demokratske institucije, kao i glavnih urednika RTS i RTV jer su to javni servisi i dužni da objektivno izveštavaju, a favorizovali su samo jednog kandidata. Ona napominje da kod starijih građana ima dosta straha da ne izgube posao kao i otvorenih pretnji režimskih službi, i zato se ne pridružuju protestu. Međutim, mladi su uporni u svojim zahtevima da Srbija postane demokratska zemlja u kojoj će oni imati budućnost. Nažalost, većina mlaidh sanja o inostranstvu jer su im ovde šanse za iole pristojan život nikakve, ukoliko se ne promeni jedan autoritran režim.

Vranje: Drugi protest na Trgu „Staniše Stošića“
Pedesetak mladih okupilo se po drugi put kasno popodne na Trgu „Staniše Stošića“ u centru Vranja. U rukama su držali natpise „Stop diktaturi“ i „Vučiću lopove“Skup je trajao oko trideset minuta. Nije zabeležen ni jedan incident, dok su gradjani Vranja u prolazu komentarisali da „deca koja nisu iskoristila svoje pravo glasa sada pokušavaju da svoju pravdu isteraju na ulici“. Na skupu nije bilo ni jednog od obeležja opozicionih političkih partija,. Na skup mladji Vranjanci su pozvani putem društvenih mreža. Prema podacima iz Policijske uprave u Vranju „ni jedno od udruženja gradjana niti politička stranka nisu prijavili održavanje javnog skupa u centru grada“. Iz policije navode da je „mali broj prisutnih gradjana i minimalni rizik od mogućih incidenata sprečio prisutvo dežurnih policajaca u centru grada.

Nekoliko desetina građana, pretežno mladih, okupilo se večeras i u Leskovcu, drugo veče zaredom, kako bi protestovali zbog izbornih rezultata. Oni su prošetali gradom noseći sa sobom samo državna obeležja i rukom ispisanu parolu "Nikad robom".

Smederevo: Novo okupljanje u četvrtak
U Smederevu je večeras po drugi put održano protestno okupljanje kao i u mnogim gradovima Srbije, a dolazak većeg broja demonstranata je sprečila kiša, ocenjuju okupljeni. Nekoliko desetina Smederevaca, kao i prvog dana protestnog okupljanja, preovlađivala omladina, ali je bilo i starijih sugrađana, okupilo se ispred Fontane u centru grada.

Pištanjem u zviždaljke i uzvikivanjem parola, prevashodno, protiv Aleksandra Vučića, povorka je krenula u šetnju istom maršrutom, pored suda do zgrade lokalne samouprave, gde su se okupljeni zaustavili, ne bi li uputili pripremljene poruke na adresu gradske vlasti.

Kako javlja regionalni portal Podunavlje.info, ovoga puta na ulazu u zgradu u kojoj obitava gradska vlast ostavljane su i parole, koje su učesnici protesta doneli: „Studentska bagro, Smederevo je uz vas“, „Stop blokadi medija“, „I ja sam strani plaćenik“, „Svi smo mi srukovni menadžeri“, „Ukrali ste moj glas – gospodin Rajković“ – neke su od parola koje su završile pred vratima smederevske Gradske uprave, a učesnici protesta su za četvrtak najavili novo okupljanje.

Okupljanja su održana i Čačku, Zaječaru, Kikindi, Boru, dok je jaka kiša omela skup u Novom Pazaru.

U proglasu koji se pojavio na društvenim mrežama uoči protesta navodi se da "ovo nije protest nijedne organizacije već ljudi nezadovoljnih uslovima života". U dopisu se apeluje na sve učesnike da skup prođe mirno, "bez kamenja, bez jaja, bez pravljenja štete", kao i poziv da snimaju i objave svako ponašanje koje ugrožava bezbednost skupa. "Dođite bez stranačkih obeležja jer njima na protestu nema mesta", navodi se između ostalog.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: (Ne)budi se istok i zapad?

Post od branko »

KAPITALIZAM BEZ KOMPROMISA Američka kompanija radnicima POVEĆALA PLATE, reakcija Volstrita je bila BRUTALNA

Kompanija "Amerikan erlajnz" odlučila je ove nedelje da uradi nešto dobro za zaposlene i pomoćnom letačkom osoblju i pilotima dala povišicu u nastojanju da nadoknadi razliku između njihovih plata i plata zaposlenih u konkurentskim avio-kompanijama "Delta" i "Junajted erlajns".

Međutim, ovakvu reakciju sigurno nisu očekivali - bankari na Volstritu su poludeli i naglo oborili vrednost akcija kompanije. Najzad, ovo je kapitalizam, a od kapitalista se očekuje da ubiraju plodove poslovnog uspeha - piše američki "Voks".

- Ovo je frustrirajuće. Ponovo se prvo plaća rad, a akcionari dobijaju ostatke - vajkao se Volstrit analitičar Kevin Krisi u komentaru, koji su preneli brojni mediji.

Oborili akcije svih aviokompanija

Veliki finansijski akteri bili su toliko gnevni zbog odluke kompanije da isplati zaposlenima veće plate da su kaznili akcije svih avio-kompanija na berzi.

"Amerikan erlajnz" je, naravno, najgore prošao, a analitičari kretanja na berzi složili su se da bi veće plate u ovoj kompaniji mogle da najave veće plate i u drugim avio-kompanijama, što bi izazvalo negativne posledice po industriju u celini.

Ovakvo ograničeno posmatranje stvari svedoči o tome da nešto nije u redu sa američkom ekonomijom, piše "Voks".

- Očigledno je da kompanije profitiraju ukoliko radnu snagu plate manje. Međutim, radnici jedne kompanije su klijenti druge kompanije. Svet u kome se rad ne plaća definitivno je svet u kome niko ne dobija gotovo ništa osim ostataka - ocenjuju.

Džejmi Bejker iz "Džej Pi Morgana" je bio još oštriji od Krisija.

- Zabrinuti smo zbog transfera od gotovo milijardu dolara grupama zaposlenih u kompaniji "Amerikan erlajnz" - napisao je on, aludirajući na to da ovaj potez nije sporan samo sa aspekta poslovne strategije, već i da je na neki način nezakonit.

Sindikati: Ovo je pitanje održanja kompanije

Nasuprot tome, menadžeri i sindikati kompanije "Amerikan erlajnz" tvrde da su povišice pitanje poštenja i dugoročne održivosti. Usponi i padovi izazvani stečajem i spajanjem kompanija stvorili su situaciju u kojoj "Amerikan erlajnz" plaća pilote i letačko osoblje manje od neposrednih konkurenata "Delta" i "Junajted erlajnz". Kompanija se sada oporavila posle stečaja i ponovo je postala profitabilna, čime je očigledno stvoren moralni problem. Štaviše, iako sindikati nisu mogli da iznude povišicu 2017, kolektivni ugovor ističe za dve godine, pa bi ovakav ishod na kraju bio neminovan.

Prema njihovom viđenju, povišica je odraz demonstracije dobre volje kompanije "Amerikan erlajnz", koja želi da zaposleni budu zadovoljni i pripremi teren za eventualne pregovore.

Volstrit: "Zabrinjavajući presedan"

Bejker, međutim, zauzima negativan stav, ističući da povišica ne samo da povećava troškove, već takođe "predstavlja zabrinjavajući presedan, prema našem mišljenju, kako u kompaniji 'American erlajnz', tako i celoj industriji".

Bejker je svakako u pravu kada kaže da će činjenica da će radnici dobiti veće parče kolača biti dramatičan presedan za njih u poređenju s novijim trendovima. Prošlogodišnji izveštaj OECD pokazuje da su radnici u SAD i drugim bogatim državama u celini primali sve manji udeo u nacionalnom dohotku.

Udarac koji je "Amerikan erlajnz" doživeo na tržištu akcija - kao i gnevni ton analitičara - jasan je znak da su savremene kompanije neprekidno isložene pritisku da budu što škrtije prema sopstvenoj radnoj snazi, ocenjuje Metju Iglesijas, autor ovog članka na sajtu "Voks".

Kada taj pritisak povežete sa slabošću tržišta rada, koja traje 16 godina, dobijate mnoštvo direktora kompanija koji verovatno nikada nisu ni razmatrali mogućnost drugačijeg pristupa. Kao što se vidi na primeru "Amerikan erlajnza", oni koji su to uradili, odmah su dobili po glavi.

Kompanija poput "Epla" koja nije zainteresovana da ulaže u inicijative za zaštitu životne sredine i pristup internetu, ni u snu ne bi zauzela ovakav visokomoralni stav prema problemima radnika, iako bi imala sredstava i mogućnosti da svojim zaposlenima u maloprodaji obezbedi jednako dobre plate kao što su ih imali proizvodni radnici iz "starih dobrih vremena" - samo kad bi htela.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: (Ne)budi se istok i zapad?

Post od branko »

VIŠE OD 100.000 LJUDI u Srbiji radi bez prava na odmor, bolovanje i porodiljsko, a sve PO ZAKONU

Procene su da više od 100.000 ljudi u Srbiji su radnici "na lizing", odnosno da su do posla došli tako što su ih specijalizovane agencije iznajmile poslodavcima. Zvaničnih podataka koliko ljudi na ovaj način zarađuje za život nema, ali kako kažu u sindikatima, iznajmljivanje radne snage je sve češća praksa poslodavaca.

Ovaj način zapošljavanja nije protivzakonit, iako zaposleni ne znaju koliko dugo će raditi, zarada im je često ispod minimalca, a nemaju topli obrok, bolovanje, godišnji odmor, ni porodiljsko. Nijedan propis u Srbiji za sada se ne bavi ovom oblašću, dok je u Evropi rad na lizing ugrađen u zakonodavstvo. S tim u vezi, Međunarodna organizacija rada je usvojila konvenciju koju je i Srbija izglasala u skupštini 2013, ali odgovarajući zakon još nije donela.

Kako najavljuju iz Ministarstva rada, trenutno rade na zakonu o agencijama.

Firme koje "iznajmljuju" radnike nemaju obaveze prema njima

Istovremeno, rad na lizing uzima sve više maha. Neki podaci pokazuju da je takvih radnika u Srbiji oko 100.000. Zapošljavanje na ovaj način zastupljeno je u skoro svim sektorima. Ima ih u metalskoj, hemijskoj industriji, energetici... Profili radnika su toliko široki, da radnika na lizing ima i među programerima, građevincima, pa sve do glumaca i zaposlenih u kol centrima.

Branislav Čanak, nekadašnji predsednik Ujedinjenih granskih sindikata "Nezavisnost" kaže da firme koje iznajmljuju radnike na lizing nemaju nikakvu obavezu prema njima.

- Ti radnici nemaju pravo kolektivnog ugovaranja niti sindikalnog organizovanja, često nemaju vikend, a uz desetočasovno, pa čak i petnaestočasovno radno vreme u slučaju povrede nije regulisano ko će im platiti odštetu. Nije kontrolisana bezbednost na radu, niti opasnost od profesionalnih oboljenja, majkama nije plaćeno porodiljsko, a obično su upola manje plaćeni od radnika na istim poslovima u drugim firmama i neretko rade mnogo slabije plaćene poslove od onih za koje su obrazovani - kaže Čanak.

Ministarstvo: To odavno želimo da promenimo, ali...

U Ministarstvu za rad kažu za "Blic" da oni pokušavaju još od 2003. godine da se rad preko agencija uredi, ali da nisu imali podršku sindikata.

- Zakon o radu poznaje samo ugovorni odnos između poslodavca i zaposlenog, tako da ne uređuje rad zaposlenih preko "agencija za privremeno zapošljavanje". To odavno želimo da promenimo, da bi obezbedili zaštitu agencijskih radnika i uveli u red u radu ovakvih poslodavaca. Sada smo dobili podršku sindikata koji su se ranije protivili zakonskom uređivanju rada preko agencija. U toku je priprema Zakona o radu preko agencija za privremeno zapošljavanje, kojim će se uvesti red u ovoj oblasti i maksimalno zaštititi agencijski radnici. Privodimo kraju rad Radne grupe na izradi Zakona o radu preko agencija za privremeno zapošljavanje, kojim će se agencijskim zaposlenima obezbediti jednaka zarada i drugi osnovni uslovi rada, kao što je radno vreme, odmori, odsustva, bezbednost i zdravlje na radu, i drugi uslovi rada koji se primenjuju na zaposlene koje neposredno zapošljava poslodavac – korinsnik - objašnjavaju u Ministarstvu za rad.

Oni tvrde da nemaju precizne informacije koliko postoji firmi koje se bave radnicima na lizing, jer se, prema Zakonu o privrednim društvima, delatnosti koje društvo obavlja ne moraju registrovati.

- Što se tiče registrovanih agencija za zapošljavanje, u skladu sa Zakonom o zapošljavanju, do sada su ukupno registrovane 93 agencije, i to za posredovanje u zapošljavanju, a neke od njih, kao ostale delatnosti obavljaju i ustupanje radnika - objašnjavaju u Ministarstvu.

Oni kažu da znaju da su u najgorem položaju oni koji su angažovani na privremenim i povremenim poslovima neposredno od strane poslodavca ili preko agencija, drugih pravnih lica ili omladinskih zadruga, jer nemaju prava koja se garantuju zaposlenima. Novim zakonom predviđa se da agencije mogu samo da zaključe ugovor o radu, a ne i druge ugovore sa licima koje upućuju na rad kod drugog korisnika, kao i da im obezbede uslove rada koje imaju i ostali zaposleni kod tog korisnika.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: (Ne)budi se istok i zapad?

Post od branko »

Kada LAV osnuje firmu…

Osnovao Lav novu firmu i zaposlio magarce da rade. I u prvo vrijeme sve je išlo odlično. Lav je rukovodio, magarci radili, a firma se razvijala. Poslije nekog vremena Lav je uvidio da ima mnogo novca, ali da nema slobodnog vremena pa je odlučio zaposliti menadžera.
I zaposli Lav Medvjeda kao menadžera da rukovodi firmom. Kao profesionalni menadžer Medvjed je tražio razne izvještaje da bi mogao što bolje upravljati firmom, ali i da izvještava Lava. I tako je Lav uživao, Medvjed rukovodio, a magarci radili i još pride pisali izvještaje za Medvjeda.
Poslije nekog vremena Medvjed zaključi da suviše vremena provodi analizirajući te izvještaje pa zaposli tri Vuka kao voditelje poslovanja čiji će posao biti da od svih tih izvještaja prave jedan sažeti izvještaj Medvjedu. Da bi pokazali Medvjedu koliko su oni stručni i vrijedni, Vukovi su magarcima uveli još novih izvještaja. Sada su magarci pored redovnog posla i starih izvještaja dobili pisanje i novih brojnih izvještaja. To ih naravno nije činilo sretnima pa su počeli gunđati jer su morali ostajati duže na poslu da bi završili sve te izvještaje za Vukove.
Medvjed je uočio da moral u firmi opada te je zaposlio Lisicu da ga podigne. Lisica je provodila ankete, organizirala razne tečajeve, događaje i skupove u svrhu podizanja morala u firmi, ali sve to izvan radnog vremena i vikendom. Magarci su sada već otvoreno pokazivali nezadovoljstvo jer su imali sve više i više posla i sve manje i manje slobodnog vremena.
U isto vrijeme Lav je primijetio da profit firme drastično opada te je pozvao Medvjeda, Vukove i Lisicu na sastanak da odluče što i kako dalje. Na sastanku je odlučeno: – Otpustiti pola magaraca da bi se smanjili troškovi poslovanja, a preostalim magarcima umanjiti plaću za 20%.
Svaka sličnost s aktualnim događanjima u zemlji je sasvim slučajna i za to ova basna unaprijed odriče bilo kakvu odgovornost!
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Odgovori

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gosta