Preletači

Odgovori
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Preletači

Post od branko »

Velika seoba preletača u SNS

Masovni prelasci članova opozicionih stranaka u Srpsku naprednu stranku podsećaju na reprizu 2001. godine kad se iz stranaka bivšeg režima bežalo u strahu od odmazde. Danas se beži iz straha od siromaštva i gubitka posla, ali i sami naprednjaci mame preletače jer nemaju dovoljno kvalitetnih kadrova.

Menjanje stranačkog dresa samo prošle nedelje odigralo se u Leskovcu i Smederevu. Posebno je bizaran prelazak predsednika Mesnog odbora DS u Miroševcu (Leskovac), zbog objašnjenja samog preletača Milorada Stamenkovića koji je stranačku ideologiju sveo na asfaltiranje puteva.

Stamenković je objasnio da se na taj korak odlučio jer “njegova bivša stranka nije asfaltirala neke putne pravce i nije održala obećanja o zapošljavanju nekih članova iz njegovog kraja”. Najavio je i da će ceo odbor DS preći u SNS.

- Kod nas je partijska identifikacija vrlo slaba i ogroman broj ljudi lako menja stranačke boje jer partija nije organizacija koja načelno želi da menja društvo po svojim idejama nego je pre svega rezervna agencija za zapošljavanje. Stranka koja je dugo bila van vlasti gubi upravljačke sposobnosti i nije u stanju da preuzme vlast jer nema dovoljno stručnih ljudi. Zato se trudi da bude primamljiva za članove stranaka koje su do nedavno bile na vlasti - objašnjava političke fenomene preletača Vladimir Goati, predsednik „Transparentnosti Srbija“.

To da naprednjaci imaju manjak kadrova sposobnih da upravljaju jedan je od većih problema stranke koja osvaja sve više moći i čiji rejting nastavlja da raste uprkos tome što ekonomski problemi nakon njihovog dolaska na vlast postaju sve gori. To je početkom godine i sam lider SNS Aleksandar Vučić javno za govornicom zamerio svojim stranačkim kolegama rekavši: “U poslednjih 15 dana tražili smo bezbednosne provere za važna mesta. Od 15 ljudi nijedan ne može da prođe.

Koga to nalaze? Aman, koga to nalazite?“

Manjak stručnih ljudi doveo je do toga da prvaci drugih stranaka postanu plen SNS. I to je specifičnost domaće politike jer kako kaže Vladimir Goati, samo kod nas se skače sa upravljačke na upravljačku poziciju, dok u drugim zemljama preletači moraju da prođu kroz “iskušenički staž”. Prvaci DS tako postaju prvaci SNS.

- U Engleskoj, na primer, na prste jedne ruke može da se izračuna ko je iz laburista prešao u konzervativce ili obrnuto, a i kad se to dogodi ide se sa liderskih pozicija na početničke i godinama ga drže na hlebu u vodi dok se ne uvere da je ozbiljno mislio - kaže Goati za “Blic”.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5505
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Preletači

Post od Bibliotekar »

Uvaženi profesor Goati se malčice zaneo u svom analitičko-kritičkom toržestvu. Zapravo bi mu trebalo više ručica zarad prebrojavanja svih britanskih međupartijskih preletanja (britanski termin: Crossing the floor) i preletača, i to čak u slučaju da se opredeli za prebrojavanje isključivo onih prominentnijih preletača - oficijelnih parlamentarnih izabranika dve najznačajnije britanske političke stranke u modernim vremenima. Službena lista britanskih parlamentarnih preletača - za sada - izgleda ovako:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_B ... _the_floor

Ispostavlja se da bi profesor Goati - ukoliko bi poželeo da baš na prste nabroji sve one političke reprezente koji su oficijelno promenili stranku i nastavili da uživaju u svom prominentnom političkom statusu i nakon prelaska - morao, siromah, da se posluži ne samo ručicama, već i nožicama, a čak ni tada ne bi mogao da ih baš sve nabroji na raspoložive mu prstiće. :)

O ovom pitanju je inače napisana i jedna veoma zanimljiva i informativna knjiga, koja je inače dostupna u britanskim javnim bibliotekama, a eventualno bi se mogla dobiti i na međunarodnu bibliotečku pozajmicu (interlibrary loan):

Slika

Iz nje se mogu saznati mnoge intrigantne stvari na ovu temu, od kojih možda ponajviše impresionira politički slučaj Alfreda Robensa (Barona Robensa od Voldingema!), koji je kao član Doma lordova britanskog Parlamenta napustio Laburiste u svojstvu direktora Engleske banke, člana Upravnog odbora dnevnog lista „Tajms” i predsednika Upravnog odbora koncerna „Vikers”. A kojem se ama baš ništa zbog toga nije dogodilo. ;)

U Vaseljenskom Stubu Demokratije taj vid političkog sporta je neuporedivo popularniji, te je na tu temu dostupno i fascinantno obilje materijala, pri čemu su pojedini delovi istog upravo nadahnjujuće osvežavajući:

Slika

:lol:

Stoga – samo mirno i bez nepotrebnog uzrujavanja. Fenomen preletanja je izrazito popularan diljem planete i ne predstavlja nikakvu osobenost Čudesne Zemlje Sorabije. 8-)
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Preletači

Post od branko »

VUL JE KUL Preleteli u Vulinovu stranku, a njihova opravdanja će vas zasmejati

Vojvođanski poslanici Svetlana Selaković i Zoran Tanasković nagrađeni su novim poslovima u zamenu za prelazak u Pokret socijalista, čiji je lider Aleksandar Vulin.

Zoran Tanasković - Preleće iz: DS

KORIST: Miroslav Vasin, predsednik vojvođanskih demokrata, kazao je za „Blic” da je „Tanaskoviću ponuđeno da to učini u zamenu da postane notar u opštini Plandište”.

ZAŠTO PRELEĆE: Tačno je da sam položio stručni notarski ispit. Čekam konkurs za prijem novih notara i razmišljam da se prijavim. Ali, za prelaz u Pokret socijalista presudno je što sam devedesetih godina bio član JUL-a u kojem je potpredsednik bio Aleksandar Vulin, kazao je Tanasković za „Blic”.

Svetlana Selaković - Preleće iz: DSS

KORIST: Poslanica Svetlana Selaković je za prelazak iz DSS u Pokret socijalista nagrađena zavidnim i dobro plaćenim radnim mestom zamenika direktora Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje, izjavio je juče Milenko Jovanov, predsednik Pokrajinskog odbora DSS, ocenivši pritom da njen prelazak iz stranke moderne desnice u levičarski pokret govori da su joj materijalni interesi iznad ideologije.

ZAŠTO PRELEĆE: U odgovoru na optužbe dojučerašnjeg stranačkog kolege, Selakovićeva je za „Blic” kazala da za zamenika direktora Fonda PIO nije imenovana po političkoj liniji, već na osnovu stručnosti. Navodeći da je pre učlanjenja u DSS više godina bila u G17 plus, istakla je da nije promenila stranku „zbog desnice, već zbog državotvorne politike Vojislava Koštunice“.

- Sada sam izabrala Pokret socijalista jer sam se kao ličnost formirala u vreme samoupravnog socijalizma. Bliska mi je levica i socijaldemokratija, a ne vrednosti koje Milenko Jovanov baštini - odgovorila je ona.

18 poslanika preletača
U ovom mandatu Skupštine Vojvodine do juče je 18 poslanika promenilo stranački dres. Iz DS je 13 poslanika prešlo u SNS, PS, Treću Srbiju, SPO, Tadićev SDS i stranku Rasima Ljajića. Istovemeno, po jedan poslanik iz LDP i partije Velimira Ilića prešao je u DS. Jedan poslanik DSS prešao je u SNS, a drugi u PS, dok je jedan iz PS pretrčao je u SNS.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5505
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Preletači

Post od Bibliotekar »

Slika

:!:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: Preletači

Post od aleksey »

 
Jesi li ovu fotografiju našao na Net-u, ili je ona iz lične kolekcije?

;)
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5505
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Preletači

Post od Bibliotekar »

Slika

:ymhug:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Preletači

Post od branko »

ISPOVEST BOTA PRELETAČA U DS sam zarađivao 800 dinara, u SNS 1.500 i sendvič

Sagovornik “Blica” je iskusan u “botovanju”. Do izbora 2012. radio je za tadašnju vlast, a sada za aktuelnu. Sada mu je dnevnica 1.500 dinara plus sendvič i sok.

Poslednjih nekoliko godina u Srbiji se sve glasnije spominje reč “bot”. Najčešće na društvenim mrežama, ali i vodećim novinskim portalima, vode se pravi mali ratovi između političkih neistomišljenika. Nije tajna da političke partije imaju “armije” botova, aktivista koji u komentarima na internetu hvale svoju stranku i lidera, a žestoko napadaju protivnike.

Odvajkada, najžešća su prepucavanja botova koji podržavaju SNS i DS.

- Prvi put sam ovim poslom počeo da se bavim pre četiri godine. Kao i svaki mladi čovek, sa koliko-toliko respektabilnom diplomom više škole, nisam uspeo da nađem posao u struci. Posle kratkotrajnih epizoda po magacinima, trafikama i kafićima, odlučio sam da počnem da zarađujem “lakšim putem”, te sam se učlanio u političku partiju koja je tada bila na vlasti. Bilo je to 2010. godine - počinje priču 29-godišnji mladić iz Beograda.

Kao i svi početnici u omladini stranaka, počeo je radeći na telefonskim anketama i lepljenju plakata. Bilo je potrebno skoro godinu dana da avanzuje na poziciju bota.

- Jednog dana, potpredsednik omladine je okupio nas desetak i rekao nam da smo prerasli ulogu koju smo imali, te da je krajnje vreme da budemo nagrađeni za svoj trud. Tako je sve počelo. Dobijali smo uputstva, odnosno nekoliko šablona u vidu komentara koje je trebalo da ostavljamo na društvenim mrežama, ali najviše u komentarima na najčitanijim novinskim portalima. Dnevnica je bila 800 dinara, a radili smo u smenama od pet-šest sati. Akcenat je bio pre svega na vestima koje su se ticale poteza naše stranke, ali i na izjave opozicije. Naročito napeto bilo je u predizbornoj kampanji 2012. godine, kada smo dobili jasan cilj: masovna produkcija komentara, čiji cilj je bio da javno mnjenje navedemo da se plaši dolaska opozicije na vlast. Sećate se priče o “povratku mračnih devedesetih”? – priča naš sagovornik, koji je zamolio da ostane anoniman, iz razumljivih razloga.

Nakon smene vlasti 2012. godine, on se poveo primerom raznih političara i – promenio tabor. Poučen iskustvom, odmah je predstavio svoju “specijalnost” novim nadležnima. Tako je njegova karijera bota nastavljena, samo u drugoj stranci.

Ima nas između 500 i 600, radimo iz stranačkih prostorija i zvanično “ne postojimo”
- Ovde su stvari na malo višem nivou. Ima nas između 500 i 600, i ono što nam je prvo rečeno jeste da mi zapravo “ne postojimo”. Radimo šest dana nedeljno, u smenama od osam sati. Posao obavljamo iz stranačkih prostorija. Dnevnice su 1.500 dinara, a isplaćuju se na nedeljnom nivou. Imamo obezbeđene sendviče i sokove. Svakog ponedeljka imamo sastanke na kojima nam se predočavaju ciljevi i zadaci za predstojeću nedelju. Fokus je na ispisivanju hvalospeva o potezima koje vuče stranka. Sve je detaljno razrađeno: od imena kojim se potpisujemo do opisa komentara koje ostavljamo – kaže naš sagovornik.

Status bota

Dok sam radio u DS:
Dnevnica: 800 dinara
Smena: 5-6 sati
Opis posla: Plašiti javnost “povratkom mračnih devedesetih”

Kad sam prešao u SNS
Dnevnica: 1.500 dinara + sendviči i sokovi
Smena: 8 sati

Opis posla: Uglavnom hvalospevi na račun vladajuće stranke
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Preletači

Post od branko »

PREVRTLJIVI POLITIČARI Juče najbliži saradnici, a danas ljuti protivnici

Politička scena u Srbiji dokaz je da kada su politički ciljevi i poeni u igri, ljubavi nema ni među bliskim prijateljima, ni saradnicima, pa čak ni među kumovima.

Dokaz za to je Vojislav Šešelj, koji je zapravo kum sa dva najmoćnija čoveka u državi: premijerom Aleksandrom Vučićem i predsednikom Republike Tomislavom Nikolićem.

Višegodišnja zajednička politička borba, dok su svi bili “velika srećna radikalska porodica”, završila se Hagom za Šešelja, a najvišim državnim funkcijama za Nikolića i Vučića, koji su 2008. okrenuli leđa i SRS i Šešelju, za koga je to bio početak političkog kraja.

Politika je došla glave još jednom Šešeljevom kumstvu - onom sa Vukom Draškovićem. Iako su zajedno čak napravili stranku i na krilima tog prijateljstva Drašković krstio Šešeljevog sina Nikolu, tikva je pukla vrlo brzo, takođe zbog politike.

Politika je bila zajednički imenitelj, ali i razlog raspada saveza DS i SPS, odnosno dobrog odnosa dvojice lidera ovih stranaka Borisa Tadića i Ivice Dačića, koji se 2012. priklonio naprednjacima. To je bio prvi udarac za Tadića, a drugi je došao iz njegove sopstvene stranke, kada je bez borbe izgubio stranačke izbore, napustio DS i osnovao svoju stranku.


Boris Tadić i Ivica Dačić

Šta je nekada bilo: Zahvaljujući koaliciji sa DS, kojoj je kumovao Tadić, SPS sa Dačićem na čelu se vraća na vlast. Vlada DS i SPS potrajala je ceo mandat. U javnosti su se često grlili, srdačno pozdravljali, igrali košarku...

Izjave posle razlaza:

Tadić: Imao sam Ivicu Dačića koji nije isključivao rat kao opciju, i nekoliko puta sam mu govorio da ne radi to.
Dačić: Imao je priliku, sam je upropastio, izgubio je od Nikolića koga sada omalovažava.
Dačić: Istina je ono što je Šarić pričao na suđenju (da mu je bivša vlast nudila nagodbu - da optuži lidera SPS i dobije 10 godina zatvora).
Tadić: Ne ostaje mi ništa drugo nego da zaključim da se Dačić ovakvom izjavom upetljao u sopstvene laži ili da je imao kontakt sa Šarićem i njegovim saradnicima.
Dačić: Neću imati problem da sarađujem sa Tadićem ako uđe u rekonstruisanu vladu.
Tadić: Nikada neću u Vladu sa Dačićem.


Šešelj, Nikolić, Vučić

Šta je nekada bilo: Prijatelji, saborci, kumovi... Nikolić je u zlatno vreme SRS bio i Šešeljev zamenik, drugi čovek stranke, a Vučić generalni sekretar stranke. Iako je Nikolić do marta 2008. tvrdio da je “mnogo časnije i ponosnije biti broj dva u SRS nego broj jedan u svim ostalim strankama”, pola godine kasnije osniva SNS i postaje njen predsednik.

Izjave posle razlaza:

Šešelj: Mene je sramota što je Nikolić godinama uživao moje neograničeno poverenje. Sa Nikolićem je gotovo u svakom pogledu. Nikolić i Vučić će prihvatiti nezavisnost Kosova.
Nikolić: Od policije sam saznao da je Šešelj naručio moje ubistvo. Nije svejedno kada imate posla sa monstrumom na koga će on da se obruši.
Vučić: Onaj iz Haga, osim što je monstrum, istovremeno je i mali miš koji hoće da naruši ugled SNS. On je običan lažov, što bi rekao Toma Nikolić, poznavali smo tog čoveka.

Šešelj i Drašković

Šta je nekada bilo: Drašković i Šešelj su 1989. zajedno osnovali stranku Srpska narodna obnova, ali su se vrlo brzo politički sukobili i stranka se podelila. Ipak, ta ljubav je potrajala toliko da je Drašković stigao da krsti Šešeljevog sina Nikolu, posle čega je kumstvo puklo. O Šešeljevom besu i netrpeljivosti prema Draškoviću moglo se svašta pročitati u knjizi iz 2000. godine „Narkomanija Vuka manitoga“.

Izjave posle razlaza:

Šešelj: Kad se našmrče kokaina, on deluje kao hrabar čovek, a čim prođe dejstvo, postaje kukavica. Ljudi koji su ga posećivali u zatvoru svedoče o njegovim narkomanskim krizama.
Drašković: Crveni vojvoda, fašista, zlo srpskog naroda.

Tadić i Pajtić

Šta je nekada bilo:Dugogodišnji članovi DS, Tadić lider stranke, Pajtić lider vojvođanskih demokrata i pokrajinski premijer.

Izjave posle razlaza:


Pajtić: Ono što je Tadić učinio stranci je nezapamćeno i neoprostivo. Tadić više kritikuje DS nego vlast. Čak se često ograđuje od te stranke. DS je izgubila izbore 2012. zato što je krenula u Evropu, a građane ostavila na peronu.
Tadić: Bojan Pajtić je rekao da DS stoji iza svega što je radila u poslednjih 25 godina, što nije istina, jer se njeni funkcioneri svakodnevno odriču skoro decenije tokom koje sam ja bio predsednik te stranke.

Vučić i Radulović

Šta je nekada bilo: Po izboru za ministra, Radulović je govorio da su započete teške reforme koje su dirnule u osinje gnezdo i da ne postoje pritisci Vučića i drugih članova Vlade na rad njegovog ministarstva. Radulović se, međutim, na ovoj funkciji zadržao nepunih godinu dana, optuživši Vučića da je glavni kočničar reformi.

Izjave posle razlaza:

Radulović: Glavni kočničar svih reformi bio i ostao kabinet prvog potpredsednika.
Vučić: Stavljam se na raspolaganje državnim organima da me ispitaju u vezi sa optužbama koje je naveo Radulović. Nisam se obogatio ni za jedan dinar, ponosno izlazim potpuno čistih ruku.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Preletači

Post od branko »

Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Odgovori

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost