Čovek za sve vlasti

Odgovori
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Čovek za sve vlasti

Post od branko »

Dinkić otkriva pikanterije

U intervjuu za beogradski „NIN“, Mlađan Dinkić, nekadašnji ministar finansija i nekadašnji ministar ekonomije, danas šef kartela URS/G17+, govori o svom tradicionalnom poštenju, svojoj čuvenoj nepotkupljivosti i egzemplarnom moralu, ali i o svojim bivšim i sadašnjim partnerima na vlasti. Prenosimo najurnebesnije delove ovog razgovora, kao ilustraciju političke svesti u današnjoj Srbiji...

DINKIĆ SE ČUDI: Zašto me ne želi u vladi, treba pitati Tadića. Mislim da je to u domenu psihologije, neracionalnosti, jer nije mu smetalo da se u kampanji poziva isključivo na one stvari koje je moj tim odradio, kao Fijat, Beneton...

DINKIĆ O DAČIĆU: Pozvao me je da razgovaramo i rekao da želi promenu načina vladanja u Srbiji... On je jedan od najinteligentnijih političara u Srbiji i i te kako misli svojom glavom.

DINKIĆ O VLADI SRBIJE: Vlada nije bila ozbiljna i radila je veoma loše. Sednice vlade su ličile na Velikog brata. Ukoliko se neko usudi da kritikuje neki predlog s namerom da ga popravi, sutradan osvane na naslovnoj strani tabloida u negativnom kontekstu....Ti spin doktori DS-a oslikavali su karaktere ljudi iz Vlade u javnosti na potpuno drugačiji način u odnosu na ono što oni zapravo jesu. Često su spletkarili i protiv ljudi iz sopstvene stranke. Nažalost, to su najviše radili meni, ali se i Šutanovac često nalazio u novinama u negativnom kontekstu, zbog loših odnosa sa Dušanom Petrovićem ili nekim drugim. Takav rad vlade bio je osuđen na propast. Tadić mi zamera da navodno nisam timski igrač. Nije tako! Tim nikada nije ni postojao.

DINKIĆ O BRODU BEZ KORMILARA I GOLGOTI: Ta vlada nije imala ni kapitena, ni selektora. Ni jedan jedini kolegijum premijer nije održao za četiri godine, gde bi porazgovarao sa svojim ministrima kako da se zajednički reše brojni problemi. Bio je to brod bez kormilara, a odluke su se donosile u predsedništvu, ne u vladi. Dok nije Dušan Petrović ušao u vladu, Cvetković je prvo morao njega da pita za mišljenje, pa tek onda Tadića, da bi se neka odluka donela. Prolazili su meseci, a da se ništa nije odlučivalo. Imali smo nezabeleženu svetsku ekonomsku krizu, cela javnost je brujala o potrebi donošenja antikriznih mera, mi spakujemo predlog programa, ali nema odgovora valja li to ili ne. Ništa. Tišina, a vreme prolazi, problemi se nižu... I onda na kraju ispadne da svi mi zajedno nismo valjali. Ja takvu golgotu više ne želim da preživljavam, niti to želim bilo kome.

DINKIĆ O DINKIĆU: Ne pada mi ni na kraj pameti da učestvujem u bilo kojoj vladi u ovako teškoj ekonomskoj situaciji, u situaciji kada je prethodna garnitura ministara finansija Srbiju dovela do ivice bankrota, ukoliko ne preuzmem punu odgovornost za čitav sektor. Ja sam pre šest godina prvi i jedini put u našoj istoriji uspeo da napravim višak u državnoj kasi, a drugi posle mene su pokazali šta znaju...

DINKIĆ O TADIĆU: Ne tražim ja ništa! Nikome se ne nudimo. Ukoliko Tadić iskreno želi sa nama da razgovara o vladi, prvo treba da objasni zašto je želeo URS bez mog učešća? Zašto njegovi ljudi koriste deo kontrolisanih medija da bi preko njih komunicirali sa nama, kao svojevrsni metod političke ucene? Jer često kada nije zadovoljan našim stavom, oni nam pošalju poruku tako što nam zavale šamar preko medija. Mislite da će iko normalan s njima da sarađuje ukoliko oni žele da nam lupaju šamare?! Te stvari treba raščistiti - ako ne želiš da radiš sa mnom, ako nemaš poverenje u moje znanje i sposobnosti - kaži mi to čoveče otvoreno. Nemoj onda da gubimo vreme, i ti i ja. Ili možemo drugarski da radimo zajedno i delimo i dobro i zlo, ili imamo međusobno poverenje - ili naša saradnja više nije moguća.

DINKIĆ O AFERI MOBTEL: Nema tu nikakve afere, osim u nečijim bolesnim mozgovima. Mobtel je prodat za najvišu moguću cenu na javnoj aukciji pred TV kamerama, a Šlaf je bio naš protivnik u tom poslu jer je imao potpuno suprotni interes od nas i države Srbije. To je zapravo najtransparentnija i najuspešnija privatizacija svih vremena u Srbiji.

DINKIĆ O DRUGIM G17+ AFERAMA: Tadićevi ljudi su produkovali lažne afere preko Homena i još nekih. Zato tražimo da se u Srbiji uspostavi zaista nezavisno pravosuđe, kao i nezavisni mediji. Ozbiljna država ne može da ima politička hapšenja, kao i medijska hapšenja. Montirana hapšenja koja se uvode kao sve češća praksa kraj su svake demokratije. Razočaran sam što se DS u prethodnom mandatu pokazao kao najmanje reformistička stranka. Paradoks je, ali istina, da nam iz EU sada govore da im se čini, na osnovu prvih kontakata sa Nikolićem, da bi on mogao mnogo brže da povede proces evropskih integracija no što je to radio DS. To su činjenice. Četiri godine DS je imao i predsednika države i premijera i sve poluge vlasti. A plašili su se čak i da reformišu državnu upravu i obračunaju se sa birokratijom, a kamoli da izvedu ozbiljne reforme u nekim drugim mnogo složenijim društvenim oblastima. Nesposobnost nekih svojih ministara i premijera, pokrivali su gotovo apsolutnom kontrolom medija. To mora da se prekine. Mora da se uvede red u državi i da se tačno zna šta ko šta radi i ko je za šta odgovoran.

DINKIĆ O POŠTENJU: Bukvalno sve afere koje su pokretane protiv mene bile su lažne i usmerene isključivo na moju moralnu diskreditaciju. Nažalost, moji protivnici su u tome u dobroj meri uspeli. Srećom, ne do kraja.

DINKIĆ O BUDUĆOJ VLADI: Mene zovu u vladu, a ne ja njih. Ali, u vladu nećemo ulaziti po svaku cenu. Vlada može da se sastavi i bez URS. Očito da neki imaju problem sa mnom samo zato što nisam bio, a nikada neću ni biti jedan od onih koji savijaju kičmu. Neki vladari očito vole poslušnike, a ja nisam takav, niti sam klimoglavac. Svašta su u prošlosti pokušavali, kako oni kažu, da me prevaspitaju, tj. disciplinuju. Pa su mi onda produkovali brojne lažne afere u svojim medijima da bi me nekako „dozvali pameti“. Kažu, `ajde mi njega da uništimo, pa će da bude dobar i da misli ne ono što stvarno misli, nego ono što mu mi kažemo. To nikada niko neće doživeti kada sam ja u pitanju. Tako da je, posle svega, zaista velika satisfakcija što me ponovo svi zovu u vladu iako im matematički uopšte nisam neophodan. Ponoviću još jednom, bez nas može da se formira i vlada demokrata i vlada naprednjaka, ali neko u toj vladi mora i da radi i da nešto konkretno i uradi.

DINKIĆ O SVOJOJ TRADICIONALNOJ NEPOTKUPLJIVOSTI: Moja najveća snaga je upravo u tome što sam nepotkupljiv. Potpuno sam svestan činjenice da su spin doktori stvorili utisak u javnosti da mene samo novac zanima, ali ja zasad ne mogu da se izborim protiv takve pogrešne slike. Ja sam samo dobar matematičar, oduvek sam to bio. Mnogi još uvek nisu shvatili da mene u životu zanimaju samo dela, da ostavim nešto iza sebe svojoj zemlji. Najveće mi je zadovoljstvo kada vidim potpuno modernizovanu fabriku u Kragujevcu koja radi, Kopaonik kako izgleda drugačije ...

DINKIĆ O BIVŠIM DS PARTNERIMA: U poslednjih mesec dana Tadić je pokušao da razbije URS kupovinom naših poslanika, nudio poprilično bezobrazno da URS uđe u vladu bez svog lidera. Želja DS je bila da ne pređemo cenzus i u kampanji kao da su više vodili računa o tome kako će proći drugi, nego oni. Zato su tako i prošli. Javna tajna je da su pomagali i Dveri i SRS, kako bi smanjili rezultate naprednjaka i DSS. Često su se bavili nama kao da smo im mi neki konkurenti, a ne partneri. Pred završetak izbora poslali su svoje emisare da razgovaraju sa gradonačelnicima iz URS i traže da pojedinačno podrže Tadića bez mene, sa namerom da nas pocepaju.

DINKIĆ O PATRLJAK VLADI: I nakon završetka drugog kruga izbora, pokušali su da s našim predstavnicima izdejstvuju tzv. patrljak vladu koja bi se, između ostalog, sastojala od delova Preokreta i nekih ljudi iz URS. Dačić, međutim to nije prihvatio. Lično, nisam imao ništa protiv takve vlade. Takvu vladu bismo najlakše oborili. Vlada koja se zasniva na krađi mandata ne bi doživela ni godinu dana. Međutim, naši ljudi su odbili da u tome učestvuju i to je bilo presudno.

DINKIĆ SE SEĆA: Tadiću sam pre dve godine rekao da promeni nesposobnog premijera jer je loš za državu, za njega lično na predstojećim izborima, za moju partiju i da ćemo svi stradati i imati loš rezultat i da ima više ljudi u njegovoj stranci koji mogu biti premijeri, da bi Đilas bio najbolji, da bi vladu mogli da vode i Šutanovac i Pajtić. Rekao sam, naravno ti ćeš da izabereš, ali tog čoveka moraš da promeniš jer će upropastiti tebe i sve nas zajedno, što se na kraju i desilo. Izgubio je izbore. Ali on je mene izbacio iz vlade. Nisam reagovao emotivno, nisam tu vladu srušio, da bismo dobili kandidaturu za članstvo EU. Politički to je nanelo štetu URS, da smo bili čista opoziciona partija mnogo bismo bolje prošli na izborima. Tadić koji je mene izbacio iz vlade nema nijedan razlog da bude ljut na mene. Kad mu već nisam srušio vladu.

DINKIĆ O EKONOMSKOJ DEFINICIJI: Precizna definicija je da je Srbija na ivici bankrota (...) Čuo sam da se ogroman novac duguje putarima, dubioze u javnom preduzeću...

DINKIĆ ZA SVE IMA REŠENJE: Kao ministar finansija 2004. godine zaključio sam sve aranžmane sa MMF-om ali ne po njihovim uslovima, i napravili smo budžetski višak, a zatekao sam takođe praznu kasu. Do smanjivanja budžetskog deficita mogu da vode različite mere. Fiskalni savet je pošao od toga da DS ne želi prave reforme i da je linija manjeg otpora sačuvati svu birokratiju, kao kontrameru zamrznuti plate i penzije. Ja sam za obrnuto, za radikalnu seču birokratije i nepotrebnih agencija. Osim toga, mora sa privrednicima, sindikatima i građanima da se donesu mere koje su održive. Treba krenuti u razgovore sa MMF-om.


DINKIĆ PONOVO O BIVŠEM PREDSEDNIKU: Tadić je prešao sve crvene linije prema meni odavno i ne želim s njim da sarađujem ukoliko nema poverenja u mene. Mislim da bolje znam ekonomiju od njega. Ako on misli da zna bolje od mene neka stavi svoje ljude, ja neću da budem zamorče u njegovim rukama.

DINKIĆ MNOGO BRINE O GRAĐANIMA: Najvažniji mi je sopstveni život i život građana Srbije, baš me briga šta želi Mišković. Lako je bilo kome da nešto želi, neko treba da ide da vadi kestenje iz vatre. Neće ti koji nešto žele da idu da vade kestenje iz vatre ko god da je u pitanju. A za Evropu, jasno su mi rekli – Tadić ili Nikolić, svejedno je. Nikolić se čak, kažu, pokazao u prvim danima kao neko ko će mnogo brže da dođe do datuma pregovora no Tadić.

DINKIĆ O FIKUSIMA: Ima nekih u Srbiji koji bi želeli URS u vladi pod uslovom da smo fikusi. Ti koji nas zovu u takvu vladu ne treba da vode takvu vladu nego da budu baštovani. Nećemo nikada biti fikusi.

* Svi odgovori Dinkić Mlađana preuzeti iz intervjua za NIN.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Čovek za sve vlasti

Post od Upravnik »

Slika
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Čovek za sve vlasti

Post od Upravnik »

Nema šanse da ću sa naprednjacima
„Na republičkom nivou ni pod kakvim uslovima nećemo ići u koaliciju sa SNS i SRS. To je apsolutno sigurno.“
Večernje novosti, 22. 2. 2012. godine
„O tome nije bilo razgovora, niti će biti. URS ni pod kakvim uslovima neće ulaziti u vladu sa SNS-om.“
Press, 24. 4. 2012. godine
„Dinkić je kazao da sigurno ne ulazi u vladu sa SNS“
Pravda, 7. 5. 2012. godine
Svi koji su poverovali u te tvrdnje verovatno se sada osećaju obmanuto. Prošlo je samo nekoliko meseci, a Dinkić je potpuno „promenio ploču“ i sklopio dogovor sa SNS i SPS o formiranju buduće Vlade.

Tokom kampanje za parlamentarne izbore lider URS-a je bio eksplicitan – njegova stranka „ni pod kakvim uslovima“ neće praviti koalicionu Vladu sa SNS-om.
„Lider URS-a dodao je i da su ovi navodi ‘najobičnija podmetačina i prljava kampanja protiv URS-a’.
- A iza nje stoje oni koji se plaše jačanja našeg političkog saveza i oni koji nemaju odgovor na probleme običnih ljudi u regionima – zaključio je Dinkić.“
Press, 24. 4. 2012. godine
http://istinomer.rs/izjava/vlada-sa-sns-niposto/
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Čovek za sve vlasti

Post od branko »

URS postaje stranka

Predsedništvo Ujedinjenih regiona Srbije (URS) jednoglasno je odlučilo da počnu pripreme za prerastanje URS u jedinstvenu političku stranku istog imena, saopšteno je danas.

Predsedništvo je formiralo Politički savet i Statutarnu komisiju koji treba da pripreme dokumentaciju za sednicu Uprave URS, koja će biti održana u novembru.

Na sednici Uprave biće donete odluke o toku i načinu udruživanja više od 40 nacionalnih, regionalnih i lokalnih stranaka i grupa građana u jedinstvenu političku stranku koja bi nosila ime Ujedinjeni regioni Srbije.

Prioritet delovanja Ujedinjenih regiona Srbije i dalje će, kako navode, biti borba za decentralizaciju i razvoj svih regiona Srbije.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Čovek za sve vlasti

Post od Upravnik »

Nadam se da Mlađo ima i rezervno ime stranke, jer on, uvek kad nešto zajebe, a to se često dešava, brže-bolje menja ime stranke. 8-)
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Čovek za sve vlasti

Post od branko »



Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Čovek za sve vlasti

Post od branko »

Dinkićeva ostavka - najveći doprinos poljoprivredi

Bivša ministarka poljoprivrede Ivana Dulić Marković optužila je danas ministra finansija Mlađana Dinkića da krši zakon najavama da će arapskom šeiku biti ustupljeno 25.000 hektara poljoprivrednog zemljišta u Vojvodini bez tendera.
Dulić Marković je agenciji Beta rekla da se time krši više članova Zakona o poljoprivrednom zemljištu i dodala da su poljoprivrednici u pravu kada kritikuju Dinkića.
"Po tom zakonu, zakup poljoprivrednog zemljišta ide na javno nadmetanje. U prvom krugu javnog nadmetanja mogu da učestvuju fizička lica koja imaju poljoprivrednu penziju. Ja ne znam nijednog šeika koji bi došao i menjao svoje bogatstvo za poljoprivrednu penziju", kazala je Dulić Marković.
Bivša ministarka je izrazila čuđenje što se Dinkić ne pridržava tog zakona i dodala da su ga upravo ona i on "izgurali" 2005. godine, s ciljem da se svima pruži jednaka mogućnost da dođu do poljoprivrednog zemljišta i da se decentralizuje odlučivanje o tome.
"Iz više osnova je takva ideja potpuno nezakonita, osim ako se ovih dana ne bude pravio neki leks specijalis da se daju neke koncesije nekima za koga neko proceni da je dobar za našu poljoprivredu", navela je Dulić Marković, dodavši da se zapravo i ne zna kojih je to 25.000 hektara koje Dinkić nudi, već samo može da se pretpostavi da je reč o zemljištu koje obrađuje grupa poljoprivrednih kombinata koji su u restrukturiranju.
Dulić Marković je optužila Dinkića da na taj način krši i predizborna obećanja koja su davali Ujedinjeni regioni Srbije i poručila mu da se vrati u svoj portfelj finansija i ekonomije, što bi, kako je rekla, bio najveći doprinos poljoprivredi.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Čovek za sve vlasti

Post od branko »

Vučić postavio Dinkića za svog zamenika za saradnju sa Emiratima!

Vlada Srbije donela je jutros rešenje kojim je prvi potpredsednik vlade Aleksandar Vučić imenovan za predsednika Komiteta za saradnju sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima, a Mlađan Dinkić za zamenika predsednika, saznaje Tanjug.

lada Srbije donela je jutros rešenje kojim je prvi potpredsednik vlade Aleksandar Vučić imenovan za predsednika Komiteta za saradnju sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima, a Mlađan Dinkić za zamenika predsednika, saznaje Tanjug.

Vlada je, kako Tanjug saznaje, Dinkića imenovala na Vučićev predlog, a prvi potpredsednik vlade je tu tačku lično stavio na dnevni red i objasnio ministrima da su Emiraćani izuzetno zadovoljni dosadašnjom saradnjom sa Dinkićem i da se oni vezuju za ljude, a ne za funkcije.

Vlada je jednoglasno prihvatila predlog da Vučić i Dinkić budu ovlašćeni da zajedno nastave da vode saradnju sa UAE.

Saradnja sa Emiratima je od strateškog značaja za Srbiju, jer se nakon uspostavljanja partnerstva između Etihada i Jata, iz te prijateljske zemlje u narednom periodu očekuju ogromne investicije, a deo njih je upravo Dinkićev tim u velikoj meri već pripremio.

Kako je navedeno u obrazloženju vladinog rešenja, sporazumom o saradnji vlada Srbije i UAE od 17. februara predviđeno je da će potpisnice sporazuma osnovati komitet i/ili potkomitete koji će se baviti temama koje su predmet sporazuma ili drugim temama o kojima će se dve strane sporazumeti.

Zadatak komiteta bi bio utvrdi ciljeve i načine uspostavljanja saradnje sa nadležnim organima i institucijama UAE i predloži preduzimanje aktivnosti za privlačenje i finansiranje inesticionih projekata i drugih projekata od značaja za unapređenje privrede Srbije, a naročito u oblastima odbrane, poljoprivrede, energetike, telekomunikacija i saobraćaja.

Zadatak komiteta je i da koordinira rad radnih grupa za saradnju osnovanih za sve oblasti iz sporazuma, da koordinira rad jedinica za upravljanje projektima, da prati i koordinira sve aktivnosti i stepen realizacije po potpisanim pojedinačnim ugovorima koji proističu iz sporazuma, a naročito potpisanih ugovora iz oblasti vazdušnog saobraćaja.

Komitet će obaveštavati vladu o stepenu realizacije i preuzetim aktivnostima.

Vučić se danas na sednici Glavnog odbora SNS-a zahvalio URS-u na dovođenju nekih stranih kompanija u Srbiju.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Čovek za sve vlasti

Post od branko »

Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Čovek za sve vlasti

Post od branko »

Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Odgovori

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju