Hrvatska i region

Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Hrvatska i region

Post od branko »

Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Hrvatska i region

Post od branko »

Gradsko veće u Vukovaru zabranilo ćirilicu

Vukovar - Glasovima Hrvatske demokratske zajednice i Hrvatske stranke prava- Ante Starčević, Gradsko veće Vukovara, kojim predsedava prebegli socijaldemokrata Željko Pinjuh, promenilo je juče Statut tog grada i usvojenim izmenama Vukovar proglasilo gradom pijeteta, hrvatski zvaničnim jezikom, a latinicu zvaničnim pismom, javili su hrvatski mediji.

Ova odluka o proterivanju ćirilice odnosi se na firme i ustanove koje je osnovala lokalna uprava, trgove, ulice,geografske lokalitete, ali ne i na institucije države Hrvatske. Po proceduri, usvojene izmene Statuta stupaju na snagu tek kad ih potpiše gradonačelnik Vukovara Željko Sabo (SDP), a očekuje se da će on prethodno zatražiti mišljenje Ministarstva uprave Hrvatske.

Kako se izmenama na teritoriji Vukovara van snage stavljaju odredbe Zakona o upotrebi jezika i pisma nacionalnih manjina i Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina,tim bi izmenama mogao uskoro da se pozabavi Upravni sud, pa Ustavni sud Hrvatske.

"Izmene Statuta su očigledno protivzakonite i očekujemo da će ih državna uprava Vukovara obustaviti od primene, a onda će sve biti prosleđeno Ministarstvu uprave Hrvatske na dalje odlučivanje", kaže za Danas predsednik SDSS u Vukovaru Goran Bošnjak.Uz napomenu da u hrvatskim zakonima ne postoji termin "grad posebnog pijeteta", Bošnjak dodaje da je razuman predlog gradonačelnika Vukovara Željka Saba bio da se Statutom od dvojezičnosti izuzmu neki delovi grada, nazivi ulica,trgova. "I Srbi bi se saglasili da se na ta spoljna obeležja ne ide, ali da se građanima srpske nacionalnosti omogući korišćenje srpskog jezika i ćirilice u komunikaciji sa državnom upravom i da se odbornicima omogući korišćenje srpskog jezika i pisma u Gradskom veću", kaže Bošnjak , ali dodaje, da je taj predlog odbijen.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Hrvatska i region

Post od branko »

Povratak Tadića bi bio dobar za Srbiju i DS - ali ne i za samog Tadića

U Srbiji se dogodio klasičan model koji vidimo uvek kad radikalne stranke dođu na vlast - one, srećom, izdaju svoje birače jer znaju da primitivnom nacionalističkom simbolikom ne mogu vladati i prelaze na rezervnu poziciju, a to je tehnokratska opcija. Aleksandar Vučić je personifikacija toga - kaže za “Blic” Žarko Puhovski, profesor zagrebačkog Filozofskog fakulteta.

Govoreći o preraspodeli moći i političkoj situaciji u Srbiji, Puhovski kaže da je takav model tehnokratske vlasti viđen u Hrvatskoj 2003. godine s pobedom HDZ-a:

- Takve stranke moraju pokazati da funkcionišu i, s druge strane, da se bore protiv korupcije. Jer, korupcija je ono što tvrde političke opcije uvek prigovaraju liberalima. Oni se bore protiv korupcije na način koji ne uzima u obzir podelu vlasti, ali navodno postiže rezultate. Eto, najbogatiji čovek je pred sudom - kaže hrvatski intelektualac i bivši predsednik Helsinškog odbora.

Ima li neke srpske specifičnosti?

- Interesantno je da je Vučić jasno i radikalno pokušao da se stilizuje kao neka vrsta Đinđića na desnici. Šarm Borisa Tadića im je bio za leđima. Iz toga su se mogli izvući, i to je Vučić inteligentno shvatio, tako što su išli korak dalje u prošlost, do onoga ko je bio pre Tadića. Na vlast možete doći desno nacionalistički ili levo radikalistički, ali ne možete takvi na vlasti i ostati. Vlast i kvari i popravlja i to zbog tehnokratske logike.

Kakva je uloga Tomislava Nikolića koji je to, kao lider SNS, omogućio?

- On je ostao po strani. Zadužen je za odnose s Rusijom i slične bratsko-sestrinske priče, a Vučić i Dačić drže stvar u rukama deklarišući se kao ljudi koji mogu isporučiti više nego Tadić i njegova ekipa. Oni imaju onu poznatu šifru koja se uvek ponavlja u crtanim filmovima o Popaju: „Sve što ti možeš, ja mogu bolje od tebe“ - i toga se drže. Meni se spolja čini da to nije nešto dugog daha, ali za sad krpe rupu. Recimo, oni su s kosovskom pričom, koja je jako traumatična za deo stanovništva, relativno elegantno izašli na kraj. Videćemo kako će to dalje ići, jer su uz pomoć prividnog rešenja uspeli da ne reše to pitanje.

Da li bi povratak Tadića u politiku ili možda pokušaj preuzimanja DS bila pametna ideja?

- Bila bi pametna za sve osim za Tadića. DS nema nikoga ni približno tog kapaciteta da je iz pepela u kome je izdigne, da je reideologizuje, reorganizuje i počne novo uspinjanje na vlast. To bi bilo dobro za Srbiju, za DS, nisam siguran da bi bilo dobro za Tadića.

Kako ocenjujete značaj prve zvanične posete predsednika Hrvatske?

- Do posete je došlo onda i moglo je samo tada i doći kad je ona postala nevažna. Dok god je ona bila važna zbog javnog mnjenja u Hrvatskoj, koje nije bilo samo histerično, nego je imalo i dobre povode u nekim Nikolićevim izjavama, to nije bilo realno. Ali kad su premijeri došli u kontakt, kad su ministri na mesečnoj, pa čak i nedeljnoj bazi u saradnji, susret predsednika je vrsta rutinskog sastanka. Bilo je samo važno da se pokaže da predsednici ne ometaju saradnju ili, preciznije, da Nikolić ne ometa saradnju.

Ćirilica ne može u Vukovar. Da li je to samo problem Vukovara ili odnosa naroda i država?

- Da upotrebim grubu metaforu: leševi su bili suviše plitko zakopani i izašli su napolje. Koncept pomirenja je počivao na politički površnim i socijalno pogrešnim kontaktima. Rekli smo: žao nam je, a onda smo se rukovali i svi u politici su se ponašali kao da su svi u društvu to prihvatili. To je upozorenje da neke stvari ne nestaju samo zato što se o njima ne govori. Nakon više od dvadeset godina na primitivan način vraća se nacionalistički model. Statistika ne pomaže, ali upozorava: od 1.623 osobe koje Hrvatska traži, 40 odsto su nestali iz srpske zajednice. Kako Srba u Hrvatskoj ima svega oko četiri i po odsto, to znači da, po glavi stanovnika, Srbi traže 17 puta više ljudi nego Hrvati.

Umesto povlačenja tužbi za genocid Srbija i Hrvatska ojačavaju pravne timove. Šta dobijamo time?

- Mislim da neće povući tužbe jer ni na jednoj strani niko nema političke hrabrosti da preuzme tu odgovornost. Uveren sam da ni jedna strana ne može dobiti na sudu iz jednog, nažalost, perverznog razloga, da nakon Ruande i Srebrenice, recimo, ubijanje “samo” 68 ljudi u Škabrnji, gde se dogodio pravi genocid, nije dovoljno da se okarakteriše kao genocid. Ipak, srećan sam sa svakim danom u kome te tužbe nisu povučene jer je to način da se u javnosti podseća na zločine koji neće dobiti sudsku satisfakciju
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Hrvatska i region

Post od branko »

Bob Dilan optužen zbog poređenja Hrvata s nacistima

Predstavničko veće hrvatskih ustanova i zajednica Francuske tuži američkog pevača zbog rasizma i traži izvinjenje muzičara

Pariz – Vest da je protiv Boba Dilana podignuta optužnica u Parizu zato što je uporedio Hrvate sa nacistima preneli su juče svi mediji u Francuskoj.

Tužbu „zbog izazivanja rasne mržnje” protiv Dilana podnelo je Predstavničko veće hrvatskih ustanova i zajednica Francuske koje traži da se američki muzičar izvini Hrvatima. Povod je intervju koji je Dilan dao za američki muzički časopis „Rolingston” u oktobru 2012, u okviru promocije poslednjeg albuma, koji je potom objavljen u francuskom izdanju.

Najpoznatiji pesnik među rok muzičarima se u ovom dugačkom intervjuu vratio na svoju prošlost angažovanog umetnika i govorio o istoriji kao inspiraciji. Na pitanje da li nalazi sličnosti između Amerike iz vremena građanskog rata i danas, Dilan je odgovorio:

„Crnci znaju da neki belci nisu želeli da se odreknu robovlasništva, da bi, da je bilo po njihovom, još bili pod njihovim jarmom, i ne mogu da se prave da to ne znaju. Ako u vama teče krv robovlasnika ili (Kju Klus) Klana, crnci to mogu da osete. Te stvari su ostale do danas. Baš kao što Jevreji mogu da osete krv nacista, a Srbi krv Hrvata.”

Dilan je saslušan u sudu u Parizu sredinom novembra, kada je došao u Francusku da održi koncerte i primi „Legiju časti”, najviše francusko nacionalno odlikovanje. Optužnica koja je protiv njega podignuta je automatska u ovakvim slučajevima – na osnovu prijave za „uvredu” i „podsticanje mržnje”, precizirali su francuski mediji.

Za razliku od američkog zakona koji ne predviđa ograničenja kada je reč o slobodi govora, francuski Zakon o štampi zabranjuje pozivanje na diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv jedne ili više osoba zbog porekla, pripadnosti ili nepripadnosti određenoj etničkoj grupi, naciji, rasi ili veri.

Vest o podizanju optužnice protiv Dilana, koja je prethodno objavljena u hrvatskoj štampi, našla se u svim većim francuskim medijima, nakon što ju je u ponedeljak potvrdio sud u Parizu.

Za francuske novinare to je bila prilika da podsete na istorijski kontekst. Tako „Frans pres” navodi da je „tokom Drugog svetskog rata u Hrvatskoj vladao režim ustaša, nacističkih saveznika koji su stvorili nezavisnu Hrvatsku na ruševinama osvojenog jugoslovenskog kraljevstva i da su stotine hiljada Srba, Jevreja, cigana i Hrvata antifašista umrli u koncentracionim logorima – pre svega u Jasenovcu koji je prozvan ‘hrvatski Aušvic’”.

U vesti francuske agencije koju prenose mediji piše da su „Hrvati veoma osetljivi kada se pominju burni periodi u njihovoj istoriji, naročito prva Nezavisna država Hrvatska”.

AFP navodi da „ni danas ne postoji saglasnost oko broja žrtava. Zagreb govori o 80.000, Američki muzej holokausta o 100.000, a srpske asocijacije govore o 700.000 žrtava”. U agencijskoj vesti se zaključuje da „hrvatski ekstremisti i huligani danas koriste ustaške simbole na političkim skupovima i na kulturnim i sportskim događajima”.

U komentaru TV stanice BFM navodi se da „podizanje optužnice protiv autora i pevača koji se čitavog života borio za ravnopravnost i građanska prava, zvuči neverovatno”.

U intervjuu za „Rolingston”, na opasku novinara da se o njemu govori kao o svedoku sveta i istorije koja je oblikovala taj svet, Dilan je odgovorio:

„Istorija je čudna zar ne? Istorija je promenjena. Prošlost je promenjena, iskrivljena i iskorišćena u propagandne svrhe. Stvari koje su nam govorili da su se dogodile možda se nikada nisu dogodile. A stvari koje su nam rekli da se nisu dogodile možda su se dogodile. Novine to neprestano rade, istorijski udžbenici isto tako. Svi menjaju istoriju kako hoće. To je uobičajeno. Uvek gledamo na stvari kakve one zapravo nisu bile ili ih vidimo onako kako to želimo. Ne možemo da promenimo sadašnjost niti budućnost. Jedino možemo da promenimo prošlost i to neprestano radimo”.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Hrvatska i region

Post od Upravnik »

Čovek je samo rekao istinu.
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Hrvatska i region

Post od branko »

Da je slagao, ko bi ga tužio?
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Hrvatska i region

Post od Upravnik »

Niko. :roll:
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Hrvatska i region

Post od branko »

Papa će proglasiti Alojzija Stepinca za sveca do kraja godine

Vest da će papa Franja proglasiti uskoro kardinala Alojzija Stepinca za sveca, budući da je Stepinac već u statusu "blaženog", proširila se Katoličkom crkvom u Hrvatskoj uoči ovogodišnjeg Stepinčeve godišnjice smrti 10. februara.

Slika

Kardinal Alojzije Stepinac (1898-1960)

Celi proces kanonizacije Stepinca je dovršen, s crkvene strane sve je dokumentovano jer je ispitan njegov doprinos "čudesnim", tj. natprirodnim ozdravljenjima i sada se samo čeka na rezultate naučne verifikacije.

Vest o završetku kanonizacije, kako ocenjuje zagrebački Večernji list, moguće je da će večeras objaviti u Rimu kardinal Angelo Amato, prefekt Kongregacije za proglašenje svetih.

Stepinac je, inače u očima Crkve, borac protiv dva totalitarizma - nacističkog i komunističkog - te je, kako smatraju, zbog svoga neodstupanja od evanđelja svoj život skončao mučeničkom smrću.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Hrvatska i region

Post od branko »

Sonja Biserko svedočila kao hrvatski veštak!

Predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji Sonja Biserko svedočila je danas pred Međunarodnim sudom pravde kao veštak Hrvatske u procesu po uzajamnim tužbama Srbije i Hrvatske za genocid na hrvatskoj teritoriji od 1991. do 1995. godine.

Kako je preneo HRT, pored Biserko, iskaz je dao i Frano Kožul, kao svedok kog je predložila Hrvatska.

Hrvatska je u ovom procesu predložila ukupno 12 svedoka, ali će samo šest biti ispitano pred sudom dok će izjave ostalih biti priložene u pisanom formatu. Sud je zabranio da se svedočenja objavljuju pre završetka usmene rasrprave 1. aprila.

Šef hrvatskog pravnog tima Vesna Crnić Grotić je ranije najavila da će Biserko biti ispitina o istorijskom kontekstu konflikta u Hrvatskoj početkom devedesetih, a Kožul o zločinima u Vukovaru.

Svedoci Srbije još nisu poznati, a Hrvatska je saopštila juče, na početku rasprave, da ih neće unakrsno ispitivati.

Tokom jučerašnjeg zasedanja, predstavnici hrvatskog pravnog tima predstavili su svoje najvažnije argumente u prilog tvrdnji za je Srbija izvršila genocide.

Predstavnici pravnog tima Srbije te tvrdnje odbacili su kao ironične, jer je srpski narod taj koji je tokom akcije "Oluja" pretrpeo genocid u Hrvatskoj.

Srbija će, prema planu zasedanja suda, argumente iz svoje kontratužbe predstaviti 10. marta, a potom pozvati i svoje svedoke.

Hrvatska je 2. jula 1999. godine pokrenula postupak pred MSP protiv tadašnje SRJ zbog navodnog kršenja Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida tokom oružanih sukoba na teritoriji te republike od 1991. do 1995. godine.

Deset godina kasnije Srbija je odgovorila kontratužbom zbog kršenja iste konvencije. Brojnim pisanim podnescima ukazala je na genocid nad srpskim življem u Hrvatskoj s posebnim osvrtom na istorijiski kontekst od počev od masovnih logora iz Drugog svetkog rata.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: Hrvatska i region

Post od aleksey »

 
Ok, samo mi nije jasno čemu znak uzvika u naslovu.

Iznaneđenje, i to svetsko, bi bilo da se pojavila kao srpski veštak.

:x
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Hrvatska i region

Post od branko »

Pismo Hrvata koje je uzdrmalo region: Pozdrav iz normalne Evrope!

Mladi hrvatski preduzetnik koji već neko vreme živi i radi u inostranstvu javio se redakciji hrvatskog portala Index.hr pismom koje je postalo hit nakon što ga je podelilo nekoliko hiljada ljudi! Portal Vijesti preneo je pismo u celini.

"Pišem vam iz jedne velike europske zemlje u koju sam se sklonio od neučinkovite i tragično loše Domovine Hrvatske. Želio sam nekome prikazati stvarne probleme zbog kojih mladi bježe iz Hrvatske i koji su doista problemi zašto oni koji mogu biti uspješni biraju alternativu.

Rođen sam u Zagrebu u tom “prokletom komunizmu”, u tridesetim sam godinama i danas uspješan poduzetnik koji s Hrvatskom dijeli jedino sjećanja i obitelj (roditelje) koje sam ostavio. Vratiti se vjerojatno nikad neću o čemu nešto kasnije.

Živio sam u obiteljskom okruženju s visokim radnim navikama, otac obrtnik bio je uspješan u poslu pa je i majka ostavila državni posao da mu se pridruži. Uvijek smo davali manje sretnima od nas čemu nas je učio katoličko-kršćanski odgoj ali i osjećaj solidarnosti. U crkvu smo išli redovito gledajući kako se i ona mijenja s vremenom koje je prolazilo (čast izuzecima).

Srednju školu sam završio sa savršenim ocjenama i odgojem, u stranke nisam išao kao ni obitelj. Tata je kratko bio branitelj (par mjeseci). Ukratko reklo bi se “savršena obitelj Hrvata”.

Moglo bi se reći da su moji s velikom srećom dočekali 90-te. Obiteljski prijatelji bili su brojnih vjera i nacija i nismo diskriminirali. Gledali smo kako ih drugi diskriminiraju i kako se moraju više dokazivati od nas samih. U srednjoj školi sam saznao da ima djece koja po imenu i prezimenu i nekim drugim obilježjima znaju tko je iz koje od tih manjina. Mene nije nikada osobno to pogađalo ali ni dan danas to ne razumijem. Zašto je lakše mrziti druge nego uvažavati sve?

Fakultet sam teže upisao usprkos svim ocjenama. Kasnije sam saznao da su se neki upisivali bez problema s lošim ocjenama. Plaćali smo studij, nije to bilo puno mojima ali taj okus te nepravde je bolio. Faks sam završio na vrijeme. S jako visokim prosjekom, rektorovom nagradom i dva napisana rada objavljena u eminentnim časopisima.

Mjesta za karijeru na Sveučilištu ipak nije bilo za mene. Bilo ga je za neke “savršenije od mene”, uglavnom “pravije Hrvate”.

Počeo sam s poduzetništvom u Hrvatskoj. Spoznaja da odmah od početka treba imati računovođu, početni kapital i papirologiju (prostor s ugovorom…) za koju sve skupa treba raditi je bila bolna. Želim privređivati za sebe i državu ali me i u tome tjeraju da se mučim. Zašto? Nije me to zaustavilo, radio sam po čitave dane i pokrenuo proizvodnju.

U roku od godine zapošljavao sam četiri osobe. Radilo se puno, a dragi ljudi s kojima sam radio su sa mnom stvarali. Meni su oni bili zahvalni jer sam ih zaposlio kada nitko drugi nije htio. Radilo se o sjajno sposobnim osobama i ja sam čak bio zahvalan drugima što ih nisu zaposlili.

Problemi su počeli s prvom inspekcijom koja nam je stigla. Znate onu kada netko traži “dlaku u jajetu”? To su meni tražili i našli. Inspekcija je bila kao streljački vod, prema meni su se ponašali kao na suđenju a zamislite tražili i ručak i kave. Nebitno o čemu se radi. Prva kazna. Druga inspekcija. Druga kazna. Potom greska računovođe za koju opet ide meni kazna.

Prokuhalo je u meni. Htio sam firmu držati radi radnika koje sam zavolio kao obitelj ali nisam više mogao. Nisam spavao dobro. Znao sam da tako više ne mogu. Kako sam izvozio često sam sa svojim kupcima pričao i oni su mi se čudili da želim tako raditi. Tada sam donio odluku. Zatvoriti firmu, otvoriti vani i preseliti se.

U roku od pola godine vani život mi se preporodio. Država ti pomaže, cijenjen si, posluješ bez problema. Prvu inspekciju koju sam imao najavili su mi mjesec dana ranije. Pronađene sitnice koje nisu bile usklađene su mi ukazali i pomogli da ih ne radim. Nije bilo kazne! Računovodstva gotovo i nema dok ne pređete određenu zaradu i sve je toliko jednostavno da mi to gotovo nije bilo jasno.

Radim isti posao a zarađujem deset puta više. To je realnost. U zadnje vrijeme upoznao sam liječnika iz Zagreba koji je tu došao i koji govori gotovo iste stvari samo iz svoje branše. Prema nama kao strancima nema diskriminacije, živimo u društvu koje cijeni rad a uopće ne znam tko je kakve političke afiliacije niti koga to ovdje uopće zanima.

Družim se i s Hrvatima i Srbima i Bosancima i domaćima. Nema neke solidarnosti među nama. Znate zašto? Ne treba je. Ako ste uspješni, uspješni ste a ako niste država pomaže. Jedini koji kopaju po smeću su narkomani tj. oni koji biraju takav život. Nesretni su i ti ljudi ali je teško pomoći onome koji ne želi pomoć.

Zato se vratiti nikad neću. Ovdje se budim i zaspem sretan. Obitelj mi fali, fale mi zagrebačke ulice ali sve manje. Ne idem više niti na Jadran jer sam vidio brojne druge prekrasne lokacije i zemlje u kojima sada uživam. Ljepote koje nisu ništa manje od onih kojima obiluje moja Domovina. Roditelji dolaze k meni a sa zaručnicom, uskoro suprugom, čekam i dijete. Zaručnica nije iz Hrvatske, dijete neće biti Hrvat a i ja ću uskoro dobiti novo državljanstvo.

Što to ovdje imam a u Hrvatskoj nemam. Ljudsko dostojanstvo, priliku da se dokažem i slobodu. Zašto vam onda pišem? Jedino što mi je žao jesu drugi koji ostaju u Hrvatskoj. Nije ovo poziv svima da napuste zemlju nego želja da kažem što je Hrvatskoj potrebno.

Nisu to velike investicije izvana, velika INA ili Podravka. Hrvatskoj treba liberalizacija poslovanja za one male poduzetnike jer što god mislili Hrvatska obiluje mladima koji znaju i mogu ali nemaju priliku. Ovdje je takvih na desetke i upravo iz Hrvatske dolaze najsposobniji. Upoznajem ljude iz velikog broja europskih zemalja koji su ovdje došli ali najviše je onih iz Hrvatske koji rade najplaćenije poslove i vode svoje firme.

Hrvatska ako želi opstati treba sljedeće. Ne treba poduzetnicima ni smanjenje poreza, i to se može podnijeti jer su mladi u Hrvatskoj sposobni. Treba ukinuti birokraciju i olakšati poslovanje. Treba donijeti zakon po kojem će se firma osnovati u roku jedan dan a da za izostanak toga odgovaraju suci trgovačkog suda i ostali u birokraciji. Treba ukinuti sva davanja do 150,000 kuna godišnje. Zašto toliko? Zato što se s time može osigurati jedna dobra plaća i jedna prosječna, unajmiti prostor i kupovati osnovnu opremu.

Taj iznos može biti i veći ako se radi o proizvodnji. Treba osigurati da se putem internetskog bankarstva sve može platiti, uključujući i državi s upisivanjem osnovnog bruto iznosa. Da se izbace računovođe ne zato što su loši nego zato što se treba pružiti prilika da zarađujete više a tek onda da ste dužni birokraciji.

Želim reći još nešto. U birokratskom aparatu sam sretao brojne ljude koji su mi pomagali i naporno radili. Nisu u državi svi neradnici ali su i oni koji rade frustrirani jednako kao mi koji smopoduzetnici. Zašto? I tamo se sposobni šikaniraju.

Znate što sam kod računovođa u Hrvatskoj vidio. Oni kažu, izvući ćemo vam novce tu i tu jer je tu zakonska rupa. Dovraga. Kakva je to država koja birokratizira sve pa morate uzimati ljude koji će opet tražiti rupe da vam pomognu. Ne zamjeram im, oni (računovođe) rade svoj posao najbolje što mogu ali to je sve skupa apsurdno.

Gledam vijesti iz Hrvatske i ne razumijem. Čuva se obitelj od “povampirenih homoseksualaca” a mladi nemaju s čim zasnovati obitelj. Priča se o ćirilici a ne o birokraciji i porezima. Nitko ne predlaže poreznu reformu za male. Među političarima nema očito nikoga tko je sam zarađivao za svoj kruh.

Vidim da vaš medij ganjaju zbog Student servisa a nitko se nikad nije zapitao da li su davanja koja morate inače dati jednostavno prevelika za vaš biznis. Zatvoriti, uništiti, kazniti kao da je moto nerazumnih i za Hrvatsku autodestruktivnih političara.

Za mene je kasno. Kao što sam rekao, neću se vratiti. Pišem zbog onih koji ustraju u ostanku. Njih treba spasiti.

Molim da ukoliko imate želju ovo pismo objaviti isto ne potpišete jer ne želim tati i mami priuštiti inspekcije. Oni ne žele napustiti Hrvatsku.

Puno pozdrava iz normalne Europe“.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5505
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Hrvatska i region

Post od Bibliotekar »

Osupnut sam. No ne razumem zašto članak nije u roza boji? Ispada da se u vreme „komunizma" moglo lepo obrtnički živeti, a u doba današnjega kapitalizma – cvrc. :lol:

BTW: Voleo bih da pročitam i neku srceparatelnu storiju tipa „I ja sam od komunizma zapalinđao u Europu, lako & bez frke otvorio tamo hi-tech firmu, propao potom bez ostatka i nakon tri godine vratio se na Balkan i na sreću uspeo se poslovno uzdignuti, a onda je došao sistem kao u Evropi te sam sada ponovo bankrot.”

Tek toliko da se obraduju neke jedinke balkanskoga podrijetla u prosperitetnom europskom inozemstvu, gde ništa pod milim bogom ne rade, osim što otvore vrata kada im poštar donese državnu europsku socijalnu pomoć, a potom plodotvorno kuckaju po forumima od 0 do 24 H... :)
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Hrvatska i region

Post od branko »

Ima ih i kod nas koji kuckaju od 0 do 24 h...
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5505
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Hrvatska i region

Post od Bibliotekar »

I to još besplatno! :roll:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Hrvatska i region

Post od branko »

Pupovac: Ovako je radio ustaški režim!

Na pojedinim društvenim mrežama na Internetu pojavio se poziv na bojkot srpskih prodavnica i robe u Vukovaru dok se iz tog grada "ne makne ćirilica", preneo je portal "Dnevno.hr".

Predsednik Srpskog narodnog veća (SNV) i poslanik u hrvatskom parlamentu Milorad Pupovac oštro je danas osudio taj poziv i pozvao nadležne institucije da reaguju.

Pupovac je na vanrednoj konferenciji za novinare u Zagrebu najavio da će u suprotnom obavestiti tela izvan Hrvatske, prenela je Hina.

Poziv na bojkot preko društvenih mreža upućen Hrvatima u Vukovaru odnosi se na srpske proizvode i 35 prodavnica sa adresama čiji su vlasnici Srbi koji pošteno rade svoj posao, i ucenjuju ih time hoće li u Vukovaru biti ćirilice ili ne, istakao je Pupovac.

Prema njegovim rečima, to je karakteristično za nacističke, fašističke i ustaške režime 1930-ih godina i nije svojstveno evropskim demokratskim sistemima.

Takvim pozivom, ističe, prekršen je Ustav Hrvatske, Ustavni zakon o zaštiti prava nacionalnih manjina, Kazneni zakon, Zakon o suzbijanju diskriminacije i niz evropskih povelja i konvencija.

On je ocenio da takva retorika može ozbiljno zatrovati odnose Hrvatske i Srbije.

"Nije pitanje je li to fašizam, nego koliko je to fašizam", rekao je Pupovac.

Pozivanje na bojkot na konferenciji za novinare osudio je i predsednik Saveta za nacionalne manjine Aleksandar Tolnauer, rekavši da se stvara atmosfera ksenofobije poznate s početka 1990-ih i da se strah pretvara u mržnju, a ona u nasilje.

Taj se postupak kosi sa civilizacijskim dostignućima 21. veka, rekao je Tolnauer i najavio da će Savet reagovati ako to ne učine nadležne institucije.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Hrvatska i region

Post od branko »

IGOR MANDIĆ: Hrvatska je postala NATO plaćenik, najstrašnije organizacije koja divlja svetom, sile koja je nanela najveću nesreću Srbiji

Ovo je moj oproštaj sa svima, govori nam Igor Mandić pokazujući na novu knjigu „Oklop od papira“, dok sedimo na dvanaestom spratu njegovog stana iz kojeg puca pogled na Zagreb. „Privatno podnosim crtu ispod računa moje intelektualne biografije“, kaže pisac koji već gotovo pedeset godina uzburkava duhove čim stavi neko slovo na hartiju. Pred nama je i stara pisaća mašina „olimpija“, jer kompjuteri nisu ušli u kuću ovog provokativnog hroničara našeg vremena, za kojeg jedni kažu da je jugonostalgičar i srbofil, drugi da je britki kritičar koji kaže ono što se drugi boje izreći.

- Pokušao sam u ovoj knjizi da prikažem jednu vrstu mog životnog, intelektualnog snalaženja kroz sve ove peripetije, meandre, lavirinte naše najnovije istorije, u kojima nije bilo lako opstati na liniji neke savesti, kako bi se krležijanski reklo. Ali, želeo sam da pokažem kako mi je pedeset godina mog pisanja dalo za pravo da kažem kako sam opravdao svoj biografski projekt – govori nam pisac kojeg podjednako vole ili ne vole i Srbi i Hrvati.

Utisak je, kada se čita vaša poslednja knjiga, da se na ovim područjima uvek isto događa – red mira i nekog blagostanja, pa red sukoba, krvi i svađa?

- Istorija se ponavlja, jedanput kao tragedija, drugi put kao farsa. Naše su se farse ponovile već nekoliko puta, 1971. godine, 1991… To nije ni problematično, ni strašno, a Niče je to davno opisao kao večno vraćanje istog.

U svim tim periodima ste bili veoma kritični, imali ste svoj stav koji nikad nije bio u skladu sa onim koji je prevladavao. Uvek ste se borili sa vetrenjačama?

- To mi je i prednost i mana, a očito sam tako nasađen od rođenja. S takvim krivudavim stavovima nastojao sam da se oduprem vremenu da me ne slomi i da ostvarim maksimum kontroverznosti. Kabast sam za rukovanje i teško me je smestiti u neku fioku.

Sada kada svodite svoje životne račune, kako gledate na vreme u kojem živimo?

- Živimo u vremenu oskudice od Triglava do Đevđelije, koja najviše pogađa narod, onu uništenu radničku klasu koja je u Hrvatskoj pretvorena u delatnike. Ali ni drugde nije bolje, a očito je da ni oskudica nije došla do dna. Ne znam hoće li i kada narodni gnev da provali i da sruši sve prepreke pred sobom. Dakako, to nije neka lepa slika koju bi sebi priviđao, jer bi bila krvava, pa je bolje to ne priželjkivati.

Da li samo oskudica obeležava ovo vreme?

- Živimo i u vreme idejno-političke izgubljenosti, jer raspadom Jugoslavije, voljnim ili nevoljnim, a obe su sile tu bile na delu, niko nije dobio ništa. Nažalost, svi smo na gubitku. Imamo i osećaj straha pred budućnošću, koji je karakterističan u celom regionu i obuhvata sve, pa i mene. Socijalistička Jugoslavija, respektabilna srednjoevropska država, uništena je u paramparčad i sada svi ti novostvoreni udovi osećaju da im nešto fali. Svima fali jedan fantomski ud, kao kada invalide svrbi nepostojeća ruka ili noga. Tako svaku od ovih naših zemljica nešto svrbi.

Kao da se iz ovoga što tvrdite može pročitati da smo pre živeli bolje, bezbednije?

- Svako vreme sanja o prošlim, zlatnim vremenima. Verovatno ih nije ni bilo, jer kada se ide duboko u prošlost vidi se da su i tada pesnici sanjali o prošlim vremenima. Teško je reći i da smo mi pre živeli bolje, ali život je bio pravolinijski. Iako sam se i ja bunio protiv jednoplošne ideologije imao sam pred sobom tačno određen put – školovanje, fakultet, brak, porodica, deca, još malo rada i smrt. Ili kao što su američki ironičari saželi sve Čehovljeve drame u jednu rečenicu: „Čovek se rodi, pa živi, a život je sranje, pa onda umre.“ Tako sam ja sa time u bivšoj državi bio pomiren, ali onda su došla ta, takozvana, zabavna vremena.

Zabavna vremena? Valjda se šalite?

- Dobro, zanimljiva vremena, koja prati stara kletva koja se pripisuje čas jevrejskom narodu, čas Kinezima: „Ne dao ti bog da živiš u zanimljivim vremenima.“ Nama se baš to dogodilo, a to su i najužasnija vremena.

Kome je raspad Jugoslavije doneo više sreće – Slovencima, Hrvatima ili Srbima?

- Podjednaku nesreću svima. Sada se na delu vidi da sve te državice stenju u svojoj izolovanosti. Najpre se pokušalo izbrisati čitavo socijalističko nasleđe, dok se nije shvatilo da nije moguće dalje bez kadrova koji su sve to napravili. Prvo su se toga dosetili policajci, pa su se oslonili na svoje stare kadrove iz socijalizma koji su se brzo okrenuli u nove vernike, pa onda političari. Oni kojima je prošla država dala sve, karijeru, stanove, položaje, brzo su se okrenuli u nacionalističke lidere, koji su poveli državu u besmisleno klanje. Mislim da su svi podjednako izgubili i sada vape za pomoć Evrope i sveta, kao neki očajnici na rubu pustog ostrva koji mašu avionima.

I jesmo li dozvali pomoć?

- Mašemo krpicama i palimo vatru da nas neko primeti i da nam pomogne. E, kasno je, brale…

Da vas sada čuju hrvatski nacionalisti odmah bi vam prišili etiketu jugonostalgičara

- Lako je za tu blagu etiketu, jer taj naš nacionalizam ima i mračnu stranu, uniformisanu u crno, koja nije sada neka opasna sila koja bi mogla da našteti demokratskim procesima, ali predstavlja bauk za plašenje. Oni se ne zadovoljavaju tako blagom etiketom kao što je jugonostalgija, već pljuju čoveka od glave do pete, po porodici, precima, i to možemo da uporedimo samo sa mentalitetom jasenovačkih krvnika. E, te crne snage ja često u Hrvatskoj osećam na svojim leđima.

Imate tu u svom stanu i dokaze o napadima na vas?

- Imam tu pune koverte dokumentacije njihovih govana, koje čuvam na higijenskom mestu da mi ne usmrde kuću, a ne želim se time ni razbacivati, ni to objavljivati.

Mnogi su u vama videli i hrvatsko-srpskog medijatora?

- Tu i tamo sam upao u neke paušalne križaljke, ocenjujući naše odnose, pa je zato došlo i negativno političko etiketiranje, pre svega u Hrvatskoj, prema meni. Od sedamdesetih sam intenzivno učestvovao kao jedini sa ove strane u raznim kulturnim procesima u Beogradu, od književnih tribina, pojavljujući se svuda, jer sam se rado odazivao. To moje učešće je bilo ono što se pretvorilo prema spolja u namernu brigu za odnose Hrvata i Srba. Ta moja briga došla je i kroz prijateljstva s pametnim ljudima u Beogradu i Srbiji. Ali, bio sam samo autsajder, a sada sam otpisani penzioner.

Hrvatski nacionalisti su vas častili i da ste srbofil, da ste preterano voleli Srbe?

- Pa nemojte, molim vas, govoriti u prošlim vremenima, to je ostala konstanta. Pojam ljubavi ipak nije dobro pogođen, jer ne može da se voli jedan narod ili zajednica, jer je to preterana apstrakcija i vuče mi na parolaštvo pseudofilozofskog tipa bliskog teologiji. Moje je mišljenje o Srbima oblikovano kroz druženje s pametnim ljudima iz Srbije.

Recimo, Dobricom Ćosićem?

- Još početkom šezdesetih napisao sam golemu esejčinu o romanu „Deobe“, koji je za mene bio veoma važan. Kasnije bismo se viđali u Beogradu i produbio sam poznavanje njegovog golemog opusa, koji bi trebalo da proučava ceo jedan institut. O drugim aspektima njegove ličnosti ne želim da razgovaram, jer mi nisu prevladavali nad njegovim književnim opusom.

Kako danas vidite hrvatsko-srpske odnose?

- Nakon prvih naznaka smirivanja napetosti izazvanih građanskim ratom u Jugoslaviji ponovo se raspiruje nekakva potmula netolerancija, s jedne i s druge strane. Počevši od jezika, kulture do političkih pitanja, graničnog spora i svega drugog. Izgleda da su te strasti u nekim šovinističkim elitama stvarno zatrovale mozak da crvi iz podsvesti deluju na šire mase. Odnosi su nam čak i slabiji nego što su bili pre desetak godina.

Devedesetih godina prošlog veka vikalo se „Imamo Hrvatsku“. Da li „imamo Hrvatsku“ i danas?

- Danas ne, ali Tuđmanova ekipa je jedno vreme imala tu malu, usku, nacionalističku, neoustašku, postendehaovsku državicu. I taj projekt šovinističkih ekipa je upalio za jedan trenutak. Ali, taj trenutak je kapljica vode u večnosti. Dvadesetak godina postojanja državica na ovim prostorima je samo treptaj u dubini svemira, ne znači ništa. A ko poživi, videće.

Slovenija i Hrvatska su u Evropskoj uniji, Srbija na putu. Da li je to spas za ovaj deo Evrope?

- Spasa nema ni za koga. Hrvatskoj EU nije učinila ništa dobro. Iza svega stoji jedna dubinska i dalekosežna eksploatacija. Mi smo sada ponovo u službi zapadnih sila, plaćenici NATO, najstrašnije organizacije koja divlja svetom, sile koja je nanela najveću nesreću svojim vulgarnim atakom na Srbiju i Crnu Goru. A nama se pričinjava da je to neka pozitivna tačka u toj vražjoj Evropskoj uniji. Sramota je služiti natovskoj ekspanziji.

Mislite li da živimo previše u prošlosti, među partizanima, ustašama, četnicima, pa ne možemo da uredimo sadašnjost?

- To je izazivanje naknadne boli čačkanjem po ranama. Namerno se to radi, da se trganjem kraste sa rane izazove novo krvarenje. Ali, moguće je među naše narode uvesti principe pravednosti, tolerancije, jednakosti i međusobnog poštovanja. Ne mora to biti bratstvo i ljubav, ali poštovanje može biti.

NOVI ZAJEDNIČKI ŽIVOT

Postoji li model nekog zajedničkog života na ovim prostorima, kroz EU ili nekako drukčije?

- Ne treba rekonstruisati neke stare projekte, jer bi to bilo protiv zdrave pameti svakoga ko je imalo upućen u istorijske procese. Razmišljam o nadregionalnoj zajednici u kojoj bi bili Hrvati, Srbi, BiH, Kosovo, ali ne pod kapom EU. Mi već sada imamo gubernatore, to nam ne treba. Možda su to pusti snovi, iluzije, vizija moguće budućnosti. A onda i utopija. Ali neka, bolje utopija nego beznađe.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Hrvatska i region

Post od branko »

U Hrvatskoj sklopljen prvi gej brak

U Zagrebu je večeras sklopljen prvi gej brak u Hrvatskoj, odnosno životno partnerstvo. "Srećno i sve najbolje dvojici mladoženja od Zagreb prajda", objavljeno je na Fejsbuk stranici udruženja Zagreb prajd (Zagreb Pride).

Čestitka je objavljena i na tviter profilu Zagreb prajda uz fotografiju izvoda iz registra životnog partnerstva i napomenu da je "u Hrvatskoj večeras stvarana istorija".

Detalji venčanja nisu poznati, osim što su iz udruženja objavili da je ministar uprave Arsen Bauk mladoženjama poklonio kravate.

Mediji su ranije pisali da će prvi u registrovano životno partnerstvo, koje se kao i brak sklapa kod matičara, stupiti dvojica muškaraca s područja Zagreba.

Sabor Hrvatske doneo je sredinom jula Zakon o životnom partnerstvu koji gej parovima omogućava sklapanje životnog partnerstva i druga prava koja uživaju i heteroseksualne zajednice, osim usvajanje dece.

U decembru prošle godine u Hrvatskoj je održan referendum na kojem je većina izašlih birača odlučila da se u Ustav unese definicija braka kao zajednica muškarca i žene.

Referendum je raspisan na osnovu oko 750.000 potpisa koje je prikupila izrazito konzervativna građanska inicijativa "U ime obitelji", uz podršku Katoličke crkve u Hrvatskoj i desno orjentisanih političkih stranaka.

Oni su na taj način želeli unapred da onemoguće izjednačavanje prava homoseksualnih i heteroseksualnih zajednica.

Prethodno je vladajuća koalicija levog centra najavila donošenje zakona o partnerstvu, što je Socijaldemokratska partija obećala u predizbornoj kampanji.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Hrvatska i region

Post od branko »

Zabranili pomen poklanim Srbima

Na mestu glinske pravoslavne crkve u kojoj su ustaše krajem jula i početkom avgusta 1941. godine zverski ubile preko 1.700 Srba, više neće biti dozvoljeno odavanje pošte žrtvama tog zločina. Tu sramotnu odluku pre nekoliko dana izglasalo je većinom glasova svih većnika hrvatske nacionalnosti Opštinsko veće Gline.

Tim, zdravom razumu neshvatljivim činom lokalna vlast u Glini dovela je do
apsurda proces oskrnavljivanja tog nezamislivog zločina i mesta na kojem je izvršen. Odmah posle "Oluje", jedna od prvih odluka bila je preimenovanje Spomen doma, izgrađenog za vreme bivše SFRJ, u Hrvatski dom, a taj je cinizam zaokružila aktuelna garnitura vlasti donošenjem Odluke o utvrđivanju mesta polaganja venaca, cveća i paljenja sveća na području Gline.

Tom je odlukom utvrđeno da se ubuduće komemoracije u tom gradu mogu održavati jedino ispred krsta katoličke crkve, čime je praktično zabranjeno odavanje pomena srpskim žrtvama poklanim u glinskoj pravoslavnoj crkvi.

Tako je na zaista vulgaran način lokalna vlast odgovorila na, pre izvesnog vremena, pokrenutu incijativu nekoliko organizacija da se Spomen domu vrati ime. Istoričar i publicista Slavko Goldštajn u svom je apelu, podržavajući tu inicijativu napisao da je "u Hrvatskoj učinjeno mnogo masovnih zločina, ali da nigde nijedno mesto zločina, kao u Glini, nije obeleženo sa toliko cinizma koji vređa žrtve, njihove porodice, sunarodnike i celo hrvatsko društvo".

No, Hrvati u Glini i njihovi politički predstavnici tvrde suprotno. Za njih to nije mesto sećanja već "Hrvatski dom" koji "Srbi oskrnavljuju polaganjem venaca i palenjem sveća".

Srpske organizacije i Antifašistička liga sasvim sigurno će nastaviti komemoracije na mestu ispred nekadašnje srpske pravoslavne crkve u Glini, mestu najvećeg ustaškog zločina izvan sistema koncentracionih logora!
To je za "Vesti" potvrdio srpski predstavnik u Opštinskom veću i zamenik gradonačelnika Gline Đuro Stojić. On je ocenio da je ova sramna odluka donesena sa isključivom namerom da se zabrani polaganje venaca na mestu nezamislivog zločina nad Srbima u Drugom svetskom ratu, da se zaboravi istina da su na tom mestu u leto 1941. godine ubijeni nevini ljudi samo zato što su Srbi.

Podsećajući da je ovog leta na tom mestu venac položio i poklonio se žrtvama i hrvatski predsednik Ivo Josipović, što su lokalni čelnici ocenili kao napad na suživot Srba i Hrvata u Glini i odmah uklonili sve vence, Stojić kaže da lokalna vlast godinama radi na oskrnavljivanju tog mesta, počevši od ciničnog preimenovanja pa do poslednje odluke da se zabrani odavanje pošte stradalima na mestu zločina.

- Pitao sam većnike šta će se dogoditi ako mi na tom mestu koje ste odredili kao zajedničko, ispred krsta katoličke crkve, sledeće godine donesemo venac na ćirilici, a pravoslavni sveštenik održi parastos. Hoćete li tada reći da je to srpska provokacija - rekao je Stojić. On kaže da je na sednici doživeo lavinu napada, uz horsku poruku hrvatske većine da oni "u svojoj kući mogu raditi šta hoće", a da će njemu verovati tek kada na svoju kuću okači hrvatsku zastavu.

Na pitanje šta će biti sledeće godine, kako će biti obeležena godišnjica stradanja Srba u glinskoj pravoslavnoj crkvi, Stojić kaže da će sigurno položiti vence na mestu stradanja, da neće dopustiti da se uspomena na žrtve ugasi, a "oni neka pošalju policiju da nas spreči".

- To je nasilje nad istinom i istorijom, ali i nad budućnošću Srba na ovim prostorima - rekao je Stojić.

Poučan primer Slunja
Glinski slučaj je prerastao lokalne okvire i postao "hrvatski slučaj". U tom kontekstu za vlasti u Zagrebu poučan je primer Slunja, kada je pre nekoliko godina bivši hrvatski premijer Ivo Sanader naredio komunalnim službama da maknu spomenik ustaškom zločincu Juri Francetiću sa glavnog gradskog trga. No, on je tada peglao imidž Hrvatske na putu u EU, za čim aktuelna vlast više nema potrebe, pa su glinskim "komunalcima" odrešene ruke.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Hrvatska i region

Post od branko »

Novi skandal zbog Jasenovca: Hrvatski sveštenik negira da je bio koncentracioni logor

Društvo za istraživanje "trostrukog logora Jasenovac" negira da je Jasenovac bio konc-logor i da su u njemu ubijani Srbi, Jevreji i Romi, već tvrdi da su tu deportovani protivnici režima NDH i komunisti, a da su nakon rata na tom području partizani ubijali Hrvate.

U ovom društvu su pripadnici i desne i leve orijentacije hrvatske države i zajedno negiraju istorijske činjenice i dokaze o genocidnoj prirodi ustaškog režima i konc-logoru Jasenovac.

Predsednik tog društva je dr. Stjepan Razum, sveštenik i rukovodilac Arhiva Zagrebačke nadbiskupije, potpredsednik je Mato Rupić, rukovodilac Odeljenja arhivskog gradiva Hrvatskog dokumentaciono-memorijalnog centra Domovinskog rata, a sekretar Igor Vukić, novinar naklonjen levici.

Oni tvrde da je Jasenovac bio "zatvor, odnosno radni logor za aktivne protivnike NDH (u najvećem broju komuniste i njihove saradnike) te za grupu Jevreja koji su bili izuzeti iz deportacija u nemačke logore".

Društvo propagira da je ovaj konc-logor, zaparavo, bio "sabirni centar za ratne zarobljenike i Jevereje" te da zarobljenici u Jasenovac "nisu dovođeni da bi bili ubijani i da niko tu nije ubijen samo zato što je bio Srbin ili pravoslavac".

Revidiranje istorije

Sveštenik Razum tvrdi da su zločine u Drugom svetskom ratu zapravo "počeli četnici pobunom protiv legalne hrvatske vlasti u julu 1941" - to je naveo još 2012. u intervjuu zadarskom" Hrvatskom listu", naslovljenom s "Vreme je da srušimo velikosrpski mit o Jasenovcu".

On tvrdi da je SUBNOR "u tri navrata pokušao da dokaže "naduvane" brojke masovno stradalih u Jasenovcu sistematskim iskopavanjem žrtava 1961, 1964. i 1984".

Šta više, tvrdi on, "mnogi hrvatski vojnici završili su svoj "križni put" 1945. upravo na poljima oko Jasenovca i na obalama Save", pa su tamo, kako tvrdi on i još jedan deo hrvatskih desničara, zapravo, ubijani Hrvati.

- O svemu tome postoji obilje arhivske građe, a i svedoci su još živi. Država bi istraživanja Jasenovca trebala podsticati, a ne ometati - kaže Igor Vukić, sekretar društva, koji je objavio feljton "Zanemarene činjenice o jasenovačkom logoru" u 22 nastavka u "Glasu Koncila".

Zurof protiv Društva

Rad ovog hrvatskog društva žestoko je osudio Efraim Zurof, direktor Centra "Simon Vizental".

Društvo želi da bude proglašeno za nevladinu organizaciju u Hrvatskoj, ali zagrebački Gradska kancelarija za opštu upravu to odbija.

Naime, ova kancelarija već se jednom kompromitovala, jer je u Registar udruženja svojevremeno upisala Udruženje dobrovoljaca HOS-a sa natpisom "Za dom spremni".

Taj slučaj kasnije je pred komisijom UEFA iskoristio hrvatski fudbaler Josip Šimunić, koji je kažnjen zbog ustaškog pozdrava "Za dom spremni" nakon utakmice Fudbalske reprezentacije Hrvatske na Maksimiru.

Mediji navode da je ta blamaža sprečila novi skandal, pa je zahtev ovog udruženja odbijen uz spisak primedbi.

Josipovićeva osuda

Društvu je zamereno što umesto izraza "koncentracioni logor", koji se koristi u Zakonu o Spomen-području Jasenovac, koristi izraz "ratni, radni i sabirni, odnosno trostruki susljedni logor", što je na tragu službenog naziva "sabirni i radni logor" iz doba NDH.

U žalbi na odbijanje zahteva da budu registrovani kao nevladno udruženje, predsednik Razum, na arhaičnom hrvatskom, navodi da ga "čudi to što se želi zakočiti naučno istraživanje i hrvatskom narodu nametati dogmatske stavove koji su svojstveni nekadašnjem komunističkom režimu".

Na Razumove istupe reagovao je Efraim Zurof pozivajući ga da podnese ostavku na funkciju rukovodioca Nadbiskupskog arhiva, kao i predsednik Hrvatske Ivo Josipović, upozorenjem da Razum revidira hrvatsku istoriju.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Hrvatska i region

Post od Upravnik »

Ni Hitler nije znao da postoje koncentracioni logori u Austriji, Nemačkoj i Poljskoj. ;)
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Odgovori

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Semrush [Bot] i 5 gostiju