NATO

Odgovori
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

NATO

Post od branko »

Zatvori CIA u Poljskoj

Postoje dokazi da su u Poljskoj 2002. i 2003. godine postojali tajni zatvori CIA, tvrdi komesar za ljudska prava Saveta Evrope Tomas Hamarberg. Metode mučenja primenjivane na osumnjičenima za terorizam, kaže Hamarberg.

Komesar za ljudska prava Saveta Evrope (SE) Tomas Hamarberg izjavio je da postoje dokazi za to da su u Poljskoj 2002. i 2003. godine postojali tajni zatvori CIA.

"Proučio sam vredne informacije koje imamo i jasno je da su u Poljskoj između decembra 2002. i septembra 2003. godine postojali tajni zatvori CIA. Znamo koga su tamo držali i kakve metode su na njima primenjivali. Mogu da se označe kao mučenje", rekao je Hamaberg u intervjuu drugom kanalu poljske nacionalne televzije TVP, a prenosi Beta.

Hamarberg je naglasio da su to bili takozvani zatvorenici visoke vrednosti.

"Imamo o tome dokumente. Ima ih i poljski tužilac. Puno je informacija koje su procurile, čak i iz same CIA. Postoji i izveštaj generalnog inspektora CIA, koji je dovoljno uporediti sa drugim dokazima", rekao je komesar SE za ljudska prava.

Komesar, koji je u Varšavi boravio povodom samita Istočnog partnerstva Evropske unije, zamolio je šefa poljske diplomatije Radoslava Šikorskog za diplomatsku pomoć kako bi američkoj administraciji postalo jasno koliko je Evropi važno da se ta afera razjasni.

"Smatram da treba da se borimo protiv terorizma, ali legalnim sredstvima i poštujući ljudska prava. Ukoliko ne postupamo tako upadamo u zamku - koristimo slične metode kao sami teroristi. Nadam se da ćemo iz toga izvući pouke, i da se takve greške više nikada neće ponoviti", rekao je Hamarberg.

O tajnom zatvoru CIA, koji je prema dostupnim saznanjima bio u bazi u oblasti Mazurskih jezera, od 2008. godine vodi se zvanična, ali poverljiva istraga.

Svi poljski zvaničnici, od tadašnjeg predsednika Aleksandra Kvašnjevskog i premijera Lešeka Milera iz Saveza demokratske levice, preko pripadnika nekadašnje vlade konzervativaca, a sada liberala i demohrišćana, kategorično su demantovali da su bilo šta znali o tajnom zatvoru CIA, u kome bi bili mučeni ljudi osumnjičeni za terorizam.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: NATO

Post od branko »

Obamina savetnica: Srbiji nudimo saradnju s NATO

VAŠINGTON - Srbiji će posle izbora, pod pretpostavkom da nova vlada odluči da ulaže u odnose sa NATO, biti ponuđeno da proširi saradnju sa Severnoatlantskom alijansom, najavila je Elizabet Šervud Randal, specijalna savetnica za nacionalnu bezbednost američkog predsednika Baraka Obame.

Randalova je rekla da će, ako Srbija nastavi svoj reformski put i ako srpski narod odluči da sledi dalje evroatlantske integracije, vrata NATO biti otvorena.

Ona je istakla da NATO želi da vrata članstva ostanu otvorena za sve evropske zemlje koje su sposobne da ispune uslove neophodne za članstvo i da daju doprinos operacijama Alijanse u svetu.

Ako Srbija nastavi svoj reformski put i ako srpski narod odluči da sledi dalje evroatlantske integracije, vrata NATO će biti otvorena. Mi smo imali razgovore sa Srbijom oko saradnje sa NATO i veliki broj saveznika podržava tu saradnju, kazala je Obamina savetnica.

Srbija je krajem novembra 2006. godine na samitu NATO u Rigi primljena u "Partnerstvo za mir", vojno-politički program NATO.

tanjug
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: NATO

Post od branko »

Klark želi da istražuje rezerve uglja na KiM

Vesli Klark, koji je bio komandant snaga NATO tokom bombardovanja SRJ, zatražio je od prištinskih vlasti licencu za istraživanje rezervi uglja od kojih bi se proizvodila sintetička nafta

PRIŠTINA – Penzionisani američki general Vesli Klark, koji je bio komandant snaga NATO tokom bombardovanja SRJ, zatražio je od prištinskih vlasti licencu za istraživanje rezervi uglja od kojih bi se proizvodila sintetička nafta.

Klark, sada rukovodilac kanadske energetske korporacije "Eviditi" (Envidity), želi licencu da bi izvršio istraživanja u zapadnom delu Kosova kako bi utvrdio količine uglja u tom delu koje bi se kasnije pretvorile u sintetičku naftu, piše portal "Jeta ne Kosove" (Život na Kosovu).


Seljvete Grajčevci, iz Nezavisne komisije za rudnike i minerale Kosova je kazala da se komisija susrela sa predstavnicima kompanije na Kosovu nakon što je "Enviditi"
zatražila licencu, ali da dalji postupak shodno zakonskim propisima treba da ostvari kosovska vlada.

Savetnik ministra za ekonomski razvoj Kosova, Gzim Badžaku je za portal rekao da su informisani o zahtevu ali da će se ovaj, kao i svi zahtevi slične prirode, razmotriti u skladu sa zakonskim procedurama i da će biti povrgnuti procesu tendera.

Primenom manje poznatih tehnika – procese podzemne gasifikacije uglja i gasa pretvorenog u tečnost kompanija "Enviditi" se nada da će proizvoditi do 100 hiljada barela nafte na dan, ili 15 miliona litara, što će u roku od šest do sedam godina učiniti da Kosovo ispuni svoje potrebe za naftom i gorivima za avione.

Sintetička nafta se može koristiti za proizvodnju struje, veštačkih đubriva i proizvodnju plastike, a gorivo bi se moglo takođe koristiti za startovanje ratnih aviona, što je uspešno ostvareno u američkim Vazduhoplovnim snagama.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: NATO

Post od aleksey »

 
Ovome gospodinu ja bih, u zemlji Sorabiji, uslišio ovu molbu. Ekspresno.
Postavio bih ga za rudara, pa nek' istražuje do mile volje.

I to bez ikakvog tendera ili nadoknade.
Kad malo bolje razmislim - možda čak i bez hrane i vode.
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: NATO

Post od Bibliotekar »

Ta kosovski lignit rudare uopšte ne potrebuje, dragi moj g. Aleksey – za eksploraciju nalazišta potrebni su Vam geolozi, a za efektivan iskop pak gigantski skreperi. U krajnjoj instanci - čak Vam ni oni ne trebaju. :)

Uostalom, u pogledu lignita uopšte nema više šta ni da se istražuje. Lesli se, po njegovom običaju, pravi prigodno neobavešten. Rudarsko-geološki fakultet Univerziteta u Beogradu još je u kasnim osamdesetim godinama prigotovio detaljnu dokumetaciju u pogledu postojećih rezervi kosovskog lignita:

Slika

Geoprospektivna mapa lignitsko-mineralnih depozita na području Kosova i Metohije

Legenda :

A – Depozit Kosovo (268 km2)
B – Depozit Metohija (162 km2)
C – Depozit Glavica (6 km2)
D – Depozit Glogovac (8 km2)
E – Depozit Srbica (8 km2)


Jedino depozitno područje koje je trenutno u eksploataciji je ono u oblasti A (kvadratni okvir u depozitu Kosovo).

Vesli nam je, uza svu svoju poslovičnu lukrativnu brljovitost, u krajnjoj instanci napravio uslugu, jer je ukazao na opipljivu vrednost Kosova i Metohije (14 milijardi tona lignita !) svim onim žalosno neobrazovanim naklapalima koja su se zalagala i zalažu za odustajanje Srbije od dela ekonomski izuzetno značajne državne teritorije zarad kvazi-izgledne Europske budućnosti. :roll:

Naravno, Veslijevska samoreklamerska naklapanja o apsolutnoj unikatnosti ekonomsko-tehničkog prosperiteta koji će ta njegova vajna firma doneti Kosovu predstavlja ordinarnu baljezgariju. Proizvodnja tečnih pogonskih goriva iz gasifikovanog uglja (i to upravo iz lignita !) predstavlja zapravo maestralno tehničko zaveštanje Trećeg Rajha, u kojem je npr. 1944. produkcija sintetičkog goriva u ukupno 25 fabrika iznosila 1970000 litara dnevno. Godine 1937. bile su izgrađena 4 gigantska koncerna za preradu lignita (Behlen, Lojna, Magdeburg-Rotenze i Cajc), koje su u zajednici sa fabrikom za breradu bitumenoznih škriljaca u Šolvenu (Rurska oblast) davale 3.895.000 tona goriva godišnje.

Napore nemačke industrije na planu katalitičke ugljovodonične sinteze tečnih goriva možda ponajbolje ilustruje činjenica da je 1942. Rajh imao na raspolaganju svega 1.680.000 tona sirove nafte (uglavnom iz nalazišta u Austriji), te čak 6.350.000 tona naftnih rafinata (benzina, plinskog ulja i kerozina) iz pogona za katalitičku sintezu naftnih derivata iz uglja, dok je toliko razvikani uvoz iz Rumunije (Ploešti) iznosio tek 2.800.000 tona. Upravo su fabrike za proizvodnju sintetičkih goriva i omogućile neslućeni uspeh nemačkih tehniziranih oružanih snaga.

Štaviše, devastacija proizvodnih centara za produkciju sintetičke nafte bila je i osnov gubitka efektivne operativnosti nemačkih oružanih snaga, jer se počev od septembra 1944. Nemačka zbog bombardovanja ovih postrojenja suočila sa drastičnim nedostatkom pogonskog goriva koji je onemogućavao efikasno vođenje modernog, tehniziranog rata. Relativno je malo poznato da je II svetski rat za Nemačku praktično bio završen februara 1945 – Nemci jednostavno nisu imali šta više da sipaju u rezervoare aviona i tenkova.

Suočeni sa potpunim nedostatkom prirodne nafte koja je pretila da zakoči delovanje ratne avijacije i oklopno-mehanizovanih jedinica, Nemačka je 1944. doduše izgradila 4 nove fabrike za hidriranje uglja u Botrop-Velhajmu, Gelzenkirhenu, Pelicu i Vesu (godišnji kapacitet 200.000 tona). Štaviše, specijalno postrojenje za hidriranje u Hejdebreku je iz lignita proizvodilo čak i margarin za ljudsku ishranu!

U zakasnelom urgentnom programu za decentralizaciju proizvodnih kapaciteta koji je bio donet 1944. bila je predviđena izgradnja 7 podzemnih fabrika za proizvodnju sintetičkih goriva koje bi bile potpuno bezbedne od bombardovanja, ali na Šperovu žalost ni jedna nije bila dovršena. Apsolutni vrhunac nemačkih industrijskih koncepcija na ovom planu predstavljala je podzemna fabrika za proizvodnju pogonskih goriva i potpuno sintetičkih motornih ulja (SAE 10 W 40 1944. !) Himelsburg (800.000 m2) - istinsko čudo tehnike, koje bi u zajednici sa svojim posestrimama bilo u stanju da u 1946 – 1947. Nemačkoj obezbedi potpunu nezavisnost od uvoza nafte, zamenivši istu produktima katalitičke ugljovodonične sinteze iz domaćeg, nedeficitarnog nemačkog uglja.

Slika

Nacrt podzemne fabrike za Fišer-Tropšovu katalitičku ugljovodoničnu sintezu u Himelsburgu

Sve te tehnologije bile su prebačene u SAD odmah nakon okončanja II sv. rata, te je čak na osnovu nemačke dokumentacije napravljena i opitna fabrika za proizvodnju sintetičkih goriuva u Braunsvilu (Teksas). Ona je radila od 1950. do 1955, ali je niska cena prirodne nafte učinila proizvodni proces neisplativim.

I upravo tu i leži razlog faktičkog neiskorišćavanja ove uistinu zadivljujuće tehnike proizvodnje tečnih energenata (jedini veliki komercijalni proizvođač tečnih goriva po ovom metodu je južnoafrički SASOL, koji je napravljen kao subvencionisani državni projekat, namenjen rušenju efekata međunarodnog naftnog emberaga koji je bio nametnut Južnoj Africi zbog njene politike aparthejda, ali koji je omogućio toj zemlji sa velikim nalazištima uglja da podmiri njene kompletne potrebe za dizel-gorivom superiornog kvaliteta bez ma i jednog barela uvozne nafte!).

Ekonomičnost produkcije ovako proizvedene nafte, naime, direktno zavisi od cene sirovine, transportnih troškova, investicionih ulaganja u opremu i amortizacije postrojenja, pri čemu cene finalnog produkta dostižu čak i do 240 $ po barelu (poređenja radi, današnja cena teksaške WTI nafte je svega 82,69 $, dok je severnomorski BRENT nešto skuplji – opet troškovi amortizacije skupe opreme! – i iznosi 97,03 za barel). Pad cena sirove nafte ovaj postupak čini izrazito nerentabilnim, jer se ovakvi projekti danas uglavnom rade zbog finansijske dobiti oličene u državnim subvencijama i oslobađanjima od poreza.

Pledirani inovacioni novitet o kojem Vesli trubi unaokolo kao izvorištu potencijalne dobiti zapravo počiva na tome da Veslijeva kompanija umesto skupog transporta uglja do proizvodnih postrojenja namerava da koristi sovjetski patent iz 1934. koji je uspešno primenjen u Šatsku (Tulska oblast) tokom 1957 za proizvodnju električne energije – podzemnu gasifikaciju uglja in situ i tako dobijeni gas kao primarnu sirovinu (iskop i transport nisu potrebni, deponija jalovine i pepela nema, a time ni ekoloških problema niti ruženja izvorne prirodne lepote krajolika!), te jeftini transport tog gasa cevovodom do postrojenja za sintezu naftinih derivata.

Naravno, začkoljica leži u tome da je za razliku od produkcije električne energije, koja ne pati od fluktuativnih cenovnih kretanja produkcija tečnih goriva izrazito podložna istima - kako iz čisto tržišnih, tako i tehničkih razloga. Uniformnost hemijskog sastava ugljenih depozita koji se gasifikuju nije, naime, ravnomerna. U produkciji električne energije to nije važno, budući da se tzv. generatorski gas sagoreva (u imenovanom sovjetskom postrojenju iz 1957. u gasnim turbinama koje direktno pokreću generatore, bez zastarelih relikata XIX veka – kotlova, parovoda, turbina i kondenzatora vodene pare!).

Sovjeti su upravo zbog tih razloga i odustali od korišćenja podzemne gasifikacije uglja za proizvodnju tečnih goriva, nastojeći da maksimalno racionalizuju proizvodnju esencijalnog i uvek deficitarnog elektriciteta. U poslednjim projektima termocentrala oni su nameravali da u potpunosti eleiminišu čak i gasne turbine i generatore – električna energija dobijala bi se direktno iz poluprovodničkih (fero-silicidnih) termoelektričnih generatora, bez ikakvih pokretnih i habanju podložnih delova!

Slika

Sovjetska varijanta korišćenja podzemne gasifikacije uglja – savremena i veoma jeftina proizvodnja uvek deficitarne električne energije

Vesli, očito, želi da igrajući na političku kartu izmuze kako vlastitu državu (koja će dati novac za projekat iz političkih razloga!) tako i samoproklamovanu Republiku Kosovo, koja bi usled posvemašnje joj neimaštine oberučke srdačno dočekala i crnoga đavola - samo ako bi taj par dolara doneo! Problem je što bi došljakželeo da zapravo više iznese nego što je uneo... :roll:

No mi u svakom slučaju treba dobrano da porazmislimo o enormnoj važnosti i vrednosti naše vlastite državne teritorije o kojoj totalni stranci imaju neuporedivo bolje mišljenje nego naša kvaziobrazovana državna elita (Čeda pl. Prašak, npr.)!

Mogla bi i ona, naime, da drži na umu moto znamenite 1. pešadijske divizije kojeg se u njoj negda službujuće Staro Momče iz grada Čikaga vazda dosledno držalo:

No Mission Too Difficult, No Sacrifice Too Great - Duty First! :!:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: NATO

Post od branko »

Srbija će tražiti prijem u NATO

Srbija će naredne godine zatražiti prijem u NATO, ocenio je direktor beogradskog Foruma za etničke odnose Dušan Janjić.

- Očekujem da će rekonstruisana Vlada Srbija u narednih godinu dana ozvaničiti promenu politike i zaražiti članstvo u NATO - rekao je Janjić za podgorički portal "Analtika".

On je objasnio da je "jasno da se odnos Srbije prema NATO menja odlaskom Borisa Tadića sa funkcije predsednika i usvajanjem nove strategije NATO-a.

- Možda to nekome deluje apsurdno, da neko ko ima nasleđe Miloševićeve politike i ko je potekao iz Srpske radikalne stranke ide ka NATO, ali to je činjenica - kazao je Janjić.

Prema njegovim rečima, Srbija je sporazumom Beograda i Prištine prihvatila teritorijalni integritet Kosova, a to je vrlo važno za njeno članstvo u Evropskoj uniji i NATO.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: NATO

Post od branko »

SAD će obeštetiti Srbiju za 1.420 godina

Ako nastave da Srbiji doniraju novac sadašnjim tempom, SAD će trebati još 1.420 godina da plate ono što su uništili tokom bombardovanja 1999. godine - navodi „Glas Rusije“. Amerikanci su od 2001. godine donirali Srbiji 844 miliona dolara, a samo materijalna šteta od američkog bombardovanja iznosi 120 milijardi dolara.
Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije počeli su juče raščišćavanje ruševina dela zgrade B bivšeg Generalštaba u Beogradu
Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije počeli su juče raščišćavanje ruševina dela zgrade B bivšeg Generalštaba u Beogradu | Foto: Oliver Bunić
Američka državna agencija za međunarodni razvoj Ju-Es ejd odlučila je da ove godine pet srpskih nevladinih organizacija donira sa nešto više od milion dolara bespovratnih sredstava. Za 78 dana neprekidnog bombardovanja Srbije, snage NATO, predvođene Amerikancima, dejstvovale su projektilima na 986 civilnih objekata, od kojih je 119 potpuno uništeno, a 867 teško oštećeno. Na 113 lokacija bačeno je 50.000 projektila s osiromašenim uranijumom, a 57 objekata je gađano zabranjenim kasetnim bombama. Na gradska područja izbačeno je 156 kontejnera sa 37.440 kasetnih bombi.

Ukupna materijalna ratna šteta je tada procenjena na 120 milijardi dolara, od čega je samo Vojska, izuzimajući vojnu infrastrukturu na Kosovu i Metohiji, pretrpela štetu od devet milijardi dolara. Amerikanci su se osamdesetih godina žestoko opekli kada je bilo presuđeno da isplate štetu nanetu Nikaragvi, od čega se zvanični Vašington kasnije odbranio nasilnom promenom režima u Managvi.

Udruženje lica oštećenih u NATO bombardovanju i dalje želi da dobije obeštećenje za 2.500 privatnih fizičkih i pravnih lica od kojih ima ovlašćenja o zastupanju pred sudovima u zemlji i inostranstvu. Procesi idu sporo, ali dobra strana je što i pored činjenice da građanski delikti zastarevaju u roku od tri godine to ne važi za štetu koju su Srbiji naneli američki bombarderi.
Amerikanci su tada dejstvovali bez odluke Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, čime je učinjen akt povrede međunarodnog prava, a takvi akti ne zastarevaju.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: NATO

Post od branko »

Portparolka NATO: Nisam vređala žrtve; Kancelarija za KiM: Gadite nam se

Portparolka NATO Oana Lungesku izjavila je večeras da nije vređala žrtve NATO bombardovanja time što je retvitovala tvit u kojem se, sa sloganom "Nato džast du it", zahvaljuje Alijansi na spasavanju civila od etničkog čišćenja na Kosovu 1999.

"Prenošenje tvita ni na koji način nije imalo za cilj da pokaže nepoštovanje prema žrtvama konflikta iz 1999. Svaki gubitak života je tragičan", rekla je Lungesku za B92.

Ona je navela da je to bio "retvit tvita koji je zahvalio NATO-u na spasavanju civila od etničkog čišćenja na Kosovu".

"NATO je brzo reagovao da zaštiti ljude na Kosovu 1999. i naša mirovna misija Kfor nastavlja da omogućava sigurno okruženje za sve ljude na Kosovu na osnovu Rezolucije 1244 Ujedinjenih nacija", kazala je Lungesku, a preneo B92.

Ministarstvo spoljnih poslova Srbije saopštilo je večeras da je odlukom portparolke NATO da na svom Tviter nalogu postavi slogan "Nato džast du it", iskazano nepoštovanje prema srpskim žrtvama NATO bombardovanja i da takvi postupci ne doprinose saradnji Srbije i Alijanse.

Na dan kada se obeležava 15. godišnjica početka bombardovanja, portparolka NATO Oana Lungesku je retvitovala slogan "Nato džast du it" koji je prethodno postavila kosovska ministarka za evropske integracije Vljora Čitaku.

Čitaku je na svom nalogu jutros postavila prepravljeni reklamni slogan sa porukom "Prosto to uradi" u kome je ime proizvođača patika Najk zamenjeno sa NATO.

U saopštenju ministarstva je navedeno da je u vezi sa postupkom portparola NATO, pomoćnik ministra spoljnih poslova za bezbednosnu politiku Miomir Udovički razgovarao sa šefom NATO vojne Kancelarije za vezu u Beogradu.

Diplomatski predstavnici Srbije u Briselu takođe su razgovarali sa nadležnim predstavnicima NATO.

"Tom prilikom ukazano je da ovakvi postupci iskazuju nepoštovanje prema srpskim žrtvama NATO bombardovanja, kao i da ne doprinose saradnji između Srbije i NATO koja se realizuje kroz NATO program Partnerstvo za mir", navedeno je u saopštenju ministarstva.

Kancelarija za Kosovo i Metohiju večeras je oštro osudila poruku Oane Lungesku navodeći da je na dan sećanja na mrtve i ranjene u NATO agresiji 1999, portparolka NATO postavila "ciničnu, sarkastičnu i neljudsku čestitku".

U saopštenju se podseća da je tokom vojne intervencije NATO u Srbiji, koja je započeta bez odobrenja Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija i trajala 78 dana, poginulo 2.500 ljudi i više od 12.500 povređeno.

"I zato, sve što možemo da kažemo je - gadite nam se Oana Lungesku", navela je Kancelarija za KiM.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: NATO

Post od branko »

NATO u Srbiji, ali uz dozvolu

Usvajanjem SOFA sporazuma regulisani odnosi VS i severnoatlanske Alijanse. Stranim vojnicima mogu da sude naši i njihovi sudovi

Slika

VOJNICI NATO, kao i oružane snage zemalja pripadnica "Partnerstva za mir" mogu da pro laze teritorijom Srbije u uniformama, bez pasoških i drugih kontrola i da koriste naše resurse, ali samo uz dozvolu naših vlasti. U slučaju da počine neko krivično delo ili prekršaj, osim naših sudskih organa, mogu im suditi i vojni sudovi zemlje iz koje dolaze.


Ovo su ukratko osnovne odredbe SOFA sporazuma koji je u utorak ratifikovala Narodna skupština. Reč je o ugovoru s državama članicama NATO i "Partnerstva za mir", a Srbija već ima jedan potpisan SOFA sporazum i to sa Sjedinjenim Američkim Državama. Pre toga naša zemlja je pristupila Individualnom partnerskom akcionom planu (IPAP), koji predstavlja najviši stepen saradnje sa NATO, bez članstva u Alijansi.

U Ministarstvu odbrane objašnjavaju da ratifikacija SOFA sporazuma, kao i IPAP, nisu korak ka punopravnom članstvu u Severnoatlanskom savezu i da Srbija ne odustaje od proklamovane vojne neutralosti. Naglašavaju da SOFA ne znači da strane vojske mogu kad god žele da uđu na teritoriju Srbije, već je neophodno da unapred najave rutu kojom bi se kretale, vreme zadržavanja i druge detalje kao i da dobiju dozvolu naše zemlje. U ugovoru se navodi i da će prihvatanje i upućivanje trupa na teritoriju druge države biti regulisano posebnim sporazumom.

Ugovorom je detaljno regulisana i nadležnost domaćih i vojnih sudova zemalja NATO nad njihovim vojnicima u Srbiji. U ministarstvu ističu i da će SOFA omogućiti nesmetano angažovanje VS sa drugim državama potpisnicama u multinaconalnim operacijama, kao i omogućiti "dostizanje interoperatibilnosti VS za omogućavanje obuka jedinica stranih armija u bazi 'Jug'".

Igor Novaković, iz Centra za međunarodne i bezbednosne poslove, kaže da je potpisivanje SOFA logičan nastavak puta kojim je Srbija krenula još 2007:

- Okruženi smo članicama NATO, uključujući i Crnu Goru koja će to uskoro postati. Logično je da težimo što boljim odnosima sa Alijansom. S druge strane, čak i ako bude to želela, Srbija ne može da postane punopravni član NATO sve dok ima nerešene odnose s Prištinom, jer je jedan od uslova za prijem i nepostojanje teritorijalnih sporova.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: NATO

Post od branko »

Hrvati i Turci Srbiju najviše špijuniraju

Koji su strani obaveštajci najagilniji kod nas i šta im je u fokusu delovanja? Agenture rade na secesiji dela zemlje, otimanju poljoprivrednog zemljišta...

Oni nemaju brkove, šešire i ne nose mantile, mladi su i obrazovani

FBI uhapsio navodnog ruskog špijuna u Njujorku

U SRBIJI danas deluje 55 obaveštajnih agencija iz 40 zemalja, a, prema zvaničnim podacima naših bezbednjaka, najaktivniji su špijuni 10 stranih tajnih službi! Od njih, najuticajniji su oni iz CIA, britanskog MI6, nemačkog BND, ruskog FSB, ali su, kako za "Novosti" objašnjavaju poznavaoci bezbednosnih struktura, najagresivniji agenti hrvatske SOA. Za ramenom im stoje špijuni iz Turske, Irana, ali Kosova.

Darko Trifunović, profesor bezbednosti iz Beograda, inače odličan poznavalac delovanja obaveštajnih službi u svetu i u Srbiji, kaže da strane agenture špijuniraju i naše političare, ali i podstiču secesiju određenih delova naše teritorije. Posebno su aktivni Hrvati, čiji se špijuni bave privrednom špijunažom.

- Hrvatski agenti otkrivaju najpovoljnije uslove za kupovinu srpske zemlje u Vojvodini. Zemlju, zatim hrvatski kupci knjiže u Osijeku kao vlasništvo države Hrvatske - kaže Trifunović.

Govoreći o aktivnosti turske tajne službe, politički analitičar Tomislav Kresović ukazuje da je ona "u poslednje vreme više nego aktivna".

- Oni imaju za cilj da ostvare političke planove zvaničnog Istanbula da se u jedan osmanlijski sistem na Balkanu uvežu Raška oblast, BiH, Kosovo i Makedonija. Taj proces se koordinira iz dva obaveštajna centra, u Beču i u Novom Pazaru. A izvodi se u sadejstvu sa agenturama arapskih zemalja i Albanije - navodi Kresović.

Naši sagovornici tvrde i da je američka CIA "ovlastila tursku agenturu da aktivno deluje na prostoru Srbije", a posebno u Raškoj oblasti, gde se bavi političkom propagandom, širenjem islamizma....

- Hrvatski i turski špijuni, svako na svoj način, rade na razbijanju Srbije - tvrdi profesor Trifunović. - Zvanični Zagreb to želi da ostvari finansiranjem organizacija i stranaka u Srbiji koje zagovaraju otcepljenje Vojvodine i stvaranjem dominantne pozicije hrvatskih kompanija u Srbiji. A zvanični Istanbul to radi organizovanjem i finansiranjem pokreta Bošnjaka za otcepljenje Raške oblasti.

Prema podacima naših sagovornika, SAD i CIA danas obaveštajno drže kompletno Kosovo, Makedoniju i Albaniju. I, kako tvrde, "tu upravljaju nemirima". Uostalom, američka Nacionalna agencija za bezbednost prisluškuje veliki broj mobilnih telefona na Balkanu.

- Agenti CIA i MI6 posebno motre na one koji su naklonjeni Rusiji i Nemačkoj, jer SAD i Britanci u ovom trenutku gube bitku protiv širenja interesa Moskve i Berlina na prostoru Srbije. Da bi se oslabila veza Srbije i Rusije, strane agenture sinhronizovano deluju na rušenju ugleda i statusa Srpske pravoslavne crkve u samoj Srbiji, Crnoj Gori, na Kosmetu i u Hrvatskoj - kaže Tomislav Kresović.

Kako tvrde srpski kontraobaveštajci, strani špijuni su preko svojih saradnika visoko pozicionirani u privrednim kompanijama, mnogim nevladinim organizacijama, čak i u srpskoj tajnoj policiji. Naime, britanska služba MI6 je kao svog špijuna koristila jednog agenta BIA, koji je, kako tvrdi Zoran Mijatović, bivši načelnik službe bezbednosti i autor knjige "Strane službe, kovači haške pravde", lažno svedočio u Haškom tribunalu protiv mnogih uglednih Srba.

- Strane špijunske agenture su se bavile i saradnjom sa najvišim rukovodstvom bivše OVK, ali i finansiranjem nekih naših stranaka - nabraja samo neke od špijunskih aktivnosti Mijatović, koji je sam bio meta stranih agentura.

Jedan od najvećih srpskih vojnih obaveštajaca Jovan Milanović, general u penziji, svedoči nam da su strane zemlje preko svojih agentura pokušavale da vladaju Srbijom, navodeći i da su neki naši političari od 2000. potpali pod uticaj stranih obaveštajnih službi.

LOV NA SRBE

Hrvatski špijuni danas u Srbiji tragaju za Srbima sa tajne optužnice koje je zvanični Zagreb okrivio za ratne zločine. Njihov cilj je da ih, pre ili kasnije, "pošalju" u Haški tribunal.

DVOSRTUKA FUNKCIJA

Strane obaveštajne službe, koje su aktivne u Srbiji, imaju dvostruku funkciju. Prva im je da sakupljaju tačne i blagovremene informacije o Srbiji koje su potrebne njihovim vladama, a druga da svojim prisustvom utiču i na smer naše politike - kaže profesor Trifunović.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: NATO

Post od branko »

Nikolić potpisao Zakon o NATO

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić potpisao je danas Zakon o potvrđivanju sporazuma izmedu Srbije i NATO, potvrđeno je Tanjugu u kabinetu predsednika.
Podsećamo, 12. februara Skupština Srbije ratifikovala je Sporazum o saradnji sa NATO koji predviđa slobodu kretanja i imunitet svim pripadnicima NATO.
Libija: Oteti Srbi ubijeni u američkom napadu na ISIL

Ministar vanjskih poslova Srbije Ivica Dačić potvrdio da je na osnovu fotografija i obavještajnih podataka utvđeno da su diplomate stradale u napadu.

Oteti službenici Ambasade Srbije u Libiji Slađana Stanković i Jovica Stepić su ubijeni u zračnom napadu vojske Sjedinjenih Američkih Država na kamp grupe Islamska država Irak i Levant, rekao je ministar vanjskih poslova Srbije Ivica Dačić.

Srbija će tražiti objašnjenje od vlasti SAD-a i libijskih vlasti kako je do toga došlo. Kako je rekao Dačić, više informacija će biti objavljeno tokom dana, nakon što stignu zvanične informacije iz Libije.

"Mi smo juče popodne dobili informacije da je u tom napadu nastradalo više stranih državljana, među kojima su i dvoje službenika naše ambasade", rekao je Dačić na konferenciji za novinare.

"Informacija još nije zvanično potvrđena od strane libijskih organa. Očekuje se identifikacija, ne možemo sa sigurnošću da potvrdimo, ali smo dobili fotografije koje jasno ukazuju da je ta informacija najverovatnije tačna", rekao je Dačić, navodeći da je Pentagon sinoć saopćio da su zračne snage izvršile napad u Libiji na ciljeve koji predstavljaju prijetnju za Sjedinjenje Američke Države.

Stanković i Stepić oteti su 8. novembra u Libiji. Od tada je više puta saopćavano da su oni dobro, kao i da pripadnici službi sigurnosti Srbije u saradnji sa kolegama iz inostranstva rade na tom slučaju.

Nepotvrđenu informaciju o napadu u kome su stradali oteti državljani Srbije prvi je objavio portal na engleskom jeziku Libya Herald.

Kako je navedeno, dvoje diplomata je stradalo u zračnom napadu vojske SAD-a na grupu ISIL.

Više od 40 mrtvih

Također, na društvenim mrežama su objavljene i fotografije za koje se navodi da prikazuju stradale u napadu.

Agencija Tanjug je također prenijela informacije portala Libya Herald koje je, kako navodi, dobila od njihovog urednika.

Istovremeno, Pentagon je potvrdio da je letjelica F-15E izvela napad u libijskom gradu Sabratha i da je glavna meta bio Noureddine Chouchane, povezan sa dva smrtonosna napada na turiste u Tunisu. U napadu je ubijeno "više od 40 ljudi".

Vojni zvaničnici su rekli da je iz zraka pogođena jedna kuća udaljena desetak kilometara od centra grada i da je tamo bio kamp za obuku boraca ISIL-a.

"Uništenje kampa i uklanjanje Chouchanea će imati direktan utjecaj na mogućnost ISIL-a da provodi svoje aktivnosti u Libiji i potencijalno planira napade na interese SAD-a u regiji", saopćeno je iz Pentagona.

Američke vlasti nisu govorile o tome da li je bilo civila ili stranih državljana među ubijenima.

Kako je rekao jedan zvaničnik, pod uvjetom da ostane anoniman, vjeruje se da je u kampu bilo 60-ak ljudi i da ima ranjenih, od kojih su neki u kritičnom stanju.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: NATO

Post od Bibliotekar »

Beograd, 20. II 2016.: Protest „NATO je ubica naše dece - Srbine, ti si na potezu”



P.S.: Gledajući snimak stiče se utisak da skupu nije prisustvovalo samo „više stotina građana”, kako je o tome izvestio znameniti RTS - Medijski javni servis građana. :ugeek:
Acriter et Fideliter!
Slika
Odgovori

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju