Srebrenica, izdani grad

Odgovori
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Srebrenica, izdani grad

Post od branko »

Hakija Meholjić: Srebreničani izdani

Srebreničanin Hakija Meholjić “junak” filma “Srebrenica, izdani grad”: Izetbegović imao ponudu od Klintona da četnici uđu u Srebrenicu


SREBRENICA - Nisam još gledao film “Srebrenica, izdani grad”, ali stojim iza svake reči, koju sam izgovorio i tom i drugom prilikom na temu izdaje nas Srebreničana, rekao jeza “Novosti” Hakija Meholjić iz Srebrenice, jedan od protagonista tog filma, koji je izazvao žestoke i negativne reakcije muslimanske dijaspore, ali i njihovih diplomatskih i političkih krugova.

Najviše bure su izazvale baš reči ovog Srebreničanina, koji je, pored ostalog, preneo sadržaj razgovora koji je, sa delegacijom iz tog grada, imao kod muslimanskog lidera, Alije Izetbegovića, o sudbini Srebrenice. Naš sagovornik, na naše podsećanje šta je rekao u filmu, kaže da ne odstupa ni za jotu, već precizira:

- Kod Alije smo bili u septembru 1993. godine, o tome zna i srpska vojska, a nismo otišli tek tako, već u organizaciji Unprofora, helikopterom. Zbog naše posete Izetbegoviću zaustavljena su, tada, bila i borbena dejstva oko Sarajeva. To je sve suva istina, pa svedočanstva koja sam dao, tom i u drugim prilikama, dok je Alija bio živ su pouzdana da pouzdanija ne mogu biti.

Meholjić nikada neće zaboraviti, kako kaže, Izetbegovićeve reči, posle uobičajenog pozdravljanja “kako ste”, “kako ste vi”, “mi smo dobro”, “ja sam dobro”, koje mu, i danas, posle više od 18 godina odzvanjaju u ušima:

“Imam ponudu od Klintona da četnici uđu u Srebrenicu”,prenosi Meholjić Alijine reči. Onda je dodao da će ‘četnici’ poklati 5.000 muslimana i onda će biti intervencija NATO snaga na srpske snage širom Bosne i Hercegovine. Ja sam skočio i rekao mu: “Ti si lud. Ti na klanjanje ideš, a ja ne znam šta će biti sutra sa mnom.” Znam da je nepojmljivo što o ovome javno govorim, pretila mi je i opasnost da budem ubijen, ali tako je bilo. Druga ponuda od Alije bila je zamena Srebrenice za Vogošću, a u to vreme Haris Silajdžić i Momčilo Krajišnik su crtali kartu na sarajevskom aerodromu, što smo kasnije saznali. Rekli smo mu da mi nemamo pravo da odlučujemo, u ime naroda, ni o kakvoj zameni teritorija.

Meholjić, koji je sada službenik u opštini Srebrenica, kaže da od istine ništa nije lekovitije, ne shvata zašto ona bilo kome smeta, kada ju je on saopštio znajući sa kakvim sve rizicima može da bude suočen. U vreme ratnih dejstava kaže, nije bio u Srebrenici, već je došao, kako kaže “posle demilitarizacije, kada je proglašena za zaštićenu zonu OUN, i postao načelnik Policijske stanice, u kom svojstvu je i bio kod tadašnjeg svog predsednika”.

- Činjenica je, čista kao sunce, da smo mi Srebreničani izdani i od međunarodne zajednice i od Alije, što, međutim, ne umanjuje odgovornost onoh koji su počinili stravičan zločin -precizira Meholjić. - Da je Mladić, tada, pustio taj narod, nema dileme, za sve nas bi bio heroj. Meni su stradali gotovo svi moji najbliži, ja nisam čovek rata, ja sam svim srcem voleo Jugoslaviju. Ne volim ni trunčicu danas BiH, koliko sam voleo Jugoslaviju. Znam da smo mi Srbi, Hrvati i Muslimani jedan narod. Znam da su, tokom turskog osvajanja, menjane vere. Znam da su to učinili i moji preci da li milom ili silom, ne znam...
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Srebrenica, izdani grad

Post od branko »

Oštre reakcije Bošnjaka na dva norveška filma

Filmove “Tragovi iz Sarajeva” i “Srebrenica, izdani grad”, Bošnjaci označavaju kao “sahranu istine”


U Stokholmu, Geteborgu i Malmeu protestovali su Bošnjaci protiv prikazivanja dva norveška dokumentarna filma na švedskoj državnoj televiziji. Filmove “Tragovi iz Sarajeva” i “Srebrenica, izdani grad” poznatog norveškog novinara i nezavisnog istraživača Ole Fluma muslimanska dijaspora označava kao “sahranu istine”. Na “Fejsbuku”, preko koga se koordinira protest, ima oko 10.000 članova. Potpisuje se i peticija protiv norveških filmova. Osuđuje se “emitovanje filmova koji negiraju genocid i prikazuju BiH kao leglo terorista”.

Protesti nisu uticali na tok programa švedske televizije pa je prikazan film “Tragovi iz Sarajeva” u kojem se, kako to piše “Dnevni avaz”, “Bosna i Hercegovina i predsednik Alija Izetbegović direktno povezuju s terorističkim organizacijama i pranjem novca”.

Muslimanska dijaspora preti i krivičnom prijavom protiv televizije “zbog negiranja genocida u Srebrenici”. Film “Srebrenica, izdani grad” prikazuje događaje u Srebrenici u julu 1995. godine, bez klasičnih stereotipa koji su se dosad često primenjivali kod prikazivanja na Zapadu.

I muslimanski politički krugovi su na nogama. Srbi u rasejanju očigledno ne sede skrštenih ruku, pa su pokrenuli mnoge internet-forume podržavajući švedsku televiziju u nameri da objavi i ova svedočanstva o događajima u Srebrenici.

Srpska dijaspora u Švedskoj je otvorila na “Fejsbuku” stranicu pod nazivom “Istina za sve”. Grupa dosad ima više od 5.000 članova.

Film “Tragovi Sarajeva” je još jedan u nizu koji ukazuje na veze Armije BiH sa Al kaidom. Mada je o toj vezi bilo reči i pred Haškim tribunalom na suđenju ratnom komandantu Rasimu Deliću, muslimanski čelnici po svaku cenu žele da se o tome ne govori. Sad je glavna ideja da se film ne počne prikazivati i u drugim zemljama.

POTREBNO 5.000 ŽRTAVA

U filmu o Srebrenici Hakija Meholjić, drugi čovek u Srebrenici tokom rata, odmah iza Nasera Orića, svedoči o susretu sa Alijom Izetbegovićem, kada ih je primio u Sarajevu, i objasnio im da mu je Klinton rekao da bi, za pokretanje intervencije, bilo dobro da četnici ubiju 5.000 Muslimana. Meholjić je rekao da je odmah ustao i rekao Izetbegoviću da je lud.

Film prikazuje Nasera Orića kao glavnog patrona švercerskih kanala u ratnoj Srebrenici.

U Republici Srpskoj vlada veliko interesovanje za ovaj film.

Radio-televizija BN podnela je zahtev za kupovinu autorskih prava emitovanja filma “Srebrenica, izdani grad” od producentske kuće “Senris fili”.

Direktor i vlasnik te medijske kuće u Bijeljini Vladimir Trišić nije mogao da precizira kad će stići odgovor i početi emitovanje na programu RTV BN, “ali verovatno odmah pošto bude emitovan na švedskoj televiziji”.

Dokumentarni film Ola Fluma i Davida Hebitca “Srebrenica, izdani grad” traje 59 minuta i 23 sekunde. Film se, inače, može videti na Internetu.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: Srebrenica, izdani grad

Post od aleksey »

Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Srebrenica, izdani grad

Post od branko »

„Sarajevo rikošet – tragovi iz Sarajeva“

Dokumentarni film o poslednjem ratu na bosanskom poprištu „Sarajevo rikošet – tragovi iz Sarajeva“ u režiji Ula Fliuma, autora filma „Izdani grad“ i produkciji „Fenris filma“, norveška nacionalna televizija emitovala je uoči navodnog ubistva Osame Bin Ladena. Sasvim slučajno, ali u pravi čas. Argumenti se nižu od prvih kadrova: Pod zaklonom ratnih grozota u Bosni nastala je jedna nova situacija s velikim posledicama i izvan Balkana. Al Kaida je dobila efikasnu lansirnu rampu za svoje akcije protiv Zapada. Krvoproliće je iskorišćeno za etabliranje islamskog terorizma u Evropi. I tako dalje, do same Amerike.

U filmu o tome svedoče bez zadrške, između ostalih, profesor Džon Šindler iz Nacionalne bezbednosne agencije u Merilendu, u kojoj je vodio odeljenje za Balkan, Majkl Šeuer iz CIA u kojoj je bio šef odeljenja „Bin Laden“, zatim bivši špijun Muradif Pajt, nekadašnji bosanski ambasador u Londonu Muhamed Filipović…

Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Srebrenica, izdani grad

Post od branko »

NIKOLIĆ ZAMOLIO RUSIJU DA STAVI VETO NA REZOLUCIJU

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić uputio je pismo svim šefovima država članica Saveta bezbednosti UN, povodom britanske rezolucije o Srebrenici

Nikolić je pismo uputio i Generalnom sekretaru Ban Ki Munu, a ruskog predsednika Vladimira Putina zamolio je da Rusija uloži veto na taj dokument, saznaje danas Tanjug.

U četvrtak se pojavio četvrti predlog britanske rezolucije o Srebrenici, koji je približen ruskom nacrtu, ali su srpski zvaničnici ocenili da je i taj četvrti predlog neprihvatljiv, jer je reč samo o kozmetičkim promenama.

Savet bezbednosti će predlog rezolucije o Srebrenici razmatrati na sednici koja će najverovatnije biti održana 7. jula, za koju Srbija zvanično još nije dobila poziv.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Srebrenica, izdani grad

Post od Upravnik »

Slika
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Srebrenica, izdani grad

Post od branko »

Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Srebrenica, izdani grad

Post od Bibliotekar »

„Kada smo izlazili iz prostora, grupa navijača jednog fudbalskog kluba iz Srbije počela da uzvikuje organizovano pogrde, a kada sam položio cvet, sa svih strana su krenuli uzvici”, rekao je Vučić.



Tja... Moj personalni savetnik za pitanja bezbednosti, general-pukovnik Volf, kaže da mu ne deluje odvjeć vjerojatno da srpski navijači u emotivno egzaltiranom stanju uzvikuju „Alahu ekber” (poslušati snimak na vremenskoj markaciji 0:42 – 0:43)...

Takođe je interesantno poslušati i glas zvaničnog konferansijea manifestacije, koji preko razglasa šalje eksplanatorno-usmeravajuće poruke prisutnima, a koje su pak sadržinski osobito znakovite. :ugeek:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Srebrenica, izdani grad

Post od Upravnik »

Radi se o navijačima fudbalskog kluba iz Novog Pazara. ;)
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Srebrenica, izdani grad

Post od branko »

Koji na svakoj utakmicu u Pazaru viču: „Alahu ekber”! ;)
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Srebrenica, izdani grad

Post od Bibliotekar »

Aha, tako dakle. To su sigurno oni znameniti „Grobari”. Slutio sam ja da oni Vučiću nikada neće njegov minuli rad zaboraviti:

Slika

Ako. Niko ne treba da bude zaboravljen i ništa ne treba da bude zaboravljeno. :!:

No upravo me zato još više i čudi posvemašnje odsustvo evaluacije snimljene i jasno izgovorene izjave službenog konferansijea komemoracije koju već pomenuh, a koja pak u transkriptu glasi:

Braćo i sestre,nemojmo dozvoliti da oni koji su ovaj bol prouzrokovali budu iznad našeg dostojanstva. To je naša obaveza prema našim ŠEHIDIMA...

Koliko je meni iz doktrine Jedine i Prave Vere poznato, šehidom se naziva isključivo osoba koja je:

- poginula boreći se na Alahovom putu u muslimanskom svetom ratu za veru protiv Nevernika (Džihad);
- umrla od kuge;
- umrla od stomačne bolesti;
- koja se utopila;
- koja je umrla od upale porebrice;
- koja je umrla od odrona;
- koja je kao žena umrla u trenutku kada je rađala dete potpuno razvijeno u njenom stomaku.

Ako je to pak tako – a do sada niko samu izjavu konferansijea niti Hadis (sala Alahu alejhi ve selem!) demantovao nije – ja zaista ne znam zbog čega U Glavu Udareni i nadalje tvrdi da je otišao na komemoraciju nevinim srebreničkim žrtvama. :ugeek:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Srebrenica, izdani grad

Post od branko »

Saradnik Bakira Izetbegovića organizovao napad na Vučića

Kao glavnog organizatora napada na premijera Aleksandra Vučića srpske službe bezbednosti označile su Asima S., visokog funkcionera vladajuće bošnjačke Stranke demokratske akcije, saznanja su srpsklih obaveštajnih službi, ekskluzivno otkriva “Blic”.

Slika

Prema ovim informacijama, Asim je saradnik lidera Bošnjaka Bakira Izetbegovića, a za incident u Srebrenici okupio je grupu kriminalaca koja je bliska Naseru Oriću, koga Beograd traži zbog ratnih zločina nad Srbima.

Srpske službe bezbednosti imaju i snimke i fotografije iz Srebrenice koje dokazuju da je Asim S. i direktno učestvovao u napadu na Vučića. Na jednoj od njih se čak se vidi kako on, obučen u vojnu uniformu i sa beretkom na glavni, baca kamenicu na delegaciju Vučića. Na drugoj fotografiji Asim S. je snimljen pre početka obeležavanja godišnjice zločina u Srebrenici.

Prema ovim informacijama, Asim S. je u stranci zadužen za “poverljive poslove”, odnosno veze sa sarajevskim podzemljem. Do ulaska u politiku sarađivao je i sa nekadašnjim vođom kriminala u Sarajevu Ramizom Delalićem Ćelom, koji je 2007. godine ubijen u Sarajevu. U ubistvo Ćele navodno je bio umešan u Naser Keljmendi sa Kosova, ali i mnogo uticajnih ljudi u BiH.

Asim S. na svojim profilima na društvenim mrežama sam navodi da je tokom rata bio dobrovoljac Vojske BiH (u čijoj je uniformi i bio u Srebrenici) i da je dva puta ranjavan.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Srebrenica, izdani grad

Post od Bibliotekar »

Ta zar Almir Merdić iz Jelaha kod Tešnja? A kako je to on, matere vam, među srpske navijače zarad nužne koordinacije kapitalne operativne akcije preko Drine zalazio? :?

Apropo - ovo je baš maločas pristiglo:
Šejh Husein: U SREBRENICI NIJE BILO GENOCIDA!

Šejh Imran Husein, ugledni islamski teolog i filozof, naveo je u poruci muslimanima u čitavom regionu Balkana, da zločin koji se pre 20 godina dogodio u Srebrenici nije genocid.

Slika

U, kako je rekao, „poruci muslimanskoj zajednici u Bosni, ali takođe i onima na Kosovu i Metohiji, Albaniji, Makedoniji i čitavom regionu Balkana”, koja je postavljena na Jutjub, Hosein navodi da je u Srebrenici „sproveden sistemski plan poguran od strane Zapada i NATO...”.

On je politiku koja nameće stav da su Srbi počinili genocid nad muslimanima nazvao mračnom i kazao da tu politiku sprovode iste institucije koje su dozvolile da se dogodi masakr u Srebrenici.

„Moje mišljenje je, i želim da ga podelim sa bošnjačkim muslimanima, da verujem da bi većina pravoslavnih hrišćana u BiH, Srbiji i regionu takođe osudila ubijanje toliko muslimana u Srebrenici”, naveo je Husein. On je siguran da ga „ne bi odobrili i bili deo sistematskog plana kao što je to radio Adolf Hitler sa Jevrejima, za koje se plašio da će mu ugroziti vlast. Zato je ustanovio politiku genocida. Tako je, to je bila državna politika, zvanična politika vlade”. Husein je dodao da su takav sistematski genocid isto sprovodili drevni Egipćani nad Jevrejima, što je opisano u Starom zavetu, i ne tako davno Evropljani nad domorocima Indijancima u Severnoj Americi".

„Ali pitam vas u Bosni, pre svega muslimane koji sad žive u Srebrenici i Banjaluci, da li stvarno verujete da su pravoslavni Srbi imali politiku genocida i da je brane do danas kao ispravnu? Ja to ne mislim i nadam se i molim da događaji pokažu da sam u pravu", kazao je Husein, čija titula šejha (učenjaka) znači da on tumači veru i pojašnjava njene propise, podučava druge veri, poziva u nju i objašnjava je.

Husein je kazao da je Rusija bila veoma mudra kad je uložila veto na tu rezoluciju, „koja je samo dolivala ulje na vatru da je održava”.

Verski predstavnik muslimana je pozvao srpsku vladu i vladu u BiH da sprovedu referendum među pravoslavnim hrišćanima u Srbiji i BIH i vide šta narod o tome ima da kaže. „Uveren sam da bi rezultat tog referenduma bio oštra osuda ubijanja nevinih muslimana izbeglica u Srebrenici. Ukoliko većina naroda osuđuje ubijanje, kako ga možete nazvati genocidom? To je moje pitanje. Ako je genocid, to mora da bude deo državne politike. Da li su država Srbija i bosanski Srbi imali podršku cele zajednice, cele zemlje, svih ljudi za ubijanje muslimana? Ne verujem”, kazao je Husein. Najbolji način je da saznate, kako je kazao, a kada dobijete odgovor da ne odobravaju šta se desilo u Srebrenici i da osuđuju to, „onda ne možete to da nazovete genocidom već morate da pronađete pojedince koji su odgovorni za ubijanje i osudite te ljude i njih kaznite, a ne ceo narod, a to je ono što pokušava da se uradi sa britanskom rezolucijom”.

Šejh Imran Husein je rođen na ostrvu Trinidad u Karipskom moru 1942. godine, i indijskog je porekla. Završio je Naučni institut u Karačiju, radio u diplomatiji u Ministarstvu spoljnih poslova Trinidada i Tobaga, ali je dao ostavku 1985. godine da bi se posvetio islamu.

Obavljao je više verskih funkcija u raznim institucijama, predavao na brojnim institutima i školama u Pakistanu i Americi i napisao 12 knjiga islamske tematike.
PS: Aferim, čestiti čoveče! Uveravam Vas da itekako ima Srba koji bi zasigurno iz internacionalne amoralne žgadije 10. Diverzantskog odreda, poimenično - Dražena Erdemovića, Franca Kosa, Vlastimira Golijana, Stanka Savanovića, Zorana Garonje, Marka Boškića, Brane Gojkovića i Milorada Pelemiša – umeli i bili voljni da izvuku istinu, samo istinu i ništa drugo do istine vezane za sramotni ratni zločin u Srebrenici koji se koristi u kontemporarne geopolitičke strategijske svrhe!
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Srebrenica, izdani grad

Post od branko »

Srebrenica najveća perionica novca na Balkanu?

Stotine miliona evra slilo se u Bosnu i Hercegovinu za Srebrenicu u poslednjih dvadeset godina, a samo mali deo je upotrebljen za obnovu grada, rekao je Marinko Sekulić, novinar RTV Srebrenica

SREBRENICA - Stotine miliona evra slilo se u Bosnu i Hercegovinu za Srebrenicu u poslednjih dvadeset godina, a samo mali deo je upotrebljen za obnovu grada, rekao je Marinko Sekulić, novinar RTV Srebrenica, koji je istraživao sredstva koja su u poslednjih dvadeset godina nekontrolisano ulazila u Bosnu i Hercegovinu za ovaj grad.

"Glavni deo novca uzmu stranci, naši na nivou BiH, manji deo lokalne vlasti, a najmanje oni kojima je namenjen", rekao je Sekulić za Sputnjik, ocenivši da je Srebrenica najveća perionica novca na Balkanu.

Prema saznanjima francuskog informativnog portala "Medijapart", iz zapadnih zemalja je došlo oko 200 miliona evra donacija za Srebrenicu, najviše iz SAD, Italije i Velike Britanije,

"Mnoge države su davale novac da umire savest i dopuštale da se taj novac krade", rekao je Dževad Galijašević, stručnjak za pitanja bezbednosti.

U Srebrenici je pre rata živelo oko 37.000 ljudi, danas je manje od 7.000 stanovnika. Pre rata je u gradu bilo oko 10.000 zaposlenih, a danas oko hiljadu, od kojih većina živi u drugim opštinama, neki i u susednoj Srbiji, navodi Sputnjik.

Od donacija koje su bile namenjene Srebrenici svaki stanovnik je mogao da podigne kuću, primećuje Sekulić, dok Ćamil Duraković, predsednik Opštine Srebrenica, kaže da je izgrađeno preko 2.500 kuća.

"Bilo je tu i propalih projekata, džaba ulaganja, okruglih stolova, seminara, priča, šupljina... Eksperata koji dođu da nam predaju kako se miri, kako se sedi zajedno, psihoterapije", rekao je on, dodajući da se za poslednje tri godine, koliko vodi grad, u gradsku kasu slilo "ne više od pet miliona konvertibilnih maraka" ili oko 2,5 miliona evra.

"Prošla su vremena kada ste mogli da napišete pismo ambasadi i sutradan dobijete pare na račun. To je bilo 2003, 2004. godine, ali toga više nema. Sve ide kroz projekte, vrlo birokratski, a bilo je perioda kada je bilo drugačije. To su bili neki drugi ljudi", dodao je Duraković.

Zvanični podaci o tome koliko je novca od stranih donacija, država i nevladinih organizacija stiglo u BiH ne postoje - komisije koje su se time bavile na nivou Federacije BiH to nisu ustanovile. Mediji su govorili o dvadesetak milijardi konvertibilnih maraka (oko 10 milijardi evra), od čega šest do osam milijardi nije upotrebljeno u svrhe za koje je bilo namenjeno. Sredstva za obnovu kuća i nabavku mašina završavala su u privatnim džepovima, a bilo je čak i prevara prilikom izgradnje Memorijalnog centra u Potočarima, za šta Galijašević krivi Stranku demokratske akcije.

"Donacije su naročito bile česte za života Alije Izetbegovića. Sredstva su nestajala gotovo čitavu deceniju. To je rađeno planski", kaže Galijašević.

Rekavši da opština Srebrenica najviše sarađuje sa Programom Ujedinjenih nacija za razvoj i da je agencija UN uložila u poljoprivredu, mehanizaciju, popravku kuća, Sekulić je ocenio i da je to potpuno pogrešna politika.

"UNPD već godinama investira u razvoj poljoprivrede i stočarstva, ali ovo je brdsko-planinski kraj, nema velikih obradivih površina, usitnjeni su posedi, uspevaju samo određene kulture. Ljudi su radili u industriji, šumarstvu, rudarstvu", objašnjava novinar RTV Srebrenica.

Slučaj Džejmsa Tilmana, koji je dugo važio za "najuticajnijeg čoveka Vašingtona" u BiH, primer je kako funkcioniše mehanizam korupcije. Američki diplomata je uhapšen 2013. godine u SAD zbog krađe donatorskih sredstava za razvoj bezbednosnih agencija u BiH, navodi Sputnjik.

"Tilman je vedrio i oblačio svim američkim donacijama u BiH. Onog trenutka kada je uhapšen u Americi, logično bi bilo da i onaj ko je u bezbednosnim agencijama usmeravao sredstva pomoći kojima je upravljao Tilman bude pod istragom. Ali tada biste došli do Dragana Mektića, današnjeg ministra bezbednosti, koji je sam implementirao oko 300 miliona koji su došli preko Tilmana. Kako da vodite istragu u takvim okolnostima?" , pita se Galijašević.

Prema mišljenju Galijaševića, BiH je ciljano korumpirano društvo.

"Mi nemamo pravosuđe. Ovo što imamo je teledirigovana marioneta sa Zapada, instrument koji razara državu. Ovakvo pravosuđe je omča oko vrata BiH, a donacije za Srebrenicu i BiH uopšte su samo jedan od pokazatelja kriminalne uloge tužilaštva", kaže sagovornik Sputnjika.

Predsednik Komisije za utvrđivanje trošenja donatorskih sredstava Sefer Halilović izjavio je 2010. godine da prave podatke o novcu koji je stizao preko donacija verovatno nikada nećemo saznati.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Odgovori

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Bing [Bot] i 16 gostiju