Kosovo ili EU

Odgovori
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Kosovo ili EU

Post od Upravnik »

Moglo bi se reći da je prvi uslov gospođe Merkel ispunjen. A ima ih još, samo nam se polako doziraju.
Naša politika ''i i'' (i EU i Kosovo i Metohija) nikada nije dala rezultate i uvek nam se obila o glavu. Tako će biti i sa '' i Eu i Rusija''.
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5505
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Kosovo ili EU

Post od Bibliotekar »

Naša politika ''i...
Slika
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Kosovo ili EU

Post od Upravnik »

Šta nije jasno, molim? :shock:
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5505
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Kosovo ili EU

Post od Bibliotekar »

Postojanje entiteta koji je naveden u citatu. :ugeek:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Kosovo ili EU

Post od Upravnik »

Aaaaa... Koliko ja znam, mi smo našu južnu pokrajinu uvek zvali Kosovo i Metohija. :?
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5505
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Kosovo ili EU

Post od Bibliotekar »

Istini za volju, nismo je oduvek tako zvali, a pored toga to nije ni onaj entitet koji je u vidu citata ispisan velikim slovima. Radi jasnoće ispisaću ga još jednom:

Naša Politika.

Kažite mi šta je to „naša politika” (općenito, a potom glede KiM napose)? Meni se čini da je totalno nepostojeći entitet. Čisti noumen. :ugeek:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Kosovo ili EU

Post od Upravnik »

U ovom konkretnom slučaju pod ''naša politika'' smatram dugogodišnji stav i odnos nekoliko poslednjih garnitura vlasti ove države, vođene spram južne nam pokrajine.
Je l' sad jasno? 8-)
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5505
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Kosovo ili EU

Post od Bibliotekar »

Jasno. E, sad samo da čujemo kako taj dugogodišnji stav glasi.

Elem... :-w
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Kosovo ili EU

Post od Upravnik »

Bibliotekar napisao:Jasno. E, sad samo da čujemo kako taj dugogodišnji stav glasi.

Elem... :-w
Pogledati sedam postova iznad. 8-)
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5505
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Kosovo ili EU

Post od Bibliotekar »

To što je tamo navedeno nije nikakav dugogodišnji stav. Niti naš, niti bilo čiji. Slika
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Kosovo ili EU

Post od Upravnik »

8-} 8-} 8-}
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5505
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Kosovo ili EU

Post od Bibliotekar »

Mihailo Medenica: LELEK ZA POSLEDNJOM BARIKADOM

Niko je neće spomenuti dalje od vesti, mada je mnogo više od toga!

Malo ko će zažaliti za njom, osim onog naroda koji ju je zidao kao jedan od poslednjih spomenika srpskog postojanja na Kosovu.

Možda je sasvim pogrešna paralela, možda je i sramotno da upoređujem, ali ta barikada na ibarskom mostu, koja razdvaja Mitrovicu na srpski i albanski deo, pala je nalik tolikim srpskim grobljima koja su satrta i zatrta širom Kosova i uzduž Metohije.

Groblja su bila smiraj umrlima, ovaj nezgrapni „Stounhendž” bio je nekakav smiraj živima, a ne puka divljaština, kubici šljunka i tone cementa…

Noći sam proveo na njoj. Na svih 17 barikada koje su tada, uz blagoslov Beograda, postavljene kao primitivni otpor nadirućem zlu u jurišu na šaku slobodne grobne srpske zemlje.

Tadić ih je amninovao, sokolio te nesrećnike da svaka kuća uzida po kamen iz temelja u taj srpski zid plača, pa ga se odrekao, pa ih se odrekao, gledajući na Kosovo i Metohiju tek preko ramena Mikija Rakića i Nebojše Stefanovića. Vireći iza njih ko stidljiva seoska mlada.

Toj istoj barikadi hodočastili su današnji predsednik i premijer, i tada sam bio dole, kada je majstor iluzije Aleksandar Vučić prkosno stao nogom na prve metre nezgrapne brane ludilu koje je pretilo s one strane mosta, a Toma ni toliko.

Narod im je verovao, a oni su u tom vrelom letnjem kosovskom danu delovali kao da ćutke, smernim i pokornim korakom, prilaze poslednjoj svetinji do koje se moglo, preko koje se nije smelo i koja se morala braniti, kao krajputaš naroda koji je ostavljen da postrada za njihove parole i jeftini ćar.

Bila je to masovna grobnica vere, ideala i primisli da je svaki kamen istrgnut iz temelja kuće Srbina rešenog da ostane i opstane.

I bila je to – najružnija tvorena na kugli zemaljskoj, ali sasvim sam ubeđen vidljiva s visina, onih na koje smo imali pravo i na kojima nas je bilo jednako kao i pod zemljom. Na zemlji ponajmanje.

Slika

Ova je bila i Gračanica, i Dečani, i Bogorodica Ljeviška, i Samodreža, i Arhangeli, iZočište, i Devič, i Patrijaršija, sve to više nego gomila istovarenog besa i prkosa na prilazu mostu, koji zadugo, nažalost, neće spajati ljude.

Mnogo pre nje padali su zidovi srpske vere da to jesu međaši Srbije koje brane krstovi i ikone na njima i pokliči vlastodržnih pozadinaca s međurečja Save i Dunava.

Da je Srbije, ko što nije, ovo ne bi bila vest, puka i bezlična, već tužbalica barem, molebni dan, klepala i zvona bi tukla da ožale svetinju jer nije barikada tek tovar šljunka i tone cementa – već nezgrapna zadužbina naroda koji se zarekao ni korak dalje, a danas još jedno zatrto groblje vere u laž i lažove, kojima je bila samo govornica.

Prvima za pad, drugima za let, jednako podmuklo i bezosećajno za ljude koji su betonsku nakarad čuvali da je sutra utemelje u državu, u slave, krštenja, sahrane…

Sada, zbraniće i ovako plitak i krvavi Ibar, jug će seiriti jer međaša više nema, osim tamo gde ih oni razrežu i postave.
Taman toliko kamenja fali u srpskim grobljima, nebrojeno više u zatravljenim bogomoljama, zakorovljenim selima, zapapraćenim zaseocima…

Da je pravde, Tadić i njegova falanga, Nikolić i njegovi jurišnici, trebalo je prvi pijucima da udare po barikadi, makar predstavili to kao veliku investiciju u Srbiju, početak kakvih radova koji će nas odvesti putem popločanim „dobrim“ namerama. Znamo kud taj put vodi…

Da je ljudskog u njima, zorom je trebalo da udare na svoju laž i simbolično okrnje reči skuplje od života koje su uzvikivali uz huk podmuklog Ibra, ali…

Kosovo i Metohija je njima što i jesenje lišće što prevaljaju Ibar, Drim, Sitnica, Lab, Bistrica pećka i prizrenska…
To naroda dole je onaj sitniš koj nemaš gde u pocepan džep, zato barikada, o tugo, jeste tek nemušta i štura vest…
Zato ovako budalasto i naričem nad najgrđom hrpom okamenjenog Srblja i armature pobodene u Srbiju, kao krstače u plitke humke junaka na mestima gde su pali…

Morao sam da je ožalim, jer znam koliko je Beogradu trebala ta barikada, a koliko je tim nesrećnicima značila!!!
Bila je to poslednja „svetinja“ do koje se moglo bez bojazni, pratnje, ćutnje i zaziranja.

Bila je Devič, Gračanica, Zočište, Samodreža, Dečani, Patrijaršija… svima koji nisu mogli do njih.
Od juče je samo zabran u plitkom i podmuklom Ibru, dalje se jednako ne može…

Samo, trebalo je sačuvati po kamen za svakog od mesija koji su „poklonički“ stali pred nju.

Ne da ih podseća, nema na šta – sećanja su se odrekli.

Da ih žulja…

(dvaujedan.rs)
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Kosovo ili EU

Post od branko »

Euleksov lov na srpske lidere

Vršilac dužnosti šefa Euleksa Žoel Vašter potvrdila je da su izdati nalozi za hapšenje gradonačelnika Zubinog Potoka Stevana Vulovića i bivšeg predsednika te opštine Slaviše Ristića. Srbi su na to zatražili da se obustavi politički progon Srba i njihovih predstavnika.

Vašterova je saopštila da je Vulović osumnjičen za "organizovanje bekstva osoba lišenih slobode", a Ristić za "ugrožavanje UN i pridruženog osoblja i teško ubistvo".

- Nalozi sa hapšenje su izdati. Ako se oni pojave na Kosovu, na tužiocu će biti da razmotri zahtev i odluči da li da ih pritvori. Euleks ne ugrožava rad gradonačelnika Zubinog Potoka. Vulović je sam doneo odluku da bude van Kosova i time lično odlučio da ne nastavi rad gradonačelnika - rekla je Vašterova i dodala da je Vulović obećao tužiocu da će se odazvati pozivu i da su se predstavnici Euleksa nadali da će tako da bude.

Predstavnici četiri srpske opštine sa severa Kosova, međutim, traže od Euleksa da prestane s političkim progonom predstavnika i stanovništva tih zajednica. Takođe, traže od nadležnih da se pronađu i kazne ubice srpskog žandarma Stevana Sinđelića koga su albanske šumokradice pogodile u glavu u Kopnenoj zoni bezbednosti.
Gradonačelnik severnog dela Kosovske Mitrovice Goran Rakić kaže da samo za Srbe nema pravde i da je to činjenica.

Na redu Leposavić
Kosovska Agencija za borbu protiv korupcije Agencija pozabavila se nabavkom vozila u opštini Leposavić. Tokom pregleda i ispitivanja dokumenata tenderske dokumentacije, Agencija je na svom sajtu objavila da je "pronašla neke podatke koje nisu u skladu s važećim propisima Kosova".
- To nije samo mišljenje gradonačelnika sa severa ili juga pokrajine, već Srba sa čitavog Kosmeta i to se može lako proveriti. Ako ne veruju tvrdnjama gradonačelnika, pozivam predstavnike Euleksa da sprovedemo anketu o nepoverenju prema toj misiji među srpskim narodom, pa da se uverimo ko je u pravu - kaže Rakić.

Na navode misije vladavine prava EU na Kosovu da je "svako nevin dok se ne dokaže krivica", Rakić kaže da potezi Euleksa kad je reč o Srbima pokazuju sasvim suprotno.
- Pravosuđe Euleksa prvo okrivljuje Srbe, pa im tek potom dokazuje krivicu - uveren je Rakić.

Euleksov tužilac Paskal Persons pokrenuo je krivične postupke protiv sadašnjeg i bivšeg predsednika opštine Zubin Potok Stevana Vulovića i Slaviše Ristića, a predstavnici četiri srpske opštine pozvali su Euleks da omogući da se njih dvojica brane od neosnovanih optužbi bez straha od hapšenja i nekoliko meseci pritvora.

Ističu da se Srbi sa severa KiM zalažu za vladavinu prava, ali se protive da se pravosuđe koristi kao mehanizam vlasti u Prištini da se obračunaju s političkim predstavnicima srpskog naroda na Kosovu.

Predstavnici Srba podsećaju da Albanci optuženi za najteže ratne zločine tokom 1998-1999. godine, kao što su pripadnici Dreničke grupe, često slobodno izlaze iz pritvora.

Osim progona Vulovića i Ristića, uskoro bi bez gradonačelnika mogla da ostane i nedavno formirana opština Klokot, koja bi trebalo da bude deo dugo očekivane i u Briselu dogovorene Zajednice srpskih opština. Kosovska Agencija za borbu protiv korupcije traži smenu prvog čoveka Klokota Srećka Spasića jer tvrdi da je u sukobu interesa. U konačnoj odluci Agencija za borbu protiv korupcije traži da opština Klokot pokrene postupak razrešenja gradonačelnika.

Konačna odluka na koju Spasić nema pravo žalbe dostavljena je u četvrtak. U njoj Agencija navodi da gradonačelnik Klokota i dalje upravlja firmom Akva sana koja se bavi točenjem i prodajom flaširane vode na Kosovu.

Na posao sa strahom
- Skandalozno je što se Ristiću stavljaju na teret dela povezana s događajima kada su postavljene barikade, odnosno zbog navodnog ugrožavanja osoblja UN, sprečavanja obavljanja dužnosti, učešća u masi koja čini krivično delo - navode prestavnici četiri opštine.
Oni zahtevaju da se Ristiću i Vuloviću, kao i drugim okrivljenim Srbima omogući da bez straha od privođenja i hapšenja obavljaju svoje dužnosti u lokalnoj samoupravi i mirno vode porodična domaćinstva.

Spasić tvrdi da je sve uradio po zakonu, a da se iza poteza Agencije krije napad i na njega i da to nije prvi put.
- Mene su i ranije optuživali i privodili jer sam bio predsdnik srpske opštine Vitina. Tako da se može reći da je ovo napad i na Briselski sporazum i opštine gde su gradonačelnici Srbi. To nije Agencija za borbu protiv korupcije, već Agencija za korupciju - kaže ogorčeno Spasić.

Njega su u maju obavestili o mogućem sukobu interesa, odnosno da ne može da bude direktor firme i gradonačelnik. Na to im je dostavio dokaz da je upravljanje Akva sanom poverio sinu Strahinji. Ali, oni jednostavno tu odluku nisu uvažili.

Poseta bazi Žandarmerije - Vučić posle ubistva obećao opremu

Premijer Aleksandar Vučić posetio je bazu Merdare, gde su albanske šumokradice u Kopnenoj zoni bezbednosti ubile žandarma Stevana Sinđelića i poručio da će Srbija znati da zaštiti svoj narod i teritoriju.

- I ne samo to, nego da dolaze sa deset automatskih pušaka koje služe samo za to da se ubijaju srpske snage bezbednosti. To je organizovani kriminal - ocenio je Vučić.

On kaže da veruje da Albancima iz Podujeva neće ubuduće padati na pamet da da divljaju u okolini ove baze.

Vučić je komentarisao odnos međunarodne zajednice prema ubistvu srpskog žandarma i naveo da je primetio da je više poziva dobio kada je krenulo isključenje struje neplatišama u Bujanovcu, Preševu i Medveđi gde žive Albanci, nego što je dobio telegrama i izraza saučešća zbog ubistva pripadnika Žandarmerije.

On je najavio da će Žandarmerija dobiti novu opremu da bi što efikasnije ispunjavala svoje zadatke, ali i da bi se bolje zaštitila. Vučić je rekao da će biti doneti podzakonski akti s ciljem bržeg i efikasnijeg reagovanja Žandarmerije.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: Kosovo ili EU

Post od aleksey »

 
NAVIJAČI CRVENE ZVEZDE SE IZJASNIŠE
(i bez raspisanog referenduma)


Crvena Zvezda - Spatak
Beograd, 30.08.2014 godine
Stadion Marakana

Slika

„ЗАПАД НЕМО ГЛЕДА ШТА ШИПТАРИ РАДЕ
ВАЖНО ЈЕ ДА ОВДЕ ХОЋЕ ГЕЈ ПАРАДЕ!
ЉУДЕ НАМ УБИЈАЈУ, ЦРКВЕ НАШЕ ПАЛЕ
ЗАТО НАС У БРИСЕЛУ НА СВА УСТА ХВАЛЕ!
ХВАЛА ЕВРОПО МИ МОЖЕМО БЕЗ ТЕБЕ
САВЕЗ СА РУСИМА, А ДРУГЕ КО ЈЕБЕ!„

:ymhug:
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Kosovo ili EU

Post od branko »

Imeri: Ako Srbija ne prizna Kosovo, nema razgovora

Bivši šef parlamentarne grupe pokreta Samoopredelenje u Skupštini Kosova i poslanik novog skupštinskog saziva Visar Imeri izjavio je sinoć da pregovori sa Srbijom neće biti nastavljeni, ako ona ne prizna nezavisnost Kosova.

Imeri je prištinskoj telelviziji KTV rekao da će pokret Samoopredeljenje ostati pri stavovima o sporazumu sa postizbornom koalicijom sa Demokratskim savezom Kosova (DSK), Alijansom za budućnost Kosova (ABK) i Inicijativom za Kosovo, ali da nema dijaloga sa Srbijom "bez obostranog priznanja dve države".

On je pozvao Demokratsku partiju Kosova da se "osvesti" i prihvati da je, uprkpos tome što ima najviše glasova sa vanrednih parlamentarnih izbora 8. juna, "ona je ipak parlamentarna mannina", te da treba da dozvoli raspravu na sednici Skupštine Kosova.

Imeri je ocenio da tačka 127 obrazloženja odluke Ustavnog suda kojom je ocenjena neustavnom odluka o izboru Isa Mustafe za predsednika kosovskog parlamenta, može obezbediti izlazak iz sadašneg političkog i institucionalnog grča, kao i da ni jedna poslanička grupa ne želi da sarađuje sa DPK.

U toj tački se od poslanika Skupštine Kosova traži da pronađu rešenje za izlazak iz sadašnje situacije. Prema tumačenju pravilnika o radu Skupštine Kosova koji daje predsedavajuća konstitutivne sednice Fljora Brovina, na konstitutivnoj sednici nema rasprave već se samo glasa o predlozima.

Imeri je ocenio da ni predsednica Kosova ni bilo ko drugi nemaju pravo da vode zemlju ka novim izborima i da to mogu da urade samo poslanici, ako obezbede dvotrećinsku većinu, odnosno 80 glasova za vanredne izbore.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Kosovo ili EU

Post od branko »

Žak Ogar: Evropa je pred mojim očima umrla u Prištini

Vođa francuskih specijalaca koji su prvi ušli na KiM: Albancima su pomagale strane obaveštajne službe. Na terenu sam otkrio da Srbi drže reč, a Albanci ne. Otkrili smo listu za ubijanje Srba s pečatom OVK

OD STALNOG DOPISNIKA - PARIZ

EVROPA je umrla u Prištini. Tako je svoju knjigu, koja je nedavno promovisana u Kulturnom centru Srbije u Parizu, naslovio Žak Ogar, vođa francuskih specijalnih operativnih snaga koji je na Kosovu u zvaničnoj misiji sa svojom elitnom jedinicom boravio svega petnaest dana, od potpisivanja Kumanovskog sporazuma do dolaska redovnih mirovnih snaga, ali sasvim dovoljno da stekne utisak šta se događalo u južnoj srpskoj pokrajini. Želja mu je bila da knjigu objavi na petnaestogodišnjicu NATO agresije.


- Počeli smo još potkraj 1998. da razmatramo vojnu opciju protiv Srbije, što znači da je sve odranije bilo isplanirano. U francuskim medijima, u ono vreme, moglo je da se čuje kako loši Srbi proteruju dobre Albance. Nisam poznavao Balkan i očekivao sam da vidim zle Srbe koji vrše etničko čišćenje, kako je govorila „zvanična istina“. Otkrili smo, međutim, sasvim suprotno - kaže Ogar u ekskluzivnom intervjuu za „Novosti“.

Slika

* S kakvim znanjima ste krenuli u misiju?

- U činjenice me je uputio otac, general u francuskoj vojsci. U mojoj porodici je postojala tradicija francusko-srpskog prijateljstva, koja mi je bila ostala u maglovitim sećanjima iz detinjstva, i otac me je na nju podsetio. Skrenuo mi je pažnju da nije sve tako kao što se priča i zavetovao me da ne budem prestrog prema Srbima.

* Šta ste otkrili na terenu?

- Sa srpskim oficirima sam pregovarao o ulasku francuskih trupa. Doček je, naravno, bio veoma hladan, ali uljudan. Rekao sam da ne dolazim kao neprijatelj, već kao vojnik koji obavlja svoju dužnost. Veoma brzo sam na terenu otkrio da su Srbi profesionalni i da drže reč, a da Albanci stalno pokušavaju samo jedno, da izvrdaju dogovoreno.

* Kako se ponašala OVK?

- Otimali su imovinu, praznili čitave gradove za jednu noć, kao u Vučitrnu. Ubijali su, na veliko i malo. Nadam se da će uskoro njihove vođe odgovarati pred pravdom. Otkrili smo, tako, listu s naredbama za likvidiracije Srba i nelojalnih Albanaca s pečatom OVK. Predali smo ova dokumenta pretpostavljenima, ali više nikada ništa nismo čuli o tome. To što je OVK bila privilegovani sagovornik EU predstavlja iskrivljavanje istorije, kršenje međunarodnog prava i vraćanje unazad civilizovanog sveta.

* Vi ste lično nacrtali novu kartu u ovom delu Balkana?

- Kada smo stigli u Kosovsku Mitrovicu, postojao je veliki i opravdani rizik od sukoba. Tenzija je bila velika, a situacija hitna. Moj zadatak je bio da razdvojim suprotstavljene strane i podela rekom Ibar mi se činila kao najispravnije rešenje. Odlučio sam da dve zajednice razdvojim na mostu.

* Da li vam je neko to sugerisao?

- Nije! Odluku sam doneo sam, na osnovu procene. Nekada se neke stvari na terenu mnogo lakše odvijaju, nego što se misli.

* Pisali ste izveštaje koji se nisu mnogo sviđali vašim pretpostavljenima?

- Iznosio sam samo istinu. Nikada zbog toga nisam imao probleme, ali sam shvatio da je to što sam govorio išlo protiv zvanične francuske politike. Brzo sam postao svestan da je moj glavni posao postao da čuvam ljudske živote. Francuska vojska je profesionalna, s visokim moralnim vrednostima. Na vojnim školama učimo da se ne igramo životima civila. Kad oni koji sebe smatraju vojnicima, napadaju bespomoćnu monahinju, kao što je to radio OVK, šta vam preostaje drugo nego da je zaštitite i sukobite se s napadačima? To smo i radili, od početka.


* Imate li utisak da ste možda, skrećući od zvanične politike, na neki način odbili poslušnost u uniformi?
- Nekada je i to bolje, da bi se sačuvala čast. Ali, nisam stekao utisak da sam odbio poslušnost, i niko mi to nije zamerio. Ispunjavao sam obavezu francuskog vojnika.

* U jednom trenutku ste vratili srpsku vojsku iz povlačenja...

- Pripadnici OVK su napravili zasedu i napali konvoj srpskih izbeglica, uglavnom staraca, žena i dece, koji su se povlačili u dvesta traktora. Ovaj težak incident dogodio se uz podršku Britanaca. Albancima su, inače, pomagale strane obaveštajne službe, u prvom redu američka, nemačka i britanska. Sedma pešadijska brigada pukovnika Serkovića je bila u blizini, povlačila se u severnu Srbiju. Uradio sam ono što je bilo neophodno. Pozvao sam ih i dozvolio sam im da se vrate i da zaustave agresora. I, to su i uradili.

* Kažete da su sve vaše kolege po uniformi, Francuzi, na Kosovu manje-više stekli sličan utisak. Otkud takav odnos prema Srbima?

- Nije to samo slučaj s vojnicima. Mnogi Francuzi podržavaju Srbe, u svim slojevima društva, bez obzira na političke boje. Postoje zajedničke osnovne crte naših dvaju naroda. Kalili smo se u teškoćama, imamo istu žeđ za pravednošću i pružanjem otpora, držimo datu reč, dajemo celog sebe u onome što radimo, poštujemo porodicu i prijatelje. Te osobine su duboko ukorenjene i kod Srba i kod Francuza. Tu je i jak osećaj identiteta koji se, u Francuskoj, nažalost, u poslednje vreme polako gubi. Srbija bi zato trebalo da bude primer Francuskoj. Sačuvali ste naciju, kulturu, tradiciju, prirodu, religiju. Mi smo zaraženi mondijalizmom. Srbija danas podseća na zemlju Asteriksa i Obeliksa. Vi ste sada nesalomivi Gali Evrope!

* Kako, onda, pored svega, objašnjavate zvaničnu francusku politiku prema Srbiji tih godina?

- Za sve koji su se razvodnili u mondijalizmu negovanje identiteta deluje agresivno. A nije tako. Naprotiv, nikada nisam naišao na tako topao prijem kao u Srbiji. Uvek razdvajam legalnu državu od realne. Francuske vlasti su, slepo prateći politiku NATO, odabrale svoju stranu. To je bio OVK. Francuzi su zaboravili istoriju i svojom knjigom pokušavam da ih na to podsetim. Mnogi su smetnuli s uma da je Srbija bila sestra Francuske, kako su je u ono vreme zvali.

* Odakle razlozi za takve dezinformacije?

- SAD su imale interes da oslabe i razbiju Jugoslaviju, a samim tim i Srbiju, koja je prirodna podrška Rusiji u regionu. Uništavanjem Jugoslavije približavaju se Rusiji. I, to se danas vidi u Ukrajini. Tradicionalni interes su imali i Nemci. Postoje i drugi strateški razlozi na veoma važnom području kao što je Balkan, a među političkim motivima je i zabadanje trna Evropskoj uniji, stvaranjem mikrodržava. Na kraju, postojali su i lični interesi. Madlen Olbrajt i Vesli Klark su danas akcionari velikih preduzeća na Kosovu. A Francuska se svemu tome mirno priklonila kroz politiku NATO.

* Kuda ide Evropa?

- Evrope danas nema. Izgubila je osećaj za realnost. EU ne poštuje suverenitet država. Evro je značajno smanjio kupovnu moć. Sistem u Briselu je potpuno nedemokratski. Mala ekipa ljudi bez legitimiteta odlučuje o svemu, i svima nameće svoje zakone. Onda određuje dobre i loše đake.

* Kako će se sve ovo završiti?

- Veoma sam zabrinut za situaciju u svetu. Uvek mislimo da više neće biti rata, ali se ispostavi da onaj prethodni nije bio i poslednji... Bosna i Kosovo su bili tačna slika onoga što će nam se kasnije dešavati, s istim načinom delovanja, i istim protagonistima.

* Šta će biti s Kosovom?

- Samo neće moći da opstane. Ili će se vratiti Srbiji, ili će se pridružiti „velikoj Albaniji“, onakvoj kakvu smo videli na karti tokom nedavne fudbalske utakmice u Beogradu. Ali, takva Albanija bi bila efemerna. Nezavisno od bilo koje dnevne politike, Srbi se nikada neće pomiriti sa trajnim gubitkom svoje istorijske, kulturne i duhovne kolevke. Ako negde imate većinsku populaciju, ne znači da je to vaša zemlja. Cela istorija Kosova i Metohije uklesana je u njegovom kamenu. To bi bilo kao kada bi i Sen Deni, s nekropolom francuskih kraljeva, postao nezavisan zbog velikog broja muslimana koji tamo žive, pa da nas još zbog toga i bombarduju.


NAPUSTIO VOJSKU ZBOG KOSOVA

ŽAK Ogar je vojsku napustio još dvehiljadite, zbog - Kosova.

- Mnogo me je povredilo to što smo bili na pogrešnoj strani - kaže Ogar.

Sada je na čelu dva preduzeća, koja se bave konsaltingom za ulaganja u inostranstvu i bezbednošću.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Kosovo ili EU

Post od branko »

Euleks krivotvorio navode MUP Srbije o Oliveru Ivanoviću

Uvid u dva dokumenta izdata na zahtev Euleksa pokazuje nešto potpuno suprotno navodima iz optužnice, pošto je MUP zapravo izvestio Euleks da Oliver Ivanović uopšte nije zaveden ni kao aktivan, ni kao rezervni pripadnik MUP-a

BEOGRAD - Specijalni tužilac Euleksa Cezari Mihalčuk je u optužnici protiv Olivera Ivanovića krivotvorio navode iz dopisa MUP-a Srbije.

"Uvidom u dokumenta koja je Srbija uputila Euleksu na zahtev kosovskog specijalnog tužioca u slučaju optužbi za ratne zločine koje je Oliver Ivanović navodno počinio 1999. i 2000. godine, ustanovljeno je da je specijalni tužilac Euleksa u optužnici krivotvorio navode iz dopisa državnog organa Srbije", ističe se i tekstu.

U optužnici piše da odgovor Beograda "sadrži indikacije da je tokom rata okrivljeni mozda bio rezervista specijalne policijske jedinice pri MUP-u" i da se tužilac pri tome pozvao na zvaničan dokument MUP-a, preciznije na Upravu Odeljenja za otkrivanje ratnih zločina i navoe da je "dalje naznačeno da to ne može da se potvrdi, jer MUP nema nikakvu dokumentaciju povodom toga".

Uvid u dva dokumenta izdata na zahtev Euleksa pokazuje nešto potpuno suprotno navodima iz optužnice, pošto je MUP zapravo izvestio Euleks da Oliver Ivanović uopšte nije zaveden ni kao aktivan, ni kao rezervni pripadnik MUP-a.

U prvom dopisu MUP-a od 4. marta ove godine, istina, navedeno je da je Vojnobezbednosna agencija izvestila da postoje operativni podaci da je Ivanović tokom borbenih dejstava 1999. bio pripadnik rezervnog sastava PJP MUP-a Srbije u Kosovskoj Mitrovici, ali piše i da je proverama utvrđeno da nije bio ni aktivni, ni pasivni pripadnik MUP-a.

"Iz ovog dopisa je očigledno da je tužilac Euleksa zloupotrebio neprovereni operativni podatak kao dokaz za insinuaciju da je Ivanović možda bio pripadnik rezervnog sastava, iako je raspolagao i informacijom da je proverom utvrđeno da taj podatak nije tačan".

U drugom dopisu, od 30. jula 2014. jasno je navedeno da posle provere Oliver Ivanović, kao ni Nebojša Vujačić, Ilija Vujačić i Saša Lazović, "nisu nikada imenovani ili postavljeni na funkciju u MUP-u Srbije".

Što se tiče drugooptuženog Dragoljuba Delibašića, navodi se da je bio raspoređen od strane načelnika resora na mesto načelnika Sekretarijata unutrašnjih poslova u Kosovskoj Mitrovici od 1. novembra 2005. godine, ali rešenje o raspoređivanju nije objavljeno u "Službenom glasniku" niti bilo kom drugom zvaničnom listu.

Ukazuje se da je ovo otkrila u jeku afere koja potresa Euleks u vezi sa iznošenjem insajderskih informacija o tome kako su jedan tužilac, sudija i zamenik glavnog tužioca primali mito i uticali da se krivični postupci protiv desetine osoba među kosovskim Albancima obustave.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Kosovo ili EU

Post od branko »

Vučić: Niko ne traži da Srbija prizna Kosovo

Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić odbio je danas da komentariše navode o 11 uslova Nemačke za otvaranje poglavlja u pregovorima Srbije i EU, rekavši samo da Srbija neće priznati Kosovo.

Vučić je naveo da postoji želja velikog broja članica EU da poglavlje 32 bude otvoreno samo zajedno sa poglavljem 35 o Kosovu, a to znači preduzimanje još nekih unilateralnih ili zajedničkih akcija sa prištinskom vladom i da u tome ne vidi neko veliko otkriće.

On je povodom pisanja medija o 11 uslova iz Nemačke za otvaranje poglavlja u pristupnim pregovorima sa EU, podvukao da nigde ne piše da Srbija mora da prizna Kosovo.

- Srbija traži najracionalnija moguća rešenja za sva pitanja, a da nijednog sekunda ne ugrozi terotorijalni integritet i istovremeno očuva stabilnost u regionu - kazao je premijer i podsetio da postoji želja kod jednog dela članica EU da poglavlje 32 veže za 35, što bi značilo preduzimanje još nekih unilateralnih ili zajedničkih akcija sa prištinskom vladom po pitanju Kosova.

- To nje nikakvo otkriće. Znali smo to i ranije i mi smo radili svoj posao. Na drugima je da ocene - poručio je Vučić odgovarajući na pitanja novinara u Palati Srbija.

Vučić je naveo da građani Kosova na prelazima moraju da imaju i dodatni papir a ne samo pasoš.

Na pitanje kako će građani Kosova prelaziti granicu na beogradskom aerodromu, Vučić je odgovorio da bi on mnogo voleo da Er Srbija leti za Prištinu i da je on "odobrio tu ideju".

Upitan o razgovoru sa ruskim premijerom Dmitrijem Medvedevim o prekidu gradnje gasovoda Južni tok, Vučić je rekao tek da "razgovor nije bio kratak", i odbio da iznese više detalja.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Kosovo ili EU

Post od branko »

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Kosovo ili EU

Post od branko »

BRISEL TRAŽI ISPUNJAVANJE 11 NEMAČKIH ZAHTEVA
Dačić je u pravu, EU ima nove uslove

Uslov za otvaranje poglavlja u pregovorima sa EU nije samo sprovođenje Briselskog sporazuma, već i 11 tačaka na kojima insistira Nemačka.

Berlin, kako saznaje „Blic“, mesecima insistira na rešavanju pojedinih pitanja koja se odnose na poglavlje 35 koje je vezano za Kosovo, među kojima su uklanjanje Parka mira u Kosovskoj Mitrovici, izgradnja čvrstih objekata na graničnim prelazima, predaja upravljanja elektranom „Gazivode“, kao i priznavanje pasoša Kosova.

Iako Brisel nikada zvanično nije izneo nemačke uslove kao svoje, na svim sastancima sa zvaničnicima Beograda insistiralo se na ispunjavanju tih tačaka.

Tokom posete Beogradu, šefica diplomatije Evropske unije Federika Mogerini iznela je nemačke zahteve kao uslove za otvaranje pregovora, pre svega za poglavlje 35 koje se odnosi na Kosovo, a to je juče potvrdio i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.

- Srbiji je dosta politike pokretnih ciljeva. Više ne prihvatamo takvu praksu stalnog isticanja novih uslova i o tome smo razgovarali sa Federikom Mogerini. U razgovoru je učestvovao i premijer Aleksandar Vučić i sastanak nije bio prijatan zato što je bio vrlo otvoren - rekao je Dačić.

On je naveo da postoje razlike između zahteva koji su javno izrečeni i dodatnih koje imaju pojedine zemlje članice.

Kako saznajemo, Vučić i Dačić su od Mogerinijeve tražili da im predoči šta to Srbija tačno nije ispunila iz Briselskog sporazuma, odnosno koji su to uslovi za dalji napredak na putu evropskih integracija.

Ona je tada u razgovoru sa Tomislavom Nikolićem, predsednikom Srbije, rekla da neće biti novih uslova, što se pokazalo kao netačno.

Maja Kocijančić, portparol visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost, nije želela da komentariše da li novi uslovi postoje ili ne, već je samo izjavila da su „svi uslovi i kriterijumi potpuno jasni i definisani unapred“.

- Proces evropskih integracija je izrazito transparentan. Zbog toga je i sa naše strane i sa strane Srbije vrlo dobro poznato i jasno šta mora da se uradi - rekla je Kocijančićeva.

11 nemačkih tačaka

statut SZO u skladu sa prištinskim zakonima
pozivni broj za Kosovo
integrisanje Civilne zaštite u KPS
čvrsti granični prelazi
primena dogovora o energetici
uklanjanje Parka mira u Kosovskoj Mitrovici
zaustavljanje šverca na administrativnim prelazima
prihvatanje kosovskih pasoša na srpskim granicama
učešće Prištine na regionalnim forumima
prepuštanje elektrana „Gazivoda“ i „Valača“ Prištini
integrisanje lokalnih samouprava u kosovski sistem
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Odgovori

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju