Kosovo ili EU

Odgovori
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Kosovo ili EU

Post od branko »

Narod se boji da sporazum znači uvodjenje granica

BEOGRAD, 4. decembra 2011. (Beta) - Predsednik Opštine Zubin Potok Slaviša Ristić izjavio je u nedelju da se narod na severu Kosova boji da sporazum izmedju Beograda i Prištine koji je postignut u Briselu "znači uspostavljanje državnih granica".

"Srbi će nastaviti da mirno protestuju protiv nasilnog uspostavljanja kosovskih institucija", kazao je Ristić aenciji Beta u Beogradu.

On je ukazao da ipak treba videti originalan sporazum izmedju Beograda i Prištine, jer, kako je naveo, ranije se dešavalo da šef pregovaračko tima Beograda Borislav Stefanović javnosti predstavlja sporazume drugačije nego što oni zaista jesu.

"Narod se dole boji da će se tim sporazumom konačno napraviti granica izmedju Kosova i južnog dela naše države što je za nas potpuno neprihvatljivo", ocenio je Ristić.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Kosovo ili EU

Post od branko »

Tekst sporazuma Beograda i Prištine

BEOGRAD - Delegacije Beograda i Prištine postigle su u Briselu dogovor o integrisanom upravljanju prelazima izmedju Kosova i centralne Srbije (IBM). Agencija Beta prenosi integralni tekst dogovora, uključujući fusnote koje su naznačene u zagradama, a izložene na kraju teksta.

===================================================================

Dogovoreni zaključci u vezi sa IBM-om (1)

1. U skladu sa Lisabonskim sporazumom, relevantnim propisima Evropske unije (2), a s obzirom da su obe strane deo agende Evropske unije za Zapadni Balkan, od njih se zahteva da postepeno harmonizuju svoje zakone sa pravnim tekovinama Unije a naročito da primenjuju koncept IBM-a.

2. U interesu bržeg i efikasnijeg postupanja, obe strane, pod sveobuhvatnim rukovodjenjem Evropske unije, primeniće koncept IBM-a.

3. Obe strane nameravaju da postepeno ustanove zajedničke integrisane punktove na svim njihovim zajedničkim IBM prelazima. Ova saradnja će slediti najbolju evropsku praksu, što će nadalje postepeno razvijati Evropska komisija. Ovaj posao dobiće visok prioritet; projekti će biti identifikovani zajednički i biti implementirani što je pre moguće u praksi.

4. Zajednički, integrisani, jedinstveni i bezbedni punktovi nalaziće se u sklopu "zajedničke zone IBM prelaza", zajednički markiranih, gde će zvaničnici svake od strana sprovoditi relevantnu kontrolu. Isključivo i ograničeno na zajedničke IBM zone, strane neće isticati simbole svojih jurisdikcija.

5. Sporazumi će uključivati, u skladu sa zahtevima, izbalansirano prisustvo svih pripadajućih službi obeju strana kao što su carina, policija itd, i pokrivaće materiju kao što su lokacija prelaza, svojstvo objekata, radno vreme, itd. U skladu sa svojim mandatom (3) na prelazima Jarinje/Rudnica i Tabavije/Brnjak, ovo prisustvo će uključivati zvaničnike EULEKS-a. EULEKS će takodje biti prisutan na prelazima Dheu i Bardh/Končulj, Merdare/Merdar, Mutivode/Mutivoda i Depče/Mučibaba.

6. U srži sporazuma biće jasno prenošenje zakonskih odgovornosti i dužnosti koje mogu da se primene po jurisdikcijama obe strane.

7. Tripartitna implementaciona grupa kojom predsedava Evropska unija biće ustanovljena radi sprovedjenja gore navedenog sporazuma što je pre moguće u praksi. U tom cilju, tehnički protokol biće sačinjen i potpisan - odvojeno sa Evropskom unijom ako bude trebalo - koji će uzeti u obzir različite poglede strana u vezi sa pitanjem statusa. Implikacije ovih zaključaka takodje će biti uzeti u obzir prilikom implementacije slobode kretanja.

8. Ovaj sporazum ne pokriva nikakva opšta ili posebna pitanja koja se odnose na prihode i poreze.

FUSNOTE:

(1) Jedna strana priznaje liniju kao granicu; druga strana priznaje liniju kao administrativnu graničnu liniju.

(2) Kao što je definisano naročito u Šengenskom graničnom zakoniku, Fronteks propisom, Propisom o lokalnom pograničnom saobraćaju, VIS propisu i Zajedničkom zakonu o vizama.

(3) Kao što je definisano Savetom za zajedničku akciju 2008/124 CEFSP, član 3, stav a.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Kosovo ili EU

Post od branko »

Nakon višednevnih teških pregovora, došli smo do zajedničkog zaključka: Mi ćemo je zvati šija, a vi ga i dalje zovite vrat.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: Kosovo ili EU

Post od aleksey »

 
...relevantnim propisima Evropske unije (2)...

...(2) Kao što je definisano naročito u Šengenskom graničnom zakoniku, Fronteks propisom, Propisom o lokalnom pograničnom saobraćaju, VIS propisu i Zajedničkom zakonu o vizama.
Ja stvarno ne znam šta piše u ovim propisima (o tome će nas Bibli blagovremeno izvestiti, sa sve linkovima i scan-ovima), ali, uzevši u obzir nazive tih dokumenata, ne verujem da je tamo propisana minimalna količina mlečne masti u konzumnom mleku, niti mi to liči na propis koji reguliše zajedničko korišćenje hodnika u nekoj zgradi od strane dobrih suseda, niti visina sudske takse, cena grejanja, ili bilo šta slično.

No, pošto se ja 'ič ne razumem u ove EUroatlantske, globalne i ine integracije, nit' razumem ove "stranjske" izraze (a prevodilačka služba mi je pobegla na godišnji odmor), biće da sam opet ja u zabludi. :(

Na svu sreću, Javni Servis je objavio da je to u nacionalnom interesu Srbije, a kad oni nešto kažu - to mora da je zaista tako. Znate ono: "Bilo je na Dnevniku..."
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Kosovo ili EU

Post od branko »

... pisalo je u Politici...
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Kosovo ili EU

Post od Palma »

GDE SMO ONO STALI? Ljubavno pismo Angeli

O Angela, angele naš i nebeski i nemački

Sunce našeg predizbornog neba, što nas, bre, nećeš - i to baš pred osvit naših evropskih integracija?

Zar ćeš na svu našu žudnju za konačni ulazak u tvoju evrozonu, na svu strast koja nas groznicom prožima pred puno fizičko i duševno objedinjavanje sa tvojim zamamnim Šengenom, odgovoriti tako hladnim i bezosećajnim odbijanjem? Pa imaš li srca, posle svih ovih godina naše uzdrhtale strepnje, da na našu integracionu prošnju odgovoriš sa nemilosrdnim odbijanjem, ostavljajući nas da nadalje večno tavorimo na položaju lidera u regionu!

Reci nam, zvezdo vodiljo naše evroatlantske patnje, zašto si baš nama odlučila da uskratiš svoju ljubav? Imamo li mi više dugova od Grka, Italijana i Španaca, jesmo li veći Balkanci u odnosu na Rumune, veći pravoslavci u odnosu na Bugare, ili manje Titovi pioniri u odnosu na Slovence i Hrvate? Šta nas to čini tako crnim u tvojim lepim plavim očima, ljubavi naša privredno razvijena, jedini preostali oslonče naše ušteđevine u evrima?

Znamo mi da nas je zlehuda sudbina ili zli plan nekog opasnog manipulanta doveo u situaciju da se, posle dva rata protiv nemačke vojske, mlatimo na barikadama baš protiv nemačkog garnizona. I znamo da tebi, na svu tvoju muku da ubediš Nemce da ne postanu jedina članica Evropske unije, samo još fali da prva vojnička žrtva - u možda prvom nazoviozbiljnom angažovanju nemačke armije posle Drugog svetskog rata - bude baš na Kosovu. A nit si ti Car Lazar, nit je Boris Tadić Murat, o obrnutom i da ne govorimo. Niti da, ne daj bože, sad utvrđujemo ko je tu Miloš Obilić, a ko Vuk Branković i šta tu kome dođe Hašim Tači... Elem, jesu okolnosti malkice groteskne, ali to nije razlog da nas tako surovo kažnjavaš, stavljajući čak i Crnogorce i kosovske Albance na bolje mesto na rang-listi za dodelu tvojih bogatih pozitivnih emocija, na bolju startnu poziciju u večnom takmičenju za osvajanje tvog ponekad tako nedostižnog, a uvek tako željenog srca. Aman, počuj i naše jugoistočnoevropske i zapadnobalkanske vapaje!

Dok datum naše kandidature lagano tone u beskraj, a kazaljka na satu odbrojava možda poslednje sekunde koncepta „I Evropa i Kosovo“, reci nam, tiha patnjo naših stabilizacizaciono-pridruživačkih snova, šta želiš da učinimo da bi dokazali da smo tvoji i ničiji više? Zapovedi, i poslaćemo onog generala Kfora sa gastarbajterskim licem da brani Horgoš umesto Jarinja. Samo reci, i isteraćemo ionako prespori „Fijat“ iz Kragujevca: sklapaćemo tamo i kupovati, ako treba, i nemačke trotinete umesto italijanskih automobila - manje će se kvariti, jeftiniji su delovi, a i potrošnja benzina je neuporediva, na ovu skupoću. Most preko Ade, koga smo nazvali „Most preko Ade“, nazvaćemo po tebi ili bilo čemu što se tebi sviđa, ionako smo mu sadašnje ime izabrali da se jedni drugima ne zameramo, pa taman ti budi kuma, da se bar ne zameramo tebi. Ako to želi tvoja čelična volja, evo ti železara u Smederevu, pa je ti, umesto Amerikanaca, pali kad ti se ćefne i kad ti se isplati. Neizgledna srećo u našoj izglednoj nesreći, reci šta da činimo i učinićemo - samo da se jednom zauvek ogrejemo na vatri naše, daj bože, neugašene ljubavi.

Ne daj se, Angela, da te zavede naše realno ničim podržano rusofilstvo, kao ni naš jedva u medijima primetni evroskepticizam; ne daj se, mladosti naša evropska, da te isprovociraju onoliki Nemci u partizanskim filmovima pobijeni, ni da te zavara i osokoli onoliki suficit koji tvoja zemlja ima u trgovini sa ovo malo naše preostale privrede. Nemoj se opterećivati, najdraža, tamo nekom Vojvodinom i tamo nekim Sandžakom, mi ćemo to već nekako rešiti i sami, a pripomoći će i poneka ambasada, možda čak i tvoja. Neka te, dakle, ništa ne odvrati od želje da nas podržiš na našem evropskom putu. Želja je slaba, znamo, ali kakav je put, još je i dobra, veruj nam.

Angela, najdraža, pišemo ti, eto, ovo pismo gajeći nadu da ćeš ti - kao jedino preostalo korito naše reke nabujalog evroentuzijazma - pored svih svojih briga naći vremena da na našu ljubav i na naše vapaje odgovoriš pozitivno. U suprotnom bi ti, svojom nežnom ali nemilosrdnom rukom, dosula još soli na ranu srca našeg, što krvari još od tvoje poslednje posete Beogradu. Naše oči pune žudnje i čežnje, u kojima se smenjuju čas dubina strepnje čas plitkoća nade, gledaju samo u tvom pravcu. I nikako da te se nagledaju dovoljno, meseče naše evropske plime. Jer, znamo mi, Evropa je lepa samo dok se čeka, dok od samo nagoveštaj da.

U predvečerje odluke o statusu kandidata za Srbiju,

U danima sve uspešnijih pregovora Beograda i Prištine,

U nedeljama izborne kampanje koja nije počela,

U sred ekonomske krize,

U ime onih koji bi da, ako mora, budu još malo na vlasti i onih koji bi da, ako ne mora, i ne dolaze na vlast,

U ime svih nas ostalih,

Angela, daj reci nam „Da“!

(Autor: Vojislav Žanetić )
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Kosovo ili EU

Post od Bibliotekar »

Danke, na ovom fenomenalnom otkriću gđa Palmo! Gospodin Žanetić je zaista fenomenalan, ali udara na pogrešnu emotivnu žicu. To treba više ideološki orijentisati - gospođa Merkel je, na koncu, bila sekretar za agitaciju i propagandu. To su osobe posebnoga kova. :lol:

Slika

Angela Merkel u mladosti - zaslužno odlikovani poverenik FDJ-a za agitaciju i propagandu

Treba to, dakle, drugačije - sa manje emotivnosti, bez priseni tugaljiva samosažaljenja spram zlehude sudbe i više eternalnih vrednosti. Nešto što gospođa može smesta da pojmi i privije k objektivističkom & pravednički prosperitetno orijentisanome srcu:

Kammeradin Merkel,
Das Glück, vom werktätigen Serbische Volk unter Führung seiner Arbeiterklasse und ihrer UdESSR Partei in einträchtiger Verbundenheit mit starken deutsche Freunden geschaffen, verschönt das ganze Land und das Leben seiner Menschen. Und diese Schönheit, die das Wahre und Gute, die Schönheit der freien Arbeit, der menschlichen Beziehungen und der Liebe mit dem Schönheit der Natur vereint, übt immer stärkere Anziehungskraft aus.

Mit Kameradengruß,

SJVD Ortsgruppenleiter,

von Popovitz


Slika

Apropo - Znate li za onaj vic kada Barak Obama, Angela Merkel i Boris Tadić postavljau pitanja Dragome Bogu? :lol:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Kosovo ili EU

Post od Palma »

Dragi Bibli, ti znaš kako se osvaja srce ove "gvozdene ledi". :D
Ne znam taj vic, a volela bih ga znati.
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Kosovo ili EU

Post od Bibliotekar »

Hvala, draga moja gđa Palmo. Znate, osnovni problem kod mene je što imam prokleto dobru memoriju. Problem je, naravno, u tome što političari po pravilu smatraju da svi građani imaju pileći mozak... :roll:

A evo i vica:

Barak Obama, Angela Merkel i Boris Tadić dolaze kod Dragoga Boga, pošto su kao rukovodioci najznačajnijih država na planeti stekli pravo da mu postave po jedno pitanje po sopstvenom izboru.

Prvi je na redu Barak Obama. On postavlja sledeće pitanje: „Bože, kada će se rat u Avganistanu konačno završiti?”
Bog odgovara: „Za sedamdeset godina.”
Obama: „Stvarno? Šteta, ja tada više neću biti predsednik…
Na red dolazi Angela Merkel: „Dobri Bože, reci mi kad će u Nemačkoj nestati nezaposlenost?
Bog odgovara: „Za sto godina, kćeri moja.”
Merkelova: „To me onda uopšte ne interesuje. Ja tada više neću biti kancelar.”
Konačno, na red dolazi i Boris Tadić. On takođe postavlja pitanje: „Bože moj, reci mi - kada će Srbija postati članica EU?
Bog: „Nebitno je to, sine moj. Ja tada više neću biti na položaju.”

:lol:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Kosovo ili EU

Post od Palma »

Hvala ti!
=)) =)) =))
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Kosovo ili EU

Post od Bibliotekar »

Nema na čemu. Drago mi je ako sam Vas oraspoložio u ovo turobno decembarsko veče. :)
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Kosovo ili EU

Post od branko »

Uklonjena i barikada na Jarinju

BEOGRAD, 5. decembra 2011. (Beta) - Ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović rekao je u ponedeljak da je osim barikade u Jagnjenici uklonjena i barikada na Jarinju, ocenivši da je to dobar znak i početak normalizacije situacije u tom delu Kosova.

"Pozdravljam dogovor Kfora i političkih predstavnika Srba o otvaranju saobraćajnice Zubin Potok-Zvečan, jer on predstavlja pozitivan pomak i označava početak procesa uklanjanja barikada. Otklonjena je i barikada u Jarinju i to je dobar znak i dobar početak normalizacije na severu Kosova", kazao je ministar Bogdanović za agenciju Beta.

Predsednik Opštine Zubin Potok Slaviša Ristić i komandant Kfora za sever Kosova Adolf Konrad dogovorili su se da se saobraćajnica od Zvečana do Zubinog Potoka u mestu Jagnjenica oslobodi za saobraćaj.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Kosovo ili EU

Post od branko »

Nemačka odlučuje o kandidaturi Srbije kad "prouči sporazum"

Nemačka će stav o statusu kandidata za Srbiju doneti kad prouči sporazum Beograda i Prištine o administrativnim prelazima, izjavio je danas državni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Verner Hojer pred sastanak šefova diplomatija EU.

Savet ministara spoljnih poslova 27 zemalja članica Evropske unije danas razgovara o statusu kandidata SrbijeHojer je rekao da Nemačka još nije donela odluku o kandidaturi Srbije. Ministri spoljnih poslova EU danas bi mogli da zauzmu stav o davanju statusa kandidata Srbiji, a zvanična odluka očekuje se 9. decembra.
"Nemačka će svoj stav zauzeti nakon što proučimo tekst sporazuma", izjavio je Hojer, misleći na sporazum o prelazima na na administrativnoj liniji koji su prošlog vikenda postigle delegacije Beograda i Prištine.
Hojer nije pominjao uklanjanje barikada na severu Kosova, što je ranije bilo naznačeno kao glavni uslov da bi Nemačka glasala u prilog srpske kandidature. On, međutim, nije pominjao uklanjanje barikada na severu Kosova što je ranije bilo naznačeno kao glavni uslov da bi Nemačka glasala u prilog srpske kandidature.
On je istakao da su nedavni događaji na Kosovu, u kojima je povređeno više austrijskih i nemačkih vojnika, neprihvatljiji.
"Taj događaj je izuzetno ozbiljan i vlada Srbije mora znati da bi to, ako ne spreči takve stvari, mogao biti ozbiljan kamen spoticanja".
Hojer je istakao da je Srbija zemlja koja bi značajno mogla dati doprinos EU. Kriterijumi za članstvo su, medjutim, jasni, a Kopenhaški kriterijumi kažu, ponovio je, da svaka zemlja mora imati dobre odnose sa svojim susedima.
Srbija je, prema njegovim rečima najveća zemlja regiona, koja bi jednog dana pristupila EU.
Prioritet Srbije na putu u EU, kako je dodao, moraju biti dobrosusedski odnosi.
Na sastanku šefova diplomatija, zaključio je Hojer, biće razmotreno šta je dogovoreno u dijalogu Beograda I Prištine.
Savet ministara spoljnih poslova 27 zemalja članica Evropske unije počeo je jutros zasedanje na kome će se, pored ostalog, razgovarati o statusu kandidata Srbije i datumu početka pregovora sa Crnom Gorom.
Većina zemalja smatra da je Srbija kroz unutrašnje reforme i okončanje saradnje sa Hagom, kao i kroz iskazanu dobre volju u dijalogu sa Prištinom već ispunila uslove za status kandidata.
Međutim, neke zemlje, a pre svih Nemačka, izrazile su prošle sedmice stav da bi Srbija morala da utiče da uradi mnogo više kako bi se stanje na severu pokrajine normalizovalo, a pre svega da nagovori gradjane da uklone barikade kojima se ometa kretanje pripadnicima Euleksa i Kfor.
Da bi Srbija dobila status kandidata neophodno je da se svih 27 članica EU saglase oko toga, a formalnu odluku doneće šefovi država i vlada 9. decembra.


Neverovatno je da toliko treba da se prouče tri jadna člana još jadnijeg sporazuma, ili je možda nešto još nešto deo sporazuma.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Kosovo ili EU

Post od Bibliotekar »

Promaklo ti je, u obilju diljem sredstava informisanja već dobrano rastrubljenih vesti Ristićevo saopštenje da je treća barikada koju su Srbi postavili u Jagnjenici, a koja se nalazi na sporednom putu ostala i da će Srbi nastaviti da dežuraju na njoj. ;)

Takođe se baš previše ne telali ni izjava poljskog diplomate g. Mikolaja Dovgjeleviča, koji je rekao da je sporazum Beograda i Prištine „...bio neophodan uslov da Srbija dobije status kandidata, ali da je malo zakasnio. Poljsko predsedništvo EU je u više navrata insistiralo da srpska vlada pokaže dobru volju u odnosima sa Prištinom. To je trebalo ranije uraditi, a sada je malo kasno”. :roll:

I, da - tvoja poslednja, plavom bojom ispisana rečenica, zapravo pogađa suštinu problema. Poenta cele stvari je u tome da sada kada su trenutni upravljači Srbije de facto priznali postojanje nezavisnog Kosova (tzv. integrisano upravljanje granicama postoji samo u slučaju međudržavnih granica!) – a što do sada nije bio slučaj – Evropska Unija pokušava da konačno reši svoj unutrašnji problem – činjenicu da sve države EU nisu priznale nezavisno Kosovo.

Budući da je za promenu već donetih državnih odluka (u slučaju Španije, Rumunije, Slovačke, Grčke i Kipra) potrebno navesti uzrok za ponovno stavljanje pitanja priznanja Kosova na dnevni red parlamentarne debate (da, u Španiji o takvim pitanjima raspravlja parlament, dok je u Srbiji dovoljno telefonski sazvati vladu, bez dokaza ko je zapravo istoj teleprisustvovao), a najbolji način da se to uradi jeste da se kaže da se „situacija na terenu promenila”.

To će pak poslužiti za promenu stava drugih zemalja koje su rekle da Kosovo neće priznati sve dok ga sve članice EU ne priznaju (videti npr. izjavu izraelskog šefa diplomatije Avigdora Libermana). Povećanjem broja zemalja koje su pak priznale Kosovo kao nezavisnu državu omogućuje se izglasavanje njegovog statusa kao nove članice UN u Generalnoj skupštini.

Qui bono? SAD na prvom mestu. Rasterećuju se obaveze dalje troškovno opterećujuće i limitirane Balkanske disipacije na drugom mestu potrebnijih vojnih efektiva, te realokaciju istih na Bliski Istok odn. Azijsko - pacifički teatar globalnih operacija. EU dobija augmentaciju međunarodnog diplomatskog kapaciteta i pospešenje dugoročne perspektive kredibilnosti u po njen opstanak izuzetno kritičnom momentu. Nemačka pak svima pokazuje ko je pravi gazda u EU.

Građani Srbije, shodno dobrim običajima, dobijaju na poklon ovčije spolovilo + povećanje demokratskog kapaciteta za eurointegrativne procese. Koje vredi cca isto toliko koliko i prva stavka Srpskog Dobitka. :roll:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Kosovo ili EU

Post od Bibliotekar »

Mali dodatak jučerašnjoj, sada već i oficijelno delimično potvrđenoj elaboraciji. Za razliku od obilja evazivnih vesti kojima su domaća sredstva javnog informisanja preplavila ovdašnju javnost, jednu od najporaznijih ali suštinski korektnih potvrda ispravnosti jučerašnje juridičko-geopolitičke evaluacije pitanja Sporazuma o administrativnim prelazima između samoproklamovane Republike Kosovo i Republike Srbije dao je aktuelni premijer vlade samoproklamovane Republike Kosova, g. Hašim Tači. On je danas, 6. XII 2011, na sednici vlade Republike Kosovo otvoreno, glasno i jasno izjavio da sporazum o integrisanom upravljanju granicom predstavlja priznanje Kosova i njegovih 6 graničnih prelaza od strane Srbije.

„Integrisano upravljanje granicom (u originalu:Integrated Borders Management) je evropski model koji treba da se primenjuje i primenjuje se samo između zemalja koje streme ulasku u EU, kao priprema za ulazak u zonu Šengena. Integrisano upravljanje granicom se ostvaruje samo između dve države i nikako na drugom nivou. Integrisano upravljanje granicom će se primenjivati sa svim susedima - Makedonijom, Albanijom, Crnom Gorom i Srbijom - i učiniće sve granice koje imamo u regionu otvorenim granicama prema modelu zemalja EU.”

Zaista je šteta što o bitnim elementima međunarodnih odnosa građani Republike Srbije moraju da se obaveštavaju čitajući agencijske prevode tiranskog dnevnog lista Zeri i Popullit. :!:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Kosovo ili EU

Post od Upravnik »

Evropski savjet u Briselu je odlučio da Crnoj Gori dodijeli uslovni datum za početak pregovora sa Evropskom unijom, saznaje CdM.

Riješeno je da bi Crna Gora mogla da dobije datum za početak pregovora o pristupanju u EU u junu naredne godine, pod nizom uslova.

Predsjednik Evropskig saveta Herman Van Rompej rekao je na konferenciji za štampu da je cijeli tok prvog dela sesije bio posvećen krizi u eurozoni, a da će se o proširenju raspravljati tek kasnije tokom dana.

Medutim, prema nacrtu zaključaka dostavljenom agenciji Tanjug, a koji su potvrdili diplomatski izvori, Savjet je već donio odluke o pitanjima vezanim za proširenje, a njihovo zvanično objavljivanje očekuje se danas u podne.

Kada je riječ o određivanju datuma pregovora za Crnu Goru, u tački 15.dokumenta koji je usvojio Evropski savjet se kaže da bi oni mogli da počnu u junu 2012. godine, kada će Savjet preispitati napredak Crne Gore u implementaciji reformi, sa posebnim fokusom na vladavinu zakona, poštovanje fundamentalnih prava i suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala.

Evropska komisija je zadužena da do tada sačini izvještaj na osnovu kojeg će Savjet odlučiti o datumu početka pregovora.

Takođe, Evropski savjet odlučio je rano jutros da Srbija dobije status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji u martu iduće godine, pod uslovom da ostvari dalji napredak u dijalogu sa Prištinom i pomogne da se omogući slobodno kretanje Euleksu i Kforu.

Sastanak Evrospkog savjeta počeo je sinoć i trajao je duže od 10 sati.

http://www.cafemontenegro.com/index.php ... ews=216582
Da nije jadno, bilo bi smešno. Ovo je *ebačina kakvu nemaju ni najgori porno filmovi, a mi i dalje srljamo ''k'o muva bez glave'' u tu trulu Evropsku uniju.

:evil:
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Kosovo ili EU

Post od Bibliotekar »

Slika

Vielen Dank nochmals an die Genossin Merkel und ihren Kammeraden, den hochgelobten Politkommisaren von UdESSR! Ihre Leistungen und Opfer, ihre Tapferkeit und Schlicht im Kampf sind ausdrücklich anerkannt! :D

Ovo je zaista jedna od najboljih vesti koju ste nam podarili u proteklih 10 godina. Hvala Vam, drugarice Merkel, još jednom - budite uvereni da ćemo inspirisani Vašom dalekovidošću i mudrom racionalnošću učiniti sve što je u našoj moći da doprinesemo istinskom razvoju i opštem evropskom prosperitetu koji je Stari Kontinent odista zaslužio. Ta šupljoglava i snagu Europe crpeća Briselska Gorgona koju ste u fazi idealističkog transnacionalnog profitnog zanosa stvorili zaista mora da bude pobeđena. Za dobro Čovečanstva!

Odsustvo naše minorne države u njenom hranjenju predstavljaće našu štedru i posvemašnje iskrenu pomoć tom plemenitom poduhvatu. :-*

Für die Zukunft weiterhin viel Erfolg und persönlich alles Gute!
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: Kosovo ili EU

Post od aleksey »

 
A di će biti žuraj?

I kada počinje?

:ymparty: :ymparty:
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Kosovo ili EU

Post od Bibliotekar »

Tamo gdeno tradicijom i priliči: Berlin, Pariser Platz – sa Brandenburškom kapijom u pozadini. Parada Eurosrpskog Ponosa ide u Trijumfalnoj povorci duž avenije Unter den Linden. Praznične prosperitetne besede (Đelić & Cvetković) i Vesele podoknice (Čanak & Dinkić solo + prateći vokali Čeda & Vuk) upriličuju se, tradicionalno, na velikoj sceni ispred zgrade ambasade SAD. Datum održavanja biće saopšten naknadno, nakon dovršetka koncepta proslave. :D
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Kosovo ili EU

Post od branko »

Dačić: Uslov za EU je priznanje Kosova

Zamenik premijera Srbije Ivica Dačić ocenio je danas da Srbija ni u martu neće učiniti značajan iskorak ka dobijanju kandidature za članstvo u EU jer je, kako je ocenio, uslov za to priznavanje nezavisnosti Kosova.

"Više da se ne lažemo i da ne pričamo bajke. To se traži", rekao je Dačić novinarima nakon skupa o ljudskoj bezbednosti u organizaciji Centra za bezbednosne studije.

On je optužio međunarodnu zajednicu da je izneverila očekivanja građana i ocenio da je 2000. godine od njih samo traženo da se sa vlasti skloni Slobodan Milošević i da tada niko nije pominjao nezavisnost Kosova.

"Tada niko nije spominjao pitanje nezavisnosti Kosova, a 11 godina kasnije mi ne možemo da dobijemo ni kandidaturu. Koga sada treba da smenimo ili da pošaljemo u Hag", rekao je Dačić i dodao da nije fer da Srbija ne dobije kandidaturu i pored svega što je uradila.

Zamenik premijera je podsetio da je Srbija smenila Slobodana Miloševića, završila saradnju s Haškim tribunalom, usvojila Rezoluciju o Srebrenici, Statut Vojvodine i uputila izvinjenje svim narodima u okruženju, te da nije realno da posle svega toga ne može da dobije čak ni status kanidata za EU.

"Ako EU ne želi dalje proširenje, neka onda tako kaže", rekao je Dačić i dodao da je za nastavak evropskih integracija, ali je isto tako i za očuvanje nacionalnih interesa i dostojanstva.

Zamenik premijera je ocenio da je predsednik Srbije Boris Tadić mogao sada da dobije kandidaturu samo da je prihvatio da se Kosovo na regionalnim skupovima ne predstavlja u skladu sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN, ali da je dobro što to nije prihvatio.


Kao da nas je dosad neko drugi lagao.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Odgovori

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju