Kosovo ili EU

Odgovori
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Kosovo ili EU

Post od branko »

Trajković: Izjava Vučića širi depresiju među Srbima na KiM

Član Predsedništva Srpskog nacionalnog foruma i nekadašnji potpredsednik Vlade Srbije Momčilo Trajković izjavio je u Danu uživo da je izjava predsednika Srbije Aleksandra Vučića, o tome da se zalaže za razgraničenje sa Albancima na Kosovu i Metohiji (KiM), još jedna izjava koja u kontinuitetu „širi depresiju među Srbima na KiM“.

„Počev od izjave da na KiM nemamo ništa, da bi svaki metar bio plus, izjave da je Kosovo izgubljeno davno pa do toga da razgraničenje ništa drugo ne znači nego jedno veliko razočaranje koje će iz temelja pomeriti ostatak srpskog naroda na KiM, pogotovo ispod Ibra“, kaže Trajković.

On je podsetio da na severu Kosovo ima 30 do 40 hiljada Srba, a da je „sve ostalo – 120 i više hiljada – je ispod Ibra“.

Prema njegovim rečima, poruka Vučića je „iz temelja uzdrmala poziciju srpskog naroda na KiM“.

„Totalno je poremetila one koji se nadaju da se vrate, razočarala one koji su dali žrtve. Imam nekoliko prijatelja koji počinju da prave kuću, posle ove izjave razmišljaju da li da počnu da prave kuću“, izjavio je Trajković.
Recite prijateljima da ne prave kuću. :x
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Kosovo ili EU

Post od branko »

IGUMAN SAVA JANJIĆ ZAPALIO FEJSBUK: “Zašto je OLIVER IVANOVIĆ morao da ode...”

Iguman manastira Visoki Dečani Sava Janjić ponovo se na društvenim mrežama oglasio povodom ubistva lidera Građanske inicijative SDP Olivera Ivanovića.

“Ako nekim Srbima do sada nije bilo jasno, sada ne može biti jasnije zašto je Oliver Ivanović morao da ode. U ovoj tragičnoj situaciji, on sigurno ne bi ćutao, već bi hrabro branio svoj narod. Mnogo nam svima danas nedostaje! Ponosan sam što mi je bio prijatelj!”, napisao je Janjić na Fejsbuku.

Oliver Ivanović ubijen je 16. januara ispred prostorija svoje stranke u Kosovskoj Mitrovici. Počinilac ili počinioci zločina još nisu pronađeni.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Kosovo ili EU

Post od branko »

Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Kosovo ili EU

Post od Bibliotekar »

Slika

Slika

:ugeek:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Kosovo ili EU

Post od branko »

Novi Holbruk deli Kosovo?

Čim je dobio pismo američkog predsednika Donalda Trampa u kome ga ovaj poziva na što skorije zaključenje sporazuma sa Srbijom, Hašim Tači je 21. decembra hitno otputovao u Berlin gde se, zajedno sa trojicom saradnika, susreo sa ambasadorom SAD Ričardom Grenelom.

Kako prenosi "Vašington post" u tekstu od 6. januara, ovaj sastanak ni izbliza nije bio protokolaran. Tači je ciljano išao kod Grenela, a za to postoji i dobar razlog. Naime, ovaj američki diplomata slovi za osobu od najvišeg poverenja predsednika Trampa, a u vašingtonskim krugovima ga nazivaju i "osobom kojoj se treba javiti kad nešto zatreba u Evropi".

Tači je tom prilikom samo kratko izjavio da će se "založiti za što skorije ukidanje carina koje je Priština nametnula na robu koja stiže iz Srbije".

Međutim, prema navodima vašingtonskog lista, ovaj sastanak je imao veći značaj. List ističe ko je američki ambasador za kojeg Donald Tramp uvek ima uho. Grenel je vrlo blizak saradnik Džona Boltona, aktuelnog savetnika za nacionalnu bezbednost Trampa, koji je prvi pomenuo mogućnost korekcije granica. Bio mu je isprva portparol, a potom i glavni savetnik dok je Bolton obavljao dužnost američkog ambasadora pri Ujedinjenim nacijama u administraciji predsednika Džordža Buša mlađeg.

Za vreme dva mandata demokratskog predsednika Baraka Obame, Grenel nije imao poziciju u administraciji, ali se na velika vrata vratio pobedom Trampa 2016. i bio je prvi američki ambasador kojeg je Tramp imenovao po ulasku u Belu kuću i to u Berlinu.

Podsetimo, krajem decembra je Donald Tramp uputio dva pisma vrlo slične sadržine srpskom i kosovskom predsedniku Aleksandru Vučiću i Hašimu Tačiju u kojima ih ne samo hrabri da što pre zaključe pravno obavezujući sporazum o normalizaciji odnosa, uz poslovičnu pretnju "katastrofom koja bi usledila ako on izostane", već je pozvao dvojicu političara i da zajedno s njim proslave taj događaj u ružičnjaku Bele kuće.

Pre imenovanja u diplomatskoj misiji SAD pri UN 2001, Grenel je bio savetnik nekolicini istaknutih republikanaca, među njima i Džordžu Petakiju, Dejvu Kempu i Džonu Mekejnu. U UN je proveo punih osam godina, jedini član misije koji se nije promenio u dva mandata. Kao medijski strateg, koji ima i svoju konsultantsku kuću, Grenel je bio taj koji je formulisao pristup medijima kad je reč o famoznom ratu potiv terorizma, Iranu i Severnoj Koreji. Tramp je imao dilemu na koju poziciju da ga postavi, te je vagao između ambasadorske pozicije pri NATO-u ili UN. Na kraju se opredelio za Berlin.

Tako je Grenel postao prvi otvoreni homoseksualac koji je imenovan na najvišu diplomatsku poziciju.

Skandal majstor
Iako je u vašingtonskim konzervativnim krugovima cenjen, Grenel u Nemačkoj ne uživa naročiti ugled. Uspeo je da već u prvim mesecima mandata razljuti domaćine rekavši da "apsolutno želi da podstakne konzervativce širom Evrope, uključujući i Nemačku". Ovim je pogazio diplomatski protokol jer se od ambasador očekuje da budu politički neutralni u pitanjima zemlje domaćina. Tada je zatraženo i da mu bude uskraćeno gostoprimstvo, ali se prašina ipak slegla bez većih posledica.

Jasni signali
Da se pozicija Vašingtona u pogledu kosovskog problema donekle promenila, prvi je signalizirao upravo Džon Bolton. Upitan u Kijevu šta misli o razgraničenju o kome se tada govorilo u Beogradu, Bolton je 24. avgusta odgovorio:
- Naša politika je da ako dve strane mogu međusobno da se dogovore, ne isključujemo teritorijalne korekcije i nije naše da o tome sudimo. Očigledno je reč o teškom pitanju jer da nije tako, odavno bi bilo rešeno. Ali mi nećemo, niti mislim da će bilo ko iz Evrope stajati na putu ako dve strane mogu da postignu zajedničko i zadovoljavajuće rešenje.

Selaković: Teška godina
Tekst "Vašington posta" prvi je ovogodišnji signal mogućeg kompromisa Beograda i Prištine oko Kosova. Da su vezano za Kosovo pred Srbijom komplikovana dešavanja, naciji je poručio Nikola Selaković, generalni sekretar predsednika Srbije.

- Ova 2019. neće biti laka zbog složenih i komplikovanih dešavanja. Mislim da postoje različite političke igre, pa je važno da smo složni i da jačamo naša prijateljstva po svetu - kaže Selaković i otkriva da su u toku pripreme za dolazak ruskog predsednika Vladimira Putina u Beograd.
U navode američkog lista o obećanju Hašima Tačija kako će ukinuti takse na robu iz Srbije ne veruje potpredsednik Srpske liste Igor Simić. Tvrdi da je to "izmišljotina" jer su svi članovi vlade u Prištini iz Tačijeve stranke glasali da takse budu uvedene. Podseća da se Tačijeva desna ruka, predsednik kosovske skupštine Kadri Veselji javno hvalio kako je predlog Ramuša Haradinaja bio da takse budu 30 odsto, a njegov 100 posto.

- To je klasična igra dobrog i lošeg policajca u kojoj će jedan glumiti kako eto ne mrzi Srbe, poštuje ih kao sagovornike, pre svega pregovarački tim i predsednika Aleksandra Vučića, kad se govori o pregovorima u Briselu, a s druge strane, Haradinaj će zastupati tvrdu struju koja treba da stvori uslove da Srbima na KiM život bude što teži - istakao je Simić.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Kosovo ili EU

Post od Bibliotekar »

Sud za ljudska prava u Strazburu odbio kolektivnu tužbu penzionera iz Srbije sa obrazloženjem „nisu dovoljno oštećeni”

Sud za ljudska prava u Strazburu, koji je nedavno kao „neprihvatljivu” odbacio kolektivnu tužbu penzionera zbog četvorogodišnjeg umanjenja penzija, dostavio je obrazloženje svoje odluke, saopštio je Sindikat penzionera Srbije „Nezavisnost”, koji je predstavku podneo Sudu. Kako je naveo taj sindikat, u obrazloženju piše da je tužba odbijena jer podnosilac predstavke „nije u dovoljnoj meri oštećen navodnim kršenjem Konvencije”.

Evropski sud za ljudska prava u Strazburu odbacio je kao neprihvatljivu kolektivnu tužbu Sindikata penzionera Srbije “Nezavisnost” zbog četvorogodišnjeg umanjenja penzija po Zakonu o privremenom načinu isplate penzija. Kako je pre nekoliko dana saopštio Sindikat, oni su obavešteni „samo da je odluka konačna, da nema prava žalbe, te da će predstavka i priložena dokumentacija biti uništeni nakon proteka vremana od godinu dana”.

U međuvremenu, stiglo je i obrazloženje odluke Evropskog suda za ljudska prava, u kojem je, kako prenosi Sindikat penzionera, navedeno da je Sud na zasedanju održanom 10. januara 2019. godine, u sastavu jednog sudije, a u skladu sa Konvencijom, ispitao predstavku u obliku u kom je podneta.

„Sud je ustanovio da podnosilac predstavke nije u dovoljnoj meri oštećen navodnim kršenjem Konvencije, kako bi tvrdio da je žrtva zloupotrebe u okviru značenja navedene Konvencije....”, piše, kako je saopštio Sindikat, u obrazloženju Suda u Strazburu, čiju odluku je potpisao sudija Peter Pacolej.

Za Sindikat penzionera Srbije „Nezavisnost” ovo obrazloženje je neprihvatljivo.

„Očigledno je da se naše i viđenje oko 2.000 penzionera kojima je četiri godine otiman deo penzije kao njihovog stečenog prava i lične imovine, koje je Sindikat preko predstavke Sudu u Strazburu zastupao, i gospodina sudije Pacoleja, o tome šta je ’oštećenje u dovoljnoj meri’, apsolutno razlikuje. Ukoliko je nešto u suprotnosti sa Ustavom i zakonima jedne zemlje, a zadiranje u stečeno pravo, odnosno u imovinu penzionera, po nama je sasvim ,dovoljno oštećenje’ i opravdan razlog za traženje obeštećenja”, navodi u saopštenju Sindikat.

Kako su dodali, za njih ovo nije kraj priče, jer će iskoristiti „sva legalna sredstva sindikalne borbe, u zemlji i na međunarodnom planu, kako bi pokušali da izdejstvuju pravdu za oštećene penzionere”.

Pre obraćanja Sudu u Strazburu, Sindikat se žalio svim nadležnim institucijama, uključujući i Ustavni sud. Kako su ranije saopštili, pomenutim zakonom Ustav je prekršen u delu koji govori o nepovredivosti stečenog prava, a Zakon o PIO u članu kojim je utvrđeno da se obračunati iznos penzije može menjati samo ukoliko dođe do promena parametara uzetih u obzir kod obračuna penzijske osnovice za svakog nosioca prava na penziju (radnog staža i iznosa uplaćenih doprinosa).

„Od Ustavnog suda, najviše sudske instance u zemlji, tražili smo preispitivanje ustavnosti spornog zakona, a na negativan odgovor, podneli smo, još 2015. godine, ustavnu žalbu. Ustavnom sudu su trebale skoro tri godine da nam na tu žalbu odgovori, naravno, ponovno negativno”, saopštio je Sindikat penzionera pre podnošenja predstavke Sudu u Strazburu.
Zakon o privremenom načinu isplate penzija donet je 2014. godine bez javne rasprave, uz obrazloženje Vlade da je ta mera neophodna zbog toga što se Srbija suočava s teškim finansijskim problemima i što je „blizu bankrota”.

Ova mera dovela je do brojnih protesta penzionera, a zahtev za povraćaj penzija bio je i jedan od parola formulisanih tokom niza protesttnih okupljanja „1 od 5 miliona”, kojeg je prvi javno anonsirao akademik Dušan Teodorović, izjavivši u decembru 2018. da učesnici protestnih okupljanja zahtevaju i „vraćanje ukradenih penzija penzionerima”.

O ukidanju zakona se polemisalo i krajem 2017. godine kada je usvajan budžet Srbije za 2018. godinu. Tada je Fiskalni savet ocenio da više ne postoje razlozi zbog kojih su penzije smanjene, te da bi Zakon trebalo ukinuti. Skupština je ukinula zakon tek u septembru prošle godine, usvajanjem izmena i dopuna Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.

Nakon prvobitne presude u korist jednog od penzionera, Viši sud u Novom Sadu usvojio je žalbu Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje i preinačio prvostepenu presudu Osnovnog suda u Bačkoj Palanci kojom je ranije presuđeno da PIO penzioneru vrati iznos koji mu je uskraćen po zakonu o umanjenju penzija iz 2014. Ovom odlukom odbijena je tužba i zahtev za isplatu penzionera J. M. iz Bačke Palanke. Kako se navodi u odgovoru Insajderu, Viši sud je ovakvu odluku doneo jer je ocenio da je PIO samo poštovao Zakon o privremenom uređivanju načina isplate penzija koji je i propisao isplatu umanjenih penzija.
P.S:



Slika Slika
Slika
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Kosovo ili EU

Post od Bibliotekar »

U Velikoj Plani izlepljeni plakati sa natpisima „Stop NATO okupaciji Srbije”, „ Celo Kosovo je Srbija” i „ Ne u EU”

U Velikoj Plani juče su osvanuli izlepljeni plakati sa natpisima protiv pristupanja Srbije NATO paktu i Evropskoj uniji, na kojima se nalaze i kukasti krstovi, a bilo je i nalepnica u vezi sa Kosovom.
Najbrojnije su slike zastave EU sa kukastim krstom i natpisom „ Ne u EU”. Po brojnosti slede plakati sa srpskom zastavom i porukom „Celo Kosovo je Srbija” i „Stop NATO okupaciji Srbije”.

Slika

Ovi plakati uglavnom su zalepljeni na saobraćajnim znacima, a najviše ih ima na ulazu u Veliku Planu sa autoputa Beograd – Niš, pa sve do centra ovog grada.
Za sada nije poznato ko stoji iza ovog čina. Kako saznajemo, policija je izvršila uviđaj a celim slučajem baviće se nadležno tužilaštvo u Velikoj Plani.

(Politika)
:ymblushing:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Kosovo ili EU

Post od Bibliotekar »



Slika
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Kosovo ili EU

Post od branko »

Grenel pozdravio izbor nove kosovske vlade

Specijalni izaslanik američkog predsednika za dijalog Kosova i Srbije Richard Grenell pozdravio je izbor nove vlade Kosova.

"Pozdravljamo novu vladu Kosova i radujem se partnerstvu sa njom na obnovi dijaloga sa Srbijom", saopšteno je iz njegovog ureda nakon što je u sredu (3. juna) Kosovo dobilo novu vladu.

I Američka ambasada u Prištini čestitala je na “mirnom izboru nove vlade”.

"Radujemo se nastavku saradnje sa Hotijevom vladom kako bi doprineli važnom radu na miru, pravdi, prosperitetu, uključujući i napore za jačanje regionalnih odnosa i borbe protiv COVID-19", saopšteno je iz Ambasade.

Kosovo dobilo novu vladu, premijer obećao: Nećemo dopustiti promenu granice ili razmenu teritorija
Novu Vladu Kosova vodi Avdulah Hoti (Avdullah Hoti) iz Demokratskog saveza Kosova (DSK), koji je bio zamenik premijera u prethodnoj koalicionoj vladi DSK i Pokreta Samoopredeljenje Aljbina Kurtija (Albin Kurti).

Kurtijeva vlada oborena je 25. marta, 52 dana od njenog formiranja, na zahtev koalicionog partnera - DSK usled nesuglasica oko mera preduzetih tokom pandemije COVID-19 i odnosa sa SAD-om.

Novoizabrani premijer Hoti izjavio je da je jedan od prioriteta nove vlade Kosova preuzimanje ustavnih odgovornosti za dijalog sa Srbijom, u saradnji sa EU i SAD, ali "ne dopuštajući promenu granice ili razmenu teritorija".

Hoti je dodao da je je uloga EU i SAD nerazdvojiva u tom procesu i da se oni moraju uključiti u postizanje sporazuma i u njegovo sprovođenje.

"Nemamo dilema sa Amerikom ili nekim drugim. Za nas, partnerstvo sa SAD nema alternativu", dodao je Hoti.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Kosovo ili EU

Post od branko »

Šta Beograd zna o ultimatumu EU i šta će reći Vučić?

Beograd -- Beograd nije upoznat s tim da će u četvrtak u Briselu delegacijama Prištine i Beograda biti uručen nacrt sveobuhvatnog sporazuma.

IZVOR: TANJUG SREDA, 29.07.2020. | 08:52

To je izjavio ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, koji dodaje da je uveren da će, ukoliko bude takvog predloga, predsednik Aleksandar Vučić odgovoriti u skladu sa državnim i nacionalnim interesima.

"Večernje novosti" su sinoć objavile, pozivajući se na diplomatske izvore, da će delegaciji Beograda koja u četvrtak putuje na razgovore sa Miroslavom Lajčakom i predstavnicima prištinskih institucija u sedištu Evropske unije biti uručen nacrt sveobuhvatnog sporazuma, koji podrazumeva de fakto priznanje Kosova od Srbije.

Dačić kaže da je veoma čudno da se sada govori o nacrtu nekog dokumenta, jer Vučić neće u četvrtak ići u Brisel, te dodaje da bi takav dokument služio za dodatni pritisak na predsednika Srbije.

"Predstavljanje tog dokumenta sada u ovoj fazi dijaloga bi predstavljalo iznenađenje, naročito zato što nije najavljeno da će se to desiti, ali ništa nije nemoguće. Čudno je da to sada rade, kada Vučić nije prisutan tamo, njemu su najavili da će nastavak dijaloga biti u septembru", rekao je Dačić.

Kako kaže, ukoliko bude takvog dokumenta, on bi služio tome da se dobije na vremenu kako bi se izvršio dodatni pritisak na Vučića, i spolja i iznutra.

"Spolja razni faktori koji bi hteli da iskoriste za ucene, da Srbija mora da prihvati takav dokument jer inače ne bi imala svetlu evropsku perspektivu, a i na unutrašnjoj političkoj sceni ima onih koji pomažu takvim pritiscima organizovanjem raznih demonstracija i nasilja na ulicama... To su dve strane jedne iste medalje. Žele da se sve vrati na staro stanje", rekao je Dačić.

"Ucenjivanje će biti ulazak Srbije u EU", kaže Dačić, "jer se govori o tome da pravno obavezujući sporazum mora da usledi pre nego što se otvori put Srbije ka članstvu u EU".

Ističe da je siguran da će, ako bude takvog predloga dokumenta, Vučić upoznati javnost sa njegovim sadržajem i da će njegov odgovor biti u skladu sa nacionalnim i državnim interesima.

Navodi da srpska stana nije obaveštena o nekom dokumentu na dnevnom redu u četvrtak, već da su to tehnička pitanja, poput pitanja raseljenih, ekonomije...

Upitan da li SAD i EU dogovaraju poteze kad je reč o kosovskom pitanju, Dačić odgovara da ne bi mogao da kaže da postoji zajedničko i koordinirano delovanje, već, naprotiv, pritisci iz EU i zemalja poput Nemačke i Francuske da SAD marginalizuju u dijalogu.

"To nije novo, mogli ste da vidite sivh ovih meseci, oni su minirali sastanak koji je bio planiran u Beloj kući...", rekao je Dačić.

Kaže da je očigledno da postoji nekoliko linija i tokova želja da se ostvari uticaj na tok dijaloga

Dodaje da će svakako rezultat bilo kakvog dogovora morati da prođe Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija, što znači da će sve velike sile morati da daju svoje mišljenje o tome.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Odgovori

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju