Izbori, izbori...

Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Izbori, izbori...

Post od Upravnik »

Vanredni izbori 18. decembra?

Izvor: Danas

Beograd -- Vanredni parlamentarni izbori trebalo bi da se održe 18. decembra, nakon što Srbija dobije status kandidata za EU, piše "Danas" pozivajući se na izvore u DS.

Plan o izborima nastao je u bliskom Tadićevom okruženju, a datum, osim za kandidaturu za EU vezuje se i za proizvodnju novog modela Fijata u Kragujevcu, piše list.

"Danas" piše da realizacija plana zavisi od mišljenja Evropske komisije o srpskoj kandidaturi, najavljenog za prvu polovinu oktobra.

Ukoliko stav EK bude pozitivan, srpske vlasti bi odmah potom raspisale prevremene parlamentarne izbore, prema planu koji je sačinjen u najbližem okruženju predsednika Borisa Tadića.

Prema rečima sagovornika lista "Danas", u državnom vrhu se računa na to da će EK dati zeleno svetlo kandidaturi, što bi trebalo da se desi do 12. oktobra.

Nedugo zatim, kako je objašnjeno, predsednik Tadić će u Kragujevcu otvoriti novu fabriku kompanije Fijat automobili Srbija i svečano će početi proizvodnja novog modela automobila.

To bi trebalo da se dogodi 20. novembra. Upravo zbog preciziranja tog datuma, srpski predsednik je 19. marta boravio u Torinu, kako bi se sastao s predsednikom Fijata Serđom Markioneom.

Kako je za list objašnjeno u DS, u vezi s raspisivanjem i održavanjem prevremenih izbora "presudna je brzina". Sve mora da se odigra u roku od nekoliko dana. Entuzijazam i probuđene nade u bolji život kod birača zbog dešavanja oko Fijata i statusa kandidata brzo će narasti, ali će isto tako brzo i splasnuti.

Vlast je toga svesna, pa planira da ponovi scenario iz proleća 2008, kada je pobedila na izborima zbog potpisivanja SSP-a i ugovora s Fijatom. Kao što su ljudi tada poverovali da slede bolja vremena, isto će se i sada desiti. Svakako, proizvodnja novog automobila i kandidature za EU "neće odmah moći da se mažu na hleb", kažu naši sagovornici, pa je stoga neophodno da do izbora dođe što pre.

U vrhu srpskih vlasti računaju na još dva važna faktora, kada je reč o raspisivanju izbora za sredinu decembra. Prvi je da bi se time, prećutno, izašlo u susret naprednjacima, čime bi Tomislavu Nikoliću bio "sačuvan obraz", a to je ključno u slučaju potrebe da se posle izbora pravi velika koalicija DS i SNS. Drugi faktor je procena istraživača i analitičara u DS da demokratama odgovara mala izlaznost birača, pa je i zbog toga dobro da se glasanje održi usred decembra, i to dan pred slavu Svetog Nikolu, koja "pada" u ponedeljak, piše "Danas".
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: Izbori, izbori...

Post od aleksey »

 
Da su juče bili, već bi bilo kasno. :evil:
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Izbori, izbori...

Post od Upravnik »

Pitanje je da li će novi izbori doneti i nešto novo i bolje. Čisto sumnjam. :-s
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: Izbori, izbori...

Post od aleksey »

 
Nema uopšte potrebe da sumnjaš. NEĆE! :cry:
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Izbori, izbori...

Post od Bibliotekar »

Oh, ta šta to moje od noćnih bdenija pred ekranom napaćene oči vide? Poklonici demokratije se povlače u deprimantnu mobokratsku pučko-filozofsku defiladu, javno dajući oduška naprasno ojačalome ubeđenju u iluzornost potencijala za demokratski društveni preobražaj posredstvom elektornoga Demosa? Ta zar posle dvadest i kusur godina demokratije i višestranačja reterirati na prirođeni pesimizam beslovesnog mobokratskog Vjeruju domaćega političkoga stada, štovana gospodo moja? Ta šta je to sa Vama? Zar da od sve decenijama nagomilavane demokratske kuraži Vam vrle sada pod stare dane tako otvoreno defetistički vodu na vodenicu jalove demokrature domaćih kvazi-političkih elita navodite? Ta nemojte tako pokunjeno i podvijena repa, ako za Svevišnjega znadete!

Neodgovorna Vam je ta tendencija, o Muževi forumski nam vrli! Nipošto ne treba da Vaš pesimizam anonsirate kano realistični rosni pašnjak dugim vekom bitisanja spoznate suštine Elizijumskih poljana izgubljene političke Vam duše, koja Vam je, po starogrčkoj definiciji konstitutivnoga Demosa, bila samim rođenjem u statusu slobodna građanina data. Naprotiv – Vaš defetizam upravo služi negiranju Istine kao konstitutivnog elementa i jedinog zaloga mogućnosti političke promene i njenim pak posredstvom osigurane društveno-ekonomske slobode. Promišljanje Istine, ispovedanje Istine i delanje u skladu sa Istinom predstavljaju, naime, ne samo principijelnu, već i prakticitetnu poziciju koja je jedino kadra da ostvari politički preobražaj.

Vrlina u istinski demokratskom političkom procesu znači postojanje rešenosti elektornih građana da menjaju svoje vladare na miroljubiv način kako bi interes nekolicine (koji čak nisu ni manjina!) bio nadvladan Opštim Dobrom koje je suština i jedino načelo delovanja Demosa. Bez te rešenosti Demokratija postaje samo šareni vašarski karusel, porok formalizovano ustrojenih individua koje nisu shvatile da pesimističkim odustajanjem od pouzdanja u svoju elektoralnost, od sposobnosti za odlučivanje ko će biti taj koji će u ime očuvanja i unapređenja Javnog Dobra (Res Publica) ciljno upravljati Demosom na kursu dostizanja posredstvom Demosa determinisanih ciljeva, gube mogućnost određivanja i samog cilja koji treba dostići. Negiraju samu suštinu Demokratije i same sebe kao Građane kojima je ona poverena na staranje.

Mnogo ja tu idealno-teoretski drobim, zar ne, draga gospodo moja? Primum vivere, deinde philosophari – to nam je geslo dana. Filozofija je, svi to znamo, retka i pozno noćna ptica, koja leće i glasa se tek kada su poslovi dana već svršeni... Ništa, draga moja gospodo, mogu ja da budem i konkretan ako Vam je to više po volji.

Izražavate sumnju, dakle, da će novi izbori doneti nešto novo i bolje. Ja, vidite, ne sumnjam u to da će ovoga puta izbori doneti nešto novo. Siguran sam, na primer, u to da ovoga puta poverenje ne baš toliko glupe javnosti neće dobiti ličnosti koje su ne tako davno u svojstvu političkih predvodnika prosperiteta inače vrelo žednog Demosa javno priznale da su svesno davale istome obećanja za koja su znale da se ne mogu ispuniti, a samo zarad puke pobede na izborima. Osobe koje su, pojednostavljeno rečeno, lagale. I potom bez zazora priznale da su lagale, u nadi da će ih čin priznanja o postojanju laži rehabilitirati za samu izrečenu laž. Koja je imala vrlo konkretne društvene posledice, a uz to konvenijentno bila skopčana i sa onim po osnovu takve laži proisteklim materijalno-socijalnim beneficijama pride.

Ja u to uopšte ne sumnjam. A i Vaše će sumnje, samo ako glave poput nojeva u pesku ne budete držali, pukim posmatranjem društvenih zbivanja koje će uslediti biti u potpunosti otklonjene.
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Izbori, izbori...

Post od Palma »

Nikolić štrajkuje glađu do raspisivanja izbora

Tomislav Nikolić počeo štrajk glađu do raspisivanja vanrednih parlamentarnih izbora, a pristalice okupljene na mitingu pozvao da se raziđu

Lider naprednjaka Tomislav Nikolić obavezao se danas, na mitingu u Beogradu, na ultimativnu žrtvu - štrajk glađu i žeđu do raspisivanja vanrednih parlamentarnih izbora.

Nikolić je na protestu naprednjaka i koalicionih partnera SNS u centru Beograda rekao da je predsednik Srbije Boris Tadić odbio sve ponude koje su naprednjaci mogli da učine i uzvratio napadom da SNS ruši pravni poredak.

Stoga je, kako je objasnio, stupio u štrajk glađu i žeđu, kao svoju „poslednju ponudu” vlastima i kao čin lične žrtve.

„Molim vas da to prihvatite kao moj poslednji način, pravoslavni i hrišćanski, za borbu za bolju Srbiju. Nudim poslednju ponudu Tadiću (Boris, predsednik Srbije) - kad mi se nešto loše desi raspiši izbore zbog građana Srbije koji će živeti bez mene i bez tebe”, rekao je Nikolić.

On je okupljenima poručio: „Ovo je moj način, ja ne poznajem drugi i ne odobravam drugi način. Bilo šta da želite da uradite pomislite bar danas šta bih ja uradio. Nemojte da me izneverite, ja vas neću dok sam živ”.

Lider SNS je naveo da je građanima ispunio sva obećanja, osim da se raspišu vanredni parlamentarni izbori, ali da to nije uspeo jer „sa druge strane, na kojoj je vlast, ne stoje razumni ljudi, zabrinuti za Srbiju, već za sebe”.

Vlast, prema njegovim rečima, ne želi izbore jer ne želi da javnost otkrije šta je sve rađano u proteklih u proteklih 11 godina, a posle nekoliko ponuđenih ustupaka naprednjaka o datumu izbora izašla je sa „najgorim mogućim optužbama”.

„Razgovarali smo prekjuče (sa Borisom Tadićem), a na taj razgovor sam pozvan samo zato da bih juče doživeo najveće moguće optužbe da rušimo pravni poredak. Koji pravni poredak ima Srbija, kako se zove taj poredak, koji je taj sud pred kojim običan građanin traži pravdu. Pravni poredak je ono što hoće narod, a ne politička elita”, rekao je lider SNS.

Nikolić je naglasio da naprednjaci neće rušiti Beograd i razbijati izloge, već da nude svoje žrtve i da će skup biti produžen u skladu sa procenom da srpski domaćini na vreme stignu kućama.

On je najavio da će se miting produžiti, ali nije precizirao do kada, osim metafore - dok učesnici ne budu mogli da odu mirno, na vreme, kućama.

Naprednjaci su ranije obećavali da se sa današnjeg mitinga neće razići do raspisivanja izbora, te da će sedeti na stiroporu, na ulici, ali je zasad jedini viđen stiropor na kojem su ispisane parole - „Ustajem, jer ne posustajem”, „Sedim da bi nam krenulo”, „Ustajem, to je moj izbor”, „Sedim sada, ustaću kad padne vlada” i „Sedim, jer sam osedeo od ove vlasti”.

Zamenik predsednika Srpske napredne stranke Aleksandar Vučić poručio je da naprednjake i koaliciju oko njih niko ne može sprečiti u težnji za raspisivanjem izbora.

„Mi hoćemo izbore i borbu protiv lopova i to ne mogu da spreče. Sa vama pobeđujemo i ništa nam pod milim bogom ne mogu, nas je ovde više nego što je njih u čitavoj Srbiji”, poručio je Vučić na mitingu na Trgu Nikole Pašića.

Po njegovim rečima, stranke na vlasti ne mogu da sruše narodnu enegriju i otpor, koji je, kako je istakao, svakim danom sve veći.

„Narod niko nije pobedio, pa neće ni DS, ni SPS, ni G17 plus, ni njihovi sateliti. Vi bahati gledajte koliko je naroda protiv vas i koliko naroda hoće promene”, naveo je Vučić.

On se okupljenim pristalicama zahvalio što su se odazvali mitingu i poručio im da „nijedan kamen ne sme nigde da poleti”.

Okupljenima su se obratili i funkcioneri koalicionih partnera SNS.

Tako je Milanka Karić iz Pokreta „Snaga Srbije” rekla da je u Srbiji sve što je vredno prodato, a na vlasti je „kvazi-elita i kvazi-eksperti, koji su prodali obraz i državu”.

Karić je rekla da su predstavnicima vlasti građani poverili živote i da ih vode u evropsku budućnost, a da je Srbija zauzvrat dobila decu koja odlaze, uništenu privredu i selo i zemlju na rubu propasti.

Ona je ocenila da je zahvaljujući zahvaljujući lideru SNS Tomislavu Nikoliću još uvek sve pod kontrolom i dodala da bi da nema naprednjaka građani morali sami da uzmu pravdu u svoje ruke „a to nikome ne treba”. Prema njenim rečima, zato i EU ceni i poštuje Nikolića i Vučića „koji mudrom poltikom samo traže izbore”.

Predsednik Pokreta socijalista Aleksandar Vulin rekao je da je na Trg Nikole Pašića danas došla Srbija „kako bi se upoznala sa onima koji je vode, da im se predstavi i kako bi je oni koji je vode upoznali, čuli i pogledali u oči”.

On je istakao da je Srbija umorna od prebogatih ministara, od toga da je vode najmanji i najgori, da je umorna od krađe i da ona danas plače...

Funkcioner SNS Jorgovanka Tabaković rekla je da Srbija traži stranku koja ima program za sve, a ne samo za neke, koja će raditi i govoriti što svako u zemlji zna da je potrebno, a nema hrabrosti da to uradi.

Ne može se raskoš jednih plaćati nemaštinom drugih, rekla je Tabaković i dodala da Srbiji ne trebaju proroci i spasitelji, već oni koji će napraviti branu bezvlašću i neznanju.

Lider Nove Srbije Velimir Ilić pozvao je predstavnike vlasti da odmah, „sutra raspišu” vanredne parlamentarne izbore i dopuste da Srbiju vode sposobniji i bolji.

„Ako nećete da raspišete izbore sutra onda niste normalni”, rekao je lić i dodao: „Morate da odete. Mi nećemo da rušimo Beograd, već lošu i nesposobnu vlast”.

Na skup su organizovano sa 92 autobusa došle pristalice SNS iz unutrašnjosti Srbije, a učesnici mitinga nose bele majice sa natpisom „Napred do izbora”, zastave Srbije i SNS, kao i transparente „Vreme je da se izborimo za izbore” i „Ovo je sedeljka protiv loše vasti, a kad mi ustanemo, vi ćete pasti”.

Posle govora ispred Skupštine, uslediće šetnja centralnim gradskim ulicama, a ulice Beograda biće po potrebi zatvarane za saobraćaj.

Nikolić pozvao na razilaženje, on ostaje ispred skupštine

Predsednik Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić pozvao je pristalice okupljene na mitingu u Beogradu da se raziđu a da će on ostati ispred Doma Narodne skupšgine da štrajkuje glađu i žeđu.

Nakon tročasovnog mitinga, Nikolić je okupljenima, sa stiroporom u rukama, poručio da odu kućama, jer oni i tamo imaju posla a da on „prečeg i važnijeg posla od ovog nema”.

Okupljeni građani su negodovali zbog njegov poziva da se raziđu i uzvikivali da žele da ostanu sa njim ispred zgrade skupštine.

„Hoćete da vas vodim, a nećete da me slušate”, rekao je Nikolić reagujući na povike okupljenih.

Miting Srpske napredne stranke počeo je oko 12.30, a na bini su se smenjivali govornici koji podržavaju zahtev opozicije da se odredi datum vanrednih parlamentarnih izbora.

Vučić pojačava pritisak: Nikolić ne može još dugo bez vode

Zamenik predsednika Srpske napredne stranke Aleksandar Vučić poručio je predsedniku Srbije Borisu Tadiću da „ima još nekoliko sati da se oglasi, koliko lider naprednjaka Tomislav Nikolić još može da izdrži bez vode”.

Vučić je sa bine ispred Doma Narodne skupštine, gde je u toku protest naprednjaka i njihovih koalicionih parthnera, rekao da „ističe šesti sat” kako lider naprednjaka ne uzima vodu i da će tako biti dok se ne raspišu vanredni parlamentarni izbori.

„Ističe ti vreme Borisu Tadiću, ne igrajte se sa narodom, ne igrajte se sa Srbijom. Imate još nekoliko sati najviše, koliko Tomislav može da izdrži. Gledajte da se javite što pre”, rekao je on prekidan burnim aplauzima, ali i zvizducima na pominjanje imena predsednika Srbije.

Vučić je, takođe, poručio Tadiću „i njegovim slugama Dačiću, Dinkiću i ostalima da ne zovu okolo i pitaju da li je Toma ozbiljan, jer jeste ozbiljan, a oni će biti krivci za sve posledice”.

Kako reporteri Tanjuga javljaju sa llica mesta, na bini su i dalje Nikolić, Vučić, lider NS Velimir Ilić, Pokreta „Snaga Srbije” i Pokrata socijalista Milanka karić i Aleksandar Vulin, a okupljenima se obraćaju stranački funkcioneri i gosti.

Vučić je kritikovao elektronske medije, ne navodeći na koje misli, što su, kako je rekao, emtivali slike koje treba da pošalju poruku da nema puno učesnika protesta.

Božović: Štrajk građu radikalan i patetičan gest

Gest Tomislava Nikolića deluje malo patetično, malo isključivo, malo radikalski i ni malo mi se to ne dopada, rekao je danas Tanjugu sociolog Ratko Božović, komentarišući štrajk glađu koji je počeo lider naprednjaka posle današnjeg mitinga dela opozicije.

„Žao mi je da se bilo ko stavlja u takvu situaciju, jer se radi o tipično ekstremnom ponašanju. To je, na žalost, deo ove naše zamućene balkanske priče, deo nevolje koju nosimo i iz koje ne možemo nikako da izađemo na civilizovan način”, rekao je Božović.

On smatra da je miting naprednjaka bio nepotreban i da bi bilo bolje da su se dogovorili „s Tadićem i demokratama”.

Ovako se, dodaje Božović, miting pojavio kao jedna ucenjivačka forma, a deo te metode je upravo i gest koji je preduzeo Nikolić započevši štrajk građu.

„Uvek sam za to da u politici racionalna forma bude dominantna nasuprot iracionalnoj isključivosti. U ovom slučaju radije bih se držao one narodne da pametniji popušta, a taj ko bi popustio sigurno ništa ne bi izgubio”, zaključio je Božović.

Macura: Čovek bez vode može da izdrži pet dana ili nešto duže

Čovek bez vode može da izdrži pet dana ili nešto duže, ali se ne može dati generalna procena za sve ljude, nego individualno, prema ličnosti, izjavila je danas portparolka Hitne pomoći Nada Macura.

Predsednik Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić rekao je na mitingu te stranke da je jutros prestao da uzima vodu i hranu i da će tako biti dok vlast ne raspiše izbore.

Nada Macura rekla je agenciji Beta da vreme koje čovek može da izdrži bez vode zavisi od starosti, eventualnih prethodnih bolesti, kao i fizičke kondicije.

„Ne može se reći generalno, svi tipuju do pet dana, mada mislim da može i duže, ali ja nisam fiziolog. Samo bez hrane može da se izdrži i duže”, rekla je Nada Macura.

Portparolka Hitne pomoći rekla je da tokom današnjeg mitinga SNS nije bilo povećanog broja intervencija te službe, i navela da je jednoj ženi pozlilo u Krunskoj ulici, a stariji čovek je povredio kuk i Prizrenskoj ulici i prebačen je na Vojnomedicinsku akademiju, ali se ta povreda vodi kao povreda na javnom mestu, i najverovatnije nije povezana sa mitingom.

U pripravnosti ekipe Hitne pomoći i klinike „Anlave”

Hitna pomoć je pored redovnih pripremila još šest varednih ekipa koje će dežurati tokom današnjeg mitinga koalicije koju predvodi Srpska napredna stranka u slučaju da se ukaže potreba za pružanjem zdravstvene pomoći, izjavila je Tanjugu portparol Hitne pomoći Nada Macura.

Jedan broj vozila Hitne pomoći biće stacioniran na Trgu Nikole Pašića, na raskrsnici kod „Londona” i na Brankovom mostu, dok će ostala biti stalno u pokretu.

Za zvanično zdravstveno obezbeđenje skupa angažovana je kilinika „Anlave”, a vlasnik Slobodan Ivanović rekao je za Tanjug, da će njihova kola biti parkirana jedna ispred bine, druga pored Skupštine, a treća ispred zgrade PTT-a.

Pored toga, predviđene su i mobilne ekipe i u klinici „Anlave”, kao i u Hitnoj pomoći.

Miting dela opozicije zakazan je za danas u podne ispred Doma Narodne skupštine.

Čeda Jovanović pozvao Nikolića da prekine štrajk

Lider LDP Čedomir Jovanović pozvao je danas popodne predsednika SNS Tomislava Nikolića da prekine štrajk, sa obrazloženjem da lider naprednjaka ne nudi rešenje, već samo „novu agoniju”.

„Srbiji je potrebna energija, a ne novo mučenje i mrcvarenje. Tomislav Nikolić greši, a kao čovek koji misli da je ozbiljan, na to nema pravo, iako nije jedini koji greši. Ni on ni Tadić nisu odgovorili na izazove društva kojim bi da upravljaju. Nema pravo da nam nudi novu agoniju, kao put kojim će Srbiju izvesti iz ove kojoj se danas nalazimo”, ocenio je Jovanović.

On je rekao da je Nikolićev štrajk „vrhunska neodgovornost prema napaćenom društvu, koje njegova stranka sa vladajućom koalicijom mrcvari iz dana u dan”.

Stanković: hrabro, dramatično i nerealno

Politički analitičar Dejan Vuk Stanković izjavio je danas da je štrajk glađu i žeđu lidera naprednjaka Tomislava Nikolića s ciljem da iznudi raspisivanje izbora hrabar lični čin, ali istovremeno i nepotrebno dramatičan, pa i nerealan imajući u vidu da vladajuća koalicija ima parlamentarnu većinu.

Izbora će biti, rekao je Vuk Stanković u izjavi za Tanjug, naglasivši da o tome ipak odlučuje vlast.

„Ova vlast je odlučila da pokuša da izgura ceo mandat i vi ne možete osporiti čak ni to da ona ima većinu u skupštini” rekao je Vuk Stanković.

On je dodao da mu je nejasna potreba SNS da što pre izazove izbore posebno imajući u vidu da ta stranka već izvesno vreme beleži rast popularnosti a njenom glavnom takmacu, prema ispitivanjima javnog mnenja, rejting opada.

Prema rečima Stankovića, lider naprednjaka treba da bude svestan da je kao opozicioni lider „manje-više učinio sve da do izbora dođe” i dao „korektnu ponudu da se izbori održe 18. decembra” što je vlast odbila.

„Ovako radikalan čin i protest politički bi bio opravdan kada bi bilo ko iz vladajuće koaliciie saopštio da izbora nikada neće biti. Pošto to niko nikada nije rekao činjenica je da je ovo jedan oblik političke dramatizacije koji je u ovom trenutku nepotreban” rekao je on.

Sociolog Stjepan Gredelj sumnjičav je prema ovakvim gestovima, jer, kako kaže, nije primetio da je bilo ko od onih koji su štrajkovali građu, oslabio, naprotiv.

„To je još gomila foliranja s namerom da se nešto iznudi na mišiće. I biće još jednom neki izbori i opet se ništa neće promeniti. Zato je za mene svako komentarisanje turbulencija na našoj političkoj sceni promašeni pokušaj s promašenim učinkom”, rekao je Gredelj u izjavi Tanjugu.

„Što se mene tiče, ovo jeste nepristojna ponuda ali za razliku od onog sjajnog filma s tim naslovom tamo se nešto dogodilo, a ovde se ništa dogoditi neće”, zaključio je Gredelj.

DS za sada bez komentara

Vladajuća Demokratska stranka (DS) nije danas želela da komentariše stupanje u štrajk glađu i žeđu predsednika Srpske napredne stranke Tomislava Nikolića i najavu da će ostati ispred zgrade parlamenta dok ne iznudi raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.

U DS je agenciji Beta rečeno da za sada neće komentarisati potez Tomislava Nikolića i zahteve opozicije okupljene u koaliciju naprednjaka „Za promene” da se odmah odredi datum vanrednih izbora.

Nikolić je danas na mitingu opozicije ispred Doma Narodne skupštine saopštio da je počeo štrajk glađu i žeđu koji će trajati dok predsednik Srbije i DS Boris Tadić ne raspiše izbore.

On je, zajedno sa čelnicima stranaka okupljenih u koaliciji oko SNS, nakon tročasovnog mitinga, seo na stiropor na bini ispred zgrade parlamenta.

Vukadinović: Prelazak u političku patologiju

Politički analitičar Đorđe Vukadinović izjavio je danas da štrajk žeđu i glađu predsednika Srpske napredne stranke (SNS) Tomislava Nikolića polako ali sigurno izlazi iz domena političke analize i prelazi u domen političke patologije.

„S jedne strane, mora se uvek imati bar minimum respekta ako je neko spreman da za nešto žrtvuje svoj život, ali s druge strane, nemoguće je oteti se utisku da raspisivanje izbora mesec dana ranije ili kasnije definitivno nije razlog za takav gest, baš kao što i svođenje političke borbe i političkog sučeljavanja na pitanje datuma izbora jeste neka vrsta farse i zaluđivanja naroda”, rekao je Vukadinović agenciji Beta.

Vukadinović je dodao da njemu lično ni povezivanje izbora sa dobijanjem statusa kandidata „od strane vladajuće koalicije ne deluje previše uverljivo”.

„Ali, ako je SNS već prihvatio taj razlog za odlaganje i zbog kandidature za EU odustao od svog navodnog, ultimativnog zahteva da izbori budu ovog proleća, onda se mora zaključiti da je ovde zapravo reč o jednom problematičnom političkom nadgornjavanju oko besmislene teme koja nema mnogo veze sa životnim problemima društva, ali potencijalno može imati veoma loše posledice”, rekao je Vukadinović.

Naveo je da čak i ako se zanemari činjenica da ovdašnjem mentalitetu Gandijevske metode nisu naročito bliske, tu je i mnogo važnija razlika da su Gandijevi razlozi bili beskrajno ozbiljniji, jer se Gandi borio protiv strane kolonijalne okupacije, a kasnije i bratoubilačkog rata između Indusa i Muslimana.

„U tom smislu bih možda imao više razumevanja za Nikolića da je njegov motiv za štrajk bio više političko-egzistencijalni, to jest da je štrajkovao, recimo, zbog Kosova, Srba u Krajini, tretmana Vojislava Šešelja u Hagu, loših privatizacija ili prodaje Telekoma. Ovako, sve odaje utisak farse koja lako može prerasti u tragediju”, rekao je Vukadinović.

Vukadinović je ocenio da je moguće da u Nikolićevom gestu možda ima i malo pokušaja imitacije svojevremenog štrajka glađu Vojislava Šešelja u Hagu, koji se pokazao kao uspešan.

Zapravo, sem te beznačajne razlike oko datuma, ne vidim u čemu se danas razlikuje pozicija SNS i Demokratske stranke, i jedni i drugi su za ulazak u EU, saradnju sa Haškim tribunalom, razgovore sa Prištinom i dobre odnose sa istokom i zapadom, naveo je Vukadinović.

„Moguće je da se vrhovi DS i SNS međusobno zaista ne podnose, ali njihovi lični odnosi nemaju veze sa političkim stavovima koje javno zastupaju i koji su u suštini veoma bliski i utoliko više mislim da je ova dramatizacija oko datuma izbora besmislena”, rekao je Vukadinović.

Vučić: Nismo imali kontakt sa DS, ali očekujemo optužbe

Zamenik predsednika Srpske napredne stranke Aleksandar Vučić izjavio je danas popodne da od početka štrajka glađu i žeđu Tomislava Nikolića naprednjaci nisu imali kontakte sa Demokratskom strankom, ali da iz te stranke očekuje optužbe za navodno rušenje pravnog poretka i postavljanje ultimatuma.

„Tomislav Nikolić može da izdrži još dva-tri sata i pretpostavljam da će ga posle lekari pregledati”, rekao je Vučić novinarima ispred Doma narodne skupštine u Beogradu gde je i dalje okupljeno nekoliko hiljada pristalica opozicije koja traži varedne parlamentarne izbore.

Vučić je rekao da će ponovo zamoliti građane da se raziđu sa platoa ispred parlamenta, a da će on ostati sa Nikolićem koji je saopštio na mitingu opozicije da od jutros ne uzima vodu i hranu i da će ostati na tom mesto dok ne iznudi od Borisa Tadića datum vanrednih izbora.

„Bićemo sa Tomom sve vreme, bićemo ovde ili u Skupštini”, rekao je Vučić i istakao da naprednjaci nisu imali drugi način da izdejstvuju raspisivanje izbora.

Upitan da li će doći do najavljene protestne šetnje gradom, Vučić nije precizno odgovorio, ali je dodao da je bolje da je ne bude s obzirom da su okupljeni „nervozni, a da je interes naprednjaka da ne dođe do bilo kakvog incidenta”.

Nikolić zajedno sa suprugom Dragicom i čelnicima opozicionog stranaka okupljenih u koaliciji SNS „Za promene” sedi na stiroporu na bini ispred zgrade parlamenta.

Na platou ispred Skupštine Srbije veći deo okupljenih se razišao, a oni najuporniji koji su ostali slušaju popularnu domaću rok muziku s razglasa.

Do sada na mitingu nije bilo nikakvih incidenata, a uz stranačko obezbeđenje i dalje su oko zgrade parlamenta prisutni pripadnici policije koji mirno posmatraju šta se dešava.

Lekar: Nikolić dobro podnosi štrajk žeđu i glađu

Lider Srpske napredne stranke (SNS) Tomislav Nikolić za sada dobro podnosi štrajk, rekao je agenciji Beta vlasnik klinike Anlave Slobodan Ivanović.

„Lider SNS Tomislav Nikolić klinički dobro podnosi štrajk glađu i žeđu i za sada nema nikakvih kliničkih ispada”, rekao je Ivanović za Betu.

Ivanović je rekao da je na današnjem mitingu SNS u centru Beograda dežuralo 12 ekipa iz klinike Anlave, Hitne pomoći i još jedne privatne klinike, i da je ukupno bilo 14 intervencija.

„Nijedna intervencija nije bila zbog povrede ili tuče, miting je protekao izuzetno mirno”, rekao je on.

On je rekao da je troje ljudi prebačeno na Urgentni centar, zbog napada epilepsije, srčanih smetnji i „akutnog teškog pijanstva”.

Tanjug/Beta
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: Izbori, izbori...

Post od aleksey »

 
Odmah na početku da rasčistimo: ne želim i neću komentarisati Tominu odluku da stupi u štrajk glađu i žeđu, iz razloga jer sam vaspitavan da se ovakve odluke jednostavno ne smeju i ne trebaju komentarisati.

Čoveka koji preduzme takav korak prema sebi i svom zdravlju ili treba sažaljevati (ako je to učinjeno u očaju) ili mu treba skinuti kapu (ako je to učinjeno radi neke ideje u koju toliko veruje). Komentarisati, udobno zavaljen u fotelji, pred kompjuterom, pokušati naći ratio u svemu tome, sabirati pluseve i minuseve, kalkulisati i seiriti nad takvom odlukom – to nikako. Jednostavno, nije ljudski i nismo valjda tolika marva postali.

- o -

Mnogi ovih dana analiziraju kakve su eventualne posledice ovakvog Tominog postupka, i može li to uticati (i na koji način) na političku scenu u Srbiji. Ideja ima mali milion, protrčite samo Net-om.

Mada me ovi novokomponovani Europejci (sa Čedom i NVO na čelu) uče da trebamo gledati samo u budućnost, bez osvrtanja u prošlost – ja kao večno «antiprotivan», nasledivši od oca i neki mali gen za istoriju – ipak mislim da je ključ problema u prošlosti. Doduše ne tako davnoj, dovoljno je da odemo «unazad» samo par meseci.

Dakle, pitanje glasi: zašto je toliko bitno kada će biti izbori, da li tokom ove godine (prevremeni), da li u januaru 2012. godine (neka srednja varijanta) ili u maju 2011. godine (kada im je «redovno vreme»)?

Obe strane se uporno drže «svojih» termina, a niko od njih (javno) ne objašnjava zašto je vreme održavanja izbora toliko bitno. Kakvu razliku može doneti tih par meseci? I da li, ako ozbiljnije analizirate njihove izjave, u njihovim verzijama oko datuma uopšte i ima razlike?

I ovde, povodom ovog pitanja, ima mali milion objašnjenja i «objašnjenja».

Zanima me vaše mišljenje.
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
tanja
Postovi: 401
Pridružio se: 08 Dec 2010, 13:15
Lokacija: Senta

Re: Izbori, izbori...

Post od tanja »

Iz moralnih i ljudskih razloga svakako ne bih ni ja komentarisala Nikolićevu odluku da štajkuje žeđu i glađu. Ali to da mi je jako strašno da gledam one slike iz bolnice, to moram da kažem. Čitajući razne komentare na netu vidim da je velika većina prilično neosetljiva na sve što se događa, a to je zbog toga što u ovoj zemlji više niko ni u šta ne veruje i ljudi su generalno razočarani i skeptični. Iskreno, ni meni nije baš najjasnije zbog čega je zapravo Tomislav stupio u štrajk....no ja se slabo razumem u politiku i ne pratim dešavanja na političkoj sceni, ali eto htedoh samo reći da mi se sve ovo čini pomalo besmisleno....možda grešim, ne znam... :-\
The only difference between a good day and a bad day is your attitude.
Korisnikov avatar
Maja Radonjić
Postovi: 156
Pridružio se: 11 Dec 2010, 15:36

Re: Izbori, izbori...

Post od Maja Radonjić »

Po mojoj slobodnoj proceni, Toma će umreti ili odustati! @-) Onda će gospodin Vučić da nastavi tamo gde Nikolić stade.....

Koliko sam shvatila gospodina Tadića, plaši se da ću i ja sutra doći pred njegov kabinet da štrajkujem glađu (što bi u mom slučaju bilo mnogo lakše i manje dramatično za moje zdravlje - ja zaliha imam da štrajkujem za celu srbiju u naredne 2 godine :)) i za razliku od Tome, ja bih svaki dan izgledala sve bolje i bolje =)) ) jer mi Sunce nije po volji i slabije sija ovih dana! Tačnije da, će svako moći uz par dana štrajka glađu rešiti nešto što je zamislio ili sanjao! Međutim, pominju se tu i neka materijalna sredstva kao kočioni cilindar u celom "kočionom sistemu" predstojećih izbora. :-?

Ne bi se trebala zanemariti ni sledeća mogućnost: šta ako je Nikolićeva stranka celu ovu predstavu napravila radi dobre predizborne propagande i izdizanja Nikolića na piedestal kao megalomanskog patriotu koji je imao nameru da založi svoj život zarad promena i boljitka u državi. Pa ima li većeg junaka od onog koji svoju zemlju životom brani? /:)

No ipak, lako može da se desi da nas iznenade nekim trećim rešenjem! Naša politička scena puna je Koperfildovih naslednika koji će po ko zna koji put pokušati da stvore novu sliku o tamo nekim "promenama"....počinjem da se pitam da li je Koperfild stvarno bio u Beogradu ili su to samo naši vrsni iluzionisti dobro odradili svoj diplomski rad! :ymapplause:

Jedan zanimljiv odgovor od jedne starije osobe ostao mi je vrlo upečatljiv: "Lako je njima kad gladuju onda kad im se hoće!"....ima smisla, kako god zvučalo! :-B

Mislim da će izbori ipak biti ove godine....a sam osvrt na politička dešavanja 2000. godine uliva mi neki osećaj za novi "copy-paste" a ni oktobar nije tako daleko. Ko "doživi", potvrdiće! (ovo se odnosi na sve moje sagovornike koji se osete prozvani) :ymsmug:
Što se mrči kada kovat' nećeš, što zbor kupiš kad zborit' ne smiješ...
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Izbori, izbori...

Post od branko »

Stvarno je neprijatno komentarisati nekoga ko pribegne štrajku glađu i žeđu da bi ostvario svoje ciljeve. S te strane u redu. Međutim on je političar, pribegao je nazovi političkim sredstvima za ostvarenje političkih ciljeva. Zato uzimam sebi za pravo da komentarišem njegov štrajk kao sredstvo u političkoj borbi za vlast. I biću kratak. Meni je to malo patetično, on je počeo štrajk glađu i žeđu u subotu u 12.00 sati u nedelju ujutro su bile sve kamere oko njegovog kreveta na koji je pao gde ga žena drži za ruku, a on u ropcu objašnjava da je to za dobro Srbije. Patetični Vučić izlazi i iznosi 7-8 zaključaka koje je izveo iz ponašanja vlasti prema Tominom štrajku, očigledno unapred pripremljenih. I na kraju patetični Tadić dolazi u posetu Tomi kao izraz brige vlasti prema opoziciji.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
*frajla*
Postovi: 2030
Pridružio se: 09 Dec 2010, 14:20
Lokacija: Senta

Re: Izbori, izbori...

Post od *frajla* »

Malo sam zbunjena svim vestima kojim nas bombarduju o gore pomenutoj personi...

Koliko ja znam (a priznajem da ne znam puno) štrajk glađu i žeđu je jedan od najekstremnijih vidova protesta, i vrlo lako može imati i fatalne posledice.

Dakle, neko ko se opredeli za taj vid štrajka treba da bude spreman da čak i glavom plati odbranu (širenje, propagiranje... kako god) svojih ubeđenja i stavova.

Pre neki dan pročitah da postoji i neki međunarodni zakon (koji je usvojen ne tako davno) koji jasno određuje prava osoba koje se opredele za tu vrstu štrajka.
Ukratko:
- osobu koja štrajkuje glađu i žeđu (znači: odbija da konzumira hranu i bilo kakve hranljive materije i tečnost) niko nema prava da prisili na konzumiranje hrane i tečnosti.
- dok je štrajkaćč pri svesti, niko nema pravo da mu pruža pomoć u vidu lekova, izuizev u situacijama kada štrajkač to zatraži (što se smatra prekidom ovog ekstremnog vida štrajkovanja).
- lekari mogu da pruže pomoć štrajkaču tek nakon što on izgubi svest, ali ovo pravilo ne važi u situacijama kada štrajkač ostavi pismeni zahtev da mu se pomoć ni u kom slučaju ne pruža (čak ni nakon gubljenja svesti).

Mene ova farsa pod nazivom "štrajk glađu i žeđu na infuzijama" podseća na celibat sa dozvoljenim oralnim seksom. Što bi naš narod rek'o "Bi mi, al' da nam ne uđe". :-\



"Jedan se sad Toma rešio na glad,
to mu više paše nego pravi rad.
Odbija da jede,a bogme i pije,
a narod se pita da l skrenuo nije.
Na krevetu leži uz svoje ćebence,
tako on sad brine za svoje dupence.
Izbore on sada traži,
ponaša se k'o na plaži,
fotelju bi on visoku,
i svi su mu trn u oku.
Za narod se jadan brine,
tvrdi da će i da gine,
a u stvari hoće vlast,
i uz nju svu sebi čast.
Za vrh on se jako grabi,
a rejting mu sada slabi.
Voli pare i sve svetske banke,
takvi su mu svi
iz -stiroporske- stranke!"

Autor ovih stihova je neko ko se potpisao kao "Caslav/Bec"
Stvarnost je stvarnija ako joj dodaš nestvarnog...
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: Izbori, izbori...

Post od aleksey »

VERZIJA 1.
(redosled verzija je nebitan sa njihovom realnošću)

Jedna od verzija, koju zastupa dosta analitičara (a SRS definitivno), nagli skok važnosti datuma održavanja izbora vidi u (navodnom) puštanju Šešeljuge početkom maja iz Haga.

Po toj verziji, Čiča Toma hoće izbore pre nego što se Šešeljuga vrati, kako mu bivši šef ne bi «preoteo» (povratio u staro jato) članstvo koje je, izgleda, sve više nezadovoljno Čiča Tomom, jer ne nudi ništa novo.

S druge strane, BoTa tegli datum održavanja izbora, jer jedva čeka da se Šešeljuga vrati, kako bi od (trenutno minorne) SRS i (trenutno veoma jakog) SNS, pučem, u svom stilu, napravio dve «osrednje» stranke, koje BoTi više ne bi predstavljale pretnju kod izbora

Mada lično ne verujem u Šešeljugin povratak početkom maja (jer instituciju iz Haga sve manje doživljavam pravnom ustanovom, a sve više političkom, i ovo je moje, manje-više, «stručno mišljenje», a ne politički motivisano), mislim da cela ova kombinatorika oko uticaja Šešeljuginog povratka u zemlju na ishod izbora, nema baš neke realne osnove, barem ne na gore opisani način.

Naime, ako prihvatimo da bi Šešeljuga mogao Čiča Tomi preoteti (povratiti) članstvo svojim povratkom, najmanje sam spreman verovati u verziju da bi tada nastale dve osrednje stranke (SRS i SNS), koje BoTi, po svom značaju, više ne bi predstavljale pretnju. Mislim da je realnije verovati u mogućnost da će Šešeljuga preoteti od Čiča Tome ili minoran broj članova (pa SNS ostaje još uvek jak) ili će mu preoteti skoro celo članstvo (pa SNS «nestaje» a SRS postaje ponovo jak).Stoga je verzija nastanka «dve osrednje stranke», po meni, najmanje verovatna i «ne pije vodu».

Dakle, ako Čiča Toma i SNS ostanu jaki – postaće još jači, jer će na njihov rejting uticati i to da je Čiča Toma odoleo Šešeljuginom «napadu», koji je još uvek «ime i faca» u ovoj zemlji, pa će tada «ojačani Čiča Toma» (možda) i uspeti pobediti BoTu na izborima.

S druge strane, ako Šešeljuga i SRS (ponovo) postanu jaki – biće jaki «do bola» i «oduvaće» BoTu i njegove vrlo lako. Ovo tim pre jer će, u toj verziji, Šešeljuga, osim svoje harizme, mozga i oratorskih sposobnosti, moći da se pohvali i epitetom «srpskog heroja koji je zayebao Hag», a to je nešto što je za veliku većinu birača ove zemlje jedan veliki, veliki plus.

Prema tome, niti u jednoj od ovih teorijski mogućih verzija, ne vidim da BoTa može «profitirati», dok bi Čiča Toma mogao ojačati samo u jednoj od ukupno pet-šest teorijski mogućih verzija u ovoj kombinatorici (šanse 16-20%, što je jako malo za ovako veliko "zakuvavanje").

Dakle, ako su Čiča Tomine i BoTine odluke inspirisane Šešeljugom i njegovim (za mene nemogućim) povratkom u Srbiju početkom maja – čini mi se da su se oboje gadno zeznuli. Tu teško da bilo ko od njih (dvoje) može (realno) profitirati.

Ili Šešeljuga uopšte nije motiv ove frke oko datuma izbora?
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: Izbori, izbori...

Post od aleksey »

 
VERZIJA 2

Po nekima do izbora će doći kada dobijemo status "Kandidata za EU" (šta god to značilo, jer, npr. Turska je kandidat već više od 20 godina), kada prodamo Telekom i kada Fiat započne svoja ulaganja u vezi proizvodnje novog vozila kod nas, jer će nas tada ne samo krenuti, već će iz svake slavine umesto vode curiti med i mleko.

Koliko je ovo realno?

Sa Telekomom ide mnogo teže nego što je izgledalo da će biti. Džaba smo udarali u talambase da je to firma koja ima najveći profit u Srbiji. Umesto obećavane jagme za ovom firmom, pojavio se samo jedan ponuđač i to sa cifrom mnooogo, mnooogo manjom od početne. Yebi ga, kad ovi strendžeri ne znaju da nanjuše gde je lova i profit.

Osim toga, javiše se tu i neki što bespotrebno "uznemiruju narod" i koji, uzevši u obzir zvanično objavljene podatke, lako izračunaše da početna cena za Telekom predstavlja trogodišnji profit tog istog Telekoma.

Ti nepodobni odmah postaviše i pitanje nije li bolje ostaviti Telekom nama u vlasništvo i svake sledeće godine inkasirati trećinu od početne cene? Em za tri godine inkasiraš cifru koju kao početnu cenu nisi ni mogao ostvariti, em i svake sledeće godine opet ubiraš profit, a «glavnica» (Telekom) i dalje ostaje tvoja.

Ova (zadnja) verzija je uspela uhvatiti korena među jednim delom plebsa pa su sad svi na mukama. S jedne strane, ne valja pred izbore ljutiti deo plebsa prodajom Telekoma, dok, sa druge strane, i te kako nam trebaju te pare. Muka živa da se odlučiš.

Fiat? Šta Fiat? Došao je Fiat u Kragujevac (gle slučajnosti) još pred izbore 2008. godine i šta smo dobili za ovih tri i kusur godina? Umesto pokretanja proizvodnje, zapošljavanja silnih kooperanata i stvaranja Eldorada u celoj Srbiji – urađena je neka statusna promena firme i dobijen je grooozan broj radnika koji su proglašeni tehnološkim viškom. Doduše, dobiše ti radnici i neku otpremninu, za koju Dinkić reče da je i više nego fer, ali daleko je to od onoga što nam je obećavano 2008. godine pred izbore. A još dalje od Eldorada.

Što se tiče kandidature za EU – to je adut gde po mom mišljenju imamo najmanje šanse da uspemo. Toliko uslova treba da ispunimo da mi se to čini pomalo nemogućim da sve to uradimo do oktobra koji nam je krajnji rok, jer se tada odlučuje o našem statusu kandidata.

Setite se samo da bi morali, između ostalog, doneti i Zakon o restituciji koji je uvek bio "škakljiva tema" čak i u prvoj godini mandata bilo koje Vlade, a kamoli u izbornoj godini.

Ili na primer Zakon o finansiranju stranaka i transparentnosti njihovog rada i finansiranja. Ovo su podaci koje stranke sakrivaju više nego što slonovi sakrivaju svoje groblje. I mislite da je realno da ćemo takav zakon doneti sada, upravo pred izbore, za koje i te kako treba para?

O reformisanom pravosuđu da ne pričam. Zar zaista mislite da se "biseri" gospođe sa šiškicama i njenog ministarstva mogu otkloniti do oktobra ove godine?

O ostalim uslovima za sticanje statusa Kandidata neću ni da pričam. I ovo je (po meni) suviše za ovih 5-6 meseci.

Verzija da ćemo opet dobiti neki "uslovni" status kandidata, u stilu: Na dobrom ste putu, samo nastavite tako, pa ćemo videti... je takođe verzija koja više ne pije vodu na ovim terenima.

Jednom su nas tako "preveslali" kod prošlih izbora (2008 god) sa potpisivanjem Sporazuma o pridruživanju koje nam je tada bio predstavljen, malte ne, kao doživotno predsedavanje EU. Kad ono – ćorak. "Zaboravili" su da nam kažu da taj Sporazum stupa na snagu i počinje da se primenjuje tek kada ga sve države, članice EU, u svojim parlamentima ratifikuju.

Istini za volju, ratifikovale su ga – ali tek oktobra ili novembra prošle, 2010. godine. Čitavih dve i po godine nakon toliko trijumfalnog potpisivanja maja 2008. godine.

Prema tome, koliko su ovo zaista realni uslovi i razlozi da zbog njih treba sačekati sa izborima, kako nam se u zadnje vreme sugeriše? Ili se opet radi o "žvaci za zamajavanje širokih narodnih masa", dok se u pozadini "kuva" nešto drugo?
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Izbori, izbori...

Post od branko »

I ja mislim da se sve to ne može uraditi u 5-6 meseci, niti da će kandidatura nešto veliko promeniti. Zašto se onda ne raspišu izbori odmah?
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: Izbori, izbori...

Post od aleksey »

 
Moram, na kratko, prekinuti onaj moj teorijski niz verzija u vezi izbora. Ovo što sledi je, naravno, konkretno "do bola", i više nego bilo šta govori o tome da li je izborna kampanja započela.

Tanjug je danas objavio vest pod naslovom:Tadić: Izdržali cunami na nogama

Pa nas tako Tanjug obaveštava da je Predsednik Srbije Boris Tadić ocenio 'da je Srbija "na nogama" izdržala svetsku ekonomsku krizu'

Šta bi ovo trebalo da znači, meni baš nije najjasnije. Jel' to ono da nismo baš skroz nokautirani, već samo "malo uzdrmani"? Uff, jbt, ako je Srbija samo malo uzdrmana, kako li tek žive ovi koji su "na kolenima" ili koji su skroz "nokautirani"?

Nakon toga je naš PreCednik zamolio građane i privrednike za još malo strpljenja.

Jeste da ovakve molbe za još samo malo strpljenja ja slušam još od doba vlade Branka Mikulića (napomena za ove mlađe: radi se o kasnim osamdesetima prošlog veka), ali naravno da ćemo ga poslušati. Kao i što smo uvek do sada poslušali ovakve zahteve i ideje. Jer nikada niko druge ideje nije ni imao. :(

Tadić je kazao da će se pozitivni efekti vladine antikrizne politike u pravoj meri osetiti tek krajem godine, i dodao:
"Kao kod sklapanja automobila, tek na kraju procesa imate konačnu sliku o ishodu."

Ju, ju, ju. Samo nemoj da mi stvaramo automobile. :-ss Ne znam da li bi smeo slobodno i bez straha sesti u automobil "made in Serbia"? (Fića, Yugo i slično nisu bili naše tvorevine, to je više bila "šrafciger industrija"; odn. samo sklapanje).

I, naravno, za kraj je ostavljeno najbitnije: "Sve naše institucije su tako stvarale model ekonomskog razvoja koji će svoje puno obličje imati na kraju ove i početkom sledeće godine", rekao je Tadić.

Ovo me oduševilo do Kindera. Ne samo da ovi naši znaju kako se treba izboriti sa svetskom i našom krizom (ova naša mi izgleda mnogo opasnija), već su i doneli sve potrebne mere, te znaju i tačno vreme početka blagostanja u Srbiji. Koje se, gle slučaja, poklapa sa datumom novih izbora. Ne sećam se da su ovakve rokove pominjali kod prošlih izbora, 2008. godine, kada su izabrani.

Najavljuje li to nama naš PreCednik da je, faktički, započela nova izborna kampanja?

I šta je, ako je uopšte ima, alternativa ovoj ideji (činjenici!?!) da se sve sređeno, rešeno i uobličeno, samo treba biti još malo strpljiv da to "sazri" do proleća?
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Izbori, izbori...

Post od Upravnik »

Najavljuje li to nama naš PreCednik da je, faktički, započela nova izborna kampanja?
Da. Lokalni izbori su u decembru. #:-s A, možda, i svi ostali.
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: Izbori, izbori...

Post od aleksey »

 
Koliko se ja razumem u fudbal, predsednički izbori nisu ove godine.

Naime, ova vest je plasirana kao izjava PreCednika Srbije (a ne partijskog vođe), a mene su ovi (očigledno nepismeni) na fakultetu pokušavali naučiti da PreCednik učestvuje samo na predsedničkim izborima, ne i na partijskim i inim.
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Izbori, izbori...

Post od Upravnik »

Ko govori o predsedničkim izborima? 8-|
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Izbori, izbori...

Post od branko »

PRETUČEN Na nosioca izborne liste DS u Mionici nasrnulo 10 napadača

Milan Gavrilović, nosilac izborne liste DS u Mionici, pretučen je danas.

Slika

Milan Gavrilović

- Bukvalno sam upao u zasedu! Vraćao sam se iz Nanomira, nakon obilaska biračkog mesta, kada mi je „lada niva“ valjevskih registarskih tablica preprečila put ispred, a drugi automobil iza mog. Izašao sam, predstavio se najnormalnije i najpristojnije, kada je bar deset ljudi nasrnulo na mene i počelo da me bije. Nije bilo šanse da se odbranim od toliko napadača, pukla mi je arkada – priča kandidat DS za predsednika Opštine Milan Gavrilović, dok čeka na prijem u valjevski Urgentni centar.
Pročitajte još
Stefanović: Tri slučaja napada na stranačke aktiviste u Mionici
On kaže da nije prepoznao napadače, objašnjavajući da se radi o ćelavim muškarcima opasnog izgleda „koji sigurno nisu Mioničani“.

- Prethodno, kod prostorija naše stranke napali su aktiviste i samo je prisutni policajaca sprečio da ne dođe do tuče i težih posledica. Ovo je teror, te ekipe iz džipova i automobila ljude bukvalno kidnapuju na ulici, hvataju ih za gušu i teraju da idu na biralište da glasaju. Čekamo informacije iz Beograda, pa ćemo videti da li će izbori u Mionici biti prekinuti – kaže Gavrilović.

Kako je kazao čelnik valjevskih demokrata, Duško Rakić, pomoć je potražio u Domu zdravlja i valjevskoj bolnici.

prema Rakićevim rečima, prošle noći je "ozbiljnih problema imalo još nekoliko članova DS-a, kojima su nepoznati ljudi dolazili u dvorišta i pokušavali da uđu u kuće".

Prema njegovim rečima, Gavrilović, koji je inače i predsednik DS u Mionici, trenutno nalazi u bolnici, gde mu se ukazuje pomoć.

Zbog ovog incidenta demokrate su u republičkoj skupštini tražile prekid sednice, kako bi se utvrdilo šta se dogodilo, ali je predsednica skupštine Maja Gojković umesto prekida sednice, prekinula prenos zasedanja uživo.

Inače, o pretučeni Gavrilović (tada zamenik predsednika opštine Mionica) je u aprilu prošle godine učestvovao u incidentu u kome je udario odbornika Nove Srbije (NS) Tomislava Radojičića.

Spekulisalo se da je povod za svađu koja se završila pesnicama to što je Radojičićeva ćerka ostala bez posla u opštinskoj upravi, kao i to što je na sednici skupštine opštine NS trebalo da pokuša da smeni aktuelnu vlast u kojoj su bile DS i SPS.

Kako "Blic" saznaje, pretučeno je još najmanje dvoje ljudi iz SPS.

U međuvremenu, u Mionicu je stigao i Borislav Stefanović iz DS-a.

Stefanović je na svom nalogu na Tviteru napisao da je na ulasku u Mionicu legitimisan.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Izbori, izbori...

Post od branko »

Tetovirani bajkeri napali aktiviste i isprskali ih suzavcem, i sve to na izborima za MESNU ZAJEDNICU

Građanski izbori za Savet Mesne zajednice u Majuru protiču uz incidente i nezadovoljstvo birača, koji u redu čekaju i po nekoliko sati da bi glasali. Prisutni su i aktivisti i predstavnici gotovo svih stranaka koje postoje na šabačkom području, ali i policijski službenici nalaze se nedaleko od birališta.

Jedan od aktivista stranke Zajedno za Srbiju Nikola Veselinović kaže da ga je jutros napala grupa nepoznatih ljudi i poprskala suzavcem dok se sa koleginicama nalazio u Majuru.

- Bio sam u automobilu sa dve koleginice kada su nas presreli ljudi obučeni u crne pantalone i majice, tetovirani i ošišani do glave. Pokušali su prvo da nas zaustave u centru sela, a potom su nas pratili do pruge gde smo morali da stanemo. Jedan od njih je bio na motoru, stao je uz moja vrata, dok su se drugi nalazili u automobilu golf pet, beogradskih registarskih oznaka i preprečilil nam put. Izašli su i počeli da viču i vređaju. Lupali su po našem automobilu, pretili da odmah napustimo Majur. Jedan od njih nosio je nešto u ruci, prvo sam pomislio da je pištolj, ali bio je u pitanju sprej kojim me je isprskao po licu, vratu i kosi. Onda su se samo okrenuli i otišli, a ja nekoliko minuta nisam mogao da vidim. I devojke koje su bile samnom su povrđene suzavcem. Javili smo se u bolnicu, a lekari nisu hteli da obaveste policiju – priča Veselinović.

Devojka koja je bila sa Veselinovićem u automobilu zadobila je povrede ruku, a u izjavi za "Blic" tvrdi da je vozač motocikla imao majicu s obeležjem Srpske napredne stranke.

U samom centru Majura, veliki je broj automobila sa novosadskim i beogradskim tablicama.

Kako "Blic" saznaje, policija je ipak obaveštena o ovom napadu.

Građanski izbori za Savet Mesne zajednice u Majuru protiču uz incidente i nezadovoljstvo birača

Ispred i u prostorijama osnovne škole u Majuru gde se održavaju izbori velika je gužva. Ljudi vidno nezadovoljni i besni, psuju i negoduju zbog loše organizacije.

- Dolazim već treći put da glasam i ne uspevam jer je velika gužva i čeka se po nekoliko sati.Ovo nema smisla kako je organizovano – kaže jedan Majurac koji nije želeo da mu se ime pominje.

Negodovanje se čuje i iz prepunih prostorija gde se održava glasanje.

Za Savet Mesne zajednice u Majuru bira se 15 kandidata, a svaka od tranaka ima svoje favorite kojima daje podršku. Na jednoj strani se nalaze kandidati kojima podršku pruža vladajuća koalilcija u Šapcu koju čine stranke ZZS, SPO, DS, SPS, dok su na drugoj kandidati SNS-a.

Proteklih mesec dana, vođena je do sada najveća kampanja ikad viđena u ovom kraju, a sve to za izbore za savet mesne zajednice. Dok je gradska vlast finansirala asfaltiranje i rekonstrukciju ulica u Majuru, kao i širenje kanalizacione mreže, naprednjaci su organizovali besplatan pregled mesa kod veterinara, besplatne lekarske preglede, koncert Ace Lukasa...

"MAJUR OPŠTINA": SNS ZASTRAŠUJE I PRETI GRAĐANIMA

Grupa građana „Majur Opština“, kandidati za Savet Mesne zajednice „Majur“ na izborima koji se održavaju u nedelju, uputili su medijima saopštenje za javnost u kojem se navodi:
„Obaveštavamo javnost da se izbori odvijaju u atmosferi straha i pretnji koju režira Srpska napredna stranka. Nekoliko crnih automobila, sa registarskim oznaka Beograda, Loznice, Kragujevca i još nekoliko gradova, patrolira Majurom i upozorava građane na posledice neglasanja za Srpsku naprednu stranku. Nepoznata grupa ljudi posmatra izbore i zavodi red, a glasači su primorani da prođu kroz špalir do glasačkog mesta. Za to vreme izloženi su pretnjama i ucenama. Nekoliko građana prijavilo je napad suzavcem, bilo je čak i slučajeva zaustavljanja vozila meštana koji su pošli na glasanje. Zbog toga pitamo ministra policije Nebojšu Stefanovića, gde je Žandarmerija čije je angažovanje najavio? Da podsetimo, ministar policije je pre samo dva dana rekao da će tokom svih izbornih procesa narediti maksimalnu pozornost svih policijskih snaga, ako treba angažovati i Žandarmeriju, da obeshrabrili svakog ko misli da će nasiljem bilo šta da postigne. Upravo se u Majuru događa nasilje nad voljom građana”, navodi se u saopštenju Izbornog štaba GG “Majur Opština”.
U Majuru pravo glasa ima više od 6.000 ljudi. Biralište je zatvoreno u 18 časova, ali se unutra nalazi više od 100 ljudi koji čekaju da glasaju.

Telefonski pozivi usred noći

U stranci Zajedno za Srbiju kažu da je tokom noći uoči izbora neko pozivao Majurce telefonom predstavljajući se da su iz ove stranke.
- Masovono nam se javljaju ljudi i prijavljuju da su ih tokom noći, oko tri, četiri sata ujutro pozivale i uznemiravale nepoznate osobe predstavljajući se da su iz ZZS i da proveravaju kako će građani glasati. To je nečuveno i nedopustivo – kaže za "Blic" Mile Filipović, predsednik Gradskog odbora ZZS u Šapcu.
Boban Birmančević iz SNS nije želeo da komentariše ove navode i rekao je da nikakve izjave neće davati dok se ne završi glasanje.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Odgovori

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 17 gostiju