Intervjui

Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Intervjui

Post od branko »

Reditelj Majk Li o 50 godina karijere: I danas sam autsajder

Bratislav Nikolić

Reditelj Majk Li posle 50 godina rada na filmu kaže kako je i danas autsajder kao na početku karijere što znači da mora da se znoji da bi zaradio, ali on to ipak voli.

Sa 78 godina, tri Bafta nagrade i jednom Zlatnom palmom, reditelj Majk Li i dalje sebe smatra autsajderom. On priča za „Gardijan“ o opsesiji Holivuda sa velikim imenima i svom pokušaju da portretiše prave ljude.

Intervju sa Majkom Lijem je obeshrabrujući ne zbog njegove zastrašujuće centralne pozicije u panteonu engleskog filma, nego zato što je ekstremno zahtevan. Jednostavno, niko ne bi mogao da radi kao on, jer on unosi svoj perfekcionizam čak i u svaki intervju.

Takođe, tu je neverovatan domet njegovog rada, on nije samo pravio filmove i TV drame, nego je razbijao i preoblikovao očekivanja od forme i žanra.

Nervira ga kada ljudi stalno pričaju o njegova tri filma: „Ebigejlina žurka“, „Život je sladak“ i „Tajne i laži“, a zanemaruju one na koje je on stvarno ponosan – „Peterlou“, „U međuvremenu“, fenomelno istraživanje o teškim godinama Tačerizma, koji možda nije postao hit, ali je lansirao karijere Geri Oldmana i Tim Rota. Britanski filmski institut ove jeseni prirediće retrospektivu svih njegovih filmova uključujući „Play for Todays“. Svet je konačno shvatio da se svi oni moraju pogledati kao i film „Pokemon“ i remasterovan „Goli“, koji će se pojaviti u novembru.

I sam kaže kako je i danas autsajder kao na početku karijere što znači da mora da se znoji da bi zaradio, ali on to ipak voli.

„Moj producent Simon Čening Vilijam, koji već 10 godina nije među nama, došao bi sa sastanka i rekao da ih ne zanima što nema scenarija, što nećemo da kažemo o čemu se radi, interesuju ih samo imena, u smislu američkih filmskih zvezda i mi bismo napustili te pregovore. Svaki moj projekat krenuo je od velikog poverenja, ostavite me da se bavim filmom, onda se svi uključe i stvorili bismo to delo“, kaže Li.

Samo ovaj detalj sa kastinga je radikalan – kada producent hoće velika imena, to znači da on hoće zgodne filmske zvezde. U filmovima Majka Lija glumci se nekad lepi, nekad ne, nekad samo iz određenog ugla. Na primer, Timoti Spal teško da je stvoren za glavne uloge, ali to ga nije sprečilo da bude heroj u šest Liovih filmova. Teško je zamisliti „Ebigejlinu žurku“, istraživanje klasa i predgrađa koji je odjeknuo 1977. sa glumcima pravilnih simetričnih crta lica. Ovakvim odabirom dobija se veliki broj talenata, ali ne moraju svi da budu prelepi.

„To je jedna kultura, a ja stvaram drugu. Ja sam zabrinut za stvarne ljude koji su napolju na ulicama“, kaže Li.

Najviše rasprava vođeno je baš povodom filma „Ebigejlina žurka“, da li on prikazom nižih klasa hoće da bude njihov pokrovitelj. A pritom on nije iz te klase jer mu je otac bio doktor.

„To je zato što sam živeo u kraju i išao u školu sa pravom radničkom klasom“, dodaje Li.

Imao je i sukob sa feministkinjama povodom filma „Goli“, ali on kaže da je to film o seksualnom nasilju i mizoginiji, i da je time hteo bar da otvori raspravu o tome gde je moralni kompas društva u tom trenutku.

Na snimanja unosi porodičnu atmosferu. Bio je oženjen sa Alison Stidman, jednom od svojih glavnih glumica, i u dugoj vezi sa Marion Bejli, ali je u radu uvek bio striktno profesionalan.

Sledećeg meseca će se pojaviti „Majk Li povodom Majk lija“, vizuelno i tekstualno čitanje njegovog stvaralaštva od strane Ejmi Rafael, spisateljice i kritičarke.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Intervjui

Post od branko »

Glumac povodom serije “Vreme zla” o aktuelnosti ovog ostvarenja i svom liku za Danas

Goran Bogdan: Nikako da evoluiramo kao društvo, kao Edipov kompleks da imamo


Bogdan Dragović spada, u literaturi s ovih prostora, u red veličina poput Hamleta, Dantona u „Datonovoj smrti“, on je kao Žan Valžan u „Jadnicima“ Viktora Igoa, kao braća Karamazovi kod Dostojevskog, kao Rogožin u “Idiotu”.

On je nešto s čime se glumac jednostavno mora pozabaviti od tolike lepote dubine koju nudi – kaže za Danas glumac Goran Bogdan za svoju ulogu u seriji “Vreme zla” i jednog od glavnih junaka ove priče.

Ona je, prema njegovim rečima, aktuelna i danas, pogotovo u kontekstu nasleđenih demona prošlosti s kojima ne uspevamo da izađemo na kraj.

– „Vreme zla“ je toliko aktualno jer smo u vrzinom kolu iz kojeg nikako da se iskobeljamo. Što iz kukavičluka ili sebičluka ostavljamo budućim pokoljenjima da se bave nekim našim nerazjašnjenim pitanjima. Nikako da evoluiramo kao društvo, kao Edipov kompleks da imamo. Kunemo se u te naše nacionalizme iako su oni štetni za sve nacije i ostavićemo budućim generacijama gore društvo nego što smo ga zatekli – smatra Bogdan.

Prema njegovim rečima, umesto da se razvijamo mi regresiramo kao društvo, a u borbi lako zaboravimo šta je njen cilj.

– Mi smo, jednostavno, jedno od rijetkih društava u svijetu koje reterira, a ne evoluira. U toj borbi za slobodu, koja je temeljna ljudska potreba, zaboravljamo cilj te borbe koji je sloboda i ponovo postajemo robovi naših ideologija. Time se bavi „Vreme zla“, time da nam postane bitnija borba od cilja te borbe. To je neki folklor, neki plemenski mentalitet, gde nam je borba svrha, a ne pobjeda. O tome govori “Vreme zla” – zaključuje Goran Bogdan.

Serija “Vreme zla”, koju su producirale United Media i produkcijska kuća Eye to Eye, ima 15 epizoda, svaka traje 55 minuta, a emitovaće se od ponedeljka do četvrtka na televiziji Nova S.

U ekranizaciji čuvene trilogije Dobrice Ćosića (romana „Vernik“ „Grešnik“ i „Otpadnik“) igraju naše najveće glumačke zvezde: Žarko Laušević, Goran Bogdan, Nada Šargin, Nebojša Dugalić, Nataša Ninković, Goran Šušljik i mnogi drugi.

Radnja se odigrava između dva svetska rata i na samom početku Drugog svetskog rata.

U središtu priče i glavni junaci su porodice Katić (Vukašin, Milena, Ivan), braća Bogdan i Vladimir Dragović, Miško, Nađa i Bora Luković te Petar Bajević.

Porodicu Katić zatičemo u osvit Drugog svetskog rata u Beogradu. Bogdan Dragović vraća se iz emigracije, pokušava da uspostavi veze sa Komunističkom partijom iz koje je izbačen kao trockista, kao i sa sinom Vladimirom.

Njegova ostavljena žena Milena stupa u emotivnu vezu sa Petrom Bajevićem, agentom Kominterne i Bogdanovim ratnim drugom.

Vladimir, Milenin i Bogdanov sin, sada i sam član KP, iz ideoloških razloga se okreće protiv oca.

Milenini otac i brat Vukašin i Ivan Katić su slika građanske Jugoslavije, koja ne uspeva da se odupre nadolazećim okolnostima.

Autor serije je Goran Šušljik, scenario je napisala Sanja Savić Milosavljević, a reditelj je Ivan Živković.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Odgovori

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju