Film koji preporučujete

Odgovori
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

U filmu su se dotakli i odnosa gđe Arent i Hajdegera. Čak u jednoj sceni i pita prijateljica Hanina nju šta joj znači u životu Hajdeger i ova je ostavlja bez odgovora. No, Hajdeger je ovde, za priču, potpuno nebitan. ;)
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Film koji preporučujete

Post od Bibliotekar »

Raduje me što je frau von Trota smogla snage da se dotakne i tog bolnog pitanja, ali me ne iznenađuje što ga je tako lasno rešila, ostavljajući politički korektno uzoriti ženski misaoni subjekat mučaljivim...

No ako je poenta filma „razmišljanje kao nečujni dijalog sam sa sobom”, tada je trebalo postaviti - makar na filmu ! - pitanje veleuvaženoj gđi Arent zašto je lično u jednom segmentu svog života i sama napustila taj jedinstveni, ljudski karakter - mogućnost da razmišlja. :-???

Čisto radi intelektualne doslednosti. ;)
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

Ovde je ona bacila akcenat na samo jedan segment njenog života - njen esej o suđenju Ajhmanu i njen odnos prema zlu. Ostalo je ostalo u izmaglici, verovatno zato što nije želela da napravi film o životu Hane Arent. ;)
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Film koji preporučujete

Post od Bibliotekar »

Upravo ta fragmentarna akcentuacija osnovne teme je i simptomatična za ovu tzv. modernu epohu filma – pretenzije umetničke interpretacije se uvek ograničavaju na do zla boga dosadno prežvakavanje onog društveno već etabliranog, bez ikakve suštinski inovativne i kritički intonirane upitanosti spram samo nominalno apostrofiranog problema ljudskog karaktera i mišljenja.

Čini mi se da su u nekim davnim vremenima pomenuti kvaliteti umetničke kinematografije bili neuporedivo zastupljeniji. Stoga mi je izuzetno žao što se jamačno neće skoro pojaviti neki novi Oto Preminger ili Sidni Lamet, koji bi u maniru maestralne „Anatomije jednog ubistva” ili „Dvanaestorice gnevnih ljudi” napravili film o Robertu Servacijusu (Ajhmanovom advokatu u Jerusalimu!) i njegovom popodnevnom dijalogu sa Arentovom. 8-)

Slutim da bi jedan takav hipotetički film svojom brutalnom kritičkom snagom bio previše vivisekcionistički bolan za brojne nominalne poklonike socijalno-kritičke vizure sedme umetnosti. :(

U međuvremenu možemo pokušati da se utešimo najnovijim delom Starog Majstora Martina Skorsezea - tematika bogaćenja kao moralnog imperativa našeg vremena dovoljno je poštena filmska analiza vladajućeg socijalno-darvinističkog etičkog koda današnjice.

Slika

Istinski kritička kontemporarna misaonost, naime, imperaivno nalaže priznanje činjenice da je krovište ovoga sveta zaista dostupno svakome ko je dovoljno beskrupulozan da ga dosegne. Skorseze se pak nije libio da upravo to i učini. Na onaj samo njemu svojstven način. ;)
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

Gledao sam film i nije ostavio nikakav utisak na mene. Jedna od elementarnih ljudskih osobina - pohlepa i njena konačna posledica - propast, su se mogli opisati i u daleko kraćem filmu (originalna verzija traje 4 sata) i u nekom filmu koji će imati makar minimalnu radnju koja će zadržati pažnju gledaoca. Uspon i pad Vuka sa Volstrita je naprosto dosadan film. :-s
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Film koji preporučujete

Post od Bibliotekar »

Meni se pak u nedostatku ostvarenja koja bi bila na nivou Starog Holivuda on izrazito dopao. U prepoznatljivom maniru intenzivnog pripovedanja i brutalne eksplicitnosti, Skorsezeova je trosatna vivisekcija savremene civilizacije ogrezle u svakovrsni greh, pohlepu, hedonizam, korumpiranost i dekadenciju bila savršeno realistično osveženje u epohi savremenog sineastičkog masturbiranja u ružičnjaku. Upravo po nedostatku bilo kakvog kajanja kod glavnog junaka, čiji san predstavlja životni san miliona ljudi u svetu koji uopšte ni ne namerava da postane bolji, on je - barem za mene - iskoračio iz okvira neinventivne a pretenciozne filmske kontemporarnosti.

Sa takvim prosedeom, u krajnjoj instanci, ne bi bilo ni realno očekivati narativnu dinamiku jednog Sema Pekinpoa. Koji za razliku od frau fon Trota sebi nikada ne bi dopustio da opetovano & celomudreno pušenje glavne junakinje postane esencijalni začin filmskog zapleta. :roll:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

Svako ima svoj ukus i svoja interesovanja. I o tome ne treba raspravljati.

Evo jednog filma koji liči na komedije Voltera Mataua i Džeka Lemona. Četvorica staraca, prijatelja iz detinjstva (Kevin Klajn, Majkl Daglas, Robert De Niro i Morgan Friman) sastaju se ponovo posle 58 godina da proslave momačko veče lika koji glumi Majkl Daglas u Las Vegasu. Film "Poslednji Vegas" ili "Legende u Vegasu" ili "Last Vegas" Džona Tarteltauba počinje tako što Majkl Daglas (preko 70 godina) objavljuje svoje venčanje sa 32-godišnjom ženom. Na to mu Morgan Friman odgovara da on ima i hemoroide starije od nje. Film počinje tako i nastavlja do kraja u tom stilu.

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Film koji preporučujete

Post od Bibliotekar »

Apsolutno tačno! Jedini je problem što u tom slučaju mogućnost utemeljenja objektivne (neinterpretativne) filmske estetike zapravo ne postoji. Što nas dovodi do neobično intrigantnih pitanja, poput toga da li je niže predstavljeni film (i danas veoma preporučljiv za izgrađivanje filmske percepcije!) uopšte uvrstiv u kategoriju umetničkog dela?

Slika

U njemu, naime, postoji jedna antologijska replika koja bi ubuduće mogla korisno da posluži mnogim generacijama filmskih estetičara, a koja glasi: „Ne kenjam, brate, samo ti kažem šta mislim.”

Njena višeznačnost upravo je kolosalna.

Eh, estetska sudbino kleta... :roll:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

A šta po ovom vremenu raditi nego čitati i gledati filmove. Evo još jednog čudnog, ali koji te tera da se zapitaš.

"Her" ili "Ona" kako prevedosmo. Film Spajka Džounza je ustvari naučnofantasična melodrama, a možda i nije. Radi se o usamljenom piscu koji počinje da koristi operativni sistem (kompjuter) koji mu glumi saputnicu i koji je programiran da mu udovolji svim željama. Tužno. Na kraju dvoje ljudi, davnašnji prijatelji (muško i žensko, hvala bogu) ostaju bez virtuelnih partnera i sa vrha oblakodera gledaju u još tužniju budućnost, umesto da se okrenu jedno drugom. Odlični Žoakin Feniks i Ejmi Adams.

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

Oborih rekord sa odgledanim filmovima u dva dana.

„Jeune & Jolie“ ili „Mlada i divna“ kako prevedosmo (ko sve ne prevodi) najnoviji film čuvenog Fransoa Ozona. Film koji je izvanredno iznela Marin Vač, a koji govori o nepodnošljivom pritisku savremenog društva, (mada je toga bilo i ranije) na mlade osobe. Svet gde smešno biti nevin sa 15 godina, a kamoli sa 17, svet gde je seks roba, kao i kilo krompira, svet gde ne smeš da štrčiš jer kako ono napisa Vito Nikolić: „Na gradove udariće trava/i zavesti svoju strahovladu,/svi cvjetovi ostaće bez glava/da bi bili sa travom u skladu.“ jedna devojka žuri da izgubi nevinost sa prvim pogodnim mladićem. Videvši da to nije to, u potrazi za onim o čemu nam svi trube, (da je seks blaženstvo neopisivo i jedino vredno življenja) mlada devojka se odaje prostituciji. Jedini koji joj je prirastao srcu je stari Žorž koji na kraju i umire tokom seksa. Posle mnogo lutanja, razočarenja, na kraju filma Žoržova supruga i dovodi devojku u istu sobu gde joj je muž umro. Navikla da je seks kilo krompira, devojka nudi da se skine, žena odbija, ležu jedna pored druge, devojka zaspe i kad se probudi sama, ide romansa: „Grad me tera da pratim njegov grozničavi ritam... Ali kada smo zajedno, kada mi se vratiš noću, jedan pogled je dovoljan, da ja postanem ja! Dodirujem nebo prstima, svet mi je pod nogama i po prvi putja sam ja! Čujem, osećam i vidim. Ja sam ja!“ Ona se pogleda se u ogledalo i nasmeje, shvati da ne treba ništa da juri, da ne mora da bude kao ostali da bi vredela, da ne mora da bude u skladu. Ja ga tako svatih. Verovatno grešim.

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

„Obrana i zaštita“ hrvatski film režisera Boba Jelčića. Davno nisam gledao film koji tako dobro oslikava mentalitet jednog podneblja, u ovom slučaju Hercegovine, i to zapadne Hercegovine. Mostar. Spori ritam, besmisao, večito inaćenje, večita napetost pred pucanjem, večita dilema da li pjesmu ili recitaciju, dosada, uzaludnost, nenalaženje mesta, prazne reči, kontriranja radi kontriranja, preganjanje oko ničega, iščekivanje nikoga, iniciranje svađa jer se samo u svađi dobro snalaze, mlaćenje prazne slame... Nekoliko scena, scena odlaska kod funkcionera, scena sahrane, scena svađe oko prevoza posle sahrane su odlične. Da je Čehov živeo u Hercegovini napisao bi ovakav tekst. Fenomenalni Bogdan Diklić i Nada Đurevska. Jedino, ako očekujete radnju, nemojte gledati film.

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

"Avgust u okrugu Osejdž" film Džona Velsa po scenariju Trejsi Letsa koji je urađen u maniru Judžina O'Nila ili Tenesi Vilijamsa. Odličan scenario rađen po pozorišnom tekstu scenariste. Treba ovaj film videti ne samo zbog vrsnog scenarija, već i zbo još jednog maestralnog ostvarenja najbolje glumice u istoriji filma. Ali ću pomeniti najveći deo ekipe jer su stvarno odlični: Meril Strip, Džulija Roberts (mnogo bolja nego inače), Kris Kuper, Ivan MekGregor, Margo Martindejl, Sem Šepard, Beverli Veston, Dermot Malroni, Džulijan Nikolson, Džulijet Luis, Ebigejl Breslin, Benedikt Kamberbeč... Posle smrti oca porodica se okuplja svaka sa svojim čemerom i svojim životnim razočaranjima. Jedan deo, kad majka, inače obolela od raka usta, priča o događaju iz svog detinjstva, je suština celog filma.
"Jesam li vam pričala priču o Rejmondu Kvalsu? U njega sam bila zaljubljena sa trinaest godina. Mali grubijan. Pocepane farmerke, neuredna kosa. Imao je najlepše kaubojske čizme. Sjajne, kožne, boje čokolade. Moglo se videti koliko je bio ponosan na te čizme. Šepurio se, raširenih ruku i laktova, pun samopouzdanja. Ubedila sam sebe da mi treba ženski model tih čizama. Bila sam sigurna da bi me onda pozvao na sastanak. Znate, video bi me u čizmama i rekao: "To je devojka za mene!" Našla sam čizme u jednoj radnji u centru. Potpuno sam poludela! Molila sam Boga za te čizme, vežbala sam... razgovor sa Rejmondom kad me bude video u njima. Mora da sam sto puta tražila mami da mi kupi te čizme. "Vaj, šta želiš za Božić?" "Mama, svega ću se odreći zarad tih čizama!" Cenkanje... Počela je da priča o kutiji... "Ima nešto ispod jelke." Uvila je poklon, veličine kutije za čizme, u veoma lep papir. "Vaj, nema varanja. Nemoj da si otvorila kutiju pre božićnog jutra." Smešila se. Za božićno jutro sam ustala kao iz topa. Pravac ispod drveta! Cepala sam onaj papir... Unutra su bile čizme. Muške, radničke čizme. Imale su rupe, izgrižene pertle, bile su blatnjave... Uvaljane u blato i govna... Mama se danima smejala.“

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

"Tangerines" ili "Mandarine" Zaze Urušadzea je dobar gruzijski antiratni film sa odličnim glumcem Giorgijem Nakašidzeom u naslovnoj roli. Preporučujem.


Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: Film koji preporučujete

Post od aleksey »

 
9 MOIS FERME (France, 2013)

Slika

Divna komedijica, za istinsko opušteno uživanje.

Originalan zaplet i scenario, precizno vođena režija, izuzetna gluma dva glavna lika (naročito muškog) i, kao rezultat svega toga, ekipi filma - tri francuska Cezara, a meni - zaista prijatno provedenih sat i po.
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

"Nebraska" Boba Nelsona. Drama o čudnovatom, naoko besmislenom, putu, svođenju računa, otkrivanju skrivenih muka svojih najbližih, tužno... Odličan 78. godišnji Brus Dern.

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: Film koji preporučujete

Post od aleksey »

 
The Artist and the Model - 2012, Spain

Slika

Priča o odnosu jednog istinskog umetnika, koji shvata da "hvata poslednji voz" i njegovog neiskusnog, ali inspirativnog modela i muze; priča o umetnosti i njenom stvaranju u izolovanoj oazi na jugu Francuske, tokom Drugog svetskog rata; priča o večitoj želji da se dostigne perfekcija prirode koja nas okružuje i, konačno, priča i o emocijama koje uvek postoje, koliko god se trudili da ih ne primetimo.

Režiser u kristalno jasnom i preciznom naletu inspiracije; dvoje glavnih glumaca (82. i 28. godina) sa odličnim kreacijama i međusobnim kontrastom i dopunjavanjem i, ono što je mene lično najviše oduševilo, direktor fotografije koji je posao odradio ne za desetku, već za 11.

Toplo preporučujem.
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

Imaš li prevod?
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: Film koji preporučujete

Post od aleksey »

 
Samo engleski.

Na Netu, koliko znam, imaš još samo francuski i španski.
Za sada.
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

"Die Unsichtbare" ili "Nevidljiva" ili kako mi prevedosmo "Pukotina u školjci" nemački film Kristijana Švohova. Film za nas koji se bavimo pozorištem veoma zanimljiv i poučan. A pouka bi bila u tome da nikad, ali nikad nemoj da pomisliš da je umetnost veća od života. Ili ja bar tako shvatih.

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: Film koji preporučujete

Post od aleksey »

 
Hold om mig (Hold Me Tight) - 2010, Danska

Slika

Može li naivna pubertetska šala nekome izmeniti život iz korena?
I koliko su takve šale zaista naivne i bezazlene?

Sve je počelo prilično naivno, željom da se opovrgne jedan trač.
A onda su se stvari izmakle kontroli...
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Odgovori

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju