Film koji preporučujete

Odgovori
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

"Pa negre" ili "Crni hleb" veoma interesantan španski film u režiji Agusti Viljaronge. Dobro ispričana priča, mistična, oslikava vreme, podneblje. socijalni status ljudi koji su u centru priče. Ono što je mene oduševilo i ono na šta treba da obratite pažnju jeste fotografija, izbor lokacija gde se snimalo, scenografija. Taj segment filma je bio naprosto fantastičan.

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Film koji preporučujete

Post od Upravnik »

branko napisao:Ono što je mene oduševilo i ono na šta treba da obratite pažnju jeste fotografija, izbor lokacija gde se snimalo, scenografija. Taj segment filma je bio naprosto fantastičan.
Potpisujem! :ymapplause:
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

"La Belle Noiseuse" ili "Lepa džangrizava žena" francuski film Žaka Riveta. Film o starom slikaru i mladom modelu, o tome kako je umetnost jeste u traganju za savršenim delom. Neverovatno je kako je vizuelno urađen film (kao i prethodni). Svaki kadar može da posluži za umetničku fotografiju ili sliku. Fenomenalno, boje, svetlo, detalji ne u drugom planu nego u trećem, lokacija, svetlo... Obratite pažnju na uvek otvorena vrata ili prozor, na prelamanje svetala... Kao da su scenograf, direktor fotografije, režiser, sve sami rubensi i rembranti.

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

"Biutiful" (baš tako nepravilno napisano) od proslavljenog Alehandra Gonzalesa Inaritua. Još jedna bolna priča ljudi sa margine života. Fascinira me koliko taj Inaritu do detalja poznaje život na dnu. Odlični Havijer Bardem i dosta meni nepoznatih glumaca.

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

Ko voli trilere neka pogleda interesantni ruski film "Домовой" ili "Duh" od Karena Oganesjana.

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

Još jedan ruski film "Lopov" ili "Вор" režisera Pavela Čuhraja sina čuvenog Grigorija Čuhraja (Četrdesetprvi, Balada o vojniku). Interesantna priča sa odličnim Vladimirom Maškovim, Ekaterinom Rednikovom i fenomenalnim dečakom MIšom Filipčukom.

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

Film "Šta ljubav donosi" ili "Ces amours-la..." od velikog Kloda Leluša. Film me jako podseća na jedan drugi film Leluša "Bolero" ili "I jedni i drugi" koji sam gledao krajem osamdesetih na Tribini mladih u Novom Sadu. Sećam se da su tada na Tribini prikazivani "samo dobri" filmovi, da je bio jedan bradonja - filmski kritičar koji je uvek rekao dve-tri rečenice o filmu i autoru i od koga sam dosta naučio o filmu i da je publika (umetnički nastrojena studentarija) aplauzom pozdravila film što je za mene bila novost. Film ima malo podseća i na "Bioskop Paradizo" od drugog velikana Tornatorea i kako takav, a i kao omaž Klodu Lelušu vredi ga pogledati.


Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

"Tasogare Seibei" ili "Samuraj sumraka" japanski film autora Jodži Jamada. Veoma interesantna drama o poštenom i siromašnom samuraju kome je život, kako to već obično biva, okrenuo leđa. Pogledajte!

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

"Spring, summer, fall, winter and spring" južnokorejski film režisera Ki-duk Kima o životu i budističkom načinu življenja i verovanju. Čitava snaga filma je u jednostavnostavnosti. Nagoni te na razmišljanje, makar da ti je budizam veoma dalek...

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

Evo jednog dobrog američkog filma (da ne kažete da ih mrzim) - "Barney's version" iliti "Barnijeva verzija" film Ričarda Luisa. Teška, a duhovita priča o životu jednog čoveka koga svi drže za bezobzirnog, za pijanu budalu, ubicu, svi sem jedne žene koja mu postaje životna saputnica. No, uspeva da i sa njom zezne stvari. U dužem filmu gledamo njegovu verziju onoga što mu se dešavalo u životu. Filmu veliku, ali baš veliku vrednost daju izvanredni glumci Pol Đamati u glavnoj ulozi i mnogi u epizodnim, kao npr. Dastin Hofman, Rozamund Pajk, Mini Drajver... U jednoj epizodi igra i sin Dastina Hofmana - Džejk. Neodoljivo podseća na oca u njegovim ranim filmovima, uloga nije bila takva da bi se moglo videti i da li je nasledio njegov talenat.

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

Odličan film "Die Fremde" ili "Strankinja" austrijanke Feo Aladag ili Feodore Šenk je stvarno za preporuku. Film govori o kobnim posledicama verskog fanatizma i patrijahalne zatucanosti. Odlična u naslovnoj roli Sibel Kekili.

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

"Memories of Murder" ili "Salinui chueok" autora Jun Ho Bonga. Ovaj južnokorejanski film je prijatno osveženje posle američkih krimi filmova koji su nas navikli da nam forenzičari na osnovu pogleda u očima otkriju s kim nam je prababa spavala i da policija ima 100% rešenih slučajeva. Veoma interesantno.

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

"Ask Tesadüfleri Sever" ili "Ljubav voli slučajnost" turski film Omera Faruka Soraka i finski film "Umur" od Kaija Lehtinena. Dva neobična i dobra ljubavna filma sa različitih podneblja koji Vas neće ostaviti ravnodušnim. Odlični glumci. Ne očekujte američki kraj.

Slika

i

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

Bio sam na filmskom festivalu Herceg Novom i pre nego vam preporučim filmove, da vam ispričam kako je to izgledalo. Za razliku od prethodnih godina kada je vladao glamur (čak je i Jirži Mencl otvarao festival), ove godine je na videlo izbio naš balkanski mentalitet. Elem, što bi rekao Jupiter, pade kiše poslepodne i kao je festival na otovorenom (Kanli kula) dođosmo i imadosmo šta da vidimo. Tamo gde sam ja bio smešten ispred bara, pitam neku malu (razvodi ljudi po sedištima) kako da sedim, reče mi da dignem noge gore. Na moju primedbu da nisam platio ulaznicu da dižem noge, ona me bledo pogleda i shvatih da je ona tamo samo da bude lepa. 'Ajd' šta ću sednem, kad ne lezi vraže sedište vlažno. Počeh da režim, ali leto je pa se može izdržati. Film normalno kasni oko 20 minuta, kad se svi utišaše, pomislismo kukavci da ćemo najzad i film odgledati, kad izađe neka avetinja na scenu i reče da zbog tehničkih problema nećemo gledati hrvatski film "Mali ljubavni bog" nego neki belgijski. Sad nisam samo ja režao. Čuli su se ljudi kako viču da nisu platili kartu za taj film nego onaj koji piše u programu, no ko je*e glupe paradajz turiste. Bržebolje pustiše film da nam začepe usta i krenu belgijski film na francuskom, ali ne lezi vraže nema titla. Počeli ljudi da više da li neko zna francuski, smejanje, neki izlaze i posle desetak minuta eto ponovo avetinje da kaže da ni ovaj film nećemo gledati zbog tehnički problema nego hrvatski "Cirkus Kolumbija". Rekoh i ja više za sebe da sam taj film gledao... Avetinja umače i odgledah opet film da utvrdim gradivo.
E, sad imali smo još mi problema, ali sledeće veče. Film "Kako su me ukrali Nemci" od Miše Radivojevića koji preporučujem jer nije loš, mada i nije neko remek delo je najavio Svetozar Cvetković tako što nas je koliko ljudi u publici zna engleski i nemački. Naime na carini su zamenili filmove i dali na Festival onaj sa engleskim prevodom, a trećina filma je na srpskom, trećina na nemačkom i trećina na engleskom. Progutasmo knedlu a sa njom i film. Jelena Đokić je bila fenomenalna. Film koji mi se najviše svideo je makedonski "Pank nije mrtav" Vlade Blaževskog sa odličnim Jordančom Čerevskim i Kamkom Točinovskom. Kroz ponovno okupljanje davno propale pank grupe režiser nam priča kako je nekad bilo na ovim prostorima i kako je sad u Makedoniji. Preporuka.

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

"Ne Les Dis A Personna" ili "Ne reci nikom" od Žilijama Kanea. Francuski triler dostojan Hičkokovih davnašnjih ostvarenja. Za opuštanje dušu dao.

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

Mogu da Vam preporučim tri različita filma koja se na neki način bave istom temom - odnosno odnosom pojedinca i društva, da ne kažem rulje. Prvi "Ben X" od Nika Baltazara je belgijski film koji govori o malo autističnom dečaku koji živi u svom svetu, u svetu video igrica i o tome kako ga šikanira njegova sredina. Drugi je francuski film "Il y a longtemps que je t'aime" Filipa Klodela sa predivnom Kristin Skot Tomas, priča o ženi koja je izašla iz zatvora posle 15 godina odležanih za ubistvo sina. Sredina je, normalno, odbacuje dok se ne ispostavi da joj je sin bio smrtno oboleo. Predrasude su u prvom planu i nemogućnost rehabilitacije u društvu. I treći film je španski "Ćelija 211" od Danijela Monzona, priča o tome kako se jedan čovek našao u pogrešno vreme na pogrešnom mestu i kakve je sve to posledice imalo. Ustvari priča o tome kako je sistem takav da jedna slučajnost može da te odvede na drugu stranu i da ti tu više ništa ne možeš.

Slika

Slika

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

"The Black Pimpernel" iliti "Crni karanfil" švedska politička ili istorijska drama autora Ulfa Hultberga o švedskom ambasadoru u Čileu Haraldu Edelstamu u vreme pada Aljendea. Dobar film za koji je pisao scenario Bob Fos, ali ne onaj čuveni režiser koji je režirao Kabare ili Sav taj džez. Odličan Mihael Nikvist.

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

Britka britanska komedija dovedena do apsurda "Four Lions" ili "Četiri lava" veoma duhovito govori o Muslimanima u Britaniji i njihovom lutanju od mudžahedina do normalnog čoveka, kao i o predrasudama zapadnjaka i arapskog sveta. Film režirao Kristofer Moris i ono što čini film još boljim jeste kraj koji nas ostavi da se zamisli čemu smo se mi to smejali sat i po.

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

"Zaverenik" ili "The Conspirator" je najnoviiji film Roberta Redforda i nije loš. Odlična Robin Rajt i opet društveno-angažovani Redford. Priča je o suđenju i vešanju nevine žene osumnjičene za zaveru u ubistvu Linkolna. Pogledajte.

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Film koji preporučujete

Post od branko »

Pobednik kanskog festivala - belgijski film "Le gamin au vélo" ili "Dečak sa biciklom" od Žan Pjera Dardena. Odlična drama iako veoma jednostavne sadržine. Ljude koji se ponašaju asocijalno treba ponekad samo razumeti i pružiti im drugu priliku, s druge strane savršeno društveno uklopljene osobe mogu biti s druge strane medalje.

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Odgovori

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 27 gostiju