Vesti

Odgovori
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

Trijumf "Trga" na dodeli "evropskih Oskara"

- Čak šest Evropskih filmskih nagrada pripalo je kanskom laureatu - filmu "Trg" švedskog reditelja Rubena Ostlunda.

Ovogodišnji dobitnik Zlatne palme tako je proglašen za najbolji evropski film i najbolju komediju, Ostlund je najbolji reditelj i scenarista, a Danac Klaes Bang najbolji glumac. Nagrađena je i scenografkinja Josefin Asberg.

Na jubilarnoj 30. dodeli nagrada Evropske filmske akademije održanoj u Berlinu priznanje za najbolju glumicu dodeljeno je Aleksandri Borbeli za mađarsko ostvarenje "Na telu i duši". Ovo je bila jedina nagrada za berlinskog pobednika koji je bio nominovan u četiri kategorije. Filmu "120 otkucaja u minutu" Robena Kampilja, dobitniku Gran prija u Kanu, pripala je samo nagrada za najbolju montažu. Ruskom filmu "Bez ljubavi" Andreja Zvjaginceva dodeljena su dva priznanja - za najbolju muziku i najbolju kameru. Nagrada za evropsko otkriće pripala je ostvarenju "Ledi Magbet" Vilijama Oldrojda, dok je priznanje za najbolji film po glasovima publike dodeljeno ostvarenju "Štefan Cvajg - Zbogom Evropi". Priznanje za životno delo uručeno je ruskom autoru Aleksandru Sokurovu.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

Del Toru 12 nominacija

Ovogodišnji favoriti za nagradu Britanske akademije za film

GLAVNI favorit za nagrade Britanske akademije za film (BAFTA) ove godine je meksički reditelj Giljermo del Toro sa ljubavnom sagom "Oblik vode", koja je dobila 12 nominacija.

Na listi koju je juče objavila Britanska akademija slede drame "Tri bilborda ispred Ebinga u Misuriju" Martina Mekdone, koji je pre nekoliko dana trijumfovao na dodeli Zlatnog globusa, i "Najmračniji sat" Džoa Rajta, koje su dobile po devet nominacija. Visoke pozicije imaju i ostvarenja Blade Runner 2049. Denisa Vilneva i Dunkirk Kristofera Nolana, kojima je dodeljeno po osam nominacija. Pored reditelja favorita, nagradi BAFTA za režiju može da se nada i Luka Gvadanjino za film "Zovi me svojim imenom".

Među nominovanim za najbolju glavnu žensku ulogu su Anet Bening (Don`t Die In Liverpool), oskarovka Frensis Mekdormand ("Tri bilborda"), Sirša Ronan (Lady Bird), Seli Hokins ("Oblik vode"). Za isto priznanje za najbolju mušku ulogu u trci su britanska legenda Gari Oldman ("Najmračniji sat"), Danijel Dej Luis (Phantom Thread), Džejmi Bel (Don`t Die In Liverpool), Danijel Kaluja (Get Out).

Na listi najboljih britanskih ostvarenja su urnebesna komedija "Staljinova smrt" Armanda Janučija, "Lejdi Magbet" Vilijama Oldrojda, "Božja zemlja" Frensisa Lija, "Tri bilborda ispred Ebinga u Misuriju", i Paddington 2 Pola Kinga. Kao najbolji strani filmovi nominovani su "Ona" Pola Verhovena, "Trgovački putnik" Ašgara Farhadija, "Bez ljubavi" Andreja Zvjaginceva, "Sluškinja" Parka Čan Vuka, a kao iznenađenje tu je i kambodžanska drama "Prvo su ubili mog oca", u režiji Anđeline Džoli, koju su pratile uglavnom negativne kritike.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

Osvajač Zlatne palme i Paolo Sorentino gosti Kustendorfa, posebna posveta Berčeku

Švedski reditelj Ruben Ostlund, autor ovogodišenjeg dobitnika Zlatne palme u Kanu, filma "Skver", i slavni italijanski reditelj Paolo Sorentino biće gosti ovogodišnjeg festivala Kustendorf koji počinje u utorak na Mećavniku, saopšteno je na današnjoj konferenciji za medije.

Jedanaesti Međunarodni filmski i muzički festival Kustendorf biće održan od 16. do 21. januara na Mećavniku, na Mokroj Gori. Festival čiji je osnivač i umetnički direktor Emir Kusturica kao i prethodnih godina biće posvećen mladim filmskim stvaraocima i svetski proslavljenim autorima.

Rubenu Ostlundu će ovo biti prvo učešće na Kustendorfu, dok je Paolo Sorentino bio gost 2014. godine. Kako je saopšteno na konferenciji u Ministarstvu kulture i informisanja Republike Srbije njemu će na otvaranju festivala biti uručena nagrada za životno delo. U jednom od bioskopa Sorentinova serija "Mladi Papa" biće puštana 24 sata. Tema ovogodišnjeg Kustendorfa biće pitanje da li je dobar sadržaj otišao sa filma i iz bioskopa na televiziju, odnosno u TV serije. Paolo Sorentino će govoriti mladim rediteljima o tome.

Ovogodišnji Kustendorf će odati posebno priznanje velikanu srpskog glumišta Aleksandru Berčeku prikazivanjem njegovih filmova, dok će u istom programu, Retrospektivi velikana, biti projekcije "Breze" Ante Babaje i "Praznika" Đorđa Kadijevića iz 1967.

Takmičarski program 11. Kustendorfa će se sastojati od 21 filma domaćih i inostranih autora. Za festivalske nagrade Zlatno, Srebrno i Bronzano jaje nadmetaće se filmovi mladih režisera iz Holandije, Kine, Libana, Rusije, Srbije, Crne Gore, Poljske, Egipta, Izraela, Francuske, SAD, Hrvatske, Meksika, Jordana i sa Filipina.

Međunarodni žiri čine predsednica Rosa Atab, producentkinja, i profesori Vlastimir Sudar i Serž Regur. Nagradu „Vilko Filač” za najbolju fotografiju dodeliće Ištvan Borbaš.

U muzičkom delu festivala nastupiće američki gitarista Geri Lukas, japanski bend "Japalkan", francuska grupa "Barbo" kao i naše zvezde: Vlatko Stefanovski, "Bajaga i instruktori" i "No Smoking orekstra" koji će predstaviti svoj drugi CD u 21 godini dugoj karijeri.

Ministarstvo kulture podržalo je festival sa 25 miliona dinara.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

Favoriti za Oskara koji stižu u naše bioskope PRE FESTA

Dok sezona dodele nagrada ulazi u završnicu, a među nagrađenima se manje-više smenjuju naslovi koje u Srbiji tek treba da vidimo, poneki favorit ipak će nam stići pre Festa.

Od 11. januara u bioskope ulaze „Doušnik” (The Post) Stivena Spilberga i „Najmračniji čas” (The Darkest Hour) Džoa Rajta, a od 25. 1. na repertoaru je „Cena života” (All the Money in the World) Ridlija Skota. Osim toga, četvrtog dana Nove godine bila je premijera „Velike igre” (Molly's Game) Arona Sorkina dok smo staru ispratili uz čudesni animirani film „S ljubavlju Vinsent” (Loving Vincent).

Novi film Stivena Spilberga izazvao je veliku pažnju čim je obelodanjeno da je „Doušnik” njegov sledeći projekat: prvo, jer je priča o ključnoj ulozi štampe u primoravanju vlade da ne skriva istinu stigla u savršenom trenutku u SAD pod Trampovom vladavinom, a drugo, jer je to označilo prvu saradnju troje holivudskih giganata – Spilberga, Meril Strip i Toma Henksa. Iako su Spilberg i Henks do sada snimili pet filmova, Meril je prvi put sarađivala s njima.

„Doušnik” je drama o ulozi dnevnog lista „Vašington post” u razotkrivanju papira iz Pentagona 1971. i tome kako su se urednik Ben Bredli i izdavač Kej Grejam izborili pred saveznom vladom za svoje pravo da ih objave. Papiri iz Pentagona su krili vladine neodgovorne akcije tokom Vijetnamskog rata.

- Odavno nisam reagovao na neki scenario sa toliko frustracije, očigledno jer me je podsetilo na današnje vreme – rekao je Spilberg.

- Oduvek sam verovao u moć medija, u njihovu ulogu u otkrivanju šta je laž a šta istina. Kako postajem stariji, moj Indijana Džouns je istraživački novinar. Oni su sada moji pravi heroji – priznao je Spilberg.

Uz Toma i Meril, u filmu igraju Keri Kun, Bob Odenkirk, Trejsi Lets, Sara Polson, Alison Bri, Bus Grinvud, Metju Ris i ostali.

- Ne mogu da verujem da sam ja reditelj koji je imao privilegiju da prvi put spoji pred kamerama Toma i Meril. Nikada neću zaboraviti to iskustvo. Inače sam imao glumce iz snova, koji su briljirali u grupnim scenama gde su razmenjivali britke dijaloge. Dao sam im potpunu slobodu i osećao se kao da sam prisluškivao stvarni život – ocenio je Spilberg. Film je na listama najboljih 10 ostvarenja u 2017. Nacionalnog odbora za recenziju filmova, Američkog filmskog instituta i magazina "Tajm" a imao je šest nominacija za Zlatni globus.

Kada je Gari Oldman u noći između nedelje i ponedeljka dobio Zlatni globus za najbolju mušku ulogu u drami, ispred nosa Tomu Henksu, Denzelu Vošingtonu, Danijelu Dej-Luisu i sve zapaženijem Timotiju Šalameu, za dlaku se istakao na listi favorita i za Oskara (kojeg još, neverovatno, nije dobio). Njegova uloga Vinstona Čerčila u „Najmračnijem času” izazvala je jednoglasne hvalospeve. Da bi se preobrazio u debeljuškastog, novoizabranog britanskog premijera, koji se suočava sa najtežom odlukom tokom Drugog svetskog rata - da li da sklopi mir sa nacističkom Nemačkom ili da se bori za ideale i slobodu nacije - glumac je provodio pet sati dnevno u šminkernici, sa 63 različite aplikacije na sebi. Mesecima na setu niko nije video Garija Oldmana, čak ni reditelj. Koliko se stopio sa svojim likovim govori i njegova izjava po preuzimanju Globusa:

- Hvala mojoj supruzi koja je godinu dana trpela moje ludilo. Govorila je prijateljima, "Idem u krevet sa Vinstonom Čerčilom a budim se pored Garija Oldmana", što je, pretpostavljam, bolje nego da je bilo obrnuto – priznao je Gari.

On je u jednom intervjuu otkrio da je Čerčil ostao sa njim i dugo pošto je snimanje završeno, jer tako fascinantnog lika teško možete da izbacite iz glave.

- Ispričaću vam jedan detalj. Dozvolili su nam da uđemo u Ratni kabinet i seo sam u stolicu u kojoj je sedeo Vinston. Na levom naslonu te stolice nalaze se ogrebotine od njegovih noktiju. Na desnom naslonu vidite ulubljenja od porodičnog prstena koji je nosio. Za mene je to bio veliki pokazatelj stanja uma jednog čoveka koje je utisnuto u tu stolicu. Često zaboravimo da je njegova vojska brojala samo 300.000 ljudi i da su bile velike šanse da će da izgubi kod Denkerka kada se suoči sa Hitlerovih pet miliona vojnika – objasnio je Oldman.

„Najmračniji čas” nominovan je za devet BAFTA nagrada, a Gari Oldman dobio je nominaciju Udruženja filmskih glumaca što je skoro sigurni pokazatelj da mu sleduje i nominacija za Oskara, druga u karijeri.

Srpska publika će uskoro moći da pogleda i jedan od najkontroverznijih filmova prošle godine, ne zbog teme, već zbog onoga što se dešavalo iza kulisa. Naime, samo nekoliko dana pre prve projekcije filma „Cena života”, javnost je saznala za seksualne optužbe protiv Kevina Spejsija, koji u filmu tumači Dž. Pola Getija. Film je izbačen sa prestižnog AFI festivala i reditelj Ridli Skot je znao da mora nešto pod hitno da menja. Napravio je presedan za Holivudu: Izbacio Spejsija iz filma, trejlera i promotivnih materijala, obezbedio dodatnih 10 miliona dolara i za tri nedelje ponovo snimio sve 22 scene sa Kristoferom Plamerom da bi zvanični datum premijere, 25. decembar, ostao netaknut. Kristofer Plamer inače je bio Ridlijev drugi izbor za ulogu nekada najbogatijeg čoveka na svetu koji je odbio da plati otkup za otmicu unuka.

- Spejsi je bio hladnija verzija Getija a Plamer je sada i simpatičan i okrutan u isto vreme. Obojica su, međutim, odlično uhvatila svu usamljenost jednog milijardera – objasnio je Skot.

Ova zamena je pokrenula intrigantna pitanja: da li nečiji rad treba da pati zbog njegovog navodnog lošeg ponašanja van scene i zar ne bi trebalo da se smatra nevinim dok se ne dokaže suprotno?

- Šta god da radite privatno mene se ne tiče. Počinje da me se tiče ako utiče na posao. Onda je moja dužnost da uradim nešto povodom toga – izričit je Skot.

„Cena života” bila je nominovana za tri Zlatna globusa, a Kristofer Plamer je juče dobio i nominaciju od Britanske filmske akademije.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

Zlatni medved za rumunski film „Ne diraj me“

Film „Ne diraj me“ („Touch Me Not“) rumunske rediteljke Adine Pintelie poneo je najvažnije priznanje Berlinskog fimskog festivala – Zlatnog medveda.

Ostvarenje koji istražuje intimnosti i seksualnost predstavlja mešavinu dokumentarnog i igranog filma. „Ne diraj me“ je šokirao brojne gledaoce, a pored Zlatnog medveda dobio je i nagradu za najbolji debitantski film. Nagrada za najbolju režiju, žiri kojim je predsedavao nemački reditelj Tom Tikver, dodelio je američkom reditelju Vesu Anderson za animirani film „Ostrvo pasa“.

Srebrni medved ili Velika nagrada žirija pripala je Malgožati Šumovskoj za film “Lice”, koji će domaća publika moći da pogleda već 4. marta u Sava centru na zatvaranju Festa.

Priznanje Alfred Bauer za film koji otvara nove perspektive pripalo je ostvarenju “Naslednice” paragvajskog reditelja Marčela Martinesija. Ana Brun, glavna glumica ovog naslova, dobila je nagradu za najbolju žensku ulogu. Nagrada u kategoriji najbolji glumac pripala je Antoniju Bažonu za ulogu u filmu „Molitva“ francuskog reditelja Sedrika Kana.

Srebrni medved za najbolji scenario pripao je Manuelu Lakalu i Alonsu Ruizpalasiosu za meksički film “Muzej”, dok je isto priznanje za izvanredni umetnički doprinos pripao kostimografkinji Eleni Okopnaji za film “Dovlatov”. Ovo ostvarenje u režiji Alekseja Germana mlađeg biće takođe pred domaćom publikom tokom 46. Festa. Film o piscu Sergeju Dovlatovu inače je snimljen u rusko-poljsko-srpskoj produkciji a glavnu ulogu igra srpski glumac Milan Marić.

Tokom festivala koji traje od 15. do 25. februara prikazano je oko 400 filmova od kojih se 19 takmičilo za nagradu Zlatni medved. Srpsku kinematografiju, pored Milana Marića predstavljali su i autorski dvojac Ana Nedeljković i Nikola Majdak mlađi, čij je novi film „Neputovanja“ prikazan među šesnaest kratkih filmova u selekciji Generation 14plus. Projekciju na Berlinalu imao je kultni film crnog talasa “Kad budem mrtav i beo”, i to u restauriranoj verziji.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

Holivudski glumci snimaće stradanje u Jasenovcu

Do sada se niko u našoj kinematografiji nije usudio estetski da oblikuje jasenovačku tragediju, koja nadilazi granice ovog podneblja

BEOGRAD - Vlada Srbije, na inicijativu predsednika Aleksandra Vučića, spremna je da finansira grandiozni filmski projekat o stradanju našeg naroda, Jevreja i Roma u Jasenovcu.

Država planira da izdvoji i do 20 miliona evra za snimanje igranog filma o zloglasnom stratištu u NDH, ali i da angažuje eminentne predstavnike sedme umetnosti, uključujući i neka poznata imena iz Holivuda.

Sagovornici bliski državnom vrhu, objašnjavaju da se Srbija na ovaj korak odlučuje sada, pre svega jer je konačno, zahvaljujući fiskalnoj konsoludaciji, moguće izdvojiti novac za ovako zahtevan posao, ali ova ideja ima i vrednosne elemente.

Naime, do sada se niko u našoj kinematografiji nije usudio estetski da oblikuje jasenovačku tragediju, koja nadilazi granice ovog podneblja.

Uz to, konstantni pokušaju da se razmere ovog stradanja umanje ili da se oskrnavi uspomena na žrtve (najočitiji primer postavljanje table "Za dom spremni" nadomak logora) iziskuju ovaj civilizacijui napor
Autor: Kurir.rs/Večernje novosti/Tanjug
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5505
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Vesti

Post od Bibliotekar »

Zarad istorijske istine, treba reći da se u našoj (čitati: jugoslovenskoj) kinematografiji pomenutom temom zapravo bavio slovenački reditelj France Štiglic, koji je svojim legendarnim filmom Deveti krug obuhvatio pomenutu temu istinski maestralnom transformacijom faktografskih činjenica, intenzivnom transpozicijom personalne dramatike, ljudskih emocija, uz narativni kontinuitet neprekidne dinamike i verodostojnosti sadržaja, ostvarivši originalno, te izuzetno upečatljivo i estetski vredno filmsko delo koje je konkurisalo za „Zlatnu palmu” i za legendarnog „Oskara” u kategoriji najboljeg inostranog filma:

Slika

Dragan Milivojević i Boris Dvornik u logorskoj sceni filma „Deveti krug”

Što se pak novoispoljene težnje spram revitalizacije koncepta državno sponzorisanoga filma tiče, sva je prilika da će uskoro Zakinuti Penzioneri Srbije biti ponosni na činjenicu što su odvajanjem od usta, očiju i ušiju bili u prilici da sponzorišu artističke domete tipa „Nemanjići”. 8-)

Američkim (a vaistinu i savremenim srpskim!) sineastima, naime, koncept artističkog altruizma (čitati: rada bez adekvatnog honorara) predstavlja čisti noumen. :ugeek:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

Kome su to zasmetala "Djeca Kozare"

Žarko Dragojević napustio komisiju Filmskog centra Srbije. Zafranovićev projekat je vanserijski, ali se favorizuju neki drugi

REDITELj Žarko Dragojević, kako saznaju "Novosti", dao je ostavku na mesto predsednika konkursne komisije Filmskog centra Srbije, koja odlučuje o izboru domaćih dugometražnih filmova s nacionalnom temom koji će dobiti finansijsku podršku države.

I mada je Javni konkurs za finansiranje i sufinansiranje projekata u ovoj kategoriji u završnici, a Komisija svoju odluku po zakonu mora da objavi do 6. juna, Dragojević se pre dva dana zvanično obratio Upravnom odboru FCS. U svom saopštenju kaže da se s mesta predsednika i člana Komisije povlači iz ličnih i profesionalnih razloga, ali i da to čini sa žaljenjem.

Kako Dragojević ističe za "Novosti", reč je o tome što je u preliminarnom izjašnjavanju uvideo da projekat "Djeca Kozare", o stradanju srpske dece, scenariste Arsena Diklića i reditelja Lordana Zafranovića, nema većinsku podršku petočlane Komisije.

- Nije mi preostalo drugo nego da se iz moralnih i profesionalnih razloga povučem. Smatram da su "Djeca Kozare" vanserijski scenario, od kojeg vam dok ga čitate zastaje dah, i koji bi, ako bi bio realizovan, uveren sam, zasenio gotovo sve ono što je do sada viđeno na temu Drugog svetskog rata. I to ne samo u srpskom i bivšem jugoslovenskom filmu, nego, usuđujem se reći, i evropskom - objašnjava Dragojević, ističući da "Djeca Kozare" jesu ušla u najuži krug i da se još odlučuje, ali da će taj projekat na kraju verovatno biti gubitnički, jer mu glasanje nekih članova Komisije liči na "kuvanje čorbe".

Pored Dragojevića, sada već bivšeg predsednika Komisije, o tome koji će film dobiti podršku iz državne kase (od četiri koja su, kako saznaju "Novosti", prijavljena na konkursu), trebalo je da odluče reditelj Milivoje Miško Milojević, snimatelj Predrag Bambić, scenaristkinja Biljana Maksić i pisac Dejan Stojiljković.


ŠTA će po zakonu morati da uradi FCS posle ostavke Dragojevića, da li će izabrati samo novog predsednika Komisije ili će morati da zameni sve članove, komentariše direktor ove institucije Boban Jevtić (na slici):

- Tek sam se vratio iz Kana, tako da sam zatečen odlukom Žarka Dragojevića. Najpre ću, naravno, razgovarati sa njim, a onda moram da se konsultujem s našom pravnom službom, da proverim kakve su njegove obaveze po ugovoru, šta iz toga proizilazi i kakav je postupak u ovakvim slučajevima. Konsultovaću se i sa našim upravnim odborom, jer se do sada ovako nešto nikada nije dogodilo - koliko znam, ovo je presedan da presednik podnese ostavku na rad u Komisiji pred donošenje odluke. U svakom slučaju, postupićemo kako zakon nalaže - ističe Jevtić.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

Stop za antisrpske filmove

Članovi udruženja porodica stradalih Srba na Kosovu i Metohiji protestovali u Filmskom centru Srbije. UO FCS: Raskinut ugovor za film "Mezimica" zbog insinuacija koje direktno optužuju Srbiju

PREDSTAVNICI Udruženja porodica kosmetskih žrtava, kidnapovanih i ubijenih Srba na Kosovu i Metohiji, okupili su se u petak u Filmskom centru Srbije tražeći smenu ministra za kulturu Vladana Vukosavljevića, i direktora ove institucije Bobana Jevtića.

Povod za ovaj javni protest je, kako su istakli, to što Ministarstvo kulture dozvoljava da se novcem građana Srbije, kroz konkurse FCS, finansira snimanje filmova u kojima se Srbi predstavljaju kao zločinci u ratovima na prostoru bivše Jugoslavije, i kao genocidan narod. Kao primere za filmove koji po oceni ovog udruženja satanizuju Srbe navedeni su "Teret" Ognjena Glavonića, koji je prikazan na ovogodišnjem Kanu, a kod nas još nije imao premijeru, i "Mezimica" Nemanje Ćipranića. Iako snimanje ovog filma još nije počelo, Snežana Marković Zdravković, zastupnica udruženja, istakla je da su iz nekih medija saznali da je to priča u kojoj je istina potpuno falsifikovana, i u kojoj "Srbi u Žutoj kući Albancima vade organe i preprodaju", iako čitav svet i pravosuđe imaju dokaze da su tu Srbi bili žrtve. Kao antisrpski film navela je i "Enklavu" Gorana Radovanovića, koji u poslednjim scenama takođe satanizuje srpski narod.

- Gospodine ministre Vukosavljeviću, mnogo više štete Srbiji i srpskom narodu nanose takvi filmovi, snimljeni našim novcem, nego rijaliti programi - istakla je Zdravkovićeva, koja je najavila da će ovo udruženje podneti i krivične tužbe protiv direktora FCS Bobana Jevtića.


PERIŠIĆEVA: UO PREGLEDAO SCENARIO

PREMA rečima Nade Popović Perišić, koja je bila predsednik UO FCS u vreme kada je projekat filma "Mezimica" 2017. učestvovao na konkursu za sufinansiranje, kaže, za "Novosti", da je 21. maja prošle godine održana sednica UO. Tada su članovi odbora pregledali scenario i dali sugestiju da se neke stvari promene. U međuvremenu je producent raskinuo ugovor sa FCS.

Šta je istina u vezi sa spornim projektima, u petak su, za "Novosti", otkrili iz Upravnog odbora Filmskog centra:

- Novi Upravni odbor je nakon zabrinutosti javnosti vezano za snimanje filma "Teret", koji je odobrio bivši Upravni odbor, odlučio da razmotri projekte koji su dobili podršku države, kako novac Srbije ne bi odlazio na projekte koji ruže njen ugled u svetu - rekli su nam u UO FCS.

- Na sednici održanoj u četvrtak, 20. septembra, odlučeno je da se raskine ugovor za film "Mezimica". Da je reč o spornom scenariju govori činjenica da je sam producent tražio od scenariste Dimitrija Vojnova da promeni scenario i da je sam Vojnov tražio od Filmskog centra da zaštiti svoj identitet i bude potpisan inicijalima.

Zbog brojnih kršenja procedure, zbog sadržaja filma Upravni odbor i producenti su potpisali raskid ugovora. Uvid u scenario jasno pokazuje da nije reč ni o kakvoj univerzalnoj temi trgovine organima nego o insinuacijama koje direktno optužuju Srbiju, s obzirom na to da se vađenje organa obavlja u Srbiji, vrše je lekari Kliničkog centra Srbije, a u svemu učestvuje policija Srbije. Snimanje ovakvog filma skrenulo bi pažnju sa teme Žute kuće i osnivanja Specijalnog suda na Kosovu i Metohiji na Srbe i relativizaciju odgovornosti.

Direktor FCS Bojan Jevtić u svom obraćanju javnosti sa žaljenjem je konstatovao da se neistinama koje je objavio jedan dnevni list stvorila medijska hajka sa ciljem da se ova institucija predstavi kao nekakav bastion "antisrpstva".

- FCS nikada nije podržao projekat u kome "Srbi vade vitalne organe Albancima", niti toga ima u filmu "Teret", a ni u scenariju "Mezimice", što je vrlo lako proveriti. Između ostalog, ugovor sa producentom projekta "Mezimica" je sporazumno raskinut, tako da FCS više nema veze sa ovim projektom. Tužno je što se ovako delikatnim temama, koje s razlogom ostrašćuju mnoge, na ovaj način manipuliše, i što se one koriste za "spinovanje" i razračunavanje sa institucijom kulture koja je u prethodnom periodu uspela da obnovi srpsku kinematografiju i vrati srpski film na svetku mapu. I najzad, verujemo da iza svega ovoga stoje neki drugi interesi od onih koji se javno proklamuju - naveo je Jevtić.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

Objavljene nominacije za Zlatni globus

LOS ANĐELES - Nominacije za nagradu Zlatni globus obično su tačan nagoveštaj kakav rasplet treba očekivati na dodeli Oskara i sva je prilika da su Bredli Kuper i film "A Star is Born" među favoritima za trijumf na obe ceremonije.

Prenos 76. Zlatnog globusa će raditi NBS, a moći će da se gleda u čak 210 država sveta.

Nominovane u čak 25 kategorija pročitali su glumci Teri Kruvs, Danai Gurira, Lesli Man i Kristijan Slejter.

U kategoriji Najbolja drama za nagradu konkurišu ostvarenja "Black Panther", " BlacKkKlansman", "Bohemian Rhapsody", "If Beale Street Could Talk" i rediteljski prvenac Bredli Kupera "A Star Is Born".

Za Zlatni globus u konkurenciji mjuzikl i komedija takmičiće se "Crazy Rich Asians", "The Favourite", "Green Book", "Mary Poppins Returns", "Vice".

Među nominovanima za najboljeg glumca u kategoriji drama našli su se Bredli Kuper, Vilijam Defo, Džon Dejvid Vašington, Rami Malek i Lukas Hedžis, dok su u istoj kategoriji među nominovanim glumicama: Glen Klous, Nikol Kidman, Lejdi Gaga, Meliša Mekartni i Rosamund Pike.

Nagradi Zlatni globus za najboljeg reditelja nadaju se Bredli Kuper, Alfonso Kuaron, Piter Fareli, Spajk Li i Adam Mekki.

Nagradu za najbolji scenario očekuju Alfonso Kuaron, Debora Dejvis i Toni Meknamara, Beri Dženkins, Adam Mekki i Brijan Cjure i Piter Farel i Nik Velonga...

Za najbolji strani film nominovani su "Cupernum", "Girl", "Never Look Away", "ROMA" i "Soplifters", dok su su kategoriji televizijske dramske serije u konkurenciji "The Americans","Bodyguard", "Homecoming", "Killing Eve" i "Pose".

Među nominovanima za televizijsku seriju u kategoriji mjuzikla ili komedije našli su se "Barry", "The Good Place", " Kidding", "The Kominsky Method" i "The Marvelous Mrs. Maisel".
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

Reditelju Kosti Gavrasu nagrada EFA za životno delo

Grčki reditelj Kosta Gavras dobio je počasnu nagradu Evropske filmske akademijen (EFA) za životno delo

Nagradu mu je na svečanosti u Sevilji u subotu uveče uručio reditelj Vim Venders, prenosi ANA.

Gavras je zahvalio Akademiji na velikoj časti koja mu je ukazana i rekao da je "to primer kako Evropa treba da bude" - sa ljudima iz različitih zemalja, različitih kultura i filmova "koji prihvataju jedni druge".

Evropa je trenutno u lošem stanju "ali ovde vidimo da možemo zajedno i tako moramo da nastavimo", rekao je on publici koja ga je pozdravila ovacijama.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

Euroimaž podržao film "Nebesa” Srđana Dragojevića

Fond Saveta Evrope za podršku filmu Euroimaž (Eurimages), uložio je 320.000 evra u još jedan srpski filma “Nebesa“ (Heavens Above) reditelja Srđana Dragojevića, saopštio je Filmski centar Srbije.
Dragojevićevom koprodukcijskom filmu obezbeđeno je i 69.000 evra pomoći Filmskog centra Crne Gore, oko 158.000 evra Makedonske filmske agencije, u oktobru prošle godine Hrvatski audiovizualni centar (HAVC) takođe je odobrio oko 68.000 evra za koprodukciju, a novčana podrška stigla je i iz Slovenije, nemačkog fonda MDM i televizije ZDF/Arte.
Prethodno je "Nebesima" u decembru 2016. godine na Konkursu Filmskog centra Srbije za sufansiranje proizvodnje domaćeg igranog dugometražnog filma odobrena pomoć od 30 miliona dinara.
Komisija je ocenila “da su Nebesa alternativna hronika poslednje tri decenije naše istorije“, koja se fantastikom služi kako bi ”na što efektniji način predstavila prelomne trenutke od raspada komunističke Jugoslavije do danas“.
Planirano je da u filmu glume Nikola Kojo, Srđan Todorović, Sergej Trifunović, Branislav Trifunović, Miloš Timotijević, Miloš Samolov, Ksenija Marinković, Bojan Navojec, Goran Navojec, Dejan Aćimović.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

Добитници Златног глобуса на 47. Фесту

БЕОГРАД: Неки од филмова који су у недељу награђени признањем "Златни глобус" Холивудског удружења страних новинара, другом најважнијом холивудском наградом после Оскара, биће приказани на предстојећем 47. Фесту, најавио је данас Цебеф.

Филм "The Favourite" Јоргоса Лантимоса отвориће 47. Фест, а главна глумица ове црнохуморне историјске драме Оливија Колман добила је "Златни глобус" за најбољу женску улогу у комедији.

Колман је на платну оживела заборављену британску краљицу Ану, која време радије троши на трке јастога него на владање краљевством, што користе две дворске даме које се боре за место владарке из сенке.

"Златни глобус" за најбољи филм - мјузикл или комедију, отишао је у руке редитеља Питера Фарелија за остварење "Green Book", који ће такође бити приказан на Фесту.

Филм је смештен у шездесете и прати префињеног пијанисту Дона Ширлија који креће на турнеју по америчком југу и као возача ангажује неотесаног избацивача из Бронкса (Виго Мортенсен).

Махершала Али награђен је "Златним глобусом" за улогу Ширлија, а Ник Валелонга, Брајан Кири и Питер Фарели награђени су за најбољи сценарио ове духовите и инспиративне приче о необичном пријатељству у доба расне сегрегације.

Глен Клоуз је освојила свој трећи "Златни глобус" за насловну улогу у филму "The Wife".

Она тумачи супругу чувеног писца која након 40 година живота у његовој сенци почиње да преиспитује свој живот и то управо док га прати на путу за Стокхолм где треба да прими Нобелову награду за књижевност.

Реџина Кинг освојила је награду за најбољу споредну улогу у филму "If Beale Street Could Talk".

Ово остварење редитеља Барија Џенкинса познатог по остварењу "Moonlight", говори о борби младе Афроамериканке која се труди да докаже невиност свог неправедно осуђеног љубавника, а Кинг тумачи мајку главне јунакиње.

Кристијан Бејл освојио је "Златни глобус" за најбољу мушку улогу у комедији за филм "Vice", где игра Дика Чејнија који се труди да постане најмоћнији потпредседник у историји САД.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

FEST u znaku Malkoviča, Gavrasa, Egojana...

Filmom "Otac" u Sava centru svečano počinje 48. Međunarodni filmski festival.

POD sloganom "Skupljači emocija", kojim odaje počast legendarnom glumcu jugoslovenske i svetske kinematografije Bekimu Fehmiu u (1936-2010), i domaćom premijerom filma "Otac" Srdana Golubovića, u petak veče će u Sava centru svečano biti otvoren 48. Međunarodni filmski festival (Fest).

Uvod u naš najveći praznik "pokretnih slika" biće ceremonija otvaranja Festa, na kojoj će jedna od najvećih glumica ovog prostora, Mira Banjac, primiti nagradu "Beogradski pobednik" za izuzetan doprinos filmskoj umetnosti. Ovo visoko priznanje uručiće joj Uliks Fehmiu, sin Bekima Fehmiua, kome je pripala i čast da ovogodišnji "festival festivala" proglasi otvorenim. Na ceremonijalno "putovanje" kroz Fest publiku će voditi glumci Jelena Gavrilović i Igor Đorđević, a zanimljivo je što ćemo već na samom početku videti ostvarenje iz Glavnog takmičarskog programa, Golubovićevu socijalno-porodičnu dramu "Otac", koja nam stiže direktno sa Berlinala, gde je s velikim uspehom doživela svetsku premijeru.

U deset festivalskih dana, naši filmofili imaće priliku da skupljaju i razmenjuju emocije, kako međusobne, tako i sa autorima iz sveta čije ćemo filmove gledati, ali i sa oskarovcima koji stižu u Beograd - kultnim glumcem Džonom Malkovičem i rediteljem Kostom Gavrasom, kojima će, kao ovogodišnjim laureatima, takođe biti uručena nagrada "Beogradski pobednik". Gavras, autor koji je ustoličio politički film i podigao na pijedestal, predstaviće i svoje novo ostvarenje, socijalno-političku dramu "Ponašajte se kao odrasli", a Malkovič će 8. marta "spustiti zavese" 48. Festa izvođenjem spektakularnog muzičko-scenskog performansa "Muzički kritičar".

U okviru Glavnog takmičarskog programa, u konkurenciji za nagradu "Beogradski pobednik", videćemo 20 novih ostvarenja svetske, regionalne i domaće produkcije. Reč je o izuzetnim, vrlo aktuelnim i angažovanim naslovima koji se bave našom stvarnošću, poput filmova "Samo 6,5" iranskog reditelja Saida Rustajia, "Mlečni zubi" rediteljke Šenon Marfi, "Otpisan" grčkog reditelja Zaharijasa Mavroeidisa, "Monos", kolumbijski film u režiji Alehandra Landesa i Aleksisa Dos Santosa. Tu su i "Idealni kandidat" Haife al-Mansur, prve žene rediteljke u Saudijskoj Arabiji, "Umrećeš u dvadesetoj" Amadžada Abu Alala, "Kamo sreće" Đinevre Elkan, "Nevidljiv život" Karima Ajnuza, erotska drama "Dama herc" rediteljke Mej el-Tuki, "Patrole" Stefana Komandareva... U glavnoj trci za nagrade, pored "Oca", našao se još jedan srpski film, "Sumrak u bečkom haustoru" Mladena Đorđevića, kao i regionalna ostvarenja "Vrba" Milča Mančevskog, "Glas" Ognjena Sviličića, "Polusestra" Damjana Kozole...

O dobitnicima "Beogradskog pobednika" i drugih nagrada odlučivaće petočlani međunarodni žiri - slovenački glumac Sebastijan Kavaca, glumica Nataša Ninković, hrvatska rediteljka Dana Budisavljević, reditelj Nikola Ljuca i nemački glumac i politički aktivista Klemens Šik.

U novom takmičarskom programu Fest Fokus videćemo 19 provokativnih, subverzivnih i hrabrih ostvarenja autora iz sveta, koji svojim beskompromisnim filmskim izrazom skreću pažnju svetske publike i kritike. U ovom izboru su drama "Telo Hristovo", poljskog reditelja Jana Komase, nominovana za ovogodišnji Oskar za najbolji internacionalni film, francuska horor komedija "Jelenska koža" Kentena Dipjea, triler "Dopunska nastava" Ivana-Gorana Viteza...

Posebna pažnja svetske javnosti prati i filmove Easy Land rediteljke i scenaristkinje Sanje Živković, sa zvezdom u usponu Ninom Kiri i Mirjanom Joković u glavnim ulogama, i "Ivana Grozna" srpsko-kanadske rediteljke Ivane Mladenović.

Pored Gavrasovog filma "Ponašajte se kao odrasli" (slika Grčke, njegove domovine iz 2015. godine na rubu bankrota), u prestižnom Glavnom programu van konkurencije videćemo novi film našeg velikana Gorana Paskaljevića, "Uprkos magli". Ovu izuzetnu socijalno-porodičnu dramu jedan od naših najznačajnijih autora snimio je u Italiji, na italijanskom jeziku, a na Festu će je predstaviti zajedno sa glumačkim zvezdama koje igraju glavne junake, Donatelom Finokjarom, Đorđom Tirabasijem, i naturščikom Alijem Mousom Sarhanom. U ovoj selekciji su i hitovi "Bela kao sneg" Ani Fontejn, "Ema" Pabla Larena, "Malmkrog" Kristija Puja, "Mladi Ahmed" braće Darden, "O beskonačnosti" Roja Andersona.

Fest nam uz Malkoviča, Gavrasa i Atoma Egojana ove godine predstavlja još 40 gostiju iz sveta i regiona.

Kultni kanadski reditelj Atom Egojan jedna je od najvećih zvezda 48. Festa, na koji stiže sa novim filmom "Počasni gost", koji će nam predstaviti zajedno sa glavnim glumcem, britanskom zvezdom Dejvidom Tjulisom.

PORED retrospektive najznačajnijih svetskih i domaćih ostvarenja u kojima je Bekim Fehmiu odigrao kultne uloge i bio partner najvećih zvezda , 48. Fest odaje počast i našoj velikoj glumici Nedi Arnerić, koja je preminula 10. januara. U Muzeju kinoteke, u programu Fest Klasik, od 28. februara biće prikazano devet filmova u kojima je ostala nezaboravna.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

Domaći film u 2021: Šta ćemo gledati u bioskopima, ko snima

Autor:Matija Jovandić

Ljubitelji domaćeg filma će u 2021. u bioskopima moći da vide bar petnaestak ostvarenja ako jedna druga vrsta “pokretnih slika”, epidemiološka, to dozvoli, ocenjuju filmadžije, producenti i distributeri.

Snimanje desetak filmova je završeno, pokazuju podaci Filmskog centra Srbije, a među njima su “Nebesa” Srđana Dragojevića, “Toma” u režiji Zorana Lisinca, “Nije loše biti čovek” koji je po svom scenariju režirao Dušan Kovačević, “Strahinja” Stefana Arsenijevića, “Leto kada sam naučila da letim” Raše Andrića, “Mrak” Dušana Milića, “Jedini izlaz” Darka Nikolića, “Dara iz Jasenovca” Predraga Gage Antonijevića, koji su spremni za prikazivanja u bioskopima, kao i ranije završeni “Južni vetar 2: Ubrzanje” Miloša Avramovića.

U domaćim bioskopima publika bi do kraja godine trebalo da se vidi i “Oazu” Ivana Ikića, film nagrađen u Veneciji i na drugim svetskim festivalima tokom 2020. U postprodukciji su, prema našim saznanjima, i “Hadžijina zvona” u režiji Milutina Petrovića i “Heroji radničke klase” Miloša Pušića.

Nebojša Ćetković iz distributerske kuće “Art vista”, sprecijalizovane za domaći film, kaže da je završeno, ili je u postprodukciji, više od 20 ostvarenja. Kada će publika moći da ih vidi zavisi i od epidemiološke slike i toga da li će, i kako, bioskopi raditi 2021. godine.

“Jedini izlaz”

Psihološki triler “Jedini izlaz” u režiji Darka Nikolića sa Anđelkom Prpić u glavnoj ulozi, mogao bi da bude prvi domaći film koji će publika videti u bioskopima u 2021. godini. Premijera, prvobitno zakazana za početak decembra, odložena je zbog restriktivnijih mera protiv širenja koronavirusa i promena režima rada bioskopa, a ovo ostvarenje bi, kako sada stvari stoje, pred publikom moglo da se nađe krajem januara.

Film po scenariju Marka Popovića govori o Ani Kolar (Anđelka Prpić) koja šest godina nakon što joj je suprug stradao u požaru dobija informacije koje dovode u pitanje sve što je mislila da zna o tragediji, ali i svojoj porodici… U filmu igraju i Janko Popović Volarić, Ljubomir Bandović, Danica Maksimović, Milan Čučilović, Nikola Ristanovski,Milena Predić, Toni Mihajlovski, Sonja Kolačarić…

“Južni vetar 2: Ubrzanje”

Premijera “Južnog vetra 2: Ubrzanje” u režiji Miloša Avramovića sa Milošem Bikovićem u glavnoj ulozi je, prema našim saznanjima, planirana za februar 2021. Nakon uspeha prvog dela i TV serije, nastavlja se priča o Petru Marašu (Biković) koji kao vođa podzemlja pokušava da proširi posao i uvede ga u okvire zakona…

Pored Bikovića, u ovom kriminalističkom trileru sa dosta akcije igraju i Miodrag Radonjić, Jovana Stojiljković, Luka Grbić, Bogdan Diklić, Aleksandar Berček…

“Nebesa”

Film “Nebesa”, koji je Srđan Dragojević režirao po svom scenariju je, prema našim saznanjima, završen i producenti pripremaju prijave za Berlinale i druge festivale, nakon čega bi trebalo da bude prikazan i u domaćih bioskopima.

U pitanju je crna komedija sa elementima fantastike, zasnovana na prozi Marsela Emea, a u opisu filma navodi se da priča govori o “tri božja čuda u srednjevekovnom smislu i ona se dešavaju junacima filma koji žive u postkomunističkom društvu, a posle pola veka ateizma ponovo uče o hrišćanstvu”.

Glavne uloge igraju Srđan Žika Todorović, Nikola Pejaković, Goran Navojec, Miloš Timotijević, Radoslav Rale Milenković, Nataša Marković, Vanja Ejdus…

“Dara iz Jasenovca”

Film Predraga Gage Antonijevića “Dara iz Jasenovca”, srpski kandidat za Oskara, publika u Americi će moći da vidi od februara, a na redovnom repertoaru bioskopa u Srbiji trebalo bi da se nađe krajem aprila.

Priča o užasima zloglasnog ustaškog logora iz Drugog svetskog rata po scenariju Nataše Drakulić prikazana je iz ugla devojčice Dare, koja nakon što su joj majka i brat ubijeni pokušava da spase malog brata i sebe iz logora, u nadi da im je otac još živ… U filmu, pored devojčice Biljane Čekić u naslovnoj ulozi, uloge tumače i Nataša Ninković, Marko Janketić, Nikolina Jelisavac, Vuk Kostić, Igor Đorđević…

“Toma”

Završeno je i snimanje filma “Toma” u režiji Zorana Lisinca o legendi narodne muzike Tomi Zdravkoviću.

U opisu ostvarenja sa Milanom Marićem u naslovnoj ulozi navodi se da priča prati pevača nakon što se njegova prva ljubav Slavica (Iva Ilinčić) zaljubi u fudbalsku zvezdu Dragoslava Šekularca…

Pored Marića, igraju Srđan Žika Todorović, Milena Radulović, Radomir Nikolić, Mirjana Karanović, Petar Benčina, Andrija Kuzmanović, Vaja Dujović…

“Oaza”

“Oaza” Ivana Ikića doživela je svetsku premijeru jesenas na Venecijanskom festivalu, gde je nagrađena za najbolji evropski film u programu “Dani autora”, a usledila su prikazivanja i nagrade na festivalima u kineskom gradu Pinjao, u Kotbusu, Zagrebu…

I domaća publika bi trebalo da tokom 2021. godine u bioskopima vidi priču o ljubavnom trouglu dve devojke i mladića, štićenicima Doma za decu i mlade, koju je Ikić snimio po svom scenariju, sa Goranom Bogdanom u jednoj od glavnih uloga.

“Leto kada sam naučila da letim”

Radivoj Raša Andrić završio je jesenas snimanje “Leta kada sam naučila da letim” po motivima romana Jasminke Petrović i taj film bi mogao da se nađe u redovnoj bioskopskoj distribuciji čim se za to steknu uslovi.

“Leto kada sam naučila da letim”, Radivoja Raše Andrića, Foto: Glorija Lizde
Ostvarenje, namenjeno pre svega mladima, govori o devojčici koja odlazi na naizgled dosadno letovanje sa dve bake, ali joj se tamo dešavaju stvari kakve nije očekivala. Pored Klare Hrvanović, koja je debitovala na filmu sa ovom ulogom, igraju i Olga Odanović, Snježana Sinovčić, Žarko Laušević…

“Nije loše biti čovek”

Film “Nije loše biti čovek” Dušana Kovačevića, koji je poznati dramski pisac režirao po svom scenariju, sa Vojinom Ćetkovićem, Brankom Katić, Žikom Todorovićem, Gordanom Kičićem i Hristinom Popović u glavnim ulogama, publika bi trebalo da vidi do kraja godine u bioskopima.

Prvobitno nazvana “Privikavanje na bol”, ova drama sa elementima komedije prati profesora u muzičkoj školi (Ćetković) koji zbog smanjenja broja učenika ostaje bez posla, a život mu se prepliće sa još oko 20 likova…

“Strahinja”

“Strahinja” u režiji Stefana Arsenijevića adaptacija je srednjovekovne pesme “Banović Strahinja”, s tim što je protagonista ovog filma koji se isto tako zove zapravo vredni sportista poreklom iz Malija (igra ga Ibrahim Koma) koji je tokom migrantske krize sa suprugom Ababuo uspeo da se domogne Nemačke, odakle ih vraćaju u Beograd i oni tu pokušavaju da se snađu i dobiju azil…

– I “Nije loše biti čovek” i “Strahinja” su završeni i imaće svoje bioskopske premijere. Kovačevićev film planiran je za kraj godine, a film Stefana Arsenijevića prvo će biti prikazivan na svetskim festivalima i nadamo se da će potom biti prikazivan, takođe krajem godine, i u domaćim bioskopima – kaže Stefan Mladenović iz beogradske produkcijske kuće “Art and Popcorn”, koja je stala iza oba ostvarenja.

“Hažijino zvono”

Snimanje ambicioznog projekta “Hadžijino zvono” u režiji Milutina Petrovića, prema motivima proze Bore Stankovića, sa Draganom Bjelogrlićem u nosećoj ulozi Hadži Trifuna započeto je letos, sada je u postprodukciji i, prema našim saznanjima, i taj posao je pri kraju.

Uporedo sa filmom, koji govori o propasti stare srpske gazdinske porodice u drugoj polovini 19. veka, kroz koju se paralelno prati i slabljenje Osmanske imperije i stvaranje mlade srpske kneževine, snimana je i serija “Nečista krv” za koju je scenario napisao još pre četiri decenije kultni sineasta Vojislav Voja Nanović. Scenario je adaptirala Milena Marković. Pored Bjelogrlića, u filmu igraju i Marko Grabež, Nedim Nezirović, Nela Mihajlović, Teodora Dragićević…

Koprodukcije

Iz beogradske produkcijske kuće “Living Pictures”, navode da se, pored prikazivanja prve srpsko-turske koprodukcije “Potencijalni kandidat” Erdžana Kesala na Festu, tokom 2021. godine očekuju još tri srpske premijere dugometražnih igranih filmova: makedonsko-srpske koprodukcije “Happiness Effect”, rumunsko-bugarsko-srpske koprodukcije “Lovac na vetar” i slovenačko-hrvatsko-srpske koprodukcije “Probudi me”.

Šijan, Ćeranić i Ristovski nastavljaju snimanje

U postprodukciji je i film novosadskog reditelja Miloša Pušića “Heroji radničke klase”, a u glavnim ulogama u priči o Profesoru i grupi građevinaca zaposlenih na crno koji se suprotstavljaju poslodavcima “svim silama” igraju Boris Isaković, Jasna Đuričić i Stefan Beronja. Kada će ovaj film biti završen nije izvesno.

Snimanje “Zlatnog doba” u režiji Petra Ristovskog, romantične melodrame smeštene u Leskovac, prekinuto je jesenas zbog koronavirusa, ali bi trebalo da bude nastavljeno od proleća, a premijera je planirana u septembru, očekuju u FCS.

Reditelj Slobodan Šijan bi od proleća trebalo da nastavi snimanje “Budi bog s nama” sa Milošem Bikovićem u ulozi avangarnog filmskog kritičara i pisca Boška Tokina, a očekuje se da i ovo ostvarenje, smešteno u period između dva svetska rata, za koje je muziku uradila grupa Lajbah, bude okončano do kraja godine.

Nastavak snimanja najavljuje i ekipa “Volje sinovljeve” u režiji Nemanje Ćeranića. U ovoj postapokalipičnoj priči smeštenoj na Balkan nakon nuklearnog rata, po scenariju Strahinje Madžarevića, igraju Žarko Laušević, Sergej Trifunović, Igor Benčina i Marta Bjelica.

Snimanje filma i serije “Košare”, posle velike bure i kontroverzi u javnosti nakon što je prekinuto posle samo nekoliko dana na lokaciji, trebalo bi, prema najavama iz FCS, da bude nastavljeno 2021. godine u režiji Balše Đoga.

Novi filmovi

Reditelj Mladen Đorđević najavio je da će od januara početi snimanje svog igranog filma “Prvi maj”, psihološki triler sa elementima horora i crne komedije o grupi radnika koja ostaje bez posla i okreće se crnoj magiji da bi se osvetili poslodavcima.

Pored ovog ostvarenja, očekuje se i da reditelj Goran Radovanović počne snimanje “Bauka”, igranog filma nazvanog po Geteovoj pesmi, sa temom Nato bombardovanja Srbije i posledicama rata na decu i materinstvo.

Uz ogradu da je nezahvalno govoriti kada bi mogla da počnu, u Filmskom centru Srbije navode da bi trebalo da od proleća krenu snimanja “Ostrva na dnu”, filma Miloša Miše Radivojevića o Golom otoku, kao i “Čuvara formule” u režiji Dragana Bjelogrlića po scenariju Vuka Ršumovića o prvoj transplantaciji kostne srži na svetu i Titovom tajnom projektu pravljenja atomske bombe u Vinči.

Početak snimanja tinejdžerske komedije “Brucoši” u režiji Ivana Đorđevića takođe se očekuje se od proleća.

Rediteljka Maja Miloš bi takođe mogla da počne snimanje “Pukotine u ledu”, o klizačici koja živi sa ocem kamiondžijom na obodu Beograda i “ne može da izrazi svoju rasplamtalu seksualnost”.

Pored toga, prema našim sazanjima, postoji mogućnost i da počne snimanje filma “Majka Mara” Mirjane Karanović.

Filmvi na konkursima FCS

Filmski centar Srbije letos je odobrio 137 miliona dinara za sufinansiranje snimanja pet ostvarenja: špijunskog trilera “Vera” Nedeljka Kovačevića, biografskog “Rajka Mitić” Miroslava Lekića, “Žetve” Pola Kampfa sa temom “žute kuće” na Kosovu, “Zvečarki” Nikole Ljuce i “Videoteke” Luke Bursaća.

Iz FCS je saopšteno letos da će u okviru konkursa sufinansiranja domaćeg igranog filma sa nacionalnom temom: “Heroje Halijarda” Radoša Bajića (52 miliona dinara) i “Djecu Kozare” Lordana Zafranovića (30 miliona dinara).

Međutim, za sada nema naznaka da će početi i snimanje ovih filmova tokom 2021.

Na konkursu FCS za sufinansiranje domaćih igranih filmova u 2020. godini takođe je odabrano pet filmova: “Marko Kraljević” Dejana Zečevića, “Yugo Florida” u režiji Vladimira Tagića, “Linije želje” Daneta Komljena, “Rupa u ogradi” Zorana Amara i “Saučesnici” Marka Novakovića.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

Poslastica Kustendorfa: Razgovor Kusturice i Končalovskog

Autor: Milojko Božović

Četrnaesti Međunarodni filmski i muzički festival Kustendorf počinje sutra i trajaće do 25. januara 2021. godine, saopštili su organizatori. Prva poslastica manifestacije, koja ove godine ide onlajn, biće razgovor dvojice velikana svetskog filma - Emira Kusturice i Andreja Končalovskog.

Svi zainteresovani 14. Kustendorf mogu da prate putem digitalne platforme kustendorf.online

Festival počinje u 18 časova i zvanično će ga otvoriti osnivač festivala Emir Kusturica i potpredsednica Vlade i ministarka kulture i informisanja, Maja Gojković. U okviru otvaranja, pored predstavljanja žirija, biće prikazan rođendanski omaž glumici Fej Danavej kao i najnoviji dokumentarni film Emira Kusturice “Junaci našeg vremena”, naveli su organizatori.

“U okviru takmičarskog programa, prvog dana festivala biće prikazano pet filmova i četiri razgovora Emira Kusturice sa autorima. Biće prikazani filmovi ‘Odlutala’, Une fon Majdel iz Nemačke, film ‘Nina’, mladog autora iz Bugarske, Hrista Simenova, film ‘Kiša’, Pjotra Milčareka iz Poljske, kao i filmovi Petra Pešuta iz Srbije ‘Za Vasotu’ i ‘Rio’ Ženje Kazankine iz Rusije”, ističe se u saopštenju.

U okviru festivala, kao specijalna poslastica za sve ljubitelje filmske umetnosti, biće prikazani razgovori Kusturice sa autorima čiji se filmovi prikazuju u okviru takmičarskog i programa Savremene tendencije. Prvi film u okviru selekcije Savremene tendencije biće prikazan sutra u 21, u pitanju je delo Andreja Končalovskog “Dragi drugovi!” (Dorogie tovariщi!). Nakon filma ljubitelji filma će moći da prate razgovor dva velika reditelja.

U okviru “Retrospektive velikana“, od 23 sata, biće emitovana prva epizoda serije “Bila jednom jedna zemlja” Emira Kusturice.

Takmičarski program 14. Međunarodnog filmskog i muzičkog festivala Kustendorf će se sastojati od dvadeset dva kratkometražna filma domaćih i inostranih autora. Međunarodni žiri koji će odlučiti o pobednicima, čine: Aliče Rorvaher, nagrađivana italijanska rediteljka, glumac Miki Manojlović i Bruno Tarijer, snimatelj i dizajner zvuka iz Francuske. Nagradu ‘Vilko Filač’ za najbolju fotografiju dodeliće francuski direktor fotografije Mišel Amatje”, saopšteno je iz “Rasta internešnel”.

U Savremenim tendencijama biće prikazani još i filmovi: “Vendi” (Wendy) reditelja Bena Zejtlina, zatim dobitnik nagrade filmskih kritičara na filmskom festivalu u Veneciji, film “Gospođica Marks” (Miss Marx) rediteljke Suzane Nikjareli i film “Kamenolomac” (Spaccapietre) rediteljskog dvojca koji čine Đanluka i Masimilijano De Serio.

U ponedeljak će biti prikazan i poslednji film proslavljenog reditelja Kim Ki Duka “Rastvaranje” (Din) koji će pratiti razgovor Emira Kusturice sa Dinarom Žumagalijevom koja je producirala ovaj film i u njemu igrala glavnu ulogu.

Takmičarski program:

All That’s Left (Belgija)
Režija Hugo Salvaire

Birth Right (Izrael)
Režija Inbar Horesh

Blue Frontier (Srbija)
Režija Ivan Milosavljević

Consuming Contemporary (Severna Makedonija)
Režija Ana Aleksovska

Development (Crna Gora)
Režija Nikola Vučinić

Dévier (Nemačka)
Režija Oona von Maydell

Elusiveness (Srbija)
Režija Marija Vulić

Home Sweet Home (Poljska)
Režija Agata Puszcz

Meatophile (Iran)
Režija Farid Haji

Nina (Bugarska)
Režija Hristo Simeonov

On The Boat (Kirgistan)
Režija Baizak Mamataliev

Parade (Danska)
Režžija Lena Milović

Pipo & Blind Love (Francuska)
Režija Hugo Le Gourrierec

Rain (Poljska)
Režija Piotr Milczarek

Return (Uzbekistan)
Režija Rustam Khalikov

Rio (Rusija)
Režija Zhenia Kazankina

Sand (Poland)
Režija Bartosz Tryzna

Swarm (Nemačka)
Režija Stefan Koutzev

The Uncertain ONE (Moldavija)
Režija Vera Suratel

The Verdict in the Case of K (Austrija)
Režija Özgür Anil

To Vasota (Srbija)
Režija Petar Pešut

Towards Evening (Azerbejdžan)
Režija Teymur Hajiyev

Festival Kustendorf održava se u organizaciji produkcijske kuće Rasta internešnel i pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije i Mećavnik grada.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

Zlatni globusi za “Zemlju nomada” i “Borata 2”

Drama "Zemlja nomada" i satira "Borat 2" osvojili su noćas nagrade za najbolje filmove na dodeli Zlatnih globusa.

Tradicionalna dodela Zlatnih globusa održana je noćas paralelno u Los Anđelesu i Njujorku kao pretežno virtuelna ceremonija. Voditeljke su bile Tina Fej i Ejmi Poler.

Kloe Džao, rediteljka rođena u Kini, osvojila je nagradu za najbolju režiju za “Zemlju nomada” – dramu o vlasnicima kuća na točkovima u Americi pogođenoj recesijom. Džao je druga žena i prva rediteljka azijskog porekla koja je osvojila Zlatni globus u toj kategoriji.

Autor filma “Borat 2” Saša Baron Koen proglašen je za najboljeg glumca u kategoriji komedija, dok je Andra Dej osvojila nagradu za najbolju glumicu za ulogu pevačice Bili Holidej u filmu “Sjedinjene Države protiv Bili Holidej.”

Britanska drama o kraljevskoj porodici “Kruna”, komedija “Schitt’s Creek” i TV serija o šahu “Damin gambit” osvojili su glavne nagrade u televizijskim kategorijama.

Ema Korin, koja glumi mladu princezu Dajanu, Džoš O”Konor, koji je glumio princa Čarlsa, i Džilijen Anderson, koja je tumačila Margaret Tačer u Netfliksovoj seriji o britanskoj kraljevskoj porodici, takođe su bili pobednici.

Netfiksova drama “Menk”, priča o scenaristi filma “Građanin Kejn”, počela je veče sa šest nominacija, ali nije osvojila nijednu od nagrada.

Zvezda “Crnog pantera” Čedvik Bouzman, za koga se nije znalo da boluje od raka i čija je smrt u 44. godini šokirala njegove obožavaoce, posthumno je nagrađen za najboljeg glumca za svoju poslednju ulogu u drami o džezu “Crna zadnjica Ma Rejni”.

Britanski glumci Danijel Kaluja i Džon Bojega i animirani film “Soul” su bili među pobednicima po izboru članova holivudskog Udruženja stranih novinara (HFPA), koje je kritikovano zato što nema nijednog tamnoputog člana afričkog porekla medu svojih 87 članova.

Članovi HFPA pojavili su se na ceremoniji u nedelju i obećali da će to ispraviti.

Džejn Fonda, sedmostruka dobitnica Zlatnih globusa, primila je nagradu “Sesil B. Demil” za životno delo, dok je Norman Lir za svoju dugogodišnju televizijsku karijeru dobio nagradu nazvanu po legendarnoj Kerol Burnet.

Za najbolji strani film izabran je južnokorejski “Minari”.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

"Sa velikim nestrpljenjem ga očekujem": Branka Katić o filmu u kojem glumi sa Vojinom i Jezdićem

U ovom ostvarenju glume još Srđan Žika Todorović, Milan Lane Gutović, Andrija Milošević, Gordan Kičić, Srđan Timarov

Glumica Branka Katić vratila se u Srbiju posle dužeg perioda plodne karijere u Engleskoj i SAD, u ponedeljak je zvanično postala stalni član Beogradskog dramskog pozorišta, a u razgovoru za Tanjug kaže da glumac živi za svoju publiku i da bez nje u suštini ne postoji.

Prisustvo Branke Katić u Beogradu izaziva veliku pažnju medija, stručne javnosti, ali i pozorišne publike.

"Sva ljubav koju osećam i svi ti osmesi koje dobijam od publike jako mi znače. Na tome sam beskrajno zahvalna", istakla je Katić i naglasila da glumac živi za svoju publiku i da bez nje u suštini ne postoji.

Bilo je u planu da popularna glumica igra u novom komadu koji se trenutno sprema u BDP - "Divlje meso" Gorana Stefanovskog, u režiji Jagoša Markovića, kao nova članica ovog pozorišta.

Ipak, izašla je iz te podele, a sada je u pregovorima za neki drugi projekat.

Kako je naglasila, još bira onaj naslov koji će biti najbolji za nju i Beogradsko dramsko pozorište.

Branka Katić se vratila na pozorišnu scenu sa čuvenim komadom “Sumrak bogova” prema antologijskom filmu Lukina Viskontija, u koji je uskočila tokom pandemije, u septembru 2020, nepunih godinu dana nakon zvanične premijere.

"Imala sam veliku sreću da moj povratak teatru posle toliko vremena bude baš u predstavi "Sumrak bogova" koja je za mene fantastična, gde igra izuzetna glumačka ekipa. Reditelj te predstave Jagoš Marković, i kolege, kao i celo pozorište, učinili su zaista sve da mi pomognu da se što bolje uključim u to scensko delo", otkrila je Katić, koje je i jedna od zvezda uspešne hrvatske serije televizijske serije "Novine".

"Imala sam veliku tremu do te mere da sam na momente sumnjala da li ću to moći i znati, ali onda sam posle prvog igranja predstave znala da je predamnom jedno široko polje divnih mogućnosti. Svako novo igranje na taj način mi je davalo više sigurnosti i uživanja. Jedva čekam da ponovo igram predstavu, koja će biti u bloku od četiri izvođenja, 30. i 31. marta, kao i 1. i 2. aprila", podelila je Katić utiske o "uskakanju" u predstavu gotovo u poslednjem trenutku.

Čuveni komad "Bliže" britanskog autora Patrika Marbera ostavio je traga u srcima mnogih ljubitelja pozorišta na sceni "Bojan Stupica" JDP-a, gde je, pre više od dve decenije, upravo igrala Katić sa ostatkom značajne ekipe - Branislav Lečić, Vladica Milosavljević i pokojni Nebojša Glogovac.

"Divna sećanja me vezuju za tu predstavu, predivne kolege su bile u njoj, eto i naš Glogovac. Na žalost, sve što se dešavalo nakon premijere tog komada - NATO bombardovanje, moje snimanje jedne TV serije za BBC u Češkoj, prekinulo je moj dalji rad na "Bliže". Bilo mi je veoma žao što nisam bila u mogućnosti da i dalje trajem u toj predstavi", sa setom priča o tom periodu pre više od dve decenije.

Branka Katić će postati deo jednog važnog projekta uskoro.

Reč je o novom filmu dramskog pisca Dušana Kovačevića - "Nije loše biti čovek".

"Divni autor Kovačević ovog puta nije samo scenarista filma već i reditelj ostavrenja "Nije loše biti čovek".Bilo mi je uživanje raditi sa izvanrednim glumcima, posebno jer je sama priča neobična. Scenario je do te mere nesvakidašnji da se u jednom trenutku iznenada menja prvobitni žanr”, izjavila je Katić, koja prvi put sarađuje sa Kovačevićem.

Cenjena glumica kaže da ju je koleginica Hristina Popović sve vreme zasmejavala u kadru i van kadra tokom snimanja.

"Sa velikim nestrpljenjem očekujem ovaj film. Nisam imala prilike da ga pogledam, jer Duško želi da film bude kompletno gotov da ga prikaže drugima”, istakla je slavna glumica.

Partneri u filmu su Vojin Ćetković, Srđan Žika Todorović, Nenad Jezdić, Milan Lane Gutović, Andrija Milošević, Gordan Kičić, Srđan Timarov, Lena Kovačević, a kompozitor je Momčilo Bajagić Bajaga.

Pandemija je zaustavila čitavu 2020. godinu u pogledu umetnosti, odnosno filmsku, pozorišnu i muzičku industriju, tako da se visokobudžetni američko-britanski akcioni film “King''s Man” sa Ralfom Fajnsom i dalje odlaže.

"Neverovatno je da se već četvrti put pomera premijera tog filma.

Nemam tu veliku ulogu, ali nisam mogla da je odbijem, u pitanju je rola ruske carice. Metju Von je reditelj sa najviše samopouzdanja koje sam u životu videla i osetila, a inače je projekat bio jedna zaista velika mašinerija sa ogromnim budžetom. Jedino sam tako veliki film radila još samo “Državni neprijatelj” Majkla Mena sa Džonijem Depom”, objašnjava glumica, koja je igrala i u holivudskom hitu o super junacima "Kapetan Amerika: Zimski vojnik" (2014).

Glumica je pomalo zatečena tolikom hiper produkcijom domaćih TV serija što se nikada nije desilo u Srbiji.

"Nisam producent i samim tim ne znam odakle stiže sav taj novac za realizaciju tih serija u Srbiji. Ono što znam jeste da je najvažnije da je scenario dobar. Kada se to postigne, onda je serija uspešna i sve ima smisla. Ipak, producenti često snimaju što više materijala za jako malo dana i onda kvalitet neminovno uvek trpi", predstavila je svoj stav glumica koja trenutno snima seriju "Avokado" u Banja Luci.

"Beskrajno duhovit scenario za tu seriju napisao je Nikola Pejaković. Osim mene igraju još i Mirjana Karanović, Ljubomir Bandović, Mira Banjac, Jasna Ðuričić. Mislim da ćemo napraviti jednu odličnu, duhovitu i blesavu seriju", zaključila je Branka Katić.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

Zafranović: Film „Djeca Kozare“ je krik protiv zla da se ono više ne ponovi

Autor:Beta, NIN, N1

Reditelj Lordan Zafranović izjavio je da je deo savremene poruke njegovog budućeg filma "Djeca Kozare" da u ratu, u igri velikih, najviše stradaju mali i nemoćni, civili a naročito deca, kao i da je taj film krik protiv zla da se ono više ne ponovi.

„Moram najpre da vam kažem: od mene niko nije naručio film. To znači da sam ga ja sam sebi naručio jer sam smatrao da ovaj novi izbjeglički val i ratovi koji se vode i danas, najviše doprinose da stradaju nevini, a to su deca“, rekao je Zafranović, za novi broj nedeljnika NIN.

On je rekao da „nikada neće zaboraviti svoj prvi susret sa Jasenovcem u njihovom centru“ i da „nikada neće zaboraviti ni sliku mrtvog dečaka izbjeglice kojega je izbacilo more na plaži jednog italijanskog otočića“.

„I mislim da mi je to, manje više, bilo povod da aktueliziram scenario Arsena Diklića i da ga prenesem sa osnovnom idejom: u ratu, u igri velikih, najviše stradaju mali i nemoćni, civili, a naročito deca. Mislim da je to dio savremene poruke ovog filma“, rekao je Zafranović.

Nemam veze sa Darom iz Jasenovca, niti ću taj film gledati
Na pitanje zar nema strah da radi film s obzirom na to da se jedan film („Dara iz Jasenovca“) sa istom temom upravo prikazuje, odgovorio je: „Nemam ja nikave veze sa time niti ću taj film gledati“.

„Nemam ja za to ni nerava ni potrebe. U cijeloj toj priči samo pravnici imaju da rade svoj posao. Ako je nešto preuzeto iz Diklićevog scenarija, na to će reagirati porodica Diklić“, rekao je Zafranović.

Kako je istakao, njegov posao sada je veoma odgovoran, da prenese u film „Djeca Kozare“ sve ono što ume i može.

„Iza mene je ogromno iskustvo a preda mnom velika odgovornost da to bude film koji će prepoznati cijeli svijet i koji će imati određenog odjeka kao krik protiv zla da se ono više nikad ne ponovi“, rekao je Zafranović.

Zafranović je projekat „Dejca Kozare“ predstavio u Banjaluci. Film bi, kako je najavljeno, trebalo da se snima uglavnom na prostoru Republike Srpske, u koprodukciji Srbije, Republike Srpske, Hrvatske i Češke.

Snimanje bi trebalo da počne na proleće 2022. godine.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

Saopštene nominacije za nagrade Britanske filmske akademije

Jasmila Žbanić nominovana za najbolju režiju, „Quo vadis, Aida?“ u trci za najbolji strani film

Bosanskohercegovačka rediteljka Jasmila Žbanić nominovana je najbolju režiju za nagrade Britanske filmske i televizijske akademije, a njen film „Quo vadis, Aida?“ našao se i među nominovanima za najbolji strani film.

Žbanić je inače jedna od četiri rediteljke koje su ove godine u konkurenciji za nagrade BAFTA uz Kloe Džao (Zemlja nomada), Saru Gavron (Rocks) i Šenon Marfi (Mlečni zubi), što je inače zabeleženo prvi put u istoriji ovih nagrada (prošle godine su svi nominovani bili muškarci). Nominovani za najbolju režiju su i Li Ajzak Čang za film „Minari“ kao i Tomas Vinterberg za ostvarenje „Još jedna tura“.

Inače, najviše nominacija, čak sedam, imaju filmovi „Zemlja nomada“ i „Rocks“. „Zemlja nomada“ je u konkurenciji za najbolji film, a drugi nominovani su: „The Father“, „The Mauritanian“, „Promising Young Women“ i „The Trial of the Chicago 7“. U kategoriji za najbolji britanski film našlo se čak deset naslova: „Calm With Horses“, „The Dig“, „The Father“, „His House“, „Limbo“, „The Mauritanian“, „Promising Young Women“, „Rocks“, „Mogul Mowgli“, „Sint Maud“.

Pored prvog filma o genocidu u Srebrenici, u kome glavnu ulogu igra Jasna Đuričić, među nominovanima za najbolji strani film su i: danski „Još jedna tura“ u režiji Tomasa Vinterberga, ruski „Dragi drugovi“ u režiji Andreja Končalovskog, francuski dokumentarac „Jadnici“ i američki film o južnokorejskim imigrantima „Minari“.

Najbolje glavne glumice su: Vanesa Kirbi (Pieces of a Woman), Rada Blank (The Forty-Year-Old Version), Buki Bakraj (Rocks), Alfri Vudard (Clemency), Vunmi Mosaku (His House), kao i Franses Makdormand (Zemlja nomada), a najbolji glumci: Riz Ahmed (Sound of Metal), Čedvik Bozmen (Ma Rainey’s Black Bottom), Adarš Gourav (The White Tiger), Entoni Hopkins (The Father), Mads Mikelsen (Još jedna tura) i Tahar Rahim (The Mauritanian).

Radnja filma „Quo vadis, Aida?“ dešava se u julu 1995, kada Aida, prevoditeljka za Ujedinjene nacije, pokušava da spasi svoju porodicu nakon što Vojska Republike Srpske preuzima Srebrenicu. Film se nalazi i u širem izboru nominovanih za nagradu Oskar za najbolji međunarodni film. Uži izbor biće saopšten 15. marta.

Virtuelna dodela nagrada BAFTA biće održana tokom dva dana – 10. i 11. aprila, a prenos će biti na kanalu BBC.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Odgovori

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gosta