Pisci o piscima

Odgovori
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Pisci o piscima

Post od branko »

Uvrede koje su pisci uputili piscima


30. Gustav Flaubert o George Sand

“Velika krava puna mastila.”

29. Robert Luis Stevenson o Waltu Whitmanu

“..kao veliki čupavi pas, koji upravo pušten sa lanca, njuška sve strane ovog svijeta i laje na mjesec”.

28. Friedrich Nietzsche o Dante Alighieriju

“Hijena koja piše poeziju na nadgrobnim spomenicima”.

27. Harold Bloom o J.K. Rowling

“Kako čitati Harryja Pottera i čarobnjakov kamen? Pa, veoma brzo od početka i možda ćete tako stići do kraja. A zašto čitati? Vjerovatno zato ako ne navedete sebe da pročitate nešto bolje, onda će Rowlingova uraditi to”.

26. Vladimir Nabokov o Fjodoru Dostojevskom

“Nedostatak ukusa kod Dostojevskog, njegovo monotono bavljenje licima koja pate od pred-frojdovskih kompleksa i koji se valjaju u tragičnim nezgodama ljudskog dostojanstva – sve to teško da je za divljenje”.

25. Gertrude Stein o Ezri Poundu

“Tumač sela. Odličan ako ste bili na selu. Ako niste bili, nije”.

24. Virginia Woolf o Aldousu Huxleyu

“ Sve sirovo, nekuvano i u znak protesta”.

23. Herbert George Wells o Georgu Bernardu Shawu

“Dijete-idiot koje vrišti u bolnici”.

22. Joseph Conrad o Davidu Herbertu Lawrenceu

“Obično đubre i ništa drugo osim nepristojnosti”.

21. Lord Byron o Johnu Keatsu

“Evo, John Keats piše krevetsku poeziju i tri novele a sam Bog zna kome… Dosta više sa Keatsom… ja vas molim, oderite ga živog; ako neko od vas to neće onda ću to uraditi ja lično, ne postoji razlog trpjeti to idiotsko balavljenje”.

20. Vladimir Nabokov o Josephu Conradu

“Ja ne mogu trpjeti Conradov stil prepun prodavnica suvenira, flaširanih brodova i ogrlica od ljuski romantičnih klišea“.

19. Dylan Thomas o Rudyardu Kiplingu

“Gospodin Kipling stoji pred svima u svom nemoralnom svijetu za koji bih želio da je drugačiji”.

18. Ralph Emerson o Jane Austin

“Romani gospođice Austin… čine mi se vulgarnim u nijansama, sterilnim u umjetničkoj invenciji , zatočeni u bijednim konvencijama engleskog društva, bez genijalnosti, duhovitosti i bez ikakvog su saznanja o svijetu. Nigdje život nije tako stegnut i uzak. Jedini problem u umu pisca je – kako se udati”.

17. Martin Amis o Miguelu Cervantesu

“Čitanje Don Kihota može se uporediti sa neodređenom posjetom sa strane najneočekivanijeg starijeg rođaka sa svim njegovim šegačenjima, prljavim navikama, nezaustavljivim sjećanjima i užasnim saradnicima. Kada se doživljaj završi i stari dječak provjeri sve (na strani 846 – priča se čvrsto zakiva bez prostora za dijalog) vi ćete proliti suze; ne suze žaljenja ili olakšanja već suze ponosa. Uspjeli ste uprkos svemu što Don Kihot predstavlja”.

16. Charles Baudelaire o Voltaireu

“Moja dosada je rasla u Francuskoj – a glavni razlog je što ovdje svi liče na Voltairea... kralja budalaština, princa površnosti, antiumjetnika i zastupnika ženske posluge”.

15. William Faulkner o Ernestu Hemingwayu

“On nikad nije upotrijebio riječ koja bi čitaoca prisilila da posegne za rječnikom”.

14. Ernest Hemingway o Williamu Faulkneru

“Jadni Faulkner… Zar on stvarno misli da veliki osjećaji proizlaze iz velikih riječi?“

13. Gore Vidal o Trumanu Capoteu

“On je punokrvna domaćica iz Kansasa sa svim svojim predrasudama“.

12. Oscar Wilde o Alexanderu Popeu

“Postoje dva razloga zašto ne voljeti poeziju. Prvi je – ne voljeti je, a drugi je čitati Alexandera Popea“.

11. Vladimir Nabokov o Ernestu Hemingwayu

“Što se tiče Hemingwaya, po prvi put sam ga čitao ranih četrdesetih… nešto o zvonima, loptama i bikovima… gnušao sam se”.

10. Henry James o Edgaru Alanu Pou

“Entuzijazam za djelima Poa je znak primitivne etape razmišljanja”.

9. Truman Capote o Jacku Kerouacu

“On ne piše, on samo kuca na pisaćoj mašini”.

8. Elizabeth Bishop o J.D. Salingeru

“Mrzila sam Lovca u raži. Trebali su mi dani da prođem kroz knjigu, obazrivo, stranu po stranu i crvenila sam se od sramote zbog svake njegove smiješne rečenice. Kako su ga pustili da to uradi?”

7. David Herbert Lawrence o Hermanu Melvilleu

“Niko ne može biti više nalik na klovna, trapaviji i misaoniji u lošem ukusu nego Herman Melville čak i u velikom romanu kao što je Mobi Dick… Iscrpljivanje jedne velike teme. Postoji nešto lažno u svemu tome. I to je Melville. O dragi moj, kada svečano dupe njače, njače, njače…”

6. W.H. Auden o Robertu Browningu

“Ne mislim da je Robert Browning bio dobar u krevetu. Njegova žena vjerovatno nije mnogo brinula o njemu. On je hrkao i imao fantazije o dvanaestogodišnjim djevojčicama”.

5. Arthur Evelyn Waugh o Marcelu Proustu

„Čitam Prousta po prvi put. Veoma siromašna stvar. Mislim da je mentalno defektan.“

4. Mark Twain o Jane Austin

“Nemam nikakvo pravo da kritikujem knjige, osim kada ih mrzim. Često želim da kritikujem Jane Austin, ali me njene knjige tako izluđuju da ne mogu sakriti sav svoj bijes od čitaoca; I zato moram da se zaustavim uvijek kada počnem. Svaki put kada sam pročitao Gordost i predrasude poželio sam da je iskopam i da udaram njenu lobanju njenim sopstvenim kostima”.

3. Virginia Woolf o Jamesu Joyceu

“Uliks je djelo gadljivog studenta koji istiska svoje bubuljice”.

2. William Faulkner o Marku Twainu

“Piskaralo koje se ne bi smatralo ni četvororazrednim u Evropi, koje je prevarilo nekoliko dokazano starih književnih skeleta, dovoljno lokalno obojenim, površnim i ljenjim, intrigama”.

1. David Herbert Lawrence o Jamesu Joyceu

“Bože moj, koje je James Joyce oličenje nespretne zbrke misli! Ništa osim starih pedera i kupusišta citata iz Biblije, a ostatak je dinstan u sosu od namjernog, novinarsko prljavog jednoumlja”.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Odgovori

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju