Vesti

Re: Vesti

Postod branko » 13 Sep 2018, 19:00

PORTUGALSKA VLADA: Čitajte Zorana Živkovića!

Roman “Biblioteka” Zorana Živkovića, najprevođenija srpska knjiga u ovom veku sa 18 izdanja širom sveta - uvrštena je u predloge za čitanje koje vlada Portugalije svakog meseca daje svojim građanima

ROMAN “Biblioteka” Zorana Živkovića, najprevođenija srpska knjiga u ovom veku sa 18 izdanja širom sveta - uvrštena je u predloge za čitanje koje vlada Portugalije svakog meseca daje svojim građanima, u sklopu projekta “Nacionalni plan za čitanje”.

Ovaj dugoročni, 2006. godine pokrenuti projekat od strateškog nacionalnog interesa, ima cilj poboljšanje čitalačkih navika i opšteg kulturnog nivoa Portugalaca, i obuhvata celu populaciju, a naročito omladinu. Akcija koja je počela ovog jula podrazumeva mesečne predloge od 12 knjiga koje se Portugalcima preporučuju za čitanje, a “Biblioteka” se među njima našla već u avgustu.

Živkovićeva knjiga je u Portugaliji do sada izašla u tri izdanja i uključena je u obaveznu srednjoškolsku lektiru, a ujedno je i jedna od samo dve knjige nekog srpskog autora kojoj je pripala američka književna nagrada World Fantasy Award.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator

Pridružio se: 08 Dec 2010, 17:14

Postod branko » 15 Sep 2018, 11:49

Andrićeva nagrada Vladimiru Kecmanoviću

Prestižnu Andrićevu nagradu za 2017. dobio je Vladimir Kecmanović (1972), za priču "Ratne igre" iz knjige "Kao u sobi sa ogledalima", u izdanju "Lagune"

Ovu odluku saopštio je žiri (Aleksandar Jovanović, predsednik, Petar V. Arbutina i Mileta Aćimović Ivkov) na jučerašnjoj konferenciji za štampu u Andrićevoj zadužbini. U obrazloženju se navodi:

- Pripovetka "Ratne igre", kao i većina priča u Kecmanovićevoj knjizi, donosi naročit, iskošen pogled na najnovije sukobe i nesaglasnosti u odnosima razumevanja nacionalnih identiteta na balkanskom prostoru. Groteskno-ironijski sagledavajući neposrednu stvarnost, autor je uspeo da izgradi književno-umetnički uverljivu i uspelu sliku našeg protivrečnog i dramatičnog doba, u kome se gubi razlika između igre i tragike.

U konkurenciji 40-ak knjiga, u užem izboru su se našle i: "Veliko spremanje" Branka Anđića ("Agora"), "Prošlost nikad ne prođe", Veselina Markovića ("Arhipelag") i "Naknadne istine", Darka Duševljakovića ("Arhipelag").

Pola sata posle proglašenja, pred novinare je izašao i laureat, koji je rekao:

- Veoma me je obradovala ova vest. Prva nagrada koju sam dobio bila je sa imenom Ive Andrića, nadam se da nije i poslednja. U međuvremenu, dobio sam još jedno priznanje sa Andrićevim imenom. Do romana "Top je bio vreo", Andrić mi nije bio neposredan uzor u pisanju. Tek posle te knjige, kada su počela poređenja, postao sam svestan da taj roman ne bi mogao da postoji da nije bilo Andrićevog dela. "Ratne igre" pokazuju kako se u ovom našem vremenu tragedije pretvaraju u komedije. Glavni junak, oficir JNA, posle dugog ratovanja je spao na to da učestvuje u ratnim igricama imućnih ljudi.

Andrićeva nagrada biće uručena na svečanosti 10. oktobra.

U KNjIZI priča "Kao u sobi sa ogledalima" pisac nas upoznaje s malim velikim ljudima, uglavnom marginalcima, i svedoči o njihovim usponima i padovima, o sudbinama koje su ponekad veće i od života i od literature. Knjiga je mozaik ratnih i poratnih epizoda, tragikomičnih i potresnih situacija koje su se s bosanskog ratišta rasule po ovdašnjim prostorima.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator

Postod branko » 02 Nov 2018, 17:33

ZAVRŠEN SAJAM KNJIGA: Roman Vuka Draškovića najprodavaniji! Egipat počasni gost sledeće godine!

Međunarodni beogradski sajam knjiga, 63. po redu, završen je juče uz konstataciju svih: svaka knjiga nađe svog kupca. Kao i poslednje tri-četiri godine, i ovog puta najveće gužve bile su na štandovima "Lagune", a posetioci su najviše kupovali novi roman Vuka Draškovića "Aleksandar od Jugoslavije", zatim najnovije delo Haleda Hoseinija "Molitva moru", "Hipi" Paola Koelja, "Čovek po imenu Uve" švedskog pisca Fredrika Bakmana, kao i "Život bez krpelja" Vedrane Rudan.

Od 70 naslova iz produkcije "Vulkana", objavljenih između dva sajma, čitaoci su najviše kupovali "Devojka i noć" Gijoma Musoa, "Čovek iz lavirinta" Donata Karizija, "Zauvek moj dragi" Džodžo Mojes i "Poslednja devojka" Nadije Murad. Štand "Geopoetike" bio je svojevrstan muzej, kojim je ovaj izdavač želeo da podseti na 25-godišnje trajanje te izdavačke kuće.

Ipak, kupci su najviše tražili najnovije knjige: "Ubistvo Komtura" Harukija Murakamija, "Jedna priča" Džulijana Barnsa, "Nespokojni" Lin Ulman i "Razgovori s prijateljima" Sali Runi.

"Hari Poter i putovanje kroz istoriju magije" Džoan Rouling ubedljivo je najprodavanija knjiga na štandu "Evrobuka".
Najprodavanija knjiga "Arhipelaga" je "Odustajanje" Jelene Lengold.

Tradicionalnim uručenjem Otvorene knjige Amiru Avguvejliju, ambasadoru Arapske Republike Egipat u Srbiji, proglašena je zemlja koja će biti počasni gost narednog Sajma.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator

Postod Bibliotekar » 02 Nov 2018, 20:53

Wir bitten um Entschuldigung: KNJIGA POBEDNICE RIJALITI-PROGRAMA „ZADRUGA”, gđe KRISTINE KIJE KOCKAR, POD NASLOVOM „MOJ POTPIS” NAJPRODAVANIJA JE KNJIGA NA OVOGODIŠNJEM SAJMU KNJIGA U BEOGRADU

Slika

:ugeek:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator

Pridružio se: 09 Dec 2010, 05:41

Prethodni

Povratak na KNJIŽEVNOST