Minja Bogavac - Bajka o elektricitetu

Odgovori
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Minja Bogavac - Bajka o elektricitetu

Post od branko »

Minja Bogavac

Bajka o elektricitetu


Milena Bogavac
( feat. Cutout MC)

scenario multimedijalne predstave za decu
BAJKA O ELEKTRICITETU
ili
ČAS FIZIKE KOD PROFESORA SIJALICE
brehtovska komedija edukativnog karaktera, inspirisana životom Nikole Tesle


LICA:
Gospodin Sijalica- ludi Profesor.
Mali Nikola- Veliki Tesla kad je bio mali.
Veliki Tesla – Mali Nikola kad je porastao.
Šarlota – Njujorška gospodjica, ključna za osnivanje Muzeja Nikole Tesle
Gnusan Gusan- jedan neobično Gnusan Gusan.
Golubica Bella- jedna golubica veoma bela.
(Gusana i Velikog Teslu igra isti glumac. Šarlotu i Bellu ista glumica)
I još: dečaci, devojčlice, vanzemaljac, mačka-globus i ostale pojave sa video bima…

Beograd 2006


INTRO:
GOSPODIN SIJALICA – ludi naučnik, sa sijalicom na kapi spava za pretrpanim radnim stolom, iza njega je platno. Publika ulazi, a on hrče.

Na platnu najednom počinje da se emituje sneg... Pa plava svetlost...
NEKO IZ TEHNIKE DOBACI:: Gospodine Sijalica? Publika je ušla... Probudite se, halo.
NA BIMU – san Gospodina Sijalice...
Globus u obliku mačke, sa mačijim ušima, njuškicom i repom...
GLOBUS-MAČKA : ( ponavlja reči koje su se čule na sceni) Gospodine Sijalicaaaaamjau... Publika je ušla... Probuudite se, mjaaau...
Globus – Mačka odleti u vidu balona... Bljesne.
INSERT- sijalica koja bljesne...
Mrak.

Gospodinu Sijalici se upali sijalica na kapi...
On se momentalno probudi... Primeti da je publika već na svojim mestima...

SIJALICA:
D...d.d.d.d ... Dobro jutro. Malo sam se uspavao, očigledno... Ja se izvinjavam. Nisam navio sat, zaglavio sam se u liftu, mali brat mi je ižvljao svesku, i pas mi je pojeo domaći... tako nešto... Ustvari, da... Nisam puno spavao ovh dana. Imao sam tremu pred današnje predavanje...
Moje ime je Profa Sijalica. Porodica me zove Pentijum, ili kraće PC, a za prijetelje sam Tegla. Verovatno zbog čvrste građe. Pošto drugačije nema šanse.
(Skine naočari u obliku tegle)

Vi me možete zvati onako kako najviše volite:
Profesore! Ili Nastavniče!
(zlokobno se isceri)
Jer sam danas ovde da Vam održim predavanje iz vašeg omiljenog predmeta, a to je naravno... FIZIČKO!

U OFFu GLASOVI RADOSNE DECE: Jeeeee!

Je, je, kako da ne. Mislio sam na FIZIKU! Omiljeni predmet svakog deteta školskog i predškolskog uzrasta. Predmet koji deca više vole od velikog odmora, užine, ekskurzije, i raspusta...
Veliki pesnik Branko Radičević rekao je: Od kolevke pa do groba, najlepše je đačko doba , a zašto? Zbog Fizike, naravno! Da, dragi moji! Danas je vaš srećan dan. Osim časova fizike koju toliko volite, došli ste i na dopunski čas...

Opazi dete koje hoće da pobegne...

Hej? Dečko? Mladiću... Gde si pošao... Upisivaću odsutne, i dobićeš neopravdani...

oslušne glas iz OFFa ali čuje samo muk, zlokobno se nasmeje.

A sada ću propitivati za ocenu.
Ko je bio Nikola Tesla?

Premišlja se koga da pita, na kraju uperi prst u bim...

NA BIMU:
MONTAŽNA SEKVENCA
1. Devojčica: « Nikola Tesla? To je onaj što je izmislio struju...»
2. Dečak namigne, i pokaže kameri da ga prati. Penje se na spomenik Nikole Tesle ispred ETFa. Sedne mu u krilo. Zagrli ga. Kaže: «Ovo je Nikola Tesla» ...
3. Druga devojčica, otvara knjigu sa police. Knjiga je o Tesli... Unutra nalazi skrivene novčanice od 100 dinara, i pokazuje: « Nikola Tesla je čika sa novčanice od sto dinara... Njih mama čuva da plati struju.»
4. Dečak: « To je bulevar na Novom Beogradu. «
5. Mali Marsovac priča na marsovskom. Dole se titluje: «MI MARSOVCI SMO ČULI DA JE ON NAŠ ROĐAK»
6. Prepametni Dečak : « Nikola Tesla je naš najveći naučnik. Otkrio je višefaznu struju, zatim tehnike naizmenične struje. Njegovi izumi su: idukcioni motor. Upotreba ulja u transformatoru. Električni luk održan jednosmernom strujom u magnetnom polju- značajan za razvoj radiotelefonije. Lampe sa električnim pražnjenjem u gasovima- preteče današnjih neonki. Medicinska primena viskofrekventnih struja. Takođe, Tesla je došao do prvih otkriča o bežičnom upravljanju. Zato se smatra ocem robotike. Stvorio je i osnov za razvoj radiotehnike. Svi njegovi izumi bili su podređeni očuvanju životne sredine. Zato za Teslu kažemo da je bio pionir ekologije. Teško je čak i popisati Tesline «sporedne» pronalaske.

Profesor Sijalica sav zadrhti od uzbuđenja gledajući u platno...
SIJALICA:
Tako je... Bravo! Ovo je tačan odgovor... Tako je. A ko ste Vi?
NA BIMU:
Dečak odgovara : « Ja sam Nikola Tesla. «

SIJALICA:
Ha! Kakva izmišljotina? Da vidim...

(pogleda Teslinu sliku, i pokaže je publici.)

Vi uopšte ne izgledate kao Nikola Tesla. Za početak, vi ste... Ma, Ti si preterano mali!

NA BIMU:
Dečak odgovara: « Ja sam Nikola Tesla kad sam bio mali. «

SIJALICA:
To je nemoguče!
NA BIMU
Dečak odgovara: « Profesore, ovo nije čas fizike, nego pozorišna predstava o Nikoli Tesli. U pozorištu je sve moguće... «

SIJALICA:
Ali, kako ćeš to da dokažeš?
NA BIMU :
Dečak odgovori: « Evo ovako» - pucne prstima.
ZATAMNJENJE NA PLATNU

SCENA SE RASVETLJAVA.
Na sceni stoji dečak, u daljem tesktu MALI NIKOLA TESLA.
Mali Nikola pruža ruku Gospodinu Sijalici.

MALI NIKOLA:
Ja sam Nikola Tesla, drago mi je.

Gospodin Sijalica krene da mu pruži ruku... Mali Nikola ga čvrsto stegne za ruku. Sijalica se sruši od bola.
SIJALICA:
Mali Tesla l.l.l. lol... l. lično... lakše malo.
Kao u crtaću.

NA BIMU – spot.
MALI NIKOLA PEVA SONG
NE ŽELIM DA LAŽEM JER DO TOGA MI NIJE
JA SAM MALI NIKOLA, MALI GENIJE
HOĆU DA NAUČIM SVE
ZAKONE ELEKTRIKE
DA OVAJ SVET BUDE MESTO SAVRŠENIJE.

IZUMEĆU SVE
VAŠE ROBOTE, I KOMPJUTERE
SAMO ME PUSTITE
MOLIM VAS! PROFESORE!!!

DA LI MENE OVDE BILO KO ČUJE?
ŽELIM DA NAUĆIM SVE U VEZI STRUJE
KAD SI MALI BAŠ TI NIKO NE VERUJE
TO ME RASTUŽUJE!

IZUMEĆU SVE
VAŠE ROBOTE, I KOMPJUTERE
SAMO ME PUSTITE
MOLIM VAS! PROFESORE!!!



Kada se song završi...
MALI NIKOLA:
Zdravo... Ovde sam da odgovorim na sve vaša pitanja... Ko će prvi...?... Ti?

I on uperi prst ka platnu. Bim se upali..
NA BIMU:
Devojčica: « Zdravo. Imam jedno pitanje... Al ozbiljno... Koje je tvoje prvo naučno otkriće?

MALI NIKOLA:
Hm... Da vidim... otkrio sam mačka!

Gospodin Sijalica naprasno ustane i uperi prstom u malog Nikolu...

SIJALICA:
Lažeš! Nikola Tesla nije biolog nego fizičar! Nikola Tesla je otkrio naizmeničnu struju, i nije otkrio nikakvog mačka!!!

NIKOLA TESLA:
Kada sam bio mali, u Smiljanu, u Lici, imao sam mačka... I to ne bilo kakvog mačka... Imao sam veličanstvenog mačka. Najlepšu od svih mački na svetu.

SIJALICA:
Baš da vidim...

NIKOLA TESLA:
Evo...

Pucne prstima. Na njegov znak svetlo na sceni se gasi.

Scena utone u mrak.
Ostaje samo bim.
Na BIMU – VIDEO RAD « VELIKA MAČKA» ...
Prvo se pojavljuje samo Mačka. Prelepa, najlepša mačka na svetu.
MALI NIKOLA: Ovo je bio moj mačak... Po ceo dan smo se igrali... (OFF)
Mali Nikola se igra sa mačkom... Dobacuje joj vunicu, jure se po travi...
MALI NIKOLA: Svuda me je pratio. Uvek me je branio. Od drugih mački. I guski. Naravno... Zimi smo ipak morali da ostajemo u kući... (OFF)
Mali Nikola i Mačak na ćebetu... Nikola mazi mačka...
MALI NIKOLA: Mazio sam ga, gnjavio, i vukao ga za rep... A onda se dogodilo da ugledam čudo koje me je ostavljalo bez daha... (OFF)
Mačka na video bimu se naelektriše, i počinje da isjava...
MALI NIKOLA:
Mačkova leđa su se kupala u svetlu, a moja ruka je izazivala vatromet varnica čije se praštanje čulo kroz celu kuću... Kasnije, kada bi soba utonula u mrak , mačak je mahnuo šapom kao da stresa vodu, a ja sam oko njega ugledao zlatan oreol ... (OFF)
Na bimu vidimo svetleću mačku... a onda platno utone u mrak...

Scena se rasvetljava.
Mali Nikola i Sijalica sede na stolu, leđima okrenuti publici i gledaju u bim.
Mali Nikola pogleda u sijalicu?
MALI NIKOLA:
Ako budem dirao mačku... da li mogu da izazovem požar?

GOSPODIN SIJALICA:
Naravno da ne. U pitanju je samo elektricitet... To je kao kada češljate kosu, pa vam se ona lepi za džemper... Ili kad skidate rolku preko glave pa vidite varnice. To je elektricitet.

MALI NIKOLA:
Šta je to elektricitet?

GOSPODIN SIJALICA:
Kako- šta? To je prirodna pojava... To je ono što izazivaš svojom rukom kad vučeš mačku za rep.

MALI NIKOLA
Ustane, ozbiljno se zapita
Ako je priroda velika mačka, ko nju vuče za rep?
Na BIMU
Veliki znak pitanja koji kreće da se vrti... Znak se vrti sve brže, na kraju postaje MAČKA- GLOBUS ( kao u radu sa samog početka) . Nešto je povuče za rep, i ona nestane , kao da potone negde dole...

MALI NIKOLA:
To je bilo moje prvo naučno pitanje... Trudio sam se da odgovorim na njega. Zato sam odlučio da studiram tehniku...

GOSPODIN SIJALICA:
Ti da stiudiraš tehniku?

MALI NIKOLA:
Da. Neću ništa drugo. Hoću da studiram tehniku...

GOSPODIN SIJALICA:
Ali, ti si jedini sin svog oca. Treba da ga naslediš i da budeš sveštenik. Razumeš?

MALI NIKOLA:
Ako me ne pustite da studiram tehniku, biću najnemirnije dete na svetu!

GOSPODIN SIJALICA:
Šta?

MALI NIKOLA:
Tako je! ... Biću najgori dečak na svetu. Gađaću gusana kamenjem. I kad majka bude kuvala mleko- slučajno ću upasti u kazan. I pobećiću jedne noći. Da se sakrijem. Na groblju. I probaću da letim. Pa ću da skočim s krova kuće...

GOSPODIN SIJALICA:
Ali, ne možeš da studiraš tehniku... Još si mali.

MALI NIKOLA:
Pa šta?!

GOSPODIN SIJALICA:
Ako si mali idi i igraj se.

MALI NIKOLA:
Hm. U redu...
Istrči sa scene.
Gospodin Sijalica popravi kravatu... I zavrne sijalicu na kapi...

GOSPODIN SIJALICA:
... A sada idemo dalje sa našim predavnjem...
12. oktobra 1892. godine u Budimpešti , Nikola Tesla je izumeo obrtno magnetno polje. ... Praviću se da svi vi znate šta je ovo. Mislim, šta god bilo obrtno magnetno polje, upozoriću vas da je zbog njega ovaj dan postao istorijski datum.
Nikola Tesla je sa prijateljem šetao po parku. Gledao je sunce koje zalazi, i tada, u inspiraciji i opštoj romantici izgovorio nekoliko stihova iz Fausta.
Knjige koju je znao napamet, kao što vi znate broj svog mobilnog, intro za kompjutersku igricu, i špicu za pokemone...
Ovo je Faust!
Gospodin Sijalica pokaže deci predimenzionirano izadnje Fausta- grotesknu knjižurinu...
Nikola Tesla je ovu malenu knjižicu znao napamet. I baš kada je rekao stihove « Sunce uzmiče... i dan odlazi... « koje ćemo kasnije zajedno otpevati, da lakše zapamtite... Što sad nije bitno... jer neću, nego hoću da kažem kako je Tesla recitovao Fausta. Tada mu je u glavi bljesnula ideja.
Sijalica na njegovoj kapi se upali... Sijalica imitira Teslu, dograbivši štap koji je stajao kraj stola.
TESLA:
«Pogledajte sada moj motor prijatelju.»

Crta motor štapom po podu, na bimu se pojavljuje Teslin crtež motora.

GOSPODIN SIJALICA:
Rekao je Tesla svom prijatelju.

Pauza. Gospodin Sijalica obiđe krug oko svoje ose.
TESLA: :
« A pogledajte sada kako ću ga pustiti da se okreće u drugom smeru. «
Dok na bimu crtež motora postaje mala animacija, Sijalica se pokloni. Nastavi predavanje.

GOSPODIN SIJALICA:
A sada, napravimo pauzu za hit dana na Budimpeštanskoj top listi, od 12. 10 1892 . Geteov Faust feat. Nikola Tesla... Hit u kome se već nazire začetak elektronske muzike...

GOSPODIN SIJALICA PEVA stihove iz Fausta
adaptirane za decu:
Sunce uzmiče, i dan odlazi
Dok Sunce dalje novi život stvara
Ah što nemam krila pa da se rašire,
Da s tobom letim iznad zemnog šara!
Lep je to sanak dok Sunce odmiče
Al na ramenu krilo nikako ne niče
Uz naša čila, od mašte krila!

Gospodin Sijalica završi kratki song.
GOSPODIN SIJALICA:
Da, da... «Ah, što nemam krila pa da se rašire... «

Scena se polako rasvetljava... Vidimo da na stolu stoji MALI NIKOLA , i iznad glave drži otvoren kišobran...
MALI NIKOLA:
(recituje, dok se sprema da skoči) Što nemam krila pa da se rašire, pa da s tobom letim iznad zemnog šara!»

GOSPODIN SIJALICA:
Nikola, neeeeee!
Mali Nikola skoči...
IZ OFFA ZVUK KRNDANJA. Svetlo za trenutak zatreperi... Mali Nikola leži ispod stola... Gospodin Sijalica mu pomaže da ustane...

GOSPODIN SIJALICA:
Šta ti bi, crni dečače?

MALI NIKOLA:
S mukom ustaje...
Hteo sam da poletim...

GOSPODIN SIJALICA:
Aman, dete, ljudi nemaju krila...

MALI NIKOLA:
Nemaju ni točkove pa se voze.

GOSPODIN SIJALICA:
Glupo poređenje. Nego, je l si dobro?

MALI NIKOLA:
Nisam...

GOSPODIN SIJALICA:
Kako da ti pomognem?

MALI NIKOLA:
Hoću da studiram elektrotehniku...

GOSPODIN SIJALICA:
Ma, kakva elektrotehnika. Otac te nikad ne bi pustio... Ajde! Briši... Igraj se mačkom, i nemoj da ti pada napamet da letiš.

MALI NIKOLA:
Ali...

GOSPODIN SIJALICA:
Ali...ali...ali...
Čeka te tata da vežbate, ajde...

Mali Nikola pokunjeno ode sa scene.

GOSPODIN SIJALICA:
A da li ste znali da je ovaj mali Nikola, svaki dan s ocem imao specijalnu nastavu... Ja bih to nazvao:
Mentalna gimnastika!
Rešavali su lake jezičke i matematičke zadatke, napamet. Kao na primer ovaj. Izračunčunajte bez prstiju, digitrona, olovke i papira sledeću laku jednačinu.
«Laka jednačina» na BIMU
X+2000YZ-543:241,8 x (19467,3Z : 42,009) > 2,0001
SIJALICA:
Ništa lakše...
Ili naprimer... Izgovoriću jednu prostu, malo proširenu rečenicu a vi je ponovite za mnom...
Idemo... tri, četiri sad!
NEKO DOBACI: 3,4 SAD!
Nisam mislio na tri , četri sad, nego tri četri sad kao sad ću da počnem da vam govorim rečenicu koju treba dobro da slušate i pamtite što nije ni u kakvoj vezi sa otorinolaringološkim promenama kod suito komaraca na obali Japanske reki Kjuši, jer Tesla i njegov otac nisu znali za ovakve komarce , ali je Teslin otac postavljao ovoliko dugačke rečenice svom sinu, i tražio da ih on ponovi, što je za njega bilo jednostavno i lako kao vezivanje pertli na cipelama, mada ima onih koji ni pertle ne umeju da vežu, ja ipak verujem da će bar jedan od vas umeti da ponovi moju poslednju rečenicu koju upravo sada privodim kraju, još samo da stavim tačku i evo - tačka.
Odahne.
Iskapi čašu vode, i iznuren padne na pod... Pridigne se.
Uperi prst u bim. Bim se upali.
NA BIMU: Dečak i devojčica. Dečak prvi postavlja pitanje.
« Profesore Sijalica. Ja sam čuo da je Nikola Tesla toliko dobro pamtio, da skoro ništa nije zapisivao? Da je imao snažne vizije i fotografsko pamćenje. ...
Devojčica: « Da. I da je sve svoje izume završavao u glavi pre nego što ih isproba. Kada zamišlja neku mašinu mogao je da vidi I da li ona pravilno stoji..»
Dečak: «I sve je pamtio do najsitnijih detalja. Čak je I eksperimente pravio u glavi. «
Devojčica « Je l to tačno?»

GOSPODIN SIJALICA:
Da.
Ima li još neko pitanje? ... Vi?
Pokaže na dečka u publici..
Ako imate pitanje, izađite na scenu...
Iz publike na scenu izlazi Mali Nikola...

MALI NIKOLA:
Ja imam pitanje...

GOSPODIN SIJALICA:
O, opet ti. Izvoli, pitaj...

MALI NIKOLA:
Da li misli mogu da se fotografišu?

GOSPODIN SIJALICA:
Ne.
MALI NIKOLA:
Da.

SIJALICA:
Ne.

MALI NIKOLA:
Da.

GOSPODIN SIJALICA:
A kako to?

MALI NIKOLA:
Kada zamislimo neki predmet, u glavi imamo njegovu sliku. Je l' tako?

GOSPODIN SIJALICA:
Ma, nemoj. A kakvu to sliku ti imaš u glavi?

Mali Nikola pucne prstima. BLJESNE BLIC.
NA BIMU se pojavljuje natpis
HOĆU DA STUDIRAM TEHNIKU!

GOSPODIN SIJALICA:
Ha. Ha. Ha. To si rekao već sto puta. Ne može. Briši.
Idi nahrani piliće.
Mali Nikola ljutito ode sa scene.

GOSPODIN SIJALICA:
Inače, u svom rodnom Smiljanu Mali Nikola je svaki dan hranio piliće. Ta navika mu je ostala i kasnije. Pošto u Njujorku nije bilo pilića, hranio je golubove.
Čuli ste za Central park?
U taj park je Nikola Tesla redovno odlazio...
Hranio je hiljade golubova... A nekad se zabavljao. Na reci je puštao brodiće na daljinsko upravljanje koje je sam pravio.
Prolaznici su stajali, i pitali: gde je žica? Gde je žica, nema žice, gde je žica, nema žice.
Daljinski! Razumete?
Tako je nastao prvi daljinski na svetu.
Sa stola podigne daljinski...
A sad zamislimo da su naše kamere bile tamo, i pogledajmo šta bi zabeležile...

Daljinskim upravljačem « upali» video bim.

Pokaže na BIM.
Mali Nikola u vrč sa vodom pušta brod od papira...

GOSPODIN SIJALICA:
Režija, imamo problem... Izvinjavamo se zbog tehničkih problema... Nije trebalo da pustite snimak malog Tesle nego Nikolu Teslu u Nju Jorku...
Na BIMU
Mali Nikola gleda u brodić, duva u njega i gleda ga kako se pokreće...

GOSPODIN SIJALICA:
Režija, je l me čujete?
NA BIMU:
Papirni brodić
GOSPODIN SIJALICA:
Ovo nije Veliki Tesla u Nju Jorku, ovo je Mali Nikola... I šta će on uopšte tamo, zar nije otišao da nahrani piliće?
Iza scene se čuje tumbanje...
Na scenu prvo utrčava Mali Nikola ... za njim trči GNUSAN GUSAN- glumac u kostimu velikog GUSANA... Juri Nikolu...

GOSPODIN SIJALICA:
I juuu... Stanite... Stanite, molim Vas... Gospodine Gusan, zašto jurite malog Nikolu?

MALI NIKOLA:
Zato što je Gnusan Gusan...


GUSAN:
Zbog toga što je povredio moj Guščiji Ego. Ja sam ponosan po prirodi, i ne dozvoljavam da me ovaj mladić maltretira... Uostalom, to nije fer. On očigledno nikad nije čuo za zaštitu životne sredine, i za to da životinje ne treba mučiti...

GOSPODIN SIJALICA:
Stanite, Gospodine Gusan... Ovo je Mali Nikola Tesla. Veliki Tesla kad je bio Mali. « Čak i veliki pesnik Gete jednom je morao biti dete» ... Znate, Nikola Tesla nije mučio životinje. On se smatra pionirom ekologije. Učinio je puno za zaštitu životne sredine...

GUSAN:
Ma, nemojte molim Vas... A zašto me je onda gađao kamenjem? Pa valjda sam I ja neka životna sredina?

SIJALICA:
Nikola, gađao si gospodina Gusana kamenjem?

GUSAN:
Aha, priznaj sad, mala bubalice... Svaku noć te gledam kako čitaš, i praviš se pametno dete a onda dođeš u kokošinjac da me gađaš...

MALI NIKOLA:
On je prvi počeo.

GUSAN:
Jaaa?!

NIKOLA:
Da, da... Ovako si me gledao. A ja sam ...
Samo sam par kamenčića bacio...

GUSAN:
Ko baci par kamenčića na Gusana- ima neprijatelja za ceo život.

SIJALICA:
Pa, ipak... Gospodine Gusan, on je još mali... Nije mislio ništa loše. Nisi , Nikola, je l tako?

MALI NIKOLA:
Mislio sam, mislio.

SIJALICA:
Zašto si ga gađao?

MALI NIKOLA:
Bio sam ljut...

SIJALICA:
Zašto ljut?

MALI NIKOLA:
Što mi ne daju da studiram teh-ni-ku!!!

GUSAN:
Baš me briga za tvoju tehniku!

Nastavi da ga juri, Mali Nikola pobegne...

SIJALICA:
Draga deco, iz ovog primera smo shvatili da ne treba mučiti životinje... Čak i Nikola Tesla je jednom gađao gusana. Ali su zato u Nju Jorku golubovi bili kao njegova porodica...
Imao je i specijalnu prijateljicu pticu... Golubicu BELLU , najlepšu belu golubicu grada Nju Jorka. Bella je večeras ovde sa nama...
IZ OFFA APLAUZ.
Gospodin Sijalica se pokloni, propuštajući BELLU da uđe...
Na scenu izlazi BELLA- bela golubica, veličine gusana...

SIJALICA:
Gospođice Bella, vi ste rodom i Amerike?

BELLA:
( Bela govori na srpskom, sa komičnim engleskim akcentom)
Yeah, sure. Dobar dan... Dolazim from Nju Jork...

SIJALICA:
Imali ste prijatan let?

BELLA:
Ou, da... Bilo mi je zadovoljstvo da po prvi put sletim na aerodrom koji nosi ime Nikola Tesla. Za mene, to je velik čast...

SIJALICA:
Poznavali ste Nikolu Teslu?

BELLA:
On je bio moj najbolji drug-guuu-guuu... Verujte mi, uvek me je hranio, i lečio kada se nisam osećala kul. Mi smo imali naš special zvizduk...
Golubica zvizne...
Kad god bi Nickie uputio taj zvizd, ja bih always doletela na njegovo prozor.

SIJALICA:
Znate li da je ovaj naučnik u detinjstvu bio veliki neprijatelj sa svojim gusanom...

BELLA:
Yeah, čula sam... Ali, ne mogu gu guuu da verujem, man.

SIJALICA:
Ne verujete?

BELLA:
O, no!

SIJALICA:
Večeras je sa nama ovde i on... Gnusan Gusan iz Smiljana, opština Gospić, rodno mesto Nikole Tesle u Lici... Gospodine Gusan, molim vas da uđete...

Na scenu ulazi Gusan.
GUSAN:
Dobar dan.

BELLA:
Guuuu guuud day!

GUSAN:
Šta kažeš?

SIJALICA:
Gospodine Gusan, molim Vas da govorite engleski... Naša gošća je upravo stigla iz Nju Jorka...

BELLA:
Guu- guu , son!

GUSAN:
Engleski?

SIJALICA:
Ako ne znate Engleski, moraću da prevodim...

GUSAN:
( na «engleskom»)
O, pliz, znam da kažem par stvari... O Nikoli Tesli imam loše mišljenje od kad me je gadžao kamenjem. In d kokošnjiac gde sam ja boss.

BELLA:
Ali, mister Gu guuusan... Nikola je bio samo dete. Verujte da sam ga upoznala bolje nego ti... I ako guu vi znate od kad je bio dete...

GUSAN:
«Dete je otac čoveka» rekao je Šekspir...

BELLA:
Čitali ste Šekspir?

GUSAN:
O yeah... On moj omiljeni pisac...

BELLA:
Vi odlično govorite Engleski...

GUSAN:
O, nemojte preterivati...

BELLA:
Ne, ne preterujem zaista... Šekspira ste čitali na Enguuuleskom?

SIJALICA:
Molio bih Vas da se vratite na temu našeg razgovora... Nikola Tesla...

GUSAN:
Na Engleskom, sure.

BELLA:
Ja sam impresionirana. U današnje vreme , u Amerika, teško je sresti gu guusan koji čitao Šekspir...


GUSAN:
O, pliz... Ovde je puno drukčije... Nego, da li biste voleli da porazgovaramo na nekom...hm...intimnijem mestu...

BELLA:
Oh, prijala bi mi večera... Znate li neki dobar kokošinjac gde služe gu guurabije, guu guud fud, chickean burger i koko kokice za koke?

GUSAN:
Neverovatno... Sure. Baš sam rezervisao mesta u jedan takav kokošinjac. Imate prilika da probate domača kuhinja.

BELLA:
Guuu guuu guuud!
Let's guuou ...
Gusan i Bella izlaze...
NA BIMU – srca...

SIJALICA:
Gospodane Gusan, miss Bella? ...

Hm... Odoše...

NA BIMU u jednom od srca pojavljuju se Gusan i Bela, kao na slici s venčanja...

Sijalica pogleda u bim...
SIJALICA:
Odoše... Nego... gde je Mali Nikola?
Nikolaaa! Nikola!!!

Mali Nikola izviri ispod stola. Sedne na sto... Plače.

SIJALICA:
Zašto plačeš?

NIKOLA:
Šmrca
Zato što ne mogu da studiram tehniku!!!

SIJALICA:
Ali... Nikola? Još si mali... Nikola?

NIKOLA:
Ja stvarno želim da studiram tehniku!

SIJALICA:
Čekaj... čekaj... čekaj... Da li je to ono što želiš najviše na svetu?

NIKOLA:
Da.

SIJALICA:
Onda studiraj tehniku.

NIKOLA:
Zaista?

SIJALICA:
Ako je to ono što želiš...

NIKOLA:
Mogu da studiram tehniku?

Sijalica klimne glavom... Nikola se zaleti, jako ga poljubi, i otrči napolje.

SIJALICA:
Tako je rastao Mali Nikola... Pardon... Veliki Tesla. Jedan od najvećih naučnika svih vremena. ... Obratite pažnju.
Pokaže rukom na BIM.
Na BIMU slajd šou...
Fotografije Nikole Tesle, kao i crteži koji ilustruju izlaganje gospodina Sijalice.

SIJALICA:
Ovo je Nikola Tesla. Rođen je 10. jula 1856. Tada nisu postojali prekidači, utičnice, lampe, avioni, spejs šatlovi, radio, i play station soni, televizija, moćni rendžeri, mikser, nindža kornjače, veš mašine, daljinski upravljač, kompjuteri, telefoni, miki maus, MMF, sms, Đogani Fantastiko, kaunter strike, atomske bombe i sve ostale stvari koje vole mladi.

Obratite pažnju. Od Teslinog rođenja prošlo je 150 godina. Danas svojim kućnim ljubimcima možete ugraditi čip koji varniči kada ih povučete za rep. Nikola Tesla je to sve morao da radi ručno.
Nikola? Koliko si godina imao kada si vukao svoju mačku za rep?

NA BIMU:
GNUSAN GUSAN: « Ja ču odgovoriti. Tri!»

SIJALICA:
Koji je tvoj srećan broj?
Na BIMU:
GLOBICA BELLA: « Tri»

SIJALICA:
Nikola Tesla je voleo samo brojeve deljive sa tri.
NA BIMU:
BELLA i GUSAN u duetu
«Broj je deljiv sa tri, ako je zbir njegovih cifara deljiv sa tri.»

SIJALICA:
Kažu da je uvek pazio da hotelske sobe koje iznajmljuje imaju broj deljiv sa tri. Neki tvrde da je računao zapreminu svakog zalogaja, pre nego što ga unese u usta... Kašika supe podeljena sa tri? ... Uopšte imao je još čudnih navika pri obedu... Zato je večeras sa nama, godpođica Šarlota Mjuzar...
NA BIMU:
Šarlota pozira...

ŠARLOTA MJUZAR:
Šalota Mjuzar, po profesiji sekretarica, radila je u ambasadi Jugoslavije, u vreme kada je ambasador bio rođeni sestrić Nikole Tesle. Šarlota je tako upoznala velikog naučnika Teslu... Jedino je ona znala šifru kojom se otvarao sef sa Teslinim tajnim patentima. Sva njegova dokumenta i imovinu prenela je za Srbiju, gde je ostala sve do otvaranja muzeja Nikole Tesle...
SIJALICA:
Šarlota, dobar dan!
Svetlo na sceni se pali...
Na sceni se osim gospodina Sijalice nalaze Šarlota i Veliki Tesla. Šarlota nosi pretrpan poslužavnik.

ŠARLOTA:
Dobro veče... Mi u Njujorku.... Mislim, mi koji nismo golubovi, Teslu smo zapamtili po čudnom načinu na koji je jeo... Gospodine, molim vas, sedite...
Veliki Tesla sedne...
ŠARLOTA:
I danas ste naručili toplo mleko, čorbu od povrća, belo meso, i 18 salveti.

TESLA:
Tako je.


ŠARLOTA:
18 sa tri?

TESLA:
Šest.

ŠARLOTA:
Sa tri?

TESLA:
Dva.

ŠARLOTA:
Sa tri?

TESLA:
0, 666666666666666

ŠARLOTA:
Vaša večera, gospodine...

Spusti pred njega poslužavnik. Veliki Tesla počinje da briše escajg i čaše koje mu je dala...
Šarlota objašnjava šta on radi, tonom sportskog kometatora...

ŠARLOTA:
Sa osamnaest salveti, Tesla je brisao escajg do usijanja... Nikada nije pio, ali je svake večeri tražio da mu se servira ista flaša vina...
Vaše vino, gospodine?

TESLA:
Hvala.

ŠARLOTA:
Da otvorim?

TESLA:
Ne. Hvala.

ŠARLOTA:
Verovao je da će ako se bude ovako hranio živeti tačno sto šezdeset godina. Da li je tako gospodine?

TESLA:
Da.

SIJALICA:
Ja se izvinjavam... Ali, ko je ovaj gospodin Šarlota?

VELIKI TESLA:
Ja sam Nikola Tesla, fizičar...

Tesla ustane, pruži mu ruku...

GOSPODIN SIJALICA:
Ovog puta sigurnije...
O, pa i vi? Još jedan Nikola Tesla lično? Naravno. Ja sam Profesor Sijalica. Proučavam Vaš rad...

Pruži mu ruku... Tesla ga jako stegne, toliko jako da se Sijalica gotovo skrši...

ŠARLOTA:
To sam zaboravila da vam kažem... Nije voleo da se rukuje, a kada se ipak rukovao gospodin Tesla imao je čvrsti stisak ruke... Toliko čvrst da ga po tome mnogi Njujorčani pamte...

VELIKI TESLA:
Bilo mi je zadovoljstvo... A sada izvinite, moram da nastavim rad na jednom od svojih novih patenata...

GOSPODIN SIJALICA:
Čekajte, vi ste pravi Nikola Tesla?... To nije moguće.

VELIKI TESLA:
U prirodi je, dragi moj kolega, sve moguće.

GOSPODIN SIJALICA:
Baš sve?... Kako to možete da dokažete? ...

Veliki Tesla samo pucne prstima...
Svetlo na sceni se uglasi.
Pali se bim.

NA BIMU- Veliki Tesla.
VELIKI TESLA: « Ovako» ...
Okrene se i ode...

Na bimu krene da se emituje sneg... Na sceni se pali plavo svetlo...

GOSPODIN SIJALICA spava, i hrče kao na početku...

NEKO IZ TEHNIKE DOBACI: Gospodine Sijalica?... Zašto spavate, uskoro će da zvoni...

Budilnik na stolu Gospodina Sijalice pozvoni... Gospodin Sijalica se trgne bunovan...

GOSPODIN SIJALICA:
D.d.d.d.d.d... dobar dan... Malo sam se uspavao, očigledno... Ja se izvinjavam. Nisam navio sat, zaglavio sam se u liftu, mali brat mi je ižvljao svesku, i pas mi je pojeo domaći... tako nešto... Ustvari, da... Nisam puno spavao ovh dana. Imao sam tremu pred današnje predavanje...
Sve se to svodi na nekoliko stvari...
1. Nikola Tesla je bio veliki naučnik.
2. Nikola Tesla je bio veliki naučnik.
3. Nikola Tesla je bio veliki naučnik...
Iza njega na scenu ulaze Bella i Gusan, i lagano mu preuzimaju ulogu profesora...
BELLA:
4. Sve ono što zaista želimo – mora i da se ostvari.
GUSAN:
5. Ko se kači sa gusanom, ima neprijatelja za ceo život.
BELLA I GUSAN U HORU:
6. Broj je deljiv sa tri kada je zbir njegovih cifara deljiv sa tri.
SIJALICA:
Opet skreće pažnju na sebe...
7. U prirodi i u pozorištu- sve je moguće...
Pucne prstima, izađe sa scene, da bi se pojavio na BIMU.
SIJALICA:
Zato zamislite da ovde umesto mene sedi Nikola Tesla... Šta biste ga pitali?
BELLA:
Šta bih ga pitala?...
Svetlo se menja, na bimu počinje spot za
SONG GOLUBICE BELLE

DA LI SI ME IKAD VOLEO, TESLA
KAO ŠTO SAM TEBE JA?
SVAKI PUT KADA DAO BI ZNAK
JA BIH NA TVOJ PROZOR DOLETELA
I ZNAM DA MEĐU NAMA POSTOJI MNOGO VIŠE
NEGO ŠTO OVAJ SVET ZNA
DA LI SI ME IKAD VOLEO TESLA
KAO ŠTO SAM TEBE JA?

NJU JORK JE PREVELIKI GRAD KADA SI SAM
A JA SAM BILA SA TOBOM SVAKI DAN, I ZNAM
DA NISAM BILA SAMO BELA GOLUBICA
VEĆ TVOJA NAJBOLJA PRIJATELJICA.

DA LI SI ME IKAD VOLEO, TESLA
KAO TEBE JA, KAAAO TEEEBEE JAAAA...

Iznose je napolje, dok ona zavija u sevdahu.

SIJALICA:
Opet na BIMU
Da je ovde Nikola Tesla lično, šta biste ga pitali?

Veliki Tesla izađe na scenu.
Mali Nikola se javi iz publike.

MALI NIKOLA:
Gospodine Tesla, šta je to elektricitet?

Scena se rasvetljava... na mestu Sijalice sedi Veliki Tesla...

VELIKI TESLA:
Prošlo je 147 godina od kad sam prvi put postavio to pitanje... još uvek niko nema sasvim tačan odgovor.

Mali Nikola pita još jedno pitanje...
MALI NIKOLA
Gospodine Tesla, ako je priroda velika Mačka, ko je vuče za rep?

VELIKI TESLA:
Na ovo pitanje, odgovor ćeš morati da pronađeš sam... Ja sam uvek dokazivao nemuguće. I dao bih sve tajne prirode koje sam slučajno otkrio, za tu jednu koju sam od nje otrgnuo.
APLAUZ (OFF)
Glumci se poklanjaju... Publika spontano prihvata aplauz...

Gospodin Sijalica prekida aplauz...

GOSPODIN SIJALICA:
( dovikne)
Gde ćete?! ... Nisam vam rekao šta imate za domaći... Zamislte tri želje. I potrudite se da ostvarite barem jednu...
SVI ZAJEDNO PEVAJU SONG O ŽELJAMA

ZAMISLI, DA UMESTO PRSTIJU
IMAŠ DESET ČAROBNIH ŠTAPOVA
ZAMISLI DA UMESTO OČIJU
IMAŠ SVOJU FABRIKU SNOVA.
POGLEDAJ IZA OGLEDALA
VIDEĆEŠ IGRU BEZ GRANICA
POGLEDAJ, ŠTA SE SAD DEŠAVA
PUCNEŠ PRSTOM- I POČINJE ZABAVA.

NE TREBA TI ZLATNA RIBICA,
NE TREBA TI ZVEZDA PADALICA.
SVET IMA POVRŠINU TVOGA SRCA
OBRIŠI PRAŠINU I SLUŠAJ KAKO KUCA
TIK I TAK- DA NESTANE MRAK
TI I JA- DA POČNE ČAROLIJAAAAA!

NE TREBA TI ZLATNA RIBICA,
NE TREBA TI PROFA SIJALICA
SVET IMA POVRŠINU TVOOOGA SRCAAAA...

KRAJ

_______

Drama je napisana u Beogradu, 2006. godine na inicijativu agencije Blumen group. Izvedena je u koprodukciji Drama Mental Studija, Blumena i pozorišta Pinokio, u sklopu državne proslave stopedesetogodišnjice rođenja Nikole Tesle. Komad je režirala Jelena Bogavac, video radove i originalnu muziku komponovao je Igor Marković, koji je i autor dva songa u drami. Uloge: Profesor Sijalica – Bojan Dimitrijević; Mali Nikola- Fedor Djorovic; Veliki Tesla i Gnusan Gusan- Igor Filipovic; Golubica Bella i Šarlota Mjuzar- Aleksandra Ristić. Za samo dva meseca predstavu je videlo više od 10 000 mališana, širom Srbije. Dakle, u pitanju je opasan blockbuster. :) Predstava nastavlja svoju turneju...
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Odgovori

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju