Srđan Živković - Hip hop šajkača

Odgovori
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Srđan Živković - Hip hop šajkača

Post od branko »

Srđan Živković

Hip hop šajkača

skoro dečija predstava


Uloge:

MARKO - hip - hoper iliti reper, nema nadimak Eminem

DUŠAN - mlađi brat koji bi da bude hip - hop zvezda

TATA ŽIVORAD - reper matori

KOMŠIJA MILORAD - reper silom

BABA STANA - reperka matora (ako pozorište nema zgodnu starku, može da bude deda Stanko)

JOVAN - Markov drug. Kao zna da svira...

MOMA - roker, sa gitarom


SCENA : Obična dnevna soba. Ono što se ističe je CD plejer, jer kako je napisao čika Čehov ``pištolj koji visi na zidu u prvom činu, u četvrtom mora da opali». Tako će biti i sa CD plejerom. Imaće funkciju.

MARKO, sedi za stolom kraj gomile knjiga i piše. U fotelji kraj peći (šporeta,radijatora) sedi i plete Baba Stana .

MARKO
ma - te - ma - ti - ka ... matematika, patika, svastika, plastika. džastika ... ne... ne

BABA STANA (staračkim glasom - logično, je l'?)

Ako sinko, samo ti uči. U moje vreme nije bilo toliko škola. Po jedna na 20 sela. Svršila bih i ja škole da je imao ko da me školuje. No, lepo je bilo i kraj ovaca. Bleje, bleje, bleje ... Onda te ko svako žensko čeljade udaju i .... gotovo ... al lepo je bilo i s mojim čovekom...

MARKO (ne sluša baba Stanu, pokušava da rimuje)

Matematika ... ne, ne ... geometrija ... rimuje se sa Petrija ... može to je lepo. Znači ovako (ustaje i repuje)

On ima ženu Petriju

A predaje geometriju

(zastaje zamišljeno. Razmišlja . Onda razvuče veliki osmeh)
Nije loše. Idemo dalje. (seda za sto i nastavlja da piše)

ulazi tata. Kad vidi Marka za stolom, zastaje i krsti se.

TATA ŽIVORAD

Marko, sine!? Da li ja moram kod očnog lekara ili si se ti zaista prihvatio knjige. O, sveti Vasilije, čudotvorcu - znao sam da će pomoći to što sam ga letos vodio u manastir. Daće Bog pa će i moje dete biti odlično a ne samo onog nosonje Perića što se na svakom roditeljskom natrti do mene i raste ko kvasac kad se čitaju ocene onom njegovom uobraženku a ja u zemljz propadam od ocena ovog mog. Hvala ti sv. Vasiliju i sv. Nikoli i sv. Petru i svim svecima i iz Biblije i van nje.

MARKO

Jeste tata, ja sam se promenio. Odlučio sam da uspem u životu.

TATA ŽIVORAD

O hvala ti Bože. Obećavam ti da ću svake nedelje ići u crkvu i moliti se...

BABA STANA

Živorade, sine, magare moje veliko. Ne ometaj dete dok uči.

TATA ŽIVORAD

Neću, neću. Evo ja iz ovih stopa idem. Idem. Da ne smetam mom zlatnom detetu. Idem po cigarete i na kafu kod komšije Milorada.

BABA STANA

Živorade, sine, magare moje veliko. Kupi nešto i svome Marku. Ne troši novce više na te glupe cigarete.

TATA ŽIVORAD

Ali mama, pa znaš da mi firma propala... nema više ....

BABA STANA

Živorade, sine, magare moje veliko. . .

TATA ŽIVORAD

Dobro, dobro ... šta ćeš sine da ti kupi babo? Jarca pečenog?

MARKO

Neki hip-hop.

TATA ŽIVORAD

Molim?

MARKO (glasnije)

Hip -.hop!

TATA ŽIVORAD

Ne! Too ne! Ti si muškarac i ne kupujem stvari za devojčice! Ne!

BABA STANA

Živorade, sine ...

TATA ŽIVORAD

Dobro, dobro, dobro --- Odoh ja ... hip - hop , jao ljudi moji...

Marko nastavlja da piše, baba Stana da plete. Ulazi mlađi brat DUŠAN i čita knjigu Eminem. Čitajući ne vidi ništa pred sobom te udara u stolicu, pa u sto, pa u babinu fotelju.

DUŠAN

Bato, bato! Vidi šta kaže Eminem : Kad sam shvatio da želim da budem reper, ukapirao sam da za to ne moram da idem u školu. Jedino sam želeo da repujem i jednog dana postanem zvezda.

MARKO

I?

DUŠAN

Ja neću više da idem u školu. Hoću da budem reper.

MARKO

Ma je li!? Da nećeš možda i drogu da prodaješ? Taman ti je devet godina.

BABA STANA

Slabo ovde u našim krajevima uspeva repa ali ako baš hoće da gaji repu treba mu pomoći. Lepo je to.

MARKO

Ti si Dušane, stvarno blesav. Idi piši domaći, prebiće te mama kad dođe s posla što ga nisi završio.

DUŠAN

A ja ću tebe da tužim i kod mame i tate što ništa nisi učio. Samo nešto pevaš. Misliš da sam ja glup? Jesam mali, ali nisam glup!

MARKO

Ništa ti ne znaš. Ja pišem pesmu. Ajde sad gubi se u svoju sobu.

DUŠAN

Neću.

MARKO

Marš

DUŠAN

Neću dok mi ne pročitaš pesmu.

MARKO

Nije još gotova.

DUŠAN

Dobro sedeću ovde dok ne bude gotova.

(seda pored baba Stane)

A posle kratkotrajne tišine...

DUŠAN

Bato, bato a kakvu pesmu pišeš?

MARKO

Nešto što nije za malu decu.

DUŠAN

E, znam! Ti si se zaljubio i zato pišeš pesmu.

MARKO

E nisam. Baš ako hoćeš, pišem hip - hop pesmu. biće to veliki hit. JOVAN iz mog odeljenja ide u muzičku školu i ima kući sintisajzer. Kad završim stihove, idem kod njega i uradićemo muziku. To će biti veliki hit a ja ću biti popularan kao Eminem.

DUŠAN

A hoćete da formirate grupu?

MARKO

Naravno, zvaćemo se...

DUŠAN

A je l' bih mogao i ja da pevam u grupi?

MARKO

Dušane, znaš da je odgovor : Ne!

DUŠAN

Onda ću da kažem mami i tati šta radiš - da ne učiš.

MARKO (razmišlja)

Pa možda bi mogao da pevaš prateće glasove....

DUŠAN

Obećavaš?

Zvono... pa... ulazi Joca sa sintisajzerom.

Joca

Ćao društvo! Marko, brate... Imamo hit. Veruj mi ovo je pravi hit.

Muzika kreće. Joca se klati u ritmu hip hopa i peva.

Mene čeka moja draga neka ide sve do vraga

Mene čeka moja draga neka ide sve do vraga

mene čeka moja draga neka ide sve do vraga

Mene čeka moja draga neka ide sve do vraga

Pridružuje mu se Dušan i nastavljaju

Mene čeka moja draga neka ide sve do vraga

Mene čeka moja draga neka ide sve do vraga

MARKO

(dovoljno se iznačudio i iznakrstio)

Ovoliko teksta publika neće moći da upamti... Joco, jesi li ti normalan?

(Joca naravno sav zbunjen. Teško bi se moglo reći postiđen.)

Hip hop nije samo dum dum dum. Mora da postoji i dobra priča...

Zvono...pa...ulazi mali Moma veliki roker sa gitarom.

SVI

Oh, neeee... mali Moma veliki roker...

MOMA

Mir božji braćo. Čujem pravimo bend? A Mome se niko nije setio? LJudi imam veliki hit. MARKO slušaj. Joco prati me - E dur.

Počinju da prašte gitarski rifovi. Moma peva.

Moj je deda bio roker

pevao je ko DŽo Koker

imao je ludi friz

baš je bio šiz

Nosio ga novi talas

Bube, Stonsi, Elvis Prisli,

rokenrol je zakon bio

on i danas isto misli

Niko nema boljeg dedu

samo baka još da shvati

pričama o balovima

praznu slamu mlati

Idemo u disko deda

da se vratiš staroj slavi

a uz tehno i rep zvuke

bićeš naš di džej pravi

Treba li pomenuti da je i Baba Stana igrala.

MARKO

Momo ovo je sasvim okej. Lepo si to uradio. Ali mi pravimo pravi hip hop bend. Vreme rokera je prošlo. Shvataš? Anderstend? Panjimaješ? Kapisko? Upravo završavam tekst za naš veliki hit. Dajte mi još pet minuta samoće i bićemo najslavniji bend na svetu. A vi za to vreme idite kod Joce u garažu i spremite sve za probu. Okej?

Joca

Mudar predlog. Prihvaćen.

MOMA

Uželeo sam se dobre svirke i samo zato prihvatam. Idemo.

I logično odoše. Marko se vraća svom `radnom stolu`.

DUŠAN

Dakle? Ja nisam čuo odgovor.

MARKO

Odgovor? Kakav odgovor?

DUŠAN

Marko ne pravi se blesav. Da li pevam sa vama ili ne? Ili će tata i mama saznati...

(Ulazi tata. Marko se uplaši)

MARKO

Pa pevaćeš, kretenu. Ćuti.

Tata prilazi do Marka i prinosi hula hop

TATA

Ja sam govorio da je to za devojčice ali evo... zahvali se babi što sam ti kupio

MARKO

Tata ? Šta je to?

TATA

Pa valjda hula hop ... (isprobava ga)

MARKO

Pa ti je običan krug koji se zove hula hop. To nije hip hop.

TATA

Znao sam. Znao sam da to nije hip hop.Ali ovo sigurno jeste. (vadi iz džepa vijaču i počinje da skače uzvikujući Hip!)

MARKO

Tata, šta ti je?! Pa to je samo vijača.

TATA

Nije hip - hop ? Pa sine nije valjda da si ovo želeo... (vadi iz džepa hula hop)

MARKO

Tata, to su hula hop čarape. Hteo sam da mi kupiš neki CD sa hip hop muzikom. Mislio sam da znaš šta da je hip-hop - muzika.

TATA

Hip - hop je muzika???!

MARKO

Pa da tata... Eminem, Jarule, Tupak, El el kul...

TATA

Je li to ona muzika što ide samo dum-dum-dum-dum dok ti ne probije uši a onda neki tip recituje brzo, brzo da ga jedva razumeš?

MARKO

Pa... može i tako da se shvati

TATA

Bože moj ... današnja omladina. Gde je nestala ona melodičnost u pesmi? Đorđe Marjanović ... K'o nekad u osam... Frenk sinatra (peva) Najt end dej...

DUŠAN

Tata, Marko pravi grupu.

TATA ŽIVORAD

Grupu? Molim? Kakvu grupu?

DUŠAN

Hip hop grupu. Sa JOVANom iz odeljenja. Hoće da bude zvezda.

TATA ŽIVORAD

Jao majko mila. Ja mislio - on uči. Znao sam da mu neće pomoći ni sveti Vasilije. Opet će na roditeljskom onaj nosonja Perić da se ceri kad se čitaju ocene njegovom uobraženku a ja ... Ma slušaj , skuniću kaiš pa ću preko dupeta da ti isteram iz glave taj hipa cupa hop.

BABA STANA

Živorade, sine, magare moje veliko. Ne budalesaj. Da te je bilo šta zanimalo u životu sad se ne bi vuk'o po komšiluku i ispijao kafe i obilazio biro za zapošljavanje. Nego sedi i pomozi tom detetu.

TATA ŽIVORAD

Ali bre mama...

BABA STANA

Živorade ...

Živorad stoji. Razmišlja.

Žalićeš jednog dana što detetove snove nisi pomogao. Žalićeš jednog dana što si bio samo strog otac a ne i detetov prijatelj.

Živorad i dalje razmišlja. Sada polako seda za sto.

TATA ŽIVORAD

Dobro, možda si, mama, u pravu. Slušaj sine... u redu ... želiš hip hop grupu. Ali napiši pesmu u tom dum - dum ritmu, ali neka budu i malo srpski tonovi. Onda ubaci u tekst onaj lokalni jezik bez padeža kao što pričaju u selu kod strica Vukašina. Neka bude originalno. to će ti doneti slavu.

MARKO

Ćale, ja radim pravu hip hop muzika a tebi ako se to sviđa uradi sam.

Tišina. Pesnici bi rekli grobna tišina. Marko piše, Živorad razmišlja. Odjednom skoči.

TATA

I hoću!

MARKO

Molim?

TATA ŽIVORAD

I hoću. Uradiću hip hop pesmu, najoriginalniju na svetu. Biće bolja od svih vaših. biće to svetski hit.

MARKO

Tata, šta ti je?

BABA STANA

Kuku meni, šta učiniše ova krizna vremena!? Pa zašto baš na mog sina? Kuku i jao

TATA ŽIVORAD

Da dobro ste čuli. Nisam lud. Komšija Milorad i ja napravićemo tu... hip hop grupu i komponovaćemo sto puta lepšu pesmu od vas mladih.

MARKO

Ako te ja dobro razumem izazivaš na dvoboj.

TATA ŽIVORAD

Na muzički dvoboj.

MARKO

Okej, matori za jedan sat u ovoj prostoriji. Baci kosku.

Bacaju kosku, Marko odlazi. Živorad sav usplahiren, nervozan pritrčava do telefona.

TATA ŽIVORAD

Alo, Milorade, ti si... Je l još čuvaš knjigu pesama onog tvog prijatelja Vlaste sa onim smešnim stihovima... Ma nije važno zbog čega, mislim važno je... slušaj ti i ja snimamo hip hop pesmu... ma brate, nisam lud... možda bi mogli i dobru lovu da zaradimo na ovome...pa šta hoćeš da se vratiš u tvoju propalu firmu. Stavljaj kafu sipaj rakijicu, stižem na dogovor.

Spušta slušalicu, kako rekosmo i dalje nervozno i istrčava iz sobe. Odmah se vraća, kao da je zaboravio nešto.

TATA ŽIVORAD

Baba Stano, ustaj ideš i ti. Ja kad pravim nešto to mora da bude originalno do daske.

BABA STANA

Bog s tobom Živorade. Ti si stvarno odlepio.

TATA ŽIVORAD

Ustaj more. Ajde sad pruži podršku svom sinu.

Ustade i baba Stana i nevoljno pođe za svojim sinom. Eh, šta u životu treba raditi zbog dece.

Naravno scena je i dalje ista. Dobar režiser će ovde ubaciti svetlosne efekte i onu dum-dum muziku. Šalim se. Nije baš hip hop toliko dosadan. Samo popodne kad autor teksta spava.

A onda... na scenu ulaze s jedne strane Marko, Dušan, Jovan sa sintisajzerom, Moma je li i još nekoliko drugova iliti i drugarica obučeni u tipično repersku uniformu. Sa druge strane obučeni onako kako samo mašta ludog kostimografa može da zamisli ulaze baba Stana, Živorad i Milorad.

JOVAN

Dobar dan čika Živorade.

TATA ŽIVORAD

Ćao Joco, Jovane, Jovančo, Joculence... jeste li spremni?

MARKO

Dobar dan čika Milorade.

MILORAD

Ćao mali komšijo. Razbićemo vas.

TATA ŽIVORAD

Komšija predstavi nas.

MILORAD

Nema šta da se predstavljamo. Predstavićemo se kvalitetnom muzikom. Mi smo orkestar Hip hop šajkača.

Deca s druge strane naravno prsnuše u smeh.

JOVAN

Kakav vam je to naziv?

MILORAD

Vrlo moderan. A vi se zovete?

JOVAN

Mi? Mi smo grupa `Neopravdani izostanak`.

Naravno sad se matorci smeju.

MILORAD

E baš vam odgovara.

MARKO

LJudi, nema više priče. Da krenemo.

TATA ŽIVORAD

Vi ste mlađi imate prednost. Nastupajte prvi.

Momci povikaše čuveno ``okej`` i počeše da se postavljaju. Sada naravno može da dođe do izražaja onaj pištolj, pardon, CD plejer s početka teksta. Ali o tome neka odluči onaj ko radi predstavu. I onda je grupa`Neopravdani izostanak` krenula sa pesmom.

Ovo je priča o jednom čudnom čovi

razmišlja o svemu drugom najmanje o lovi

nudili mu radna mesta od Grčke do Kanade

nikad nije bio željan samo proste zarade


U školi je uvek bio primer samo takav

nikad nije bio roker, nikad hipi dlakav

znojio je na stolici on guzicu svoju

pa je ženu golu prvi put vido u Plejboju


Na faksu sa desestkama proslavljao sebe je

zaljubljen u šestare, lenjire i brojeve

kako li je tako jadnik našo ženu sebi, bre

niko ne zna, to je pravo čudo psihijatrije


Žena mu je Petrija, Petrija

prava ljubav ipak geometrija

Završivši pesmu grupa `Neopravdani izostanak` baca kosku i čestitaju jedni drugima.

MARKO

A sad nastupajte vi! Da vas čujemo i vidimo.

U ritmu hip hopa sa orijental zvucima nastupa grupa `Hip hop šajkača`.

Hip hop šajkača

Kad moj deda počne pcuje

to je da se zapisuje

Završivši čestitaju jedni drugima.

TATA ŽIVORAD

A sad? Ko je bio bolji?

Neopravdani izostanak

Mi! Mi! Mi!

Hip hop šajkača

Mi! Mi! Mi!

I ko će da presudi u svemu ovome? Ja, autor teksta? Ne, hvala ne pada mi na pamet. Publika? Može ako tako zamisli režiser.

REŽISER

Šta je ovo ljudi? Kakva je to svađa? Jesmo li se tako dogovorili? Ja sam ovo režirao i ne dozvoljavam da pred kraj zabrljate.

MARKO

Ali šefe... Oni su...

REŽISER

Tišina! Ovde ja komandujem. Pusti ovim matorcima nek se izluduju još jednom i bežite kući.

I ode.

I kao što reče strogi čika režiser krenu još jedared `Hip hop šajkača` a onda se pred kraj pesme svi pokloniše i odoše.

I to je jedan od krajeva. Druge smislite sami. Ćao.



PRILOZI UZ TEKST

PRILOG BR. 1

Pesmu `Di džej deda` napisao je lepi ali malo proćelavi pesnik iz Kruševca, MOMA Dragićević, veliki brat autora ovog teksta.

PRILOG BR. 2

Pesmu `Kad moj deda počne pcuje` napisal je pesnik iz Doljevac, duša od čovek, Vlasta Cenić.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Odgovori

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju